Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 10 voturi

Deserturile Nataliei (12)


295 raspunsuri la acest subiect

#11
strumfi2004

strumfi2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 660 mesaje

Postat 06 decembrie 2006 - 17:43

Natalia, ce super televizor!
mi-am amintit ca mama punea un prosop deasupra, sa se fragezeasca foaia. si ea avea o tava mai mare, de 30/30, am si eu una pe care o folosesc la prajiturile cu foi, de-asta punea 5 oua la pandispan, si intr-adevar, iese mai subtire.
am poftit la poza ta! [pofta]

Gratiela, mamica strumfilor [hippi] Mariuca si [copil] Stefanut

#12
Salina

Salina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 06 decembrie 2006 - 17:50

bumbacel, mie mi se pare aproape la fel la gust...hai sa zic in proportie de 90%, exceptand glazura care este foarte buna, poate un pic prea alcoolizata (pt ca n-am avut decat whisky in casa, pe care oricum n-are cine sa-l bea) Miha, asta ramane sa aflu cu alta ocazie. Deja am renuntat la idee pt ca m-am bagat sa fac o salata boeuf si de nu toc la ea de m-am saturat!!! Dar asta e, nu te pui cu poftele de graviduta[:D]. [cheers] ALINA

#13
strumfi2004

strumfi2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 660 mesaje

Postat 06 decembrie 2006 - 17:59

Alina, cu permisiunea Nataliei, uite crema mea pentru cremsnit (care e de fapt o crema de vanilie):
5 oua intregi se amesteca cu 10 linguri zahar si cu 5 linguri faina adaugate treptat, sa nu se formeze cocoloase. apoi cu 1 litru lapte -tot treptat- si se pun pe foc mic, amestecand mereu sa nu se prinda. cand s-a inchegat, se da la rece. dupa ce s-a racit se freaca cu 1 pachet de unt si se adauga esenta de vanilie.

Gratiela, mamica strumfilor [hippi] Mariuca si [copil] Stefanut

#14
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 06 decembrie 2006 - 18:02

Gratiela, eu am folosit o tava de 23/33 cm. Mi-a iesit multa. I-am dat si sotului jumate din prajitura la servici, sa-si serveasca colegii.
Sa stii ca devine tot mai buna la gust cu timpul, e mai buna acum decit dimineata. Ultima bucatica o sa fie culmea deliciului, mai ales ca e ultima, evident. [:D]
Buna ideea cu prosopul.

Alina, mult spor la treaba, nu te obosi prea tare, e greu sa faci eforturi avind burta mare. Pune-i si pe cei de-ai casei la treaba.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

#15
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 06 decembrie 2006 - 18:06

A, uitasem sa scriu, foaia maro mi-a iesit asa deschisa la culoare (in caz ca intereseaza pe cineva) din cauza ca am pus Nesquick, nu aveam cacao simpla in casa.

Gratiela, foarte bine ca ai scris reteta de crema, poate foloseste si altcuiva.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

#16
mariussimiuc

mariussimiuc

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.915 mesaje

Postat 06 decembrie 2006 - 18:26

quote:
Originally posted by Balbina
A, uitasem sa scriu, foaia maro mi-a iesit asa deschisa la culoare (in caz ca intereseaza pe cineva) din cauza ca am pus Nesquick, nu aveam cacao simpla in casa.Gratiela, foarte bine ca ai scris reteta de crema, poate foloseste si altcuiva.------------------Numai bine,Natalia si VladPoze
Daaa...pe mine...[bis] Chiar voiam sa te intreb de ce e asa deschisa la culoare,dar am uitat [batcap] Eram nerabdatoare sa savurez pozele [:D]Miha [recevere]
Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...


#17
nushulica

nushulica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.139 mesaje

Postat 07 decembrie 2006 - 00:28

da natalia arata super televizorul tau[:D] si eu chiar vroiam sa te intreb de ce a iesit asa deschis la culoare blatul maro ca al meu era mai tigan[:D]...cam asa arata si a mea [:D]numai ca eu am zis ca am facut o catastrofa si de aia n-am pus poze[:-)))]
natalia sambata am comanda de 2 prajituri krem a la krem[olala]adik 2 retete sau reteta dubla [:p]...problema e ca eu fricoasa cum sunt si neindemanatica pe deasupra ma gandeam sa o fac de 2 ori...dar acu ma gandesc ca as putea sa fac reteta dubla si sa impart pe urma blatul sa coc 2 si crema la fel,nu-i asa ca-s isteata??[:p][:-)))][:-)))]

INGRID[copil]

#18
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 07 decembrie 2006 - 00:47

Nushulica, poti sa faci cantitate dubla de aluat si sa-l imparti in 2 tavi inainte de a baga la cuptor, dar cu conditia sa le coci concomitent (daca ai cuptorul suficient de mare). Caci daca lasi aluatul vreo 30-40 de minute sa stea, mi-e sa nu se lase ouale batute si nu se mai ridica blatul in cuptor, doar nu contine praf de copt.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

#19
nushulica

nushulica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.139 mesaje

Postat 07 decembrie 2006 - 01:24

quote:
Originally posted by Balbina
Nushulica, poti sa faci cantitate dubla de aluat si sa-l imparti in 2 tavi inainte de a baga la cuptor, dar cu conditia sa le coci concomitent (daca ai cuptorul suficient de mare). Caci daca lasi aluatul vreo 30-40 de minute sa stea, mi-e sa nu se lase ouale batute si nu se mai ridica blatul in cuptor, doar nu contine praf de copt.------------------Numai bine,Natalia si VladPoze
bine ca mi-ai zis ca mie nu mi-ar fi trecut prin cap[:D]INGRID[copil]

#20
mariussimiuc

mariussimiuc

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.915 mesaje

Postat 07 decembrie 2006 - 21:44

Natalia,acum de Sf Andrei,cand l-am sarbatorit pe fii-miu (din nou! [:D]) am facut portie dubla de Krem a la Krem.Si am copt in doua ture,ca n-am 2 tavi la fel.Si au iesit foarte bine amandoua blaturile.Nu s-au lasat deloc. Miha [recevere]
Azi poti fi caine...Maine poti fi copac...



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -