Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Nasterea prematura si decizia pt al doilea copil


34 raspunsuri la acest subiect

#21
dia48

dia48

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 06 mai 2009 - 16:16

Eu sincer nu as mai lua-o de la inceput.Nu imi permite nici virsta 39 si mai ales psihic nu cred ca as mai face fata.Mai este si vorba de viata de cuplu care a avut mult de suferit mai ales in primii 2 ani ai fetitei,care au fost extrem de grei.Nu mai zic cat de greu am reinceput eu munca si nu ma puteam gandi deloc la ce fac,ci numai acasa,la copil!Abia acum cand fetita are 5 ani,pot spune ca mi-am revenit,si ne-am obisnuit si cu ideea ca va tine regim toata viata,avand intoleranta la lactoza si gluten,si credeti-ma este ffff greu mai ales pt.ea.Multa bafta celor care au curaj sa o ia de la capat!

#22
dia48

dia48

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 62 mesaje

Postat 06 mai 2009 - 17:04

Am uitat sa spun ca am nascut la 34 sapt fetita avand 1650kg si 42 cm,si am stat 3 saptamani in spital.

#23
inachira

inachira
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 07 aprilie 2010 - 16:55

Am nascut in14 martie, la 27 de saptamani implinite. Acuma sunt in spital si asteptam fiecare zi cu nerabdare.

Fiecare prematur e diferit asa cum fie care copil nascut la termen e diefrit. Nu asta conteaza, conteaza sa impartasim din experienta noastra pentru ca poate pe cineva va ajuta. Pe mine m-a ajutat sa stiu cum e cu problemele la ochi, si sper sa nu tina si la noi icterul 2 saptamani. Il are deja de 5 zile si scade foarte putin.

acum o sa va povestesc si eu cum a fost la noi.

SARCINA CU PROBLEME - mai am o fetita de 2 ani si 5 luni care chiar la inceputul sarcinii mele era racita, si deci nu a mers la cresa o saptaman. Timp in care eu am avut grija de ea ca deobicei fara sa tin cont ca depun un efort care imi va afecta sarcina. Drept urmare s-a produs o fisur in placenta proaspat formata - dar fara probleme mari au zis atunci doctorii, care dealtfel dupa o saptamana de nospa si utrogestan sa inchis.

Apoi au urmat contractiile. Aproape toate cele 27 de saptamani am avut contractii din cauza lipsei de calciu. Poate ca daca luam constant magneB6 si acid folic (mai mult de primul trimestru) si vit B16, n-am fi ajuns aici....nu stiu! In saptamana 25 am pierdut un pic de dop. Am primit tratament cu gynipral si am fost avertizata ca-mi v-a scadea tensiunea. Am cumparat medicamentul dupa 3 zile. Cand am luat in prima zi am simtit ca lesin ca nu mai am putere nici sa stau in picioare. La fel si adoua zi...m-am speriat si nu am mai luat. Dupa o saptamana de la pescrierea reteti am sunat la clinica si mi s-a zis sa-l iau cu jumate de rudotel..m-am speriat si mai tare. M-am dus la medicul meu homeopat si i-a dat tratament cu caulofillum - special pentru gravide sa aiba o sarcina buna. A mai durat inca o saptamana si mi s-au fisurat membranele. A curs la inceput putin ca si cum as face pisu dar nu se mai oprea. M-am dus imiediat la clinica Gynia (spiatal particular)unde in urma controlului mi-au zis ca ei nu au posibilitate sa salveze bebe asa mic si doctorita mea le-a recomandat sa ma trimit in Gine1 unde bebe are sanse mari. Si aici a fost o greseala - ei trbbuia sa-mi faca acea injectie care ajuta la maturizarea plamanilor bebelusului. In GIne1 mi-au facut-o cam dupa jumate de ora 40min si mi=au pus si perfuzie cu gynipral in speranta sa-mi opreasca contractiile care incepusera pe drum spre ei. De la ora 2 noaptea pana la 6 dimineata am fost cu gynipral, dar contractiile nu sa-u oprit deloc. Injectia pentru plamanii bebelusului isi facea efectul dupa cel putin 6 ore. Nu a fost sa fie.

NASTEREA(duminica) - cu gynipralul in perfuzie m-au urcat pe sala de nastere si am asteptat sa vina echipa de la neonatologie. Din 4 contractii am scos fetita cu placenta cu tot (am musculatura foarte puternica). Ana Lia a avut 990g si dimensiunile nu corespundeau cu varsta sarcinii - erau mai mari. Le-am zis ca asa au fost tot timpul. Dimensiunile craniului i-au speriat un pic pe neonatologi. Nu a respirat singura - desi a gangurit un pic si s-a miscat destul de vioi si a deschis si ochii. Poate de usurare ca a scapat de contractii.

Primul examen neo[b] - s-a facut ecograf prin fontanela si au zis ca are lichid cefalo rahidian si deaceea e capul asa de mare - foarte periculoasa treaba pentru ca daca acel lichid continua sa se adune risca sa faca presiune foarte mare si de acolo.....

Inima nu batea regulat iar plamanii nu functionau deloc.

Au pus-o pe aparatul de respiratie artificiala si monitorizare pentru puls, au pus perfuzie in ombilic si i-au dat antibiotice dat fiind faptul ca nu se stia de ce am nascut-o (se presupunea infectie), probabil ca i s-au dat si ceva injectii pentru plamani (foarte scumpe cum zicea medicul ginecolog). Este pusa in incubator deschis pentru a putea aavea acces rapid la ea.

A DOUA ZI(luni) - pulsul s-a reglat, s-a refacut ecograful pe fontanela si au zis ca erau hematoame (vanatai din cauza contractiilor f puternice)care fiind foarte multe au aparut la eco ca o masca densa si asociat cu marimea nobisnuita a cutiei craniene i-a facut sa creada ca era lichid. De doua probleme am scapat. S-a incercat detubarea si trecerea pe oxigen dar nu a reusit.

A TREIA ZI (marti)- luni noapte a facut icter - foarte repede si foarte puternic - desi ei zic ca e fiziologic la bebe asa mic. a reusit cu suces tecerea pe CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) cu o respiratie ajutatoarela fiecare 5 min. A primit 1 ml de lapte la fiecare 3 ore.E trecuta in incubator inchis unde umiditatea e reglata si temperatura si tot.

MIERCURI - Icterul mai puternic. La amiaza relfux gastric cu un lichid maroniu - au zis ca de la fiere din cauza ultraviolete. NU mai primeste lapte.

JOI - incontinuare are reflux, dar are primul scaun. La ora 4.30 a venit preotul si a botezat-o atingand-o numai cu lamela de mir si stropindo cu cativa picuri de apa sfintita cu o crenguta de busuioc bine curatata.

VINERI - respira singura fara CPAP si nu mai are reflux, are si scaun - seara primeste 1ml lapte. La amiaza am auzit-o pentru prima data - plangand e adevarat dar i-am auzit glasul – asistentele ziceau ca de miercuri i-au auzit glasul. Eu am plans cand am auzit-o! de bucurie bine’nteles

SAMBATA - i se repune CPAP pentru a o ajuta sa se odihneasca, primeste 3ml lapte, nu are scaun. Recupereaza 10g pierdute din cauza icterului si a lampilor.

DUMINICA - incontinuare nu are scaun, primeste 4 ml lapte



In tot acest timp ea primeste prin perfuzie un coctail de glucoza vitamine si saruri. Perfuzia din cordon nu a mai fost buna si i-au pus un cateter in mana dreapta. O gramada te tuburi si furtunase ies din maini si din picioare plus un senzor pe lateral burticii. De la CPAP face bulbucei la gura. Imaginea vizuala nu-i tocmai placuta dar stiu ca ea este bine. In fiecare zi la fiecare trei ore ma duc sa duc lapte si sa-i povestesc. Din cand in cand ma dezinfectez pe maini si o ating usor pe o manuta.



LUNI – are un pic de scaun seara, primeste 5-6ml lapte; mai are partea dreapta a fetei vanata si o vanataie pe umar, iese de tot de pe CPAP are numa masca de oxygen pusa aproape de fata

MARTI – nu mai primeste antibiotice, creste la 980g si primeste 8ml lapte, molfaie sonda asa ca asistenta ne sfatuieste sa luam suzeta.

MIERCURI – vine Ada in vizita dar nu are voie sa o vada pe Ana Lia din cauza unei epidemii (asa mia zis dna professor Zaharie) nu am inteles exact ce epidemie. Am plans un pic cand am vazut-o..sper ca nu m-a vazut. De aici a plecat vesela dar acasa a plans de mai multe ori…sa speram ca se va acomoda – si ca tratamentul homeopat o va ajuta.

Ana Lia primeste 10ml lapte iar la masade ora 7.30 dupa ce a primit laptele mi-a fost data in brate. Am plans numai cand mia zis asistenta ca mi-o da – nu am vrut initial, mi-a fost frica - e asa de mica. Am luat-o in brate. Din cauza manipularii, scoaterii din incubator a infasarii s-a trezit dar la mine in brate a adormit inapoi – mi-a fost tare frica nu steam pe unde ii sunt picioarelecapusorul ei mic il pierdeam in palma – cand le vad pe infiemiere cum o manipuleaza mi se face rau numa de cap o tin aproape dar imi dau seama ca totusi au experienta sic red ca totusi ii prind dip arte din spate…totusi e foarte mica. Imediat merg sa-i duc laptele de ora 10.30 si v-om afla ce greutate are. Are 990g sin u a facut caca – dar a mancat bine :P

JOI (26.03.2010) – a fost pusa iara la lampa pentru icter si i s-au prescris ceva medicamente care i se vor da de vineri timp de o saptamana. In rest e bine, a avut scaun, iar seara la toaleta are 1010g si primeste 15ml lapte. I-am facut un pic de masaj pe spate…cu un deget….e asa de mica! Si-a primit caciulita rosie de la buna – e smechera, acum e ca scufitra rosie!

VINERI – am fost agitate de dimineata incercand sa prepar medicamentul ptr Ana Lia – o pastila de 250g trebuia impartita in gramaj de 20g si la farmacia clinicii le trebuia condica cu modul de portionare a medicamentului – dar s-a rezolvat pana la urma. Vedem pana deseara ce se mai inatampla – docamdata eu duc lapte

#24
Ramonik82

Ramonik82
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 08 aprilie 2010 - 01:27

Of Doamne ce trist!Nu stiu ce sa-ti scriu,imi pare nespus de rau pt ce ti s-a intamplat,citeam si speram sa se termine cu bine dar...............iti doresc sa fii tare pt Ada si sa mergi mai departe .
Si puiul meu a venit pe lume la 34 de saptamani dar a fost ok a stat si el la incubator 8 zile ,a avut o detresa respiratorie dar este ok ,acum are aproape 1 si 2 luni .
Si mie imi este teama sa mai fac un bebe dar trebuie sa-i fac un fratior sau o surioara pt ca viata m-a invatat ca atunci cand iti este rau alaturi nu-ti este decat familia.


#25
mikaela2009

mikaela2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 378 mesaje

Postat 08 aprilie 2010 - 04:10

Imi pare tare rau Inachira ca a trebuit sa treci prin asa ceva. Sa-ti dea Dumnezeu putere sa depasesti aceasta faza cu bine. Daca nu sunt prea indiscreta, ce probleme au fost cu placenta. te intreb pt ca si eu am nascut prematur la 30 de saptamani, din cauza insuficientei placentare.
Imi mai doresc inca un copil, dar frica unei alte nasteri premature inca persista.Vom vedeam pe viitor.[pup]

#26
p@ulici

p@ulici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 29 iulie 2010 - 22:59

Fiind interesata de acest subiect am vazut povestea trista ... imi pare rau, te inteleg mamica, pt ca si eu am trait-o doar ca fetita mea a trait doar 12 zile.



Am nascut de curand, de 3 luni si candva voi mai vrea un copil. Am nascut-o prematur la 28 de saptamani a avut 900g. Era primul copil si din pacate nu o mai am ... desi nu o voi uita si o voi iubi mereu ... candva imi voi mai dori un copil, insa mi-e frica de o noua nastere prematura.

Mai sunt mamici care au nascut prematur si apoi au ajuns mai aproape de termen. Teama mea este sa nu fie si mai prematur bebe2.




Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si decedata la 12 zile, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi


#27
aida_dolce

aida_dolce

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 05 august 2010 - 18:55

Sper ca Doamne'Doamne sa-ti puna cat de curand in burtica un prunc si sa te ajute sa-l duci la termen..ai grija de tine, PAULAPOR.f rau mi-a parut de tine si de bebe..si de toate fetele care trec prin asta..eu am ajuns la 32 sapt..si ma rog sa mai stea bebe,pt ca in Pitesti nu-l vor putea ajuta medicii,nu au aparatura.Doar Dumnezeu stie ce planuri are cu ingerasii

#28
emma31

emma31

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 09 aprilie 2011 - 13:27

BUNA MAMICILOR DE PREMATURI ,SI EU SUNT O MAMICA DE PREMATUR NASCUT LA 30 DE SAPTAMANI 1400KG AM STAT IN SPITAL 2 LUNI,IAR ACUM SUNT INSARCINAT IAR IN 5 LUNI SPER SA MA AJUTE DUMNEZEU SA NU MAI NASC ASA DE PREMATUR .BAFTA VOUA SI BB VOSTRI SI AVETI CURAJ CA DUMNEZEU ESTE SUS SI ARE GRIJA DE NOI SI DE COPII NOSTRI

#29
histamina

histamina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.285 mesaje

Postat 09 aprilie 2011 - 22:17

pe Sebastian l-am nascut la 33 de sapt, dar el era oprit din evolutie la 31 de sapt pt ca toate cele 33 de sapt le-am petrecut cu branula in mana si cu o portie de 4-6 pungi de 500 de ml de ser fiziologic + glucoza pe zi.
am avut un travaliu de 18 ore infiorator, lasata ca un caine, pt ca aveam risc de dec4es f mare. cezariana a fost ok, apoi o luna de stat in spital, 2 sapt de incubator, crestem d ela 1,550 kg si 42 de cm, botezat a doua zi, dar acum e sanatos tun.
la prima reactie alergica a lui am plans ca la sfarsitul lumii, gandindu-,ma cum ii voi explica faptul ca va fi mai altfel, ca i-am dat eu ce am.
il doresc enorm pe al doilea, dar, ma gandesc ca sigur va fi prematur, pt ca am un col sarmos si pt ca iar voi face reactie alergica impotriva lui, ca sigur il voi naste prin cezariana si ca, daca ma va mosteni, atunci sansele noastre vor fi minuscule.
singurul lucru care ma face totusi sa ezit este ca Sebastian are nevoie de o mama si ca afectiunile mi s-au inrautatit mult dupa sarcina.

#30
p@ulici

p@ulici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 10 aprilie 2011 - 16:20

Emma felicitari pt curaj, sa ne ti la curent cu sarcina ta. De curand am intalnit o mamica care primul copil l-a nascut la 6.5 luni, iar ceilalti 3 la termen.



Histamina, daca simt ca iti doresti un copilas, atunci da frau liber sentimentelor. Cred ca tu ai vrut sa scri ca de la 31 de saptamani a stagnat in evolutie, pt ca oprirrea in evolutie inseamna altceva ... asta pt a le lamuri pe cele care vor citi pe viitor.



Multa sanatate tuturor. Sarcina usoara in continuare Emma.




Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, Utrogestan 2/zi, O fetita nascuta prematur si devenita ingeras la 12 zile 12h 55 min, Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare


Avem un ingeras care ne vegheaza de sus... Este fetita noastra Gabriela Catalina 27.04-09.05.2010

Povestea ta printesa...povestea noastra O viata ... nascuta din doi



Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -