Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Fulguleti de noiembrie-decembrie 2006 (5)


323 raspunsuri la acest subiect

#21
meko

meko
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 12:29

Madaluta, sa stii ca ti-am urmarit povestea la asteptand un ingeras si m-am bucurat f. tare de minunea voastra, mai ales dupa atata vreme.Aveti un bebelus f.f.f. frumos.Se pare ca avem botezurle in aceeasi zi. Nici noi nu am vrut sa il facem in post, ca se ne manance lumea mancarea.am si eu emotii cu vremea, pt ca am si eu rude din alte judete, dar mai ales sora mea care e din Buc.Noi il facem la Zorile. Voi unde il faceti? Dandusa, am vazut ca fetita ta - care este o scumpa - e cu o zi mai mica decat Matei.Cat a luat in greutate pana acum? E mancacioasa?Eu nu mai alaptez, i-am dat numai o luna si chiar si atunci combinat cu supliment nan 1, pt ca plangea dupa 1/2 de ora de supt, eu credeam ca nu se satura si imediat ii bagam biberonul.La un moment dat nu a mai vrut deloc sa suga si m-am chinuit cateva zile cu pompa, dar imi iesea cantitatea record de max. 30 ml. p zi si am renuntat. Acum am ceva mustrari de constiinta, ma gandesc ca puteam sa insist mai mult, poate lua si el mai bine in greutate. A luat in primele doua luni numai 1.500 grame.Noi il cantarim saptamanal, si se pare ca nici luna sata nu e mai fericita.... A_deju, eu cred ca osa merg astazi in parc, dar asta dupa ora unu, acum Matei e la plimbare cu soacra-mea pe malul marii. Noi stam in zona Delfinariu si de cand e vremea sata il scoatem in fiecare dimineata la aerosoli.ieri a stat afara 7 ore, a dormit aproape non stop.Afara doarme, iar in casa plange de trezeste tot blocul.Ce sa inteleg eu din asta? eu daca te vad oricum o sa te recunosc,v-am vazut pozele si v-am admirat "motanul".


#22
roxanica2006

roxanica2006

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 12:33

La multi ani pt. Ingerasa, Maya, Alexandra, Matei!!!
Era doar inceputul mesajului, dar s-a trezit David!Revin.

poze David Mihai

ROXANA [mamica] si [copil] DAVID MIHAI (20.11.2006)

#23
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 12:38

[help] stiti cumva unde pot sa gasesc, in Bucuresti, o peruca de calitate, eventual din par natural?? Are mama doi flacai.. Matei (5) si [bb] Grigore

#24
meko

meko
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 12:40

Fetelor, am si eu o mare problema. Copil mai certat cu mancarea decat e Matei zilele astea nu cred ca exista. Pur si simplu refuza sa manance.ne jucam, radem, iar cand ii bag biberonul plange inainte sa curga o picatura de lapte.Povestea asta se intampla de doua zile.Daca acum cateva zile manca aproapa 600 ml lapte, ieri a mancat 460. Vi s-a intamplat asa ceva?in plus ca si tuseste un pic si nu imi dau seama daca refuzul lui de a manca este de la colici sau de la ceva ce simte pe gat. Astazi mergem la doctor.Si am uitat sa va spun ca de aprox. o luna ii dau si Polyvital, un sirop care printre altele stimuleaza apetitul. O sa incerc sa pun si eu niste pozici, sa ne vedeti minunea, dar sa "studiez" putin, ca sunt incepatoare pe forum.V-am vazut toti bebeii si sint perfecti Va pup[:)]

#25
Dia1609

Dia1609

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 866 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 12:43

si eu asa stiu, ca infarix-ul e cel mai bun, are si vaccinul anti meningita... in plus, celalalt vaccin (penta.... nu stiu cum ) mi-au spus mai multi medici ca nu e bun, ca are multe reactii adverse
bambo, intreaba pediatrul de reactiile adverse!



Dia [mamica] de [bb] Oana (29.11.2006)

varsta Oana

poze OANA
luna 1
luna 2

#26
Dia1609

Dia1609

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 866 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 12:45

quote:
Originally posted by Elise
dupa o naopte si o zi nedormite am avut shi eu o revelatzie: bblisa nu se foieste pentru ca ii vine sa vomite, cu vomita pt. ca se foieste - si se foieste pt. ca are kupilul prea multe energie!Deh, scorpiutza....Asa ca, daca 48 de ore m-am straduit sa n-o clintesc ca sa nu dea pe afara, acu' am luat-o la juma de ora de dans prin casa - si doarme puiul meu neintors!!![bang]Elise & BBLisa
poate ca bblisa se foieste din cauza ca are aer in burtica .... Oana cel putin asa face... si atuci o ridic la ragait... daca nu ma sesizez sa o ridic, atunci varsaDia [mamica] de [bb] Oana (29.11.2006)varsta Oana poze OANAluna 1 luna 2

#27
Dia1609

Dia1609

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 866 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 12:46

quote:
Originally posted by Elise
dupa o naopte si o zi nedormite am avut shi eu o revelatzie: bblisa nu se foieste pentru ca ii vine sa vomite, cu vomita pt. ca se foieste - si se foieste pt. ca are kupilul prea multe energie!Deh, scorpiutza....Asa ca, daca 48 de ore m-am straduit sa n-o clintesc ca sa nu dea pe afara, acu' am luat-o la juma de ora de dans prin casa - si doarme puiul meu neintors!!![bang]Elise & BBLisa
si daca are prea multa energe, incearca sa o obosesti inainte de a-i da sa manance [:D]Dia [mamica] de [bb] Oana (29.11.2006)varsta Oana poze OANAluna 1 luna 2

#28
lizzy

lizzy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.911 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 12:48

Infanrix hexa - aveti idee cat costa in farmacie?

Si v-as mai intreba treaba cu ceaiul. De cand se da si cat pe zi.
Noi suntem pe alaptare+formula, stiu ca un bb alaptat exclusiv nu are nevoie de altceva, dar daca ii dau si formula? Atunci de la ce varsta e ok?


Diana & Co
[copil]Marc (17.12.06) si Ianis (14.09.04)
Povestea nasterii lui Ianis



Situatie CRITICA - Bebelus cu atrezie de esofag



#29
dianocica

dianocica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 757 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 12:52

[s] matei de biabaus, alexandra de carla, andrei de m-monique si maya si ingerasa

legat de vaccin. r mi-a zis ca mi-l recomanda pe ala de la stat, cu pcaturi pe gurita antipoliomielita. ca cica celelalte, care sunt tz in 1, desi au efecte adverse mai rare (aceleasi dar se fac mai rar) nu au eficacitate 100%. si ca in state se dezbate reintroducerea vacc sub forma de picaturi ca au mai aparut cazuri de polio si dupa vaccin. eu am crezut-o si il facem pe ala de la stat.

cris, ti-a venit batista de pe net?ai folosit-o?

fetele, cum faceti? puneti ser si dupa cat timp ii trageti?il ridicati cand ii trageti? si cat ser puneti? nu se ineaca?

eu declar ca dmic nu mai adoarme pe zi decat inj brate.si seara.doar noaptea doarme bine...sper sa l tina...eu nu mai am spate...si nici timp de nimic.noroc ca acum a adormit cand ma asezam la calculator ca altfel...incerc sa ma [cit]

miro ce mare a crescut kara...sa va traiasca!

__________________________________________
diana [mamica] fericita de [copil] davidutz 03.12.06
david diana

#30
ingeras26a

ingeras26a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.619 mesaje

Postat 16 ianuarie 2007 - 12:53

La Multi Ani Alexandra si Matei! Multa sanatate si bucurii! Fetelor, eu o tin destul de mult pe bebe pe burtica pt ca ii place mult de tot. Isi intoarce singura capsorul dintr-o parte in alta. Ideea e ca nu trebuie supravegheati permanent atata timp cat nu-si pot tine capsorul bine. Pupicei, Ingeras [mamica]de [bebic]Maya Maria (16.12.2006)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -