Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

tratament hormonal pt. prolactina marita


169 raspunsuri la acest subiect

#121
Lilicica

Lilicica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 11 iulie 2007 - 18:52

Pentru prolactina marita a mai luat cineva pastile vitex fruit care contin(vitex agnus castus)?

#122
roxroxrox

roxroxrox
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 16 iulie 2007 - 19:05

Si eu am ramas insarcinata dupa ce am luat o luna de zile Bromcriptina 1 pastila pe zi, dupa 5 ani de zile de asteptare fara a se descoperii cauza pentru care nu ramaneam insarcinata.Acest tratament l-am urmat la indicatiile dr.Mihalache Florina de la CFR2, o doctora minunata si constincioasa.N-o voi uita niciodata pentru ca m-a ajutat sa-mi indeplinesc visul iar acum am o fetita superba, de care sunt tare mandra. Prolactina am avut-o foarte mare nu mai stiu valorile acum...am facut si RMN pentru a evita suspiciunile de tumora.Deci sperante sunt cu certitudine trebuie doar rabdare si o dozare a tratamentului in mod corespunzator.

#123
chislauriana

chislauriana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 91 mesaje

Postat 16 iulie 2007 - 21:58

Sti sigur Rox, ca de la brocriptin, ai ramas insarcinata?Esti convinsa?Nu cumva ai mai facut si alte interventii de natura a favoriza sarcina?Eu timp de 8 luni am luat dostinex, si acid folic, cu vit. e. si tot degeaba.

chis

#124
Stefi289

Stefi289

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 524 mesaje

Postat 26 iulie 2007 - 01:24

dostinex am luat si eu acum 4 ani pt PRL 107 mi a scazut la 5 ,asta acum 3 ani inainte de inseminare.acum am repetat PRL de 3 ori cu rez. 70,50 si 49 .din pacate mi s-a pus diagnostic de adenom hipofizar .d-ra endo. mi-a dat din nou Dostinex 2 pe saptamana timp de 8 luni cand trebuie sa merg la controlsi apoi vedem daca ma operez sau nu .vestea buna e ca a zis ca din pct. de vedere gin. sunt bine si pot ramane gravi.oricum sunt f .suparata pt. diagnostic dar nu ma las .SANATATE TUTUROR!!!!!!

#125
chislauriana

chislauriana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 91 mesaje

Postat 30 iulie 2007 - 15:51

Draga Stefi, eu am luat 8 luni dostinex, si nimic.Sa inteleg ca tu ai facut deja o insemintare si tot n-ai ramas insarcinata?De cati ani te chinui sa obtii o sarcina?Se pare ca problemele hormonale sunt cauza stresului, stiai?Eu una nu mai stiu ce sa cred..poate doar o laparoscopie ar mai putea elucida misterul infertilitatii...cine stie?Tu ai facut?pa/

chis

#126
Stefi289

Stefi289

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 524 mesaje

Postat 01 august 2007 - 01:47

Draga mea Cris,laparo. nu am facut in rest de toate analizele posibile.Problema mea este ca raman insarcinata ,mai greu este adevarat,dar la 6 sapt .le pierd,deja 4 sau dus ,ultima in februrie anul asta.Da ,am facut inseminare dar din pacate nereusita . Pa!

#127
nourison

nourison
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 03 august 2007 - 02:39

hello!!!!am 26 de ani si am si eu aceeasi problema .eu cred ca reusesc sa am ovulatie dar nu se intampla nimic de jumatate de an.
am doua luni de bromocriptin. sincer mi s-a cam acrit de ele. nu stiu ce sa mai cred. se poate ramane insarcinata, sau nu? voi ce credeti?


nourison

#128
aditi

aditi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 04 august 2007 - 18:25

Buna fetelor!

Ma bucur sa citesc din nou despre aceasta problema, a prolact. marite. Am si eu aceeasi problema, descoperita anul trecut in septembrie, din intamplare bineinteles, nici un medic nu mi-a recomandat sa fac vreo analiza inainte de a ramane insarcinata.
eu am mai postat si la naturiste si homeopate(31)vedeti in profilul meu. Dupa 3 luni de vitex mi-a revenit la normal(de la 33 la 18)dupa alte trei luni cu vitex nu mi-am refacut analiza si nici n-am mers la medic timp de o luna(mentionez ca in acea luna am fost destul de stresata si sex nu prea am facut,). Am refacut analiza dupa aceasta luna de pauza si m-am socat(aveam 85 , limita fiind 24).Dr. gineco mi-a dat o cutie de Brocriptina (am inceput cu 3 jumatati pe zi si am crescut tot la 3 zile doza)care m-a dat peste cap, eram ca o leguma fiarta dar imi plesnea capul.
Am avut mare incredere in ele deoarece nu mai luasem hormoni dar...nu m-au ajutat prea mult . prol scazuse doar la 75 de la 85, deci tot foarte mare e (analiza facuta la o sapt dupa tratam.).
Am renuntat la tratam cu hormoni deocamdata si am revenit la medicul meu homeopat de la care am primit din nou Vitex(pana raman insarcinata) si alte remedii naturiste in doze mai mari decat luam inainte, dar mi-a zis ca in mare parte depinde de mine scaderea prolactinei(nu stress, rugaciune multa, schimbarea atitudinii, a gandirii, sex cat de mult dar din placere-scade prolact, incredere ca voi reusi, etc).
Deci, incerc sa ma relaxez cat mai mult,merg pe acest tratament 3 luni, nu mai fac nici o analiza intre timp, sa nu ma streseze si incerc sa-mi scot din cap obsesia cu copilul si cu varsta(31 ani). Poate voi reusi mai usor asa. Tare n-as vrea sa mai inghit hormoni.

Sper ca nu v-am plictisit.

Felicitari celor care au reusit [gravi]!

Adifle si chislauriana ma bucur ca sunteti si voi din Oradea. Poate am putea schimba mai multe informatii referitoare la medicii de la noi din oras. Ati putea sa-mi trimitei pe adresa de e-mail numele medicilor la care ati fost? va rog mult. Am sa va raspund si eu, bineinteles.

[pup], Aditi

#129
stoicris

stoicris
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 august 2007 - 11:52

Salutare,
am si eu o intrebare la voi. Primesc de 4 luni bromcriptina 1p /zi si L tiroxin si am intarziere de ciclu cu 7 zile. azi am facut testul si mi-a iesit pozitiv. am sunat medicului si el imi zice sa micsorez brc la 1/2 /zi.dar a zis ca posibil sa nu trebuiasca de facut intrerupere de sarcina. sa vin la uzipeste o saptamana. voi ce ziceti? care sunt riscurile mele si de ce a zis ca ..poate va fi nevoie de intrerupt sarcina. eu am acasa 1 copil, dar tare il vreau pe al 2-lea.
astept raspunsuri, mersi

#130
chislauriana

chislauriana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 91 mesaje

Postat 08 august 2007 - 12:00

Stoicris,ti-a zis de intreruperea de sarcina...deoarece aceste medicamente pt hiperprolactinemie,se folosesc cu abstinenta sexuala sau contraceptie(nu e bine sa ramai decat dupa terminarea tratamentului).Scrie pe prospect, nu l-ai citit?Probabil la tine s-a prins destul de repede si nu e atat de periculos.Sunt femei care fac ani de zile tratament si de aceea e mai riscant efectul medicamentelor asupra fatului.pa.

chis


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -