Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Beta HCG - valori normale


49 raspunsuri la acest subiect

#31
ManuC1010

ManuC1010

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 13 septembrie 2006 - 16:30

Draga Val, eu voi merge saptamna viitoare la medicul ginecolog, care imi va face o echo. Data trecuta eram in saptamana 5 si evident ca nu s-a vazut decat o pata neagra. Acum voi fi in saptamana 7 si am astept as vad ceva mai mult :). M-am programat la o ecografie mai detaliata la doctul Iosup la Unirea, dar am gasit abia pe 9 oct cand voi fi in saptamana 10. Sincera sa fiu nu mai am rabdare, dar asta e :) pupici

#32
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 13 septembrie 2006 - 17:03

Bafta multa Manu. Tu la ce doctor mergi? As vrea sa mai cer parerea unui alt medic pentru ca am in continuare senzatia ca ceva nu este in regula. Beta HCG prea mare, o stare exagerata de rau. Nu cred ca este normal sa nu poti manca absolut nimic si greturile sa fie continue. Asa incat va rog sa imi recomandati si mie un doctor bun. Pupici[flo]

#33
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 13 septembrie 2006 - 18:23

Manu eu sunt la Anca Gherasie. Dar nu o stiu de mult si chiar nu am idee cat de profesionista este. Iar in ceea ce priveste disponibilitatea este la fel ca majoritatea celorlalti: adica detasata si dornica sa scape cat mai repede de tine. Din pacate!

#34
carmen94

carmen94

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 179 mesaje

Postat 13 septembrie 2006 - 19:17

VAL......................eu vineri am prima intalnire cu medicul ptr.control si alte cele.acum sunt tare stresata si tensionata,fiidca saptamana trecuta m-am luptat cu o durere groaznica de masea.luni am avut programare la stomatolog.am incercat sa suport tratamentul fara anestezie,dar nu am putut.dupa ore de lamuriri,doctora m-a asigurat ca anestezia nu va afecta sarcina.am acceptat anestezia si de luni sunt cu nasul in net sa citesc cat mai multe despre situatia asta,numai ca nu m-am dumirit deloc.in unele locuri scrie nu anestezia nu afecteaza sarcina,in alte parti scrie ca trebuie evitata si acum am niste nervi pe mine de nu ma pot linisti.astept sa vina cat mai repede ziua de vineri sa vedem ce zice si genic. cand o auzi ca am facut anestezie in saptamana a7a de sarcina. Carmen [gravi]

#35
monica_b

monica_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 13 septembrie 2006 - 19:23

Val, uite am gasit valorile normale de beta Hcg date de Medsana:
sapt. de sarcina 4-5 (deci 2-3 de la conceptie) - 75-2600
sapt. de sarcina 5-6 (3-4 de la conceptie) - 850-20800
sapt. de sarcina 6-7 (4-3 de la conceptie) - 4000-100200

Eu zic ca nu e nimic de speriat in cazul tau. Esti in valori normale. Stare de rau puternica si continua poti sa ai fara sa fie o problema. Spuneai ca ai facut monitorizare. Ai facut cumva si stimulare? Daca da e destul de probabil sa apara sarcina multipla. Stii cumva citi foliculi ajunsesera la maturitate? (De ex. la mine erau 4 f. mari dupa stimulare. Doi s-au chistizat - am vazut de la prima echo 2 chisturi de cite 5 cm pe unul din ovare, 2 au ovulat si s-au si prins.)
O sa mai caut informatii despre sarcina molara. Tot ce am gasit e ca se diagnosticheaza prin corelarea beta Hcg cu ecografiile. E drept ca simptome pot fi greata si varsaturile continue sau chisturile ovariene. Dar nu sint singurele simptome. Cele concludente se fac simtite abia in al doilea trimestru: morfologia placentei, lipsa miscarilor fetale, hipertensiunea.

Monica [gravi] 14+




#36
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 13 septembrie 2006 - 20:10

Monica stimulare nu am facut pentru ca nu am mai apucat. A fost de fapt prima mea monitorizare. Tu ti-ai mai facut si ulterior analiza beta hcg (dupa cea de 22000)? Daca da, pana la ce valori ai ajuns si in ce perioada? Iti spun sincer ca sunt de-a dreptul ingrozita chiar daca incerc sa nu imi sperii familia. Cum spuneam daca nu m-as simti atat de rau as fi mai relaxata dar asa..... este foarte greu. Tot incerc sa ma incurajez spunandu-mi ca poate mi s-au agravat problemele cu fierea (fac de cand ma stiu niste crize groaznice de fiere) si ca valorile sunt deocamdata in limite (chiar daca spre cea de sus). Dar adevarul este ca sunt extrem de speriata. Ma gandeam sa merg sa imi mai fac o ecografie vineri dar nu stiu daca la 6 sapt si 4 zile UM (respectiv 4 sapt si 4 zile de la conceptie) se vede embrionul si ritmul cardiac. Tu cum iti calculezi sarcina pentru ca Manu zicea ca se calculeaza de la UM. Adica ce inseamna 13 sapt? De la UM sau de la conceptie? Carmen multa bafta. Sper ca anestezia sa nu iti fi afectat in nici un fel bebicul. Sa ne tii la curent. Pupici [pup]

#37
monica_b

monica_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 13 septembrie 2006 - 21:25

Calculez saptaminile de la UM. La mine e simplu, fiindca eu oricum am avut ovulatia la 13-14 zile de la UM, deci absolut standard.
Nu am mai facut alta dozare beta Hcg dupa cea cu 22000. Sincer? Nici nu mi-am facut probleme. Mi s-a parut un pic cam mare, dar eu am suspectat ca e din cauza chisturilor (deja stiam de ele, facusem prima echo). Ba ce sa zic... m-am si bucurat ca am asa mare Hcg-ul, ca pina acuma numai <1 imi iesea. [;)] Probabil m-a linistit si reactia doctoritei. Cum am avut rezultatul am sunat-o sa i-l spun si a fost foarte bucuroasa, a zis ca e foarte bine.
Ecografia care mi-a confirmat sarcina gemelara si la care deja ambii embrioni aveau ritm cardiac am facut-o chiar la 6 sapt. si 4 zile (4 sapt. si 4 zile de la conceptie). Si a fost la fix o saptamina dupa al doilea rezultat Hcg (ala de 22000). Poate te alegi si tu cu 2 deodata si sa stii ca in cazul asta e chiar normal sa ai greturi mult mai pronuntate decit la o sarcina simpla. Eu am facut deja 3 luni si, desi am doi si burta nu mai incape in pantaloni demult, am greutatea mai mica decit inainte de sarcina. Si, comparativ cu multe colege de la martie-aprilie, eu pot spune ca am stat bine cu greturile!

Acum, din ce am tot cautat pe net, am tras concluzia ca de fapt nu pot stabili daca e sau nu vorba de sarcina molara decit prin analiza genetica (cariotip). Si diagnosticul se pune in urma examenului anatomopatologic in cazul unui avort spontan. Daca iti spune vreun medic ca e posibil sa fie asa ceva... mai cere o parere de la cineva mai competent. Vazind ce presupune o astfel de sarcina... cred ca e mai mare probabilitatea ca Hcg-ul tau sa sa indice gemeni decit mola.

Monica [gravi] 14+




#38
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 13 septembrie 2006 - 22:32

Monica multumesc mult pentru informatii si pentru incurajari. O sa ma duc vineri la echo (6 sapt si 4 zile UM, respectiv 4 sapt si 4 zile), la spitalul Euroclinic, si sper sa am vesti bune. Oricum inteleg ca si tu ai avut greturi mari asa incat inseamna ca nu este ceva asa neobisnuit. Multumesc inca o data. In starea pe care o am inseamna mult pentru mine sa ma incurajeze cineva. [floare3]

#39
Mirelusi

Mirelusi
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 septembrie 2006 - 15:15

Fetelor, vad ca toate sunteti ingrijorate ca aveti HCG-ul prea mare. Eu sunt de-a dreptul panicata ca il am foarte mic, de 40 de ori mai mic decat ar fi normal. Sunt in saptamana 9 si, acum o saptamana mi-am facut analizele si mi-a iesit beta HCG-ul 414. Si ar fi trebuit sa fie peste 11000... Eu ma simt bine, dar am avut acum un an o sarcina oprita in evolutie si acum mi-e teama de orice neregula... Ma poate incuraja careva?

#40
carmen94

carmen94

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 179 mesaje

Postat 19 septembrie 2006 - 17:49

MIRELUS.......................in primul rand trebuie sa fi calma si sa gandesti pozitiv.si eu am trecut prin experiente dureroase cu bb care au lasat traume si acum tresar la orice senzatie aiurea.....ma gandesc o fi de bine?o fi de rau? doctora mi-a zis sa nu fiu panicoasa ca afecteaza mult bb,dar parca nu pot.cand am fost la control,din pacate nu mi-a facut echo,m-a programat ptr. 26,dar mi-a zis ca am colul uterin cam tare.si iar stau in tensiune pana la echo.despre val.HCG nu stiu prea multe,dar cred ca e important ca valoare lui sa se dubleze(fetele care stiu mai multe stiu ca vor aparea si-ti vor raspunde.iti tin pumnii sa fie bine.Multa sanatate si tie si la bb. VAL.................cum am scris mai sus din pacate pe 15 nu am avut parte de echo,doar de controlul de rutina.tu esti bine?ce vesti ne mai dai.anestezia ,mi s-a spus ca nu afecteaza bb. Carmen [gravi]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -