Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Beta HCG - valori normale


49 raspunsuri la acest subiect

#1
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 04 septembrie 2006 - 21:50

Am si eu o intrebare. Va rog daca puteti sa ma ajutati cu un raspuns. Mi-am facut beta hcg la 35 zile UM (21 zile DPO) si valoarea este aprox 2300. Desi se incadreaza in valorile normale de pe buletinul de analiza (care sunt pana la aprox 7500 pentru 5 saptamani - ei considera ca data de referinta ultima menstruatie) mie mi se pare foarte mare valoarea. Poate sa cresaca atat de mult intr-un interval de 13 zile (intamplator luna aceasta, in ziua 22, mi-am facut de asemenea o dozare de beta HCG, speriata de o potentiala extrauterina si valoarea analizei a fost 0,1). Cum este cu sarcina molara? Stiu ca in acest caz valorile sunt mai crescute? Multumesc

#2
ileana

ileana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 492 mesaje

Postat 04 septembrie 2006 - 23:09

http://www.locateado....cfm/search/478 poate te ajuta...sau pot fi gemeni... ileana

#3
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 05 septembrie 2006 - 11:24

Merci Ileana, prefer sa fie gemeni (chiar daca nu am luat in considerare acest lucru) decat altceva.

#4
atena_grecu

atena_grecu
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 05 septembrie 2006 - 11:40

Valoarea este buna. Pt sf sapt 5 max. este de 2600. Daca ai avut ovulatie mai devreme s-ar putea sa aiba 5 sapt si ceva si atunci e OK. Daca era o valoare mai mica poate ar fi fost o probl. Succes!!

#5
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 05 septembrie 2006 - 11:59

Atena de la conceptie (ovulatie sunt exact 21 zile (3 saptamani) pt ca stiu ziua exacta a ovulatiei. Deci practic nu este sfarsit de saptamana 5 de la UM ci inceput de saptamana 5 de la UM (adica 35 zile).

#6
megbeng

megbeng

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.507 mesaje

Postat 05 septembrie 2006 - 15:41

daca valoarea ta se incadreaza in plaja de valori normale ale laboratorului, atunci nu ai de ce sa iti faci probleme!da, poate ajunge la valoarea asta in 13 zile fara sa fie nicio problema!
bafta!

vine bebe!

Ajutati-l pe Dan sa mearga din nou![flo]

#7
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 05 septembrie 2006 - 16:48

multumesc pentru raspunsa si pentru incurajari megbeng. Stiu ca ai ceva experienta in chestii de genul asta pentru ca te urmaresc de ceva timp. Oricum, dat fiind ca intr-adevar se incadreaza in valorile normale, de refereinta, ale laboratorului, probabil ca cel mai important este cum arata in dinamica. Miercuri (adica la 48 de ore) o sa repet analiza si apoi merg la`medic. Incepand de cand se vede ceva la echo?

#8
monica_b

monica_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 63 mesaje

Postat 05 septembrie 2006 - 17:44

Val, si mie mi se pare ok valoarea. Fiindca stiu si eu ziua ovulatiei pot sa-ti spun ca eu am avut beta Hcg = 1500 la 19 zile de la ovulatie (deci cu 2 zile inainte de a face 3 saptamini). Eu am facut la Medsana analizele. La 6 zile dupa prima, am mai facut o dozare si aveam 22 000. Mi s-a parut cam mult, dar am aflat apoi ca am sarcina gemelara. Prezenta sacului gestational in uter a fost confirmata echografic la 25 de zile de la ovulatie, iar confirmarea echografica de sarcina gemelara si prezenta ritmului cardiac la ambii embrioni - la 32 de zile de la ovulatie.

Monica [gravi] 13+




#9
Val_

Val_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 06 septembrie 2006 - 00:18

Monica eu am programare la medic la 24 zile de la ovulatie deci probabil ca si mie o sa imi vada sacul gestational (sper). Ma mai surprinde ceva la mine: faptul ca nu am stari cum au celelalte fete, adica sunt un pic mai putin vioaie si am din cand in cand usoare dureri pelviene, dar nu am greturi matinale sau mai stiu eu ce. Ma deranjeaza unele mirosuri si cam fac mofturi la mancare dar oricum nu am fost niciodata o mare mancacioasa pentru ca am probleme cu fierea de cand ma stiu. Nu ma simt foarte diferit si ma gandesc`daca este normal.

#10
ManuC1010

ManuC1010

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 07 septembrie 2006 - 13:05

intreb si eu: daca este sarcina extrauterina beta hcg creste? multumesc mult


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -