Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

Deserturile Nataliei (11)


296 raspunsuri la acest subiect

#11
strumfi2004

strumfi2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 660 mesaje

Postat 26 septembrie 2006 - 19:57

Ortansa, am vazut in pozele tale un tort caramel cu banane grozav. nu imi spui si mie, te rog, ce contine? (caramelul e preferatul meu) Gratiela, mamica strumfilor [hippi] Mariuca si [copil] Stefanut

#12
adi69

adi69

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 27 septembrie 2006 - 11:56

Lacramioara,trebuie ca ai o rabdare de fier!
Cat timp ti-a luat sa acoperi sirena?Si din ce era facuta stanca pe care statea,si cu ce ai imbracat tortul?

Adriana
papa-bun

#13
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 27 septembrie 2006 - 13:21

quote:
Originally posted by strumfi2004
Ortansa, am vazut in pozele tale un tort caramel cu banane grozav. nu imi spui si mie, te rog, ce contine? (caramelul e preferatul meu) Gratiela, mamica strumfilor [hippi] Mariuca si [copil] Stefanut
Gratiela,tortul l-am facut cu ceva timp in urma si nu dupa o reteta anume,mai mult din ochi.din ce mi-amintesc stiu ca am facut o crema caramel clasica(cea cu 8 oua etc), la care am pus mai putin lapte decat scria in reteta ca sa iasa o crema mai consistenta.cand a fost gata am lasat crema sa se raceasca,iar deasupra ei am pus un strat de:biscuiti(digestivi sau petite beurre) pisati,zahar caramel pisat si cateva linguri de unt topit-amestecate bine in prealabil.am dat tortul o ora la frigider,dupa care l-am rasturnat cu grija pe un platou mare.am ornat cu felii de banane si migdale glazurate cu caramel.nu vreau sa-ti povestesc ce mizerie era la mine in bucatarie si cat timp mi-a luat pana l-am gatat:-D.dar tu poti sa simplifici si sa-l faci mai rapid. spor la treaba:-) ps-eu cred ca ma apuc mai tarziu de noaptea venetiana:-)

#14
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 27 septembrie 2006 - 17:05

Lacri, ti-am admirat creatiile. Esti extraordinara. Iar acea sirena este de vis, absolut de vis. Poate ne impartasesti cand ai unele dintre retele tale dar si metodele folosite. Crinuta si [bonjovi] Rayan

#15
LACRI SM

LACRI SM
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 27 septembrie 2006 - 20:07

Buna fetelor! Am sa raspund pe rind.In primul rind asta e reteta ornamentelor din lapte praf(trandafiri,frunze,sirena si alte figurine):

Trandafiri

100 ml apa sau lapte
125 g zahar pudra
Se pun la fiert pana se leaga un siropel, apoi se
adauga 5 picaturi de ulei ( sau mai multe sa iasa mai lucioase) si lapte praf cat cuprinde, ca sa-ti iasa un aluat modelabil. Se framinta ,se intinde ,si de fac diverse ornamente.
Cind fac trandafiri tai petalele cu o forma mica rotunda ,iar la margini mai intind putin cu dosul unei linguri de metal.

adi69 , cind am facut sirena eram mereu in criza de timp pentru ca baietelul meu david(1an jumate)se tot invirtea pe linga mine si incerca sa traga totul de pe masa.Poate n-o sa crezi dar am facut-o in aproximativ 30 min.Corpul i l-am facut din compozitia de mai sus,i-am scos picioarele[medic],si de la briu in jos i-am creat un corp de sirena ,apoi am taiat solzii cu ceva rodund,si i-am lipit cu un sirop de zahar.In reteta originala scria ca se lipesc cu albus de ou,dar nu am vrut sa-l folosesc crud,la un tort pt copii.In rest ai nevoie de multa imaginatie.Recunosc ca m-am inspirat mult de pe net, dar intotdeauna mai adugam ceva de la mine ,asa pentru nota de originalitate![hippi]


LACRI

DULCIURI

#16
LACRI SM

LACRI SM
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 27 septembrie 2006 - 20:26

Daca va plac prajiturile "negrese" chiar acum am terminat una dupa o reteta foarte usoara.Se prepara in 5 min,se coace 35 min,pui o glazura de cioco si uite rezultatul[papica]
In album am poze si cu negresa in sectiune.
Daca va intereseaza reteta o postez cu placere.

LACRI

DULCIURI

#17
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 27 septembrie 2006 - 21:42

Daaaaaaaaaa Lacri, da reteta ca arata super. Crinuta si [bonjovi] Rayan

#18
madalinad

madalinad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 244 mesaje

Postat 28 septembrie 2006 - 10:50

quote:
Originally posted by Balbina
Liliana, totul e sa le faci pe rind, nu toate o data, si sa servesti cit mai multa lume. Si atunci nu te faci cit un balon [:D]------------------Numai bine,NataliaPoze
ba mie nu-mi vine sa servesc pe nimeni... decat atata cat sa ma laude corespunzator![:D]. ca altfel, cand il cad pe sotzu' ca rade o juma' de tava la o singura degustare m-apuca o jale... asa ca, cel putin brownies am facut mereu tava dubla...madalinaserban

#19
lgireada

lgireada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.073 mesaje

Postat 28 septembrie 2006 - 11:23

Mama, dar ce bunatati faceti voi aici ... [wow] Nu va ingrasati? Ca io daca as manca tot ce am vazut pe la pozele voatre m-as face cat un balon [neand] Liliana http://pg.photos.yah...reada/my_photos

#20
Balbina

Balbina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.223 mesaje

Postat 28 septembrie 2006 - 11:46

Liliana, totul e sa le faci pe rind, nu toate o data, si sa servesti cit mai multa lume. Si atunci nu te faci cit un balon [:D]

------------------
Numai bine,

Natalia
Poze


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -