Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Beta HCG - valori normale


49 raspunsuri la acest subiect

#11
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 07 septembrie 2006 - 13:43

ManuC si eu imi pun tot felul de intrebari mai ales ca deocamdata nu am facut o ecografie. Nu stiu ce sa iti raspund la intrebare pentru ca din tot ce am citit eu se pare ca daca se dubleaza la un interval de doua zile nu este sarcina extrauterina dar nu stiu cum este in realitate. Ideea este ca pana nu vezi embrionul si nu auzi batai cardiace in uter nu prea poti sa fii sigur, indiferent de evolutia beta HCG. Ti-am atasat povestea Tabithei care a fost un pic mai atipica. "Fetelor, sa va zic experianta mea cu SEU. Din ziua 28 a CM mi-au iestit teste pozitive de sarcina, deci totul era bine si frumos. In ziua 35 am avut scurgeri maronii (absolut deloc rosii). Ziua 36 - am fost la Giulesti, la eco s-a vazut pe trompa stanga (acolo unde ovulasem - caci se vedea si corpul galben) o formatiune de 15,7 mm. S-a vazut si lichid in uter si o formatiune tot in uter de 13 mm. Mi s-a zis ca aia de pe stanga e SEU si ca incearca sa o elimine cu metrotexat. Tin sa precizez ca din ziua 35 si pana la finalul povestii nu am avut dureri, intepaturi, greata, scurgeri sau alte chestii. Doar sanii f. sensibili. Atat. In ziua 36 am facut BHCG = circa 8 mii (nu mai stiu exact rezultatele) Ziua 37 - BHCG = 5 mii (sperante ca s-a oprit singura din evolutie). Am bagat prima doza de metrotexat Ziua 39 - Fac metrotexat. BHCG = 7 mii (de ce oare a crescut in loc sa dea inapoi?). Nu se stie... Ziua 40 - la ecografie se vede aceeasi formatiune pe trompa stanga de fix aceleasi dimensiuni, fara activitate cardiaca (ar fi trebuit sa apara pana la acel moment). Iar in uter o foarte subtire lama de lichid. Cica s-a oprit si totul e bine. Mai fac un BHCG de verificare = 15 mii Ziua 41 - ma vede Marinescu la eco, vede formatiunea pe stanga si decide - laparoscopie. In aceeasi zi ma opereaza (adica sambata trecuta). A doua zi, la vizita, imi spune senin - formatiunea de pe stanga era chist, am avut SEU pe dreapta. Nu-mi vine sa cred. Ovulatia a fost pe stanga, am avut un singur folicul, pe stanga. De unde sa apara si chist pe stanga si SEU pe dreapta? No comment. Oricum raul era deja facut. Am trait cu impresia ca de fapt am avut sarcina in uter, dar dat fiind ca ei la eco au zis ca e pe trompa stanga si ca oricum m-au anesteziat etc etc au fost nevoiti sa ma chiureteze, caci oricum era o sarcina compromisa. Am vazut insa aseara caseta video cu operatia, si am vazut scotandu-se ceva ca un mic embrion de pe partea dreapta. Nu stiu daca era filmarea cu operatia mea sau cu a alteia... Nu am avut nici un simptom de SEU ! Sper sa trec peste aceste nelinisti si sa accept ca asa a fost sa fie, chiar daca sarcina a fost in uter. Tin sa precizez ca ca mi-au dat caseta abia luni dimineata (desi era filmata cica de sambata dupa-amiaza), dupa multe insistente ale mele. Spuneti si voi, cum sa traiesc cu gandul asta? Mai ales ca din ziua 39 pana in ziua 40 BHCG s-a dublat. Iar testele din urina erau atat de clare... Unde pot afla care ar trebui sa fie valorile BHCG-ului in functie de varsta sarcinii? Va multumesc ca ati avut puterea sa-mi ascultati povestea. Tabitha" Sa auzim de bine!

#12
monica_b

monica_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 07 septembrie 2006 - 15:07

Val nu te ingrijora de lipsa simptomelor. Si la mine (si la majoritatea fetelor) au aparut abia in sapt. 8 si poti sa nu ai chiar deloc. Ba eu ma panicasem rau de lipsa lor ca, dupa menogon si pregnyl, mi se umflasera sinii si ma dureau si prin sapt. 5-6 s-au dezumflat si nici nu m-au mai durut de atunci.
[xx(] Imi pare asa rau de Tabi... Stiam de SEU, dar nu am stiut ca de fapt... nu e sigur ca era SEU. Sincer, nu stiu daca poti diagnostica SEU doar dupa beta Hcg. Si nici singerarile nu sint deloc o simptomatologie specifica. Eu am tot avut singerari. Chiar din ziua 28, cind eu credeam ca e ciclul. Nu stiu ce mi-a dat prin cap sa fac un test si cind am vazut ca e pozitiv am inceput imediat sustinerea. Recunosc ca m-am temut si eu de extrauterina pina la echo. La 6 sapt., daca mi-a zis dr. ca am ceva in uter... nici nu mi-a dat prin cap ca ar mai putea fi altceva pe trompa!

Monica [gravi] 13+




#13
carmen94

carmen94

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 179 mesaje

Postat 07 septembrie 2006 - 21:31

mai fetelor cochetelor ma lamuriti si pe mine cu analiza asta hcg?!?! sunt si eu o graviduta de 8 saptamani(de la UM)si cand eram prin saptamana a 5a (ar fi cam a 3a de la ovulatie)am fugit la urgenta ca am avut impresia ca sangerez.mi-a facut HCG-ul care era atunci 3 300. dupa 2 zile cand am repetat analiza BCG-ul a iesit 7 700.vi se par mari valorile ptr. perioada aia?ca eu mai am o graza pana la primul echo cand aflu daca e bine,daca sunt 2 sau 1........ si toata faza e ca sotul meu e tare mandru si a devenit cel mai bun cantaret.toata ziua canta si se lauda prin casa ca cica stie el ca a facut treaba buna si cica sunt tripleti!!!!!!faza e ca si mie a inceput sa-mi surada ideea(la inceput ma crizeam numai la gandul ca nu o sa ma pot descurca.am uitat sa precizez ca sotul are frati gemeni)si sa vezi bocete pe mine daca la echo imi zice ca e doar unul......eh! unul ......2 ....sanatosi sa fie!!!! ileana.................................scuze,dar din linkul dat de tine nu am inteles prea mare lucru.[bang][bang]ca deh! neuronii mei acum au fitze de graviduta!!!!asta ca sa nu scriu ca-s cam tuta!!!!hihihi Carmen [gravi]

#14
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 07 septembrie 2006 - 22:33

Carmen pai sa stii ca la valoare asta si mai ales ca sotul tau are frati gemeni este foarte posibil sa fie vorba de gemeni. Eu in saptamana 3 de la ovulatie (5 de la UM) am avut valoarea 2470 iar la doua zile era 4920 deci practic s-a dublat. Iar doctorita mea mi-a zis ca sunt valori normale (nu de gemeni). Bafta multa!

#15
monica_b

monica_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 07 septembrie 2006 - 23:23

Nu, Carmen. Imi pare rau sa te dezamagesc, dar nu sint gemeni. s-a dublat valoarea in 48 de ore - perfect normal pt. sarcina simpla. Plus ca din cite stiu gemelaritatea se mosteneste pe linie materna. Degeaba are sotul tau gemeni in familie. Nu el trebuie sa aiba ovulatie dubla sau sa i se divizeze ovulul dupa fecundare...
La mine, de la 1500 in 6 zile ar fi trebuit sa ajunga la 12 000 (se dubleaza de 3 ori in 6 zile). In loc de asta am avut 22 000. O diferenta semnificativa.

Monica [gravi] 13+




#16
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 08 septembrie 2006 - 13:01

Monica cred ca ai dreptate in legatura cu Carmen. Dupa calculele mele i se triplase valoarea (!!! - cred ca eram obosita rau). Oricum e bun si unul. Voua v-a dat doctorul utrogestan? Mie mi-a dat 2 pastile/zi. Probabil pentru ca i-am spus ca am din cand in cand dureri ca la menstra despre care crede ca ar putea fi contractii uterine. Or fi uzuale durerile astea sau uterul meu incearca sa scape de sarcina? Iar am luat-o razna [bang] dar cred ca ma intelegeti. Pupici [flo]

#17
ManuC1010

ManuC1010

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 08 septembrie 2006 - 13:31

multumesc de raspuns Val. Ce rau imi pare de Tabitha. o tin minte de la aspirante si chiar imi amintesc cand a a anuntat vestea eu am fost ieri la ginecolog si a vazut acea pata neagra care se vede in saptamana 5. mi-a spus ca inca e prea devreme sa imi spuna prea multe despre pozitionare. Banuiesc insa ca se vedea daca era extrauterina. referitor la beta hcg, am vazut aici ca voi aveti valori destul de mari. eu am facut analiza in ziua 34, cu ovulatia in ziua 16 si valoarea era de 670. micuta, dar totusi in intervalul care trebuie pentru saptamana 4-5. medicul mi-a recomandat-o sa o repet peste 2 saptamani, dar cred ca nu am stare si mai fac una si saptamana viitoare [:D]

#18
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 08 septembrie 2006 - 19:50

ManuC mie doctorul mi-a spus ca plaja de valori este atat de variata incat practic ce conteaza este ca valoarea sa se dubleze la 2 zile. Sa nu iti faci analiza la o zi diferenta ci la doua pentru ca am citit ceva foarte interesant: se pare ca nu este o crestere liniara in cele doua zile, in prima zi creste doar cu 10,20% desi cresterea totala pe cele doua zile este 100%. Acesta este motivu;l pentru care se recomanda sa se faca la 2 zile dozarea si nu la 1 sau 3 zile. Tu ti-ai facut ecografie intravaginala? Te intreb pentru ca eu mi-am facut intravaginala ieri (la 5 saptamani de la UM) si dupa ce ieri am observat o secretie vaginala abundenta pe chilot, astazi am observat un pic de secretie (care s-a repetat) mai rozalie. Dat fiind ca la sarcina anterioara, la o zi dupa ecografia intravaginala (facuta cam la aceeasi varsta a sarcinii) am avut un avort spontan imi este teama sa nu patesc la fel. Cele care ati facut ecografie intravaginala in sarcina mica ati avut vreo problema?

#19
monica_b

monica_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 08 septembrie 2006 - 20:38

Val, intrebai si de Utrogestan: eu am luat 6/zi intravaginal din momentul in care mi-a iesit pozitiv testul de sarcina si pina am inceput sa singerez (la 8 saptamini). De atunci iau 4/zi oral. Dar cred ca pt. prevenirea contractiilor se ia No-spa (de asta iau de cind am avut singerari).
Echo transvaginale am facut o gramada pina pe la 9-10 saptamini. Si chiar si saptamina asta, la 13 sapt., s-a uitat un pic dr. cu sonda, dar putin, nu a insistat si a si zis ca "mai bine nu-i mai deranjam".

Beta Hcg-ul are, intr-adevar o plaja de valori f. larga. Am vazut ca acum cei de la Medsana nu mai dau pe buletin intervalul pt. fiecare saptamina in parte. Noroc ca am pastrat un buletin de acu 2 ani. (negativ, dar macar il am ca referinta)

Monica [gravi] 13+




#20
carmen94

carmen94

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 179 mesaje

Postat 08 septembrie 2006 - 21:45

fetelor,va multumesc la toate ptr. raspuns.la mine important e sa fie sanatos.ca o fi unul sau 2.eu inca nu iau nici un fel de medicament.pe 15 am vizita la medic si echo. va pupic pe toate si va urez sarcini usoare si bb cat mai sanatosi! Carmen [gravi]


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -