Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Credeti cu adevarat in Dumnezeu?!


102 raspunsuri la acest subiect

#11
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 17 iunie 2005 - 23:52

quote:
Originally posted by alli

Ati putea sa-mi spuneti si mie care sensuri ... eu am fost 28 de ani in religia orthodoxa ,si eu spuneam ca voi inainte mi se parea normal ,ar fi prea frumos ,,,tot omul atunci ar vrea sa moara cit mai repede...si nu sint numai eu dupa cele mai sus spuse care intreaba!!!

"LA ILAHA ILLA ALLAH"




Pai de ce mai e nevoie sa ti se raspunda acum,28 de ani ce ai facut?Deja ai raiul musulman,vezi cum stau treburile pe acolo.

Irina si bb Iinca(26apr04)
"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."


#12
alli

alli
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 18 iunie 2005 - 14:23

AI DREPTATE,cit despre mine "ALHAMDU LI ALLAH " ca sint musulmana ,poate sa-i explici prietenei tale de pe forum!!!!!!!!!!!!

"LA ILAHA ILLA ALLAH"

#13
rachel owen

rachel owen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 18 iunie 2005 - 19:18

quote:
Originally posted by alli
Ati putea sa-mi spuneti si mie care sensuri
Excluzand devierea de la subiect, si neluand in considerare rautatile, fi te rog mai explicita.POZICI: Omuletul_meu_drag Omuletul_meu_drag_2 Rici, cea mai fericita mamica [mamica] si omuletul ei drag [copil]______________________________________________________________„Dumnezeu sã te tinã în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui sã te îndrume mereu.”

#14
Ira

Ira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 18 iunie 2005 - 23:43

quote:
Originally posted by irina.c.
quote:
Originally posted by alli
Ati putea sa-mi spuneti si mie care sensuri ... eu am fost 28 de ani in religia orthodoxa ,si eu spuneam ca voi inainte mi se parea normal ,ar fi prea frumos ,,,tot omul atunci ar vrea sa moara cit mai repede...si nu sint numai eu dupa cele mai sus spuse care intreaba!!!"LA ILAHA ILLA ALLAH"
Pai de ce mai e nevoie sa ti se raspunda acum,28 de ani ce ai facut?Deja ai raiul musulman,vezi cum stau treburile pe acolo.Irina si bb Iinca(26apr04)"Toti traim sub acelasi cer ,dar nu toti avem acelasi orizont."www.kosson.blogspot.com
Raspuns complet neavizat[bang]. Indiferent de religie, oameni suntem toti. Oare ortodoxismul propavaduieste aroganta ?Poze

#15
anda141

anda141

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.455 mesaje

Postat 19 iunie 2005 - 01:40

Cred ca El exista si mai cred ca aceasta viata nue totul.Daca totul s-ar termina la moarte , nu ar avea nici un sens. Cred ca va veni ziua cand vom invia si vom merge in cer, daca vom fi credinciosi.

Mortii nu stiu nimic dupa ce mor, nu merg in locuri cu verdeata .Asta se va intampla dupace vor invia atunci cand va veni Isus.



Monica [mamica] si [copil] ALBERT EDUARD

(19 ianuarie 2004 )

[foto] Album Albert

Bebelusi de ianuarie-februarie 2004





#16
rachel owen

rachel owen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 19 iunie 2005 - 11:28

quote:
Originally posted by anda141

Cred ca va veni ziua cand vom invia si vom merge in cer










Sigur ca da! Si sper ca si acolo sa fim impreuna cu voi, mai mult timp decat avem aici pe pamant [il]





POZICI:

Omuletul_meu_drag

Omuletul_meu_drag_2








Rici, cea mai fericita mamica [mamica] si omuletul ei drag [copil]



______________________________________________________________



„Dumnezeu sã te tinã în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui sã te îndrume mereu.”

#17
alli

alli
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 20 iunie 2005 - 15:53


[hia]vreau sa ma explic ca sa nu credeti ca din rautate ,ca din cauza ca nu sintem din acceasi religie,am intrat intimplator pe forum si binenteles cind am vazut aceasta rubrica am fost curioasa sa vad despre ce se scrie ...
am prieteni , cei din familie sint toti orthodocsi si fiecare isi vede de treaba lui [cool],dar pot sa nu va mai deranjez ,in nici un caz nu am vrut sa intru in discutie cu voi cu ginduri rele ,in primul rind imi cer scuze _irina.c _ si multumesc celorlalte [flo]

Dumnezeu sa ne ajute.

"LA ILAHA ILLA ALLAH"

#18
DARAEL

DARAEL

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 956 mesaje

Postat 20 iunie 2005 - 18:29

Evident ca nu rezist sa nu scriu si eu ceva – prea a trecut mult timp de cand nu a abordat cuneva un subiect “greu” ca acesta.... credinta adevarata !!!

Asa ca am sa scriu ceva dragut:

Doi frati, din care unul burlac, iar celalalt casatorit, aveau in proprietate o ferma al carui pamant fertil dadea recolte foarte bogate. Jumatate din grau era luat de unul din frati, iar cealalta jumatate de celalalt.

La inceput, lucurrile au mers bine. Treptat, fratele casatorit a inceput sa se gandeasca: “Nu e corect. Fratele meu nu este casatorit, dar ia jumatate din recolta fermei. Eu am o sotie si cinci copii, deci nu am de ce sa-mi fac griji la batranete. Dar cine o sa-l ingrijeasca pe sarmanul meu frate ? Ar trebui sa economiseasca mai mult acum, ca sa poata trai mai bine la batranate. Pe scurt, nevoile sale sunt mult mai mari decat ale mele”.

Dupa care s-a dat jos din pat, s-a strecurat in casa fratelui sau si a varsat un sac de grau in depozitul acestuia.

Fratele necasatosit avea si el ganduri de noapte: “Nu este corect. Fratele meu are o sotie si cinci copii, si ia numai jumatate din recolta. Eu nu am pe nimeni in intretinere, decat pe mine insumi. In mod evident, nevoile fratelui meu sunt mult mai mari decat ale mele, asa ca ar trebui sa primeasca mai mult”.

Drept pentru care s-a dat si el jos din pat si s-a dus tiptil sa verse un sac de grau in depozitul fratelui sau.

Si astfel, fenomenul s-a repetat noapte de noapte, pana intr-o zi cand cei doi s-au intalnit nas in nas, fiecare avand un sac de grau in spinare !

Multi ani mai tarziu, dupa moartea lor, povestea celor doi frati a intrat in legenda. De aceea, cand oamenii din tinut s-au decis sa construiasca un templu, ei l-au amplasat chiar pe locul in care s-au intalnit cei doi frati, convinsi ca nici un alt loc din regiune nu este mai sfant decat acesta.


Din perspectiva religiei, singura distinctie care conteaza nu este aceea intre cei care cred si cei care nu cred, ci intre cei care iubesc si cei care nu iubesc....


(Anthony de Mello – Rugaciunea broastei)

Cu respect [amoras],

Singur, DARAEL
Ratacitor prin Lume
http://www.geocities.com/dara2el/

“A te invinge pe tine insuti este prima si cea mai frumoasa dintre toate victoriile.“ DEMOCRIT

#19
rachel owen

rachel owen

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 20 iunie 2005 - 23:27

quote:
Originally posted by DARAEL

Doi frati, din care unul burlac, iar celalalt casatorit, aveau in proprietate o ferma al carui pamant fertil dadea recolte foarte bogate. Jumatate din grau era luat de unul din frati, iar cealalta jumatate de celalalt.



La inceput, lucurrile au mers bine. Treptat, fratele casatorit a inceput sa se gandeasca: “Nu e corect. Fratele meu nu este casatorit, dar ia jumatate din recolta fermei. Eu am o sotie si cinci copii, deci nu am de ce sa-mi fac griji la batranete. Dar cine o sa-l ingrijeasca pe sarmanul meu frate ? Ar trebui sa economiseasca mai mult acum, ca sa poata trai mai bine la batranate. Pe scurt, nevoile sale sunt mult mai mari decat ale mele”.



Dupa care s-a dat jos din pat, s-a strecurat in casa fratelui sau si a varsat un sac de grau in depozitul acestuia.



Fratele necasatosit avea si el ganduri de noapte: “Nu este corect. Fratele meu are o sotie si cinci copii, si ia numai jumatate din recolta. Eu nu am pe nimeni in intretinere, decat pe mine insumi. In mod evident, nevoile fratelui meu sunt mult mai mari decat ale mele, asa ca ar trebui sa primeasca mai mult”.



Drept pentru care s-a dat si el jos din pat si s-a dus tiptil sa verse un sac de grau in depozitul fratelui sau.



Si astfel, fenomenul s-a repetat noapte de noapte, pana intr-o zi cand cei doi s-au intalnit nas in nas, fiecare avand un sac de grau in spinare !



Multi ani mai tarziu, dupa moartea lor, povestea celor doi frati a intrat in legenda. De aceea, cand oamenii din tinut s-au decis sa construiasca un templu, ei l-au amplasat chiar pe locul in care s-au intalnit cei doi frati, convinsi ca nici un alt loc din regiune nu este mai sfant decat acesta.






Super!![bis][bis][bis]



POZICI:

Omuletul_meu_drag

Omuletul_meu_drag_2








Rici, cea mai fericita mamica [mamica] si omuletul ei drag [copil]



______________________________________________________________



„Dumnezeu sã te tinã în palma mâinii Sale, iar îngerii Lui sã te îndrume mereu.”

#20
anella

anella

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 22 iunie 2005 - 14:52

V-ati gandit vreodata ca e posibil ca reprezentarea reala a lui Dumnezeu sa nu poata fi asimilata de mintea noastra?Nu pot intelege cum ne mai putem indoi de existenta acestei forte.Daca esti atent,nu neaparat in jurul tau,ci la tine,la propria ta viata ai sa observi cum Dumnezeu te-a insotit mereu,cum fiecare dificultate pe care ai avut-o in viata a fost de fapt o modalitate de invatare a unei lectii noi.Am citit o poveste despre un om care vorbea cu Dumnezeu.Dumnezeu i-a aratat drumul vietii lui pe care se zareau urmele pasilor omului.Dumnezeu ii spune omului:Vezi?Langa pasii tai mereu se afla inca o pereche de pasi,ti-am fost mereu alaturi.Omul il intreaba:Doamne dar unde erai cand mi-era mai greu?Acolo numai pasii mei se vad.Acolo,spuse Dumnezeu,eu te tineam in brate.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -