Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Clipe din trairile sufletelor noastre...(14)


301 raspunsuri la acest subiect

#1
brendamitran

brendamitran

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 26 decembrie 2006 - 11:28

Buna dimineataza!

Am pregatit cafeaua pt.cei care sint pe acasa.Haideti la o cafelutza calda si la o felie de cozonac.

M-am trezit si ningea atit de frumos afara....Si in linistea diminetii asteia de Craciun m-a cuprins un fel de nostalgie.Nu,nu trista,deci nu cad in butoi.
E mai mult,daca vreti,un fel de reverie placuta.

Va rog sa aveti putina rabdare si sa cititi cu atentie:


Cum te poti strecura într-o secundã? Îti alegi o picãturã de rouã în care te insinuezi la prima razã de soare. Odatã ajuns, împarti secunda în o sutã de ferestre, precum burduful acordeonului, si începi sã te balansezi. Vei cãdea strecurat pânã când primesti mireasma vântului în toti porii. Ca sã zbori nu-ti trebuie decât o senzatie de plutire si curajul libelulei de a visa supersonic printre sãlcii. Nu e greu. Folosesti palmele ca sã simti miresmele ce înlãntuie toate fiintele ajunse în universul secundei. De privire nu ai nevoie. Vântul din plete si lobul urechii te ghideazã, pentru ca întoarcerea de pe întâia fereastrã sã fie cât mai linã. În spatiul acesta de o secundã nu e timp de odihnã - pur si simplu savurezi picãtura de eternitate din mers.
La a doua si la a noua fereastrã te vei întâlni cu licurici. E clipa lor de neluminã, în care pot si ei sã admire universul fãrã a fi orbiti de propria licãrire. E si un semn de întoarcere pentru tine. Pentru cã e usor, chiar foarte usor sã te rãtãcesti... Plafonul de gânduri e foarte aproape si, odatã intrat, devii întortocheat. Nu sunt putini prizonierii acestui desis si numai focul din zare ce apare si dispare te poate salva. Atunci va trebui sã-ti folosesti privirea. Îti pironesti gândul pe flacãrã, o îngheti cu privirea, pui mâinile la tâmple si te arunci. E greu si asta stiu s-o facã doar cei pe care înlãntuirea i-a dus la disperare. Ar putea scãpa din plafonul de gânduri mult mai usor dacã ar folosi cuvântul pace, dar cocostârcii care-l rostesc în ceruri nu sunt bãgati în seamã de nimeni. Ei asa îsi fac loc sã treacã mai sus, în lumea senzatiilor, acolo unde secunda se multiplicã de o mie de ori si unde cu fulgi de crizanteme îsi construiesc palate de vise.
La a treia fereastrã uiti sã mai numeri si te trezesti înconjurat de curcubeu. Violetul îti pãtrunde în inimã si îti sfâsie toate sentimentele incerte. Rezistã numai cine îsi aminteste culoarea ochilor persoanei iubite. Cu conditia sã nu fie violet. În cazul acesta, culoarea îi va strãpunge privirea si totul va deveni beznã. Dupã ce scapi de paznicul violet al curcubeului, îti poti înlãntui auriul din evantai la picioare, iar cu purpuriul poti sã înoti în oceanul de plus. Te învârti în cercuri line, pânã dai de urmãtoarea fereastrã. Dacã te-ai întors în balansoar, sãtul de beatificare, poti alege ultima fereastrã a secundei si sã pleci. Licuricii te vor saluta cu un fosnet pe pleoape, iar vântul îti va sãpa adânc în piele o clepsidrã cu aripi. Cu semnul acesta îti vei putea trimite si prietenii în universul suav al secundei.
Dacã nu, îti cauti alti prieteni care au reusit sã vadã si celelalte 97 de treceri. Eu încã mai caut. Tu pe ce parte a lumii astepti?


BRENDA

[*]Un fulg pentru seara de Craciun[*]

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

#2
brendamitran

brendamitran

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 26 decembrie 2006 - 12:05

Io nu ma mai joc.....uite,de-aia nu-mi place mie de mine...
La fiecare Craciun ma imbuib cu de toate,si pe urma trag....
Am mincat ieri toata ziua:piftie(mmmmm,si ce piftie),toba,cirnati facuti cu minutele noastre,am trintit si o salata de vinete care a iesit o minune.
De sarmale nu m-am atins,nu mai aveam chemare,insa anul asta facuram friptura pt.prima data,asa: toata pulpa din spate,cu tot cu picior(mai putin adidasul),am bagat-o,asa cum se afla ea de la mama natura,la cuptor.N-am pus decit sare,putin cimbru si vin,ca restul condimentelor am zis eu ca-i modifica gustul.A,si inainte de a o baga la cuptor,am uns-o bine cu mustar.....
Ziceti si voi,cum sa te abtii de la asa ceva? Sa va zic cum a iesit? Nooooooo,ce veniti peste mine,nici s-o pozez n-am vrut....
Dupa care am trecut la cozonac facut de moi.....cu finetti,nu?

Dupa toate astea,acu' as lua-o de la capat,ca deh.....n-am reusit sa terminam vinul ala rosu!

Ah,si niste soric cine vrea? Ca silueta vaz ca se mentine.....deocamdata....[alcool]

BRENDA

[*]Un fulg pentru seara de Craciun[*]

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

#3
brendamitran

brendamitran

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 26 decembrie 2006 - 12:08

Marce.....[iartama]...iarta-ma!

Da' poate vii incoace!

BRENDA

[*]Un fulg pentru seara de Craciun[*]

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

#4
brendamitran

brendamitran

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 26 decembrie 2006 - 12:34

.....si iaca si bradul nostru dupa care alergaram atita si pe care daduram o poala de bani.....

BRENDA

[*]Un fulg pentru seara de Craciun[*]

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

#5
R_MARCE

R_MARCE
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 26 decembrie 2006 - 13:25

Neatza...
la cafea vin si eu...mmmmmmmmm.... La mincare insa, nu kiar.

Brenda, iubita...de ce sa te iert? Nu imi faci pofta cu nimic. Eu eram pofticioasa inainte de sarcina si dupa ce am ramas gravi, au disparut si poftele ...culmea!Rar mi se pune pata sa maninc ceva anume...si nu e niciodata asa arzatoare sa nu poata astepta pina cumpar sau fac rost... Sau dsk nu maninc deloc ...iarasi no problem ....k nu o sa mor.
Brenda mama....de cite ori scrii despre mincare ma faci sa zimbesc! Parca tu ai fi gravida... Esti gurmanda rau!
Ai grija...k e altcineva aici mai rau k mine...si cind zic "mai rau" ma refer la "muuult mai rau". E...Yana! E pofticioasa raaaauuuu de tot! M-a zapacit seara cu poftele ...ba inghetata ...ba ciocolata...ba ..nu mai stiu ce![:-)))][:-)))][:-)))]

pup si revin,


Marce[gravi][fetita] 31+

Vine bebelina mea, Patricia-Ioana!


#6
rilbuc1

rilbuc1

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 154 mesaje

Postat 26 decembrie 2006 - 18:19

quote:
Originally posted by brendamitran Am mincat ieri toata ziua:piftie(mmmmm,si ce piftie),toba,cirnati facuti cu minutele noastre,am trintit si o salata de vinete care a iesit o minune. De sarmale nu m-am atins,nu mai aveam chemare,insa anul asta facuram friptura pt.prima data,asa: toata pulpa din spate,cu tot cu picior(mai putin adidasul),am bagat-o,asa cum se afla ea de la mama natura,la cuptor.N-am pus decit sare,putin cimbru si vin,ca restul condimentelor am zis eu ca-i modifica gustul.A,si inainte de a o baga la cuptor,am uns-o bine cu mustar..... Ziceti si voi,cum sa te abtii de la asa ceva? Sa va zic cum a iesit? Nooooooo,ce veniti peste mine,nici s-o pozez n-am vrut.... Dupa care am trecut la cozonac facut de moi.....cu finetti,nu? Dupa toate astea,acu' as lua-o de la capat,ca deh.....n-am reusit sa terminam vinul ala rosu! Ah,si niste soric cine vrea? Ca silueta vaz ca se mentine.....deocamdata....[alcool]
Brenda, daca nu te abtii o sa te trezesti cu noi (eu+vali) pe capul tau [;)]

#7
brendamitran

brendamitran

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.778 mesaje

Postat 26 decembrie 2006 - 21:08

Marce,am crezut ca poftesti,ca mai zisei odata despre nush ce mincare pe aici si mi-ai reprosat ca nu ma gindesc ca mai sint si gravidutze pe aici....crezui ca tu esti printre pofticioase.
Nici eu n-am avut pofte la sarcina,am avut o sarcina super de super...

Ril,veniti mama,ca eu oricum deja ma opresc,dar mai e din plin....
Ma opresc,ca deja e prea mult de 2 zile bag intr-una,desi azi am gustat prima data 3 sarmalute,toba nush ce gust are,cirnaciori am gustat doar ieri....
Dar chiar si daca gusti,parca tot te imbuibi.....zau,io am dat-o pe fructe,ca am cu ghiotiura!

BRENDA

[*]Un fulg pentru seara de Craciun[*]

COPIII SUNT MAINILE CU CARE NE PRINDEM DE RAI

#8
Eliza5

Eliza5

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 506 mesaje

Postat 27 decembrie 2006 - 00:23

Craciun fericit dragilor! [pegeam] [bum][bis] Sa aveti sarbatori linistite si frumoase si un An Nou mult mai bun decat cel care se termina. Brenda, e foarte frumos bradutul [il] Si ai acolo niste decoratiuni in forma de fulg care sunt absolut dementiale [pegeam] Imi pare tare rau ca Yagmur are problemute.. Si cand ma gandesc ca eu am sfatuit-o sa nu cumpere pompa de muls ca nu o sa aiba nevoie.. Sper sa inceapa Luca sa suga in curand.. Treaba asta cu alaptatul poate sa fie foarte stresanta :-( Noi am facut Craciunul acasa.. Am chemat familionul (cele 2 surori cu partenerii lor, fratele si pe mama) si am gatit impreuna, am impartit cadouri, a fost foarte frumos. Punctul culminant a fost cand pe usa a intrat chiar Mos Craciun (cumnata-miu deghizat) si fii'miu a facut niste ochi mari, mari si nu stia daca sa planga sau sa rada :-)) Am facut si niste poze dar trebuie sa caut cablurile de la camera foto ca sa le descarc :-) Scuze pentru absenta din ultimile zile.. Sunt in concediu pana pe 3 ianuarie si imi petrec fiecare clipa cu Alex. Mancam impreuna, ne jucam impreuna, dormim impreuna, totul facem impreuna. Asa ca nu prea am cand sa intru pe calculator. Oricum, e aproape miraculos, zilele astea de cand stau cu el mi se pare ca se dezvolta extrem de repede, a inceput sa vorbeasca mai mult, sa faca propozitii, sa fie mult mai activ din punctul asta de vedere. Ma uimeste cat de mult conteaza faptul ca stau acasa cu el, imi dau seama acum cat de mult ii lipsesc totusi si cat de mult pierd prin faptul ca m-am intors la serviciu cand el avea doar 3 luni :-( A fost vorba insa de o suma destul de mare pe care as fi pierdut-o daca nu ma intorceam, plus ca nu stiu daca ma primeau pe acelasi post.. Marce, imi pare rau de problemele cu parintii. Numai asta cred ca iti mai lipsea.. Probabil mama ta trece prin vreo criza a varstei de nu poate accepta faptul ca tipul trece si ea va fi bunica.. Sunt sigura insa ca, asa cum spunea cineva inainte, cand isi va vedea nepotica efectiv, isi va schimba sentimentele. Cat despre ajutorul parintilor in cresterea copiilor, nici ai mei nu m-au ajutat aproape deloc, dar nici nu cred ca i-as fi lasat [:D]. Am aceeasi problema ca si tine cu stilul lor de educatie.. Adica si eu mi-am mancat destula bataie la viata mea, eu fiind de altfel un copil timid si chiar timorat si nu am chef ca fiul meu sa aiba parte de acelasi tratament (desi mi se pare ca parintii mei s-au schimbat intre timp, dar totusi..) Eliza si Alex (15 nov. 2004)

#9
Ameera

Ameera

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 93 mesaje

Postat 27 decembrie 2006 - 02:26

Salutare tuturor! De Craciunul asta nu stiu cum s-a facut ca n-am mai dat iama in prajituri ca in alti ani... ceea ce e foarte bine :). Nici eu n-am avut pofte deloc cat am fost insarcinata, iar acum vad ca nu mai sunt deloc asa de pofticioasa cum eram pe vremuri... din nou, e foarte bine. Azi m-am cam enervat, m-am intalnit in oras cu o fosta colega de liceu, era cu mama ei, nu ne-am vazut de vreo doi ani. Normal ca ii spun, mandra si fericita, ca am o fetita (ele erau de fapt la curent cu situatia). Si imi arunca amandoua o privire plina de nesfarsita mila, iar maica-sa, pe un ton de parca m-ar fi consolat ca sufar de-o boala incurabila, imi zice "da, am auzit ce-ai patit... si cum te descurci singura, amarata de tine?". Chiar nu credeam sa folosesc vreodata emoticonul asta, dar uite asa mi-a venit sa le fac [bruta] I-am zis sa-si pastreze compasiunea pentru cauze mai bune, ca n-am "patit" nimic si ne merge foarte bine, dar nu cred ca le-am convins. Uf, oamenii astia incuiati! In rest insa, toate bune si frumoase. Savurez in continuare vacanta, ma bucur de timpul petrecut cu familia, mai ales ca ne vedem asa de rar... Pupici si noapte buna! [pup] Ameera si [copil] Sara

#10
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 27 decembrie 2006 - 09:51

`neata gasca!!!! Moamaaaa, ce activitate aici! Brenda, vad ca masa-i pusa, aduc eu cafeaua, e bine asa? Marce, lasa pompa si nu-ti mai forta norocul, nu cumva sa-ti provoci nasterea! Va pup pe toti, sper sa iasa si Yagmurica noastra din spital si Luca sa descopere placerea de-a papa la san[:D] Gabi(ex- gabibarta)+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -