Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

tratament hormonal pt. prolactina marita


169 raspunsuri la acest subiect

#131
deeapui

deeapui

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 381 mesaje

Postat 08 august 2007 - 13:05

Sunt prietena lui deeapui si ma confrunt si eu cu aceleasi probleme. Eu iau bromocriptina 2 pe zi si Euthirox. Am in acelasi timp hiperprolactinemie si hipotiroidie. Stoicris banuiesc ca si tu ai aceleasi probleme dupa tratamentul pe care il faci. In momentul cand am inceput acest tratament (acum aproape 2 ani) am inceput sa citesc despre aceste boli si despre ce presupun ele la o femeie insarcinata. Am citit o gramada de articole si in plus mi-am intrebat (de mai multe ori chiar, ca sa fiu sigura[:D])si doctorul endocrinolog si doctorul ginecolog. De pe tot am aflat ca cu acest tratament se duce sarcina la capat si foarte bine chiar si se nasc copii sanatosi. In toate articolele citite spune tocmai ca in caz de hipotiroidie este necesara continuarea tratamentului ptr ca daca se intrerupe poate aparea avortul sau problemele cu tiroida se transmit la bb.

In plus (asa cum a mai scris deeapui in locul meu ca inca nu am primit confirmarea ID-ului[:D])doctora endocrinolog mi-a spus ca a avut mai multe cazuri de genul meu si toate au copii sanatosi (unele chiar mai multi). A avut un caz chiar care lua 12 pastile de bromocriptin pe zi iar pe sarcina i-a scazut intr-adevar dozul la 8 pastile/zi si ulterior la 4.

Mie cel putin doctorii mi-au spus clar ca tratamentul il voi face toata viata ptr ca daca il intrerup imi vor creste iar valorile prolactinei si TSH-ului si asta inseamna ca nu pot ramane insarcinata sau ca voi avea si alte probleme.

Asa ca eu zic sa te duci la control si vezi tu ce iti mai zice doctorul. Eu cred ca o sa fie bine. Oricum te sfatuiesc ca daca iti zice ceva de intrerupere sa mai intrebi si un alt doctor (o opinie in plus nu strica niciodata). Eu am reusit si cu tratamentul asta am ramas insarcinata insa din pacate am pierdut sarcina (mola hidatiforma - nu are nici o legatura cu tratamentul sau cu problemele de sanatate pe care le am). De luna asta insa ma reapuc de treaba si sper sa se intample minunea cat mai repede.

Iti tin pumnii sa fie totul ok si sa revii cu vesti bune. O zi buna tuturor si sa vina bb cat mai repede la toate.[dual]





Deea, Alex si bb2



#132
ache

ache

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 481 mesaje

Postat 08 august 2007 - 21:35

eu am luat dostinex, asta e a treia oara la recomandarea celei de-a 3-a doctorite si toate mi-au zis sa iau si daca raman gravi sa intrerup imediat, nici vorba de protectie din contra...iar partea cu efectele secundare de pe prospect se pare ca e depasita , nu ar fi chiar asa dupa ultimele cercetari, asta tot doctora mi-a zis-o.
prietena lui deapui, [:D], sa-mi spui si mie ce nick o sa ai pe DC...eu tocmai am aflat de 3 zile ca pe langa ovarele polichistice si prolactina vesnic marita (daca nu iau dostinexul) m-am mai capatuit si cu hipotiroidism, cica de cateva luni ca tsh-ul e marit putin, parca 6 la un max de 4, pe motive de stres, de aici se trag toate si inca sunt in stare de soc, ca numai asta imi mai lipsea...
nu mi-a dat tratament pt. tiroida inca, ci un regim alimentar pt. 2 saptamani si apoi sa repet iar analizele
o sa va zic si voua in ce consta, ca am inteles ca e f bun pt. infertilitate...eu il tin de 3 zile si deja ma vait
-f important, se consuma 1 kg/zi= 2 mese de cate 500 g de peste proaspat, cu carnea alba, gratar sau steam (se poate congela pt. cateva zile numai si se dezgheata apoi natural, fara sa fie pus in apa rece sau microunde-asta cica sa-l fac cadou la cineva si sa uit ca exista, nici macar sa nu incalzesc lichide [q])
-orice fel de fructe si legume, sucuri proaspete de fructe, inclusiv curmalele si fructele deshidratate
-cereale integrale, paine neagra
-lactate proaspete, miere
interzie: prajeli, orice carne in afara de peste (in special pt. a evita hormonii cu care sunt tratate animalele), ouale, pastele fainoase, orezul,ciocolata si dulciurile, zaharul, cafeaua si ceaiurile cu cofeina inclusiv ceaiul verde, sucurile artifiale, bauturile carbogazoase
sper sa rezist pana la capat, ca deja ziua 3 si urasc pestele...

anca



#133
psj

psj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 936 mesaje

Postat 08 august 2007 - 22:49

Dar si un piept de pui sau curcan crescut cat mai bio n-ar fi rau. Pentru ca si pestele ala oceanic are mercur, ala de crescatorii e tratat cu antibiotice si alte substante sa nu moara, ala de apa nu stiu de care iar are ceva. Eu stiu ca mai mult de 3 portii de peste pe saptamana nu sunt recomandate, in special pentru femeile care doresc sa ramana insarcinate, copii mici sau gravide.



#134
ache

ache

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 481 mesaje

Postat 10 august 2007 - 00:15

psj, ce am scris mai sus e un regim recomandat de doctora, nu citit pe nu stiu unde, iar in ce priveste puiul crescut organis n-am de unde-l lua aici, poate doar sa-l cresc eu in casa [:D]...in fine, plus ca pestele contine omega 3, nu puiul sau curcanul
o sa o intreb mai multe peste 2 saptamani, pana una alta sper sa-mi iasa analizele bune data viitoare, ca m-am uitat pe cele facute in octombrie 2006 si erau toate bune mai putin prolactina...eu inca sunt in soc cum am facut hipotiroidism, ca nu are nimeni in familie si nici nu prea ma regasesc printre simptomele descrise pe net...uff
va doresc succes sa-i veniti de hac prolactinei

anca



#135
monysorescu

monysorescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 336 mesaje

Postat 28 august 2007 - 15:32

ache sunt prietena lui deeapui. Am primit si eu ID in sfarsit [cool] - monysorescu. Acum putem discuta mai multe daca vrei.
O zi buna tuturor si un bb cat mai repede![dual]

#136
monysorescu

monysorescu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 336 mesaje

Postat 28 august 2007 - 16:13

Mi-am pus si semnatura [:D]



oare?



#137
sunshine4ever

sunshine4ever

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.881 mesaje

Postat 28 august 2007 - 17:09

Buna fetelor

Desi al inceput am scri sdespre Dostinex cit d emultumita is de ea imi schimb parerea. ei nu mi-o luati in nume de rau. Daca ar fisa optez intresintetice as opta tot Dostienx pt ca m-a ajutat si nici nu mi- afost rau ca de la Bromcriptina.Dar citind si iar citind, am dat al naturiste de Mastodynon, si e super, doar duap o saptamina jumatate mi-a scazut prolactina, nu brusc si nici foarte mult, dar e sub limita. Si cica se zice ca naturalele le iei trei luni ca sa iti foloseasca, ei mi mi-a folosit la doar o sapt jumatate.
Spersa va fie de folos mesajul meu, si sa va dea DD cit de curind beblasii doriti.

in asteptarea unui ingeras

#138
winter

winter

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 458 mesaje

Postat 28 august 2007 - 17:37

Buna fetelor!
Si eu fac tratament cu dostinex de 2 luni. Saptamana asta trebuie sa iau ultima pastila. In acelasi timp iau de 2 luni anticonceptionale.Asa ca abia din septembrie reiau proiectul bebe.
M-am simtit relativ bine (doar putina greata)sper sa fi scazut prolactina.


valentina

#139
aryjul

aryjul

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 29 august 2007 - 23:25

Buna fetelor, ma alatur si eu voua, cu aceiasi problema-prolactina marita- dar mai ales cu o mare dorinta in suflet, si anume acea de a apare cat mai repede si in viata noastra un ingeras, asteptat cam de multisor. Am facut si eu ceva tratamente cu Bromcriptina, Dostinex, Pregnyl- dupa o anumita schema data de un endocrinolog, dar nimik deocamdata. Oricum sunt hotarata sa o iau de la capat cu tratamentele. Eu in plus fata de voi mai am o problema pe cap si ma confrunt cu ea de cand ma stiu- amenoree- nu mi vine ciclu nestimulat, insa luna asta am avut o mare surpriza si asta s a intamplat cand eram la mare,cand era aproape sa plec acasa m am trezit ca mi a venit ciclul, m am bucurat f mult, ma gandeam ca se termina problemele si poate, poate....dar deunde, astept de pe 21 iulie cand am avut ultima menstra si nimik de atunci. V a rog daca va mai confruntati vreuna dintre voi cu asa ceva sa mi spuneti parerea voastra. Va pup si va doresc la toate bebei frumosi si sanatosi.

aryjul

#140
sunshine4ever

sunshine4ever

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.881 mesaje

Postat 31 august 2007 - 18:10

Aryjul amenoreea am avut-o si eu cam de vreo doau trei ori ep an, dar descoperind ca prolactina mi-e mare am descoperit si rapsunsul de ce amneoreea. Am facut mutl trataemnt cu Dostinex ca sa m-i se regeleze cit de cit, dar si acu am cm fara ovulatie pt ca deseori imi intirzie si imi vine la 33-35 de zile. Dar uite ca luptindu-ma cu dostinex doi ani de zile si nu m-i s-a reglat doar cit timp eram sub tb. iar acu de cind iau de vreo doau sapt mastodynon s-a reglat de la sine, nici nu as fi crezu tca doar se zice ca trat natuirste se iau vreo 3 luni ca sa se vada rezultatul.
Iar ce ti-as mai recomanda sa iti faci analizele hormonale din z2 sau z3 poate ai problem si cu tiroida, si poate de acolo se trage totul.
iti doresc mult succes.[pup]

in asteptarea unui ingeras


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -