Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pomana porcului


31 raspunsuri la acest subiect

#1
LiaMia

LiaMia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 67 mesaje

Postat 11 decembrie 2006 - 15:24

Buna tuturor, Ca tot suntem in sezon, m-am gandit cu pofta la POMANA PORCULUI La mine la bunici am vazut asa: se pune carnita proaspata, taiata in bucati potrivite, intr-un tuci, cu sare si un pic de apa. se pune capacul si se lasa la foc sa se inabuse. daca ati ales carnita fara pic de grasime, adaugati si doua linguri de ulei in tuci. separat se face o mamaliga tare pe care bunicii o taiau cu ata [:)] se asaza pe farfurie carnita, soriciul. mamaliga se rastoarna pe fundul de lemn si langa se pune si un castron cu muraturi. este o bunaciune de care mi-e dor! La voi cum se face acest obicei? LiaMia si [bonjovi] Florin

#2
ligia13

ligia13

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 685 mesaje

Postat 11 decembrie 2006 - 16:41

la noi , acasa la mama se facea asha carne proaspata, neaparat muschiuletul de la porc, un pic de slanina cu sorici, o bucatica de ficat, un rinichi , toate taiate cubulete , cu sare si piper , intr-o tigaie de tuci in care in prealabil s-a calit o ceapa , se lasa la inabuist un pic de apa . Cu mamamliga si muratori asortate, e o NEBUNIE! Imi lasa gura apa deja! Eu [cafea] si Raducu [hagi] (22.04.2005)

#3
Ileana Cosanzeana

Ileana Cosanzeana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 11 decembrie 2006 - 16:51

quote:
Originally posted by ligia13
la noi , acasa la mama se facea asha carne proaspata, neaparat muschiuletul de la porc, un pic de slanina cu sorici, o bucatica de ficat, un rinichi , toate taiate cubulete , cu sare si piper , intr-o tigaie de tuci in care in prealabil s-a calit o ceapa , se lasa la inabuist un pic de apa . Cu mamamliga si muratori asortate, e o NEBUNIE! Imi lasa gura apa deja! Eu [cafea] si Raducu [hagi] (22.04.2005)
[pofta][pofta][pofta][pofta][pofta] Nu mai pot de pofta!

#4
Alynutza

Alynutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.099 mesaje

Postat 11 decembrie 2006 - 17:53

La bunica sotzului am mancat un fel de tocanitza: ceapa calita cu putina vegeta, se pun apoi bucatzele de carne (cat mai macra, ca nu ne place gras), apa si apoi se fierbe pana se scade apa si se face un sos. Evident, se pune mamaligutza langa. Bunica mea nu tin minte sa puna ceapa, punea pur si simplu la fript bucatzele de carne, care aveau putina grasimica pe ele, dar iesea foarte bun si asa.
Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.
Recently become Mrs. Perfect


#5
miria_cristina

miria_cristina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.968 mesaje

Postat 11 decembrie 2006 - 21:00

Vai, ce banatate de gust!! Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina "Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

#6
numeioana

numeioana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.513 mesaje

Postat 11 decembrie 2006 - 21:38

Parintii taie porcul sambata[:D] Si...sac! o sa mananc pomana porcului si tot soriciul de pe porc:)) Ioana

#7
nushulica

nushulica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.139 mesaje

Postat 11 decembrie 2006 - 22:09

quote:
Originally posted by numeioana
Parintii taie porcul sambata[:D] Si...sac! o sa mananc pomana porcului si tot soriciul de pe porc:))Ioana
si noi tot sambata il taiem si abia astept si eu pomana aia ca de un an mi se intind urechile[:D]INGRID[copil]

#8
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 11 decembrie 2006 - 22:14

Mai fetelor...n-aveti nevoie de ajutor? ..cateva guri pofticioase p-acolo...[alcool] Daniella si [copil] Alexis 18 nov 2004 "Da-mi Doamne puterea sa schimb ceea ce poate fi schimbat, taria sa accept ceea ce nu poate fi schimbat si intelepciunea sa fac diferenta"

#9
miria_cristina

miria_cristina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.968 mesaje

Postat 11 decembrie 2006 - 22:17

Da, da! Venim si noi, daca tot dati de veste, ca n-am mai "calarit porcu'" din copilarie![:D][:D][:D][:D][:D] Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina "Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

#10
strumfi2004

strumfi2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 660 mesaje

Postat 12 decembrie 2006 - 12:01

quote:
Initial creeata de LiaMia
Buna tuturor,Ca tot suntem in sezon, m-am gandit cu pofta la POMANA PORCULUILa mine la bunici am vazut asa:se pune carnita proaspata, taiata in bucati potrivite, intr-un tuci, cu sare si un pic de apa. se pune capacul si se lasa la foc sa se inabuse. daca ati ales carnita fara pic de grasime, adaugati si doua linguri de ulei in tuci. separat se face o mamaliga tare pe care bunicii o taiau cu ata [:)]se asaza pe farfurie carnita, soriciul. mamaliga se rastoarna pe fundul de lemn si langa se pune si un castron cu muraturi.este o bunaciune de care mi-e dor!La voi cum se face acest obicei?LiaMia si [bonjovi] Florin
Da, la fel si la bunicii mei si inainte de asta facea bunica o ciorba buuuna de perisoare cu zeama de varza [pofta] insa intotdeauna ei taiau porcul dupa Craciun, nu in post.Gratiela, mamica strumfilor [hippi] Mariuca si [copil] Stefanut


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -