Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

chlamidya


17 raspunsuri la acest subiect

#11
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 10 noiembrie 2006 - 20:32

Diana, asa cum au scris si fetele mai sus. Este o boala cu transmitele sexuala!!! Nu aveai cum s-o faci de la mizerie. Chlamyidia se IA nu se FACE.

Eu am scapat de ea cu o doza unica de Summamed. La fel si sotul meu.


[foto]


#12
aalina2003

aalina2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 13 noiembrie 2006 - 15:49

Este adevarat, chlamidia nu se face, se ia..si chiar daca faci tratament atat tu, cat si sotul tau (neaparat si el) asta nu inseamna ca nu poti fi deja sterila, adica trompele tale, una sau ambele, sa fie deja infundate. Poti verifica asta, dupa tratament si dupa ce analizele ies bine, prin histerosalpingografie (HSG), o procedura prin care se verifica permeabilitatea trompelor si care, uneori, rezolva si unele aderente "usoare".

#13
iuliasigabi

iuliasigabi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 noiembrie 2006 - 19:15

Multumesc pentru raspunsuri! E prima data cand intru pe un forum Nu ma asteptam sa raspunda cineva. Am tot citit despre chestia asta si se poate face, trasnforma si dintr-o vaginita bactericida. Asa spune cartea. Si oricum acum nu mai are importanta pentru ca o am deja. Peste doua sapt imi fac din nou analizele si vedem atunci. Pe mine m-a enervat si panicat in acelasi timp medicul care nu mi-a spus decat ca am chlamidya si sa pot sa am infertilitate tubara. fara sa imi dea alte explicatii. Ca si cum nu se mai poate face nimic.

#14
arcadia

arcadia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 967 mesaje

Postat 11 ianuarie 2007 - 20:25

Mi-a iesit si mie chlamydia, dar numai in sange, in secretie nu am.. In legatura cu tratamentul, doza unica de Sumamed e de 500 de mg? Iar amoxicilina cate comprimate pe zi/cate zile?

Poze

Bebe_in_burtica

#15
cornelianeli

cornelianeli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 25 ianuarie 2007 - 23:34

quote:
Originally posted by arcadia
Mi-a iesit si mie chlamydia, dar numai in sange, in secretie nu am.. In legatura cu tratamentul, doza unica de Sumamed e de 500 de mg? Iar amoxicilina cate comprimate pe zi/cate zile?PozeBebe_in_burtica
buna,referitor la analizele din sange chlamydia trachomatis IgA pozitiv inseamna ca boala exista si Ig G pozitiv inseamna ca boala a existat si acum organismul are anticorpi ??multumesc"Un singur lucru face visele imposibile: frica de esec." (P.Coelho)[steaua]my tickerPOZE

#16
lucia28

lucia28
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 26 ianuarie 2007 - 17:18

Am si eu o nelamurire. Am facut analize la sange pt. Chlamydia Trachomatis (la Cantacuzino), in urma unei sarcini oprita in evolutie, iar rezultatele sunt urmatoarele: IgM - pozitiv; IgG - negativ; IgA - negativ. Mi s-au dat foarte multe interpretari la acest rezultat. Analiza din secretie nu am facut inca, dar urmeaza sa fac. In primul rand as vrea sa stiu cum se interpreteaza rezultatele pe care le-am primit de la Cantacuzino, iar in al doilea rand, se poate ca analiza din secretie sa aiba rezultat negativ? Si daca raspunsul este da, atunci ce inseamna asta? Cum este posibil sa fie diferite? Multumesc.

#17
sorel

sorel
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 februarie 2007 - 01:22

Intru si eu cu o intrebare. Cum vedem daca si sotul are clamidya? Daca mi-a iesit mie, banuiesc ca si el are. Vom face acum tratamentul cu sumamed, 5 zile si repet analiza (de secretie) peste 3 sapt de la finalizarea tratamentului. Dar la sotul meu cum vad daca tratamentul a fost eficient?

#18
SilviaPop

SilviaPop

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 220 mesaje

Postat 03 martie 2007 - 03:57

buna intrebare. barbatii fac analiza sangelui. dar inca nu stiu unde si cat costa. daca aflati inaintea mea postati aici, va rog. o sa ma interesez si eu ca sunt in cauza. mie nu mi-a trecut, sunt la al doi-lea tratamet. lui nu-i mai dau, prefer sa platesc analiza intai decat sa dau 1 mil pe sumamed si poate el deja nu mai are..


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Trimestrul III - morfologie

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:54

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -