Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 1 voturi

Cum se face frisca?


11 raspunsuri la acest subiect

#1
BillyBilly

BillyBilly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 886 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 11:58

Fetele priceputele[flo], va rog invatati-ma si pe mine sa fac frisca din smantana. M-am chinuit anul trecut de mi-au sarit ochii, si cu mixerul si cu robotul... S-a facut lichida si nu si-a mai revenit in veci![q] Am pus tot hulala la tort![:(] Gramajele nu le mai stiu, dar stiu ca am pus smantana si zahar pudra, parca. Si am tot batut, si batut, si batut pana mi-am pierdut rabdarea.[alcool] Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald

#2
miria_cristina

miria_cristina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.968 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 12:14

Frisca 1/2 kg smântâna proaspata, 4 linguri zahar pudra, 1 plic zahar vanilat Cum procedezi: Lasi smântâna la frigider câteva ore, apoi o rsstorni într-un vas si o basi 10 minute. Adaugi treptat zaharul si vanilia si bati în continuare pâna se îngroasa si devine ca o spuma. Apoi, dai vasul la frigider pentru o ora. Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina "Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

#3
tanima_i2002

tanima_i2002

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 13:06

de ce nu cumperi frisca lichida? e foarte buna si mult mai simplu. E cea de la Maestro care e si ieftina (70-80.000 litrul) si e si buna.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze



#4
sanziana72

sanziana72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 846 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 13:12

Unde si ce e Maestro ?

Eu stiam ca nu orice smantana se poate bate, exista un anumit timp pt frisca, un fel de smantana mai lichida si nefermentata ca sa fie dulce. Presupun ca asta e frisca lichida despre care vorbeste tanima.

Sanziana & Marina (03/10/2004)Cand s-a nascut Marina... Varsta Marinei


"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)


#5
mitumac

mitumac

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 13:13

Si eu stiu reteta tot prin "racire" nucai ca eu o bag in congelator, vreo 2 ore...daca nu ar avea apa(zer) nu ar face ace de gheata... Oricum, asa racita, s bate cu robotul adaugand treptat zaharul (vezi ca se topeste greu) si dupa iar in congelator vreo 1 ora. nunta noastra http://pg.photos.yah...tumac/my_photos am facut si noi 1 an de casnicie

#6
tanima_i2002

tanima_i2002

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 556 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 13:15

Maestro este frisca lichida cum este si Hulala, dar este mai ieftina si la fel de buna. Se gaseste in romania, nu stiu daca si in alte tari este frisca lichida.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze



#7
wapi

wapi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 213 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 13:41

Trebuie smantana grasa pentru frisca, eu iau de la Prodlacta cu 20 la suta grasime sau mai mult si o bat cu telul. Wapi!&Stefanita (19 mai 2006)

#8
BillyBilly

BillyBilly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 886 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 14:10

Multumesc la toata lumea!![pup] Nu mai vreau frisca vegetala (hulala, maestro, care-o fi ea), vreau sa o fac eu cu manutele astea doua [haibat], este mai buna, mai grasa, este frisca![pofta] Am o cofetarie langa mine care foloseste numai frisca naturala si este mare diferenta. De fapt, la cofetarie am intrebat anul trecut cum o fac si mi-au spus ca bat smantana cu zaharul la robot. Si m-am dus hotarata acasa sa fac si eu...si mare eroare![:(] Acuma, miria te rog, din ce smantana faci tu frisca? Trebuie sa fie din cea grasa, grasa?? Mi-am luat o galetusa de Milly 20% grasime. Fetele, ce recomandati: telul, mixerul sau robotul (cu accesoriul pt. maioneza)?? Inainte sa mai stric vreo 2l de smantana ca anul trecut, suflu si-n iaurt![:)] Nu exista circumstante, oricat de rele ar fi, din care un om intelept sa nu poata scoate ceva bun; nici circumstante, oricat de bune ar fi, pe care cel neintelept sa nu le foloseasca spre paguba lui. Francois, Duce de Rochefoucald

#9
miria_cristina

miria_cristina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.968 mesaje

Postat 22 decembrie 2006 - 15:08

Din smantana groasa fac frisca in casa. Din aia care sta pe lingura. Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina "Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

#10
mcm

mcm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 23 decembrie 2006 - 11:10

Ma intereseaza si pe mine subiectul. Am inteles ca faceti frisca din smantana grasa. Dar cat de grasa trebuie sa fie? Cat o bateti? Cat tineti smantana la frigider? Cat zahar adaugati si cand? Smantana grasa nu e fermentata deja? Eu am incercat si cu smantana grasa dar totusi nu a iesit asa cum ma asteptam. Apoi este o smantana grasa care sta pe lingura dar lasa zer. Cristina


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -