Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 5 voturi

Ce pregatim de Craciun


218 raspunsuri la acest subiect

#211
Taty

Taty

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 24 decembrie 2006 - 18:21

Super reteta de prajitura Ioana, multumesc! A iesit delicioaasa!

#212
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 25 decembrie 2006 - 04:54

Mirela, super delicioasa e prajitura Ioana. Am facut-o si cu mar si cu nuca.La varianta cu mar am pus un strat de gem de caise dedesubt, un strat mult mai gros decat cel recomandat de tine de mere[:D] si am decupat-o in ingerasi si stelutze, iar la cea cu nuca am adaugat cacao in compozitie, am pus un strat de gem de visine dedesubt si am decupat-o in braduletzi si clopotzei.
Am mai facut cornuletze si rulouri cu aluat din foietaj, dar le-a halit familionul - soacra, socrul si matusa[:D]- mult prea repede (adica inainte sa le pun pe platou cu restul prajiturilor).
La desertul propriu-zis am servit Tiramisu cu capsuni, reteta pe care am postat-o aici, dar pe care am adaptat-o de data asta, inlocuind albusurile cu frisca si marind cantitatile. Am inmuiat piscoturile in siropul format din lichiorul de cirese (kirsch) si zeama lasata de capsunii cu zahar. Capsunile taiate marunt, care au stat destul la macerat cu lichior si zahar, le-am pus jumatate in fundul vasului in care erau deja de jur in jur piscoturi, am pus un strat de mascarpone cu vanilie si frisca, inca unul de fructe, inca unul de amestec de mascarpone. Am uitat sa spun ca am pus folie alimentara pe vas si dupa cateva ore de frigider am putut scoate tortuletzul asta din forma, rasturnandu-l invers pe un platou.La final am decorat cu capsuni date pe jumatate in ciocolata.A fost deci si super gustos si de efect.
Am si fursecuri cu nuca de cocos sub forma de oameni de zapada[biz]
Am si cozonac pt maine, cozonac pe care l-am superadaptat, adica l-am umplut si cu mascarpone+smantana+portocale (facusem 3 cozonaci,planuiam sa-i umplu cu nuca+fructe uscate+cacao, dar m-am trezit ca nu-mi ajungea umplutura pt toti si umplutura de mascarpone a fost improvizatie de moment; a iesit insa deosebit de bun la gust).Si mai am sarmalutze cu varza acra, am inca putina rulada Wellington, super delicioasa de altfel), salata de vinete (asta pt maine la brunch - breakfast+lunch adica pt ca ne trezim tarziu- alaturi de cozonac, painici proaspat scoase din cuptor , branzeturi frantuzesti, mezeluri mai fistichii). Azi am mai avut si carpaccio de somon afumat cu scoici si cocktail de creveti cu sos whiskey, precum si salata "Poienitza cu ciuperci" a Nataliei.A propos, ciupercutzele marinate dupa reteta ei au iesit delicioase.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
[foto][iepu]Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
[foto]poze yahoo


Povestea Almei

#213
Aldebaran

Aldebaran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 482 mesaje

Postat 26 decembrie 2006 - 01:31

Fetele, facui si io bilutele alea de cocos de care zicea Adriana. Buuune, da' putiiine, nici douazeci de bucati n-au iesit. Asa de putine v-au iesit si voua sau am facut io ceva gresit, ca-s cam antitalent la bucatarie? Si nu le-am facut barosane, pe cuvant. Cica le-am facut pentru Craciun, da' ce, credeti ca au mai apucat Craciunul? Corina, mama lui Aris(12.08.2005)

#214
Diana30

Diana30

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 90 mesaje

Postat 26 decembrie 2006 - 14:35

Si mie mi-au iesit bile putine.Cand am vazut ca-s asa putine am facut rapid inca juma de portie ca mai aveam nuca de cocos.Is bune si f usor de facut. Diana si Mihnea(18.oct.2005)

#215
livia

livia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 26 decembrie 2006 - 19:07

fetele ati incercat bilutele din compozitie de salam de biscuiti???Un deliciu! Cum am procedat...Am luat o reteta oarecare de salam de biscuiti dar am modificat-o un pic adaugandu-i rom(bautura).Am format bilute si le-am dat prin cocos ras(pe unele)si prin nuca macinata(altele),altele cacao,altele prin cioco rasa.Au iesit o bunatate! pup livia

#216
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 26 decembrie 2006 - 19:19

quote:
Originally posted by Aldebaran
Fetele, facui si io bilutele alea de cocos de care zicea Adriana. Buuune, da' putiiine, nici douazeci de bucati n-au iesit. Asa de putine v-au iesit si voua sau am facut io ceva gresit, ca-s cam antitalent la bucatarie? Si nu le-am facut barosane, pe cuvant.Cica le-am facut pentru Craciun, da' ce, credeti ca au mai apucat Craciunul?Corina, mama lui Aris(12.08.2005)
Corina, si mie imi ies putine, dar eu intotdeauna fac portie dubla. [yami]------------------Numai bine,Natalia si VladPoze

#217
ioana_77

ioana_77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 850 mesaje

Postat 27 decembrie 2006 - 19:38

Fetelor, vreau sa va multumesc mult, mult!
AM dat-o gata pe soacra-mea cu pregatelile!

Am facut poienita cu ciuperci, brownies, krem a la krem si prajitura ioana. Adica astea au fost noutatile de pe masa noastra de Craciun.


Ioana si Maria (29.11.2005)
Poze 12 luni
poze
Poze 1 an

#218
dana p.

dana p.

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 330 mesaje

Postat 27 decembrie 2006 - 21:42

Eu din pacate n-am dat-o gata pe soacra-mea cu nimic(este de neclintit, nici cu tancul n-o dobori[:D])dar pe ceilalti i-am dat pe spate cu tot ce am pus pe masa.Socrul meu a fost super incantat, a zis ca la nimeni nu a vazut o masa mai frumoasa si mancare asa de frumos aranjata si de buna.Iar brownies al lu'Natalia a fost super laudata de toata lumea( mai putin de soacra-mea ca a zis ca-i prea dulce pentru gustul ei[xx(]).Mie mi-a crescut inima cand m-a laudat socru , ca de la soacra nu ma astept la nimic bun[xx(][xx(][xx(].

Dana
Poze


#219
CRISMIR

CRISMIR

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.355 mesaje

Postat 28 decembrie 2006 - 08:27

DANIELA[pup],ma bucur ca ti-a placut!Si eu am facut in ambele variante,am decupat in forma de braduti,stelute si oameni de zapada...am pus doar gem de prune ca ala imi place mie[:p]...la mine s-a papat totul in 24,au venit atatia musafiri,neasteptati[:p],zici ca am avut termite la masa...au golit tot,mancare,prajituri...a fost tare frumos!!!...au trecut repede sarbatorile[:(]


LA MULTI ANI TUTUROR IN 2007!





[pegeam][*][aho][aho][aho]

Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004)
Pozele noastre: http://community.web...ser/CRISMIR1001


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -