Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pasta Fimo


58 raspunsuri la acest subiect

#11
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 11 decembrie 2006 - 00:18

Scarmaus si eu mi-am facut odata niste margele super cu pasta fimo,uite aici mai multe modele pentru inspiratie:
http://www.kerstinsfimoseite.de/fimo/

Succes si multa sanatate

Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)

http://fotoalbum.web...astella/Cassian



"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine.
Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."


#12
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 11 decembrie 2006 - 14:22

Fetelor dragi, dupa cum am zis (da nu mai stiu pe unde [:o)]), am facut o greseala, de aia a iesit un pic fortata suprafata margelei.

Sa va explic cum am facut, ML si carola, de fapt am urmat instructiunile de pe unul din siteuri indicate de ML. Asadar, trebuie doua culori contrastante cel putin, in model era si cu negru, eu m-am limitat la doua, am zis ca daca e sa stric macar sa nu ma coste chiar asa mult [:D]. Din jumate din pasta alba am facut un sul grosut de cam 2 cm diamentru si 7 lungime. Din cea rosie am luat cam 1/4, un pic mai mult poate, si am facut o foaie reltiv subtire (cu un mini-rulou) de aceeasi lungime cu lungimea sulului alb si de aceeasi latime cat circumferinta cercului alb. Apoi am infasuat paturica rosie in jurul sulului alb, astfel incat marginile rosii sa se imbine perfect, n-au voie sa se suprapuna.



Pe urma am presat mijlocul batonului astfel obtinut intre degete, pana s-a subtiat. Am subtiat intreg batonul dinspre mijloc la extermitati, presandu-l intre degete cat am putut de uniform pe toate partile. Nu se ruleaza, se preseaza. Dupa aia am impartit viermele obtinut in 7 bucati egale (grosimea trebuie sa fie cam 5 mm diametru, incrcati si mai mare) iar apoi le-am inmanunchiat in asa fel incat la mijloc sa fie un baton, iar in jurul lui alte sase, intocmai ca o floare. Apoi am repetat procedura cu presatul de la mijloc spre extremitati pana mi-a iesit un al doilea vierme [:D], pe care la randul lui l-am taiat in 6 (greseala mea, trebuiau 7 bucati egale), se inmanunchiaza, se preseaza bine si gata. Chestia obtinuta se taie in feliute subtiri care se aplica apoi pe o margea din Fimo (facuta din pasta rosie si alba ramasa), se imbina 3-4 felii pe suprafata margelelei si se preseaza usor. Nu uitati sa faceti gaurica la mijloc, si apoi le puneti la copt la 150 de grade cam 20 de minute.









pisici, flori si jucarele



______________________________

When the heart is full of love, the world is full of beauty



#13
scarmanus

scarmanus

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 480 mesaje

Postat 11 decembrie 2006 - 22:25

Alba, sunt extraordinare modelele de margele de pe situl ala, mare pacat ca explicatiile sunt in germana, insa, de acolo am gasit un link spre un site-o comoara-cred ca mai mult de atat nu se poate spune despre pasta asta polimerica, explicatii, poze, tot ce vreti, ia vedeti si voi aici:

http://www.polymercl....html#beginners

Ia uitati ce lucruri frumoase se pot face:

http://www.polymercl...om/pumpkin.html

Eu am chef acuma sa fac nasturi [biz]



Pusiche tuturor,



pisici, flori si jucarele



______________________________

When the heart is full of love, the world is full of beauty



#14
ppisic

ppisic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 13 decembrie 2006 - 01:19

Ce bine ca v-am gasit!! Si eu sunt fan polimer-clay!

Aici am cateva 'obiecte finite" realizate din Fimo,sper sa va dati seama care sunt din polimer, ca am poze si cu lucrusoare din margele de sticla, iar aici cateva margele neutilizate inca.Mai nou mi-am cumparat un fel de [;)] bormasina, dar in miniatura, pentru hobby, cu care pot face gaurile la margelute dupa ce le scot de la cuptor, ocazie cu care nu mai las amprente [:)]



-------------------

Diana

#15
alba

alba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 610 mesaje

Postat 13 decembrie 2006 - 01:37

quote:
Originally posted by ppisic
Ce bine ca v-am gasit!! Si eu sunt fan polimer-clay! Aici am cateva 'obiecte finite" realizate din Fimo,sper sa va dati seama care sunt din polimer, ca am poze si cu lucrusoare din margele de sticla, iar aici cateva margele neutilizate inca.Mai nou mi-am cumparat un fel de [;)] bormasina, dar in miniatura, pentru hobby, cu care pot face gaurile la margelute dupa ce le scot de la cuptor, ocazie cu care nu mai las amprente [:)]-------------------Diana
Diana sunt minunate,dar tu ai rabdare nu gluma :-))Felicitari si la cit mai multe obiecte de arta [bis][bis][bis]Alba,mami de Darian (7 ani) & Cassian (1 anisor)http://fotoalbum.web.de/gast/corinastella/Cassian"Intreaga suferinta din lume apare din dorinta egoista de fericire doar pentru sine. Intreaga fericire din lume apare din dorinta de a-i face fericiti si pe ceilalti."

#16
ppisic

ppisic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 15 decembrie 2006 - 12:46

Alba, da uneori am rabdare la asa ceva, dar trebuie sa fiu si in starea de spirit necesara [:)]
Nu se mai joaca nimeni cu Fimo?

-------------------
Diana

#17
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 15 decembrie 2006 - 21:52

quote:
Originally posted by ppisic
Nu se mai joaca nimeni cu Fimo?
Eu nu. Va admir doar [:D]. Pe alte tale le-am vazut si la "crafts" si parca ne-am conversat un pic pe acolo...Alba super siteul.Scarmanus multumesc. Imi pare bine ca ti-au folosit explicatiile de pe site. Ai trecut la nasturi? "Ce verde era valea mea!" (poze)

#18
apsara

apsara

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 410 mesaje

Postat 25 decembrie 2006 - 22:40

Eu. Total si definitiv indragostita de fimo.

apsara

#19
Sandra08

Sandra08
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 01 martie 2008 - 00:49

buna

sunt noua pe aici... si m-am inregistrat special pentru acest subiect. si eu as vrea sa confectionez cercei/margele din FIMO dar vreau sa stiu exact cum trebuie sa procedez, ce imi trebuie... am gasit pasta FIMO pe net vreo 4 lei pachetul de 50 de gr. dar vreau sa stiu cum pot face sa-mi iasa bn(ca la carte), adica de exemplu daca trebuie sa mai dau cu ceva peste dupa ce il scot din cuptor....
cat trebuie sa-l tin in cuptor... cam cat tine compozitia.

multumesc mult :) :D

#20
Germina

Germina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 215 mesaje

Postat 18 aprilie 2008 - 14:28

Haideti fetelor, unde v-ati ascuns?

Scarmanus, sa nu uiti sa ne arati nasturii. Si multumesc ca ai dat explicatii pentru margici, am prins si eu curaj acum.



Povestea nasterii printului

Povestea nasterii printului 2 (praslea)

PERLE DE COPII CUMINTI

Poze cu noi



Lumi


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -