Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 5 voturi

Endometru,monitorizari,ovulatie,TB, gravidute 141


363 raspunsuri la acest subiect

#21
ancadragoman

ancadragoman

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.412 mesaje

Postat 10 octombrie 2006 - 15:15

quote:
Originally posted by nucutza
Anca, al meu a facut-o la Giulesti, a costat vreo 300.000 lei, daca-mi aduc bine aminte. Am inteles ca poti sa o faci (spermograma) si la alte centre medicale; medicover, medsana de ex. Cit despre dimensiuni, eu nu prea stiu daca ar fi un motiv sa nu poti ramine. Acum, ca ti-a intirziat 9 zile, cam esti in ceata cu ovulatia, pt. ca poate a fost doar luna asta, poate de acum se regleaza, asa ca nu poti sa-ti calculezi data pb a ov. Dar eu in locul tau mi-as lua TB ca sa vad exact.
Pupici si mersi.Mai am o intrebare cam aiurea dar nu stiu cum se procedeaza.Pentru spermograma cum se procedeaza?Proba mergem cu ea de acasa? anca

#22
floarea de colt

floarea de colt

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 10 octombrie 2006 - 15:35

depinde de laborator!cand te-ai decis la care veti face spermograma (iti recomand sa faciti in acelasi timp si spermocultura), intrebati cum accepta ei proba. doar obtinuta acolo la ei , (la buda), sau puteti veni cu ea de acasa in cel mai scurt timp posibil de la obtinere! mult succes! "Pupici si mersi.Mai am o intrebare cam aiurea dar nu stiu cum se procedeaza.Pentru spermograma cum se procedeaza?Proba mergem cu ea de acasa? anca"

#23
ancadragoman

ancadragoman

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.412 mesaje

Postat 10 octombrie 2006 - 15:44

Noua ne-a spus medicul sa mergem la Medlife pe Calea Grivitei.Daca sun si intreb imi spun cum sa ducem proba?Spermocultura ce este?
quote:
Originally posted by floarea de colt
depinde de laborator!cand te-ai decis la care veti face spermograma (iti recomand sa faciti in acelasi timp si spermocultura), intrebati cum accepta ei proba. doar obtinuta acolo la ei , (la buda), sau puteti veni cu ea de acasa in cel mai scurt timp posibil de la obtinere! mult succes! "Pupici si mersi.Mai am o intrebare cam aiurea dar nu stiu cum se procedeaza.Pentru spermograma cum se procedeaza?Proba mergem cu ea de acasa? anca"
anca

#24
felicia_

felicia_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.169 mesaje

Postat 10 octombrie 2006 - 15:49

Buna tuturor!
RoxanaZ, nu o treci pe chiquitita la gravi ?
Anca, in general, laboratoarele accepta si proba de acasa ( mergi la farmacie si ceri recipient steril pt urina), important e sa ajungi cu ea in cel mai scurt timp posibil ( max 45 de min).
Eu raportez: z 13, ieri am fost la eco, aveam endo 7,7mm si un folicul de 18,8 mm. Maine merg din nou, sa vad dac mai este [:)]. Intre timp, [xinpat]!
Pupici!

Poze1Poze2
Sa o ajutam pe Barbye



#25
nucutza

nucutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 10 octombrie 2006 - 15:55

Anca, de obicei proba se da la ei, la buda, el singurel cu borcanelul lui steril si eventual cu alti grabiti care bat la usa ca vor si ei. E suuuper. Daca accepta sa o faca acasa, tre sa aveti grija cum transportati proba, ca acum e cam frigut afara. In afara de asta, tre sa ajungeti cu proba de acasa pina la centru in maxim jumatate de ora de la recoltare. Tre sa fie abstinent 3-5 zile, sa nu fi luat tratamente, sa nu bea inainte de recoltare. Daca dai telefon, sa intrebi de toate astea, ca poate nu mai tin eu bine minte.

#26
Roxali

Roxali

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.486 mesaje

Postat 10 octombrie 2006 - 16:28

Rox dox stiu ca esti tare tracasata( dintr-un alt mesaj), dar daca tot incepuse-i...dar poate ai noroc. Noela sa nu dispari ca tu ai fost sustinatoarea mea luna asta si cred ca mi-ai purtat noroc, da, ptr ca deja am niste greturi.Pana nu vad negru pe alb, analiza de sange pe care trebuia facuta c-am pe 24 la mine macar cu o zi de intarziere. Pupici la toate fetele! Ali

#27
noela_carmen

noela_carmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 10 octombrie 2006 - 16:45

roxali, nu ma tine mama pe jar!!! nu am inteles ce ai vrut sa spui. cand ar trebui sa vina rusii? trebuiau sa sa vina si n-au venit? lamureste-ma! si daca e cu ochi,sa stii ca eu ti-am purtat noroc[:D], asa sunt eu, port noroc oamenilor din jurul meu(acu pe bune!)numai mie nu[bang] ___________________ si maine e o zi...

#28
amameda

amameda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 10 octombrie 2006 - 16:57

Mai, Noela, de aia voia sutzu' s-o marite.. Se simtea presat de toate femelele casei. Cred ca era super!! Ma buseste un val de ras![:-)))][:-)))][:-)))] Ce mai [parasuta]!!!! Lasa mai acriturile, ca-ti trimit eu sau pune si tu dea alea cu miere si zahar.Hai sus copilu sa ne ridicam amandoua si sa ne scuturam (dupa ce ne-a trecut buldozeru' peste cap) si sa ne chiombim incotro vrei s-o luam ...Poate pe ulei?[alcool][alcool][alcool] Am spus capul nu picoarele sus! [neand] Floare de colt, eu am depasit toate stadiile si sunt in ultimul acum cel de delir(oare tremens?) , ca sunt satula si eu de muraturile mele si ale Noelei. N-ati vazut pe undeva sa se dea [bebic]la bucata ca mi-as lua si eu ca sunt pe fund cu oualelele!!! Chiqui draga ce scot aia ai tai din trombon? Vad eu rau sau e vorba de 69??? [ups] Mami, m-ai lasat sa bat campii de una singura. Pe cand treaba cu "unitul"? Ca eu[ loveyou]dar e bine sa-mi insel barbatu'? [pup][pup][pup][pup]la toate fetitzele. MEDA Editez: Noela,parca io eram aia cu norocu, tu erai aia cu ghicitul mey!!!

#29
floarea de colt

floarea de colt

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 10 octombrie 2006 - 18:28

medo si noela , ce inseamna asta mama???tocmai voi ,cele mai fasnete si glumete doamne de pe forum , sa stati ascunse in muraturi!!!! apai io asa colege de suferinta am!!![bang][alcool] ia vedeti ca am cate o manuta pt fiecare ,si le flutur de zor deasupra butoiului!! haidaaa suss!!![bascket] io tocmai facut un test de ovualatie...foarte negativ...da nu-i nik...uite nu vreau sa ma descurajez nici de-a naibii...astept sper si pana la urma va rasari soarele si pe strada noastra!! pupici[hop][:o)] felicia mult succes la prestat!!! ai niste masuratori f frumusele si promitatoare!!

#30
noela_carmen

noela_carmen

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 10 octombrie 2006 - 18:33

aoleooo,meda, incurcai borcanele cu muraturi rau di tat. eu eram cu ghicitul???.bey ,inseamna ca mi-am pierdut abilitatile. [bang] meey, mi-ai facut o pofta de[alcool][alcool][alcool], ce m-o fi apucat oare? as bea sampanie, da' multa, nu asa cum beau doamnele... te buseste rasul?numai de atat? trebuia sa fii de fata la imperechere!!! m-am crucit.i-am adus un motan meshto, meshto, aa fata mare, supla si naltutza... sa vezi batalie dupa cotzaiala pisiceasca! bai si n-o ierta ala deloc; din sfert in sfert de ora o musca de ceafa parca eram o tzara invidioasa[:D] mooooama, da aia chiar canta 69...aiurea, canta!!![:D] ma intreb ce legatura o fi intre trombon si cifra 69 [:D]??? si oare cum poti canta o cifra si aia 69, de ce nu...72, ha???[:D] ciqui,o sa ti spun la mama ca ma inveti prostii! ___________________ si maine e o zi...


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -