Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dureri de burta in timpul sarcinii???


23 raspunsuri la acest subiect

#11
madau

madau

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.400 mesaje

Postat 27 decembrie 2006 - 13:08

Si eu am patit exact la fel la 21 sapt, dureri usoare de burta, am facut echo si totul era ok, mi-a recomandat dr sa iau No-spa si sa vedem daca mai persista. Au persistat asa ca dupa o saptamana m-am ales cu una bucata cerclaj, imediat dupa el s-a terminat si cu durerile. A trebuit insa sa stau in pat tot timpul, mergeam doar la WC si la dus, am facut tratament cu Gynipral[bang], dar per total a meritat[:D]

Sarcina usoara si ai grija de tine!!!

[mamica]Madau si [copil] Alexia Miruna (15 dec 2005)
pozici la 1 anisor
povestea nasterii Mirunei
filmuletze poznase 1 si 2
filmulet aniversar

#12
Chantal

Chantal

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 319 mesaje

Postat 27 decembrie 2006 - 13:41

Si eu am avut dureri de burta de la inceput dar nu a fost nimic deosebit, probabil doar ligamentele care se intindeau. Oricum, repaosul la pat face foarte mult, cum ziceau si fetele mai sus. Apoi, pe la 30 de saptamani tot simteam arsuri in partea dreapta jos a burticii si m-au tot pus sa fac examen de urina si urocultura dar intotdeauna iesea steril si fara sediment. Nu stiu nici in ziua de azi ce a fost. Oricum, dupa durerile astea, la 33 sapt si 3 zile mi s-a decolat placenta si am nascut prematur. Florentina, nu-i de joaca cu placenta jos inserata. Si eu am avut-o la fel si cu tot repaosul si gynipralul si no spa si scobutil, mi s-a decolat prematur asa cum am scris si mai sus. Greturile m-au tinut pana la inceputul sapt 19 cand am simtit-o pe bebe miscand. Pana atunci mi-a fost un rau... Uneori nici nu puteam sa ma ridic din pat de greata si ameteala.

#13
chiquitita

chiquitita

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.053 mesaje

Postat 27 decembrie 2006 - 16:15

Si eu am avut dureri crunte de burta dar nu s-a intamplat nimic rau! Poate unele femei au iar altele nu.

[gravi]16+ [baietel]
[*][*][*]

#14
tasia

tasia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 199 mesaje

Postat 27 decembrie 2006 - 18:35

In primul trimestru de sarcina eu una am avut doar dureri de cap, burta nu ma durut. Defapt am simtit la un moment dat niste intepaturi jos aproape de ovare. Eu cred ca in asemenea cazuri doctorul este cel mai indicat sa se dea cu parerea dupa un eventual contol.

[mamica] de [bebic] Mario (25.09.2006)
[foto] pozele noastre



#15
Pepsi

Pepsi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 892 mesaje

Postat 27 decembrie 2006 - 22:07

la prima sarcina, am avut dureri de burta pe parcursul primului trimestru, si apoi pe masura ce se marea uterul, totul a fost bine, ok. acuma am iarasi dureri, dar am placenta jos inserata, poate de acolo, cum spui si tu daca stau mult in picioare, trebuie sa stau jos, sau daca stau mult pe scaun, trebuie sa ma intind, e normal sa mai ai dureri din cauza ca se intind ligamentele, si de la virsta asta uterul iese din cavitate, acuma e bine sa intrebi medicul, ca nu stii nicioadata, si eu am fost sa vad saptamina trecuta, acuma ma simt ff bine. cu greturile, pe la 12 saptamini au scazut in intensitate, le mai am si acuma, dar muuult mai usor! pe la 13 saptamini mi-am simtit puiul miscind, si totusi mai am greturi! sanatate multa! Flavia [gravi]+16, mama lui Dominic 17 mai 2004 http://community.web...er/pepsidominic

#16
maricar

maricar

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 28 decembrie 2006 - 21:48

Si eu am avut dureri de burta in primele saptamani si nu stiam ce mi se-ntampla. Am mers la echograf si mi s-a spus ca am niste contractii si ginecologul mi-a recomandar no-spa si scobutil in fiecare seara, plus o jumatate de pastila de gynipral dimineata si o jumatate seara. Dupa asta n-am mai avut probleme. Mergi si tu la medicul tau ginecolog si la echograf si vezi care e cauza durerilor. Uneori nu sunt doar contractiile de vina. mariavlad

#17
florina

florina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 29 decembrie 2006 - 12:00

[hopsieu] N-am dormit aproape toata noaptea de dureri si ma intrebam daca sunt singura... La prima sarcina nu-mi amintesc sa fi avut dureri in saptamana a 13-a sau greturi - acum vad ca nu mai scap de ele. O sa incerc si eu un no-spa, dar stiu ca la tudor am luat de-abia prin luna a 7-a... Ce-i drept e ca o ... febra musculara, simt ca stau mereu cu burta incordata. Probabil si pentru ca am stat prea mult in picioare ieri.:( Sanatate multa, Florina +13[gravi] si [baietel]Tudor (apr.2002)

#18
Florentina Roman

Florentina Roman

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 30 decembrie 2006 - 15:56

Florina, si eu sunt la a doua sarcina si pe primul copil tot Tudor il cheama! Poti sa iei no-spa linistita , eu iau de la 10 saptamani, dr. mi-a zis ca pot sa iau chiar 4-5 pe zi daca am dureri si scobutil, de asemenea... Poate ar fi bine sa-ti suni medicul, eu am avut dureri mari chiar in ajunul Craciunului si am ajuns la camera de garda, dar din fericire a fost o alarma falsa, se pare ca era din cauza constipatiei... [gravi]19+ si Tudor(5.07.2002)

#19
voinea

voinea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 42 mesaje

Postat 30 decembrie 2006 - 18:55

Povestesc din priprie experienta: prima sarcina cu ceva crampe localizate in partea de jos, rezultatul decolare de placenta si miracol ca rezultatul zbarnaie prin casa. Mi-au spus ca este un ghinion ca am placenta praevia. Sarcina nr 2: ceva crampe in aceeasi parte de jos a burtii, ceva presiune in ovare, rezultatul acum o saptamana sangerarea avundenta, decolarea placentei, sanse destul de mici de dus la final. Totul se intampla in primul trimestru de sarcina Sfatul meu: du-te la medic pentru orice fleac, mai bine il exasperezi pe el decat sa patesti ca mine. Si sa stii ca durerile nu au intensitate mare la mine, cateodata sunt mai mult ca o jena. Mamica de Alex (3,8 luni) si graviduta de 6+

#20
fianna

fianna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 03 martie 2007 - 13:40

Eu sunt in 19w si de cateva zile am niste dureri ciudte in partea de sus a abdomenului. Uneori se simt ca niste crampe; desi nici nu prea stiu exact cum sa le descriu. Pana acum nu am gasit infomatii ref la acest tip de durere, sau localizare intre coaste si buric. Voi stiti ceva? merci


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -