Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

VITILIGO (3)


228 raspunsuri la acest subiect

#11
john85

john85
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 septembrie 2006 - 02:22

salutari tuturor.stie cineva cum se numeste melaoline in spania? poate s-a mai spus dar nu am mai urmnarit de ceva vreme ce s-a postat si chiar functioneaza melaoline? la mine vitiligo se manifesteaza fffff "violent" in decursul a un an si ceva sunt"fericitul posesor a 2 pete pe fata una in zona gurii si una la ochiul drept,pete ce sunt destul de mari si se maresc constant... de maini ce sa mai vb ca parca sunt ciuruit imi apar noi si noi puncte albe... medicul meu mi-a spus ca se extinde f repede,mai repedfe decat se astepta...folosesc de mai bine de 6 luni vitix dar nici un rezultat iar petele se extind in tr-o veselie si imi apar altele noi...ce sa mai spun ca raman fara cuvinte deseori.. incerc sa nu ma stresez dar cum sa nu cand am abia 21 de ani si boala asta m-a lovit din plin... de curand am facut rost si de novitil dar nush ce sa fac, daca sa incep tratamentul sau nu ca nu mai este soare(deseori) si nu am nici lampa si nici la solar nu pot momentan sa merg.. ce ziceti sa incep sau sa mai astept? merci ionut

#12
arinna

arinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.230 mesaje

Postat 03 septembrie 2006 - 20:30

John, dupa cum s-a mai spus, poti sa cauti dupa substanta de baza din Melaoline care e methoxsalen,nu stim cum se numeste in Spania, s-a mai intrebat... Despre Vitix nu am auzit de rezultate prea bune...nu inteleg de ce-l mai recomanda dermatologii...Eu zic sa incepi Novitilul cand e soare sau daca iti iei lampa,altfel s-ar putea sa nu obtii rezultate, ar fi pacat... ........................ Knowledge is power!

#13
alexa_x

alexa_x
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 septembrie 2006 - 21:37

john cu novitil si fara soare sau solar nu ajungi la nimic......novitil-ul e f f bun...iti spun din proprie experienta....din fericire eu nu am pe fata insa cunosc pe cineva care a avut toata fata depigmentata...in decurs de cateva luni a mai ramas doar cu o pata mica in jurul unui ochi..... ideea e sa te tii klumea de trat daca il incepi..adica sa te dai de 2 ori pe zi cu crema si sa mergi la solar de 2-3 ori pe sapt....eu am inceput cu 6 min si am ajuns sa stau cate 12 sau chiar 15 de fiecare data.... pe maini merge intr-adevar f f greu dar cred ca cel mai imp pt tine acum e sa scapi de cele de pe fata..... mult succes...

#14
john85

john85
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 septembrie 2006 - 23:23

multumesc mult de raspuns.si eu auzisem ca vitixul nu da rezultate prea bune sau chiar deloc dar in lipsa de altceva l-am folosit si pt ca am avut macar bafta sa fac rost de pastilele si gelul vitix gratuit de la spitalul militar din bv.presupun ca as obtine rezultate mai bune daca as folosii novitilul in acelasi timp cu melaoline nu? sper sa reusesc sa fac rost si de melaoline luna asta sau cea care vine ... melaoline determina neaparat o sensibilitate sporita a ochilor la lumina sau depinde de la caz la caz? am citit pe aici ca unii au dezcoltat o anumita sensibilitate la lumina mai puternica. merci inca odata si va doresc si voua mult succes !

#15
arinna

arinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.230 mesaje

Postat 04 septembrie 2006 - 08:00

John,eu ma gandesc ca ar fi mai bine sa le iei pe rand...oricum ambele presupun soare...pana atimci ai timp sa te decizi:)..mai bine ai incerca cu Novitil, pare mai putin nociv- parerea mea, si daca tot il ai... ........................ Knowledge is power!

#16
anca tanasica

anca tanasica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 04 septembrie 2006 - 18:18

n.am reusit sa fac poze la lampa dar am gasit linkuri cu poze: http://www.expertcr....0026048-202.jpg http://www.ad-webtra...b_philips02.jpg a mai inceput o pata de pe frunte sa se pigmenteze de la margini spre interior...si celelalte puncte de repigmentare sa se mareasca... Anca si Alexandra (10 nov.2003) poze: http://community.web...alexandra_ioana

#17
arinna

arinna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.230 mesaje

Postat 05 septembrie 2006 - 04:37

Super, Anca !!![flo][cool] ........................ Knowledge is power!

#18
alexa_x

alexa_x
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 septembrie 2006 - 13:20

john ar fi ideal sa folosesti melaoline si novitil in acelasi timp.......sunt sigura ca rezultatele ar fi mult mai bune decat daca ai folosi doar unul dintre ele..... iar in legatura cu cealalta intrebare...intr-adevar in ziua in care iau pastilele imi obosesc ochii f repede.....si nu sunt singura care am observat lucrul asta.....eu pana acum n-am avut niciodata pb cu vederea.....sper sa nu am nici de acum incolo..... ideea e sa porti ochelari de soare (cumparati de la un cabinet oftalmologic) atunci cand umblii prin soare....

#19
getak

getak
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 05 septembrie 2006 - 15:08

John, azi am fost la dermatolog aici in Spania si am aflat ca Melaolin se numeste aici OXSORALEN, mi-a dat reteta si mi-a spus ca il gasesc in orice farmacie, dar nu stiu daca se elibereaaza fara reteta. Cand ma duc sa-l cumpar o sa intreb care este pretul si daca se da fara reteta apoi te anunt si pe tine.

#20
john85

john85
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 septembrie 2006 - 01:10

mersi mult chiar te rog sa ma anunti si pe mine ... am fratele in spania si poate imi cumpara el de acolo si nu mai apelez la alte relatii sa iau din grecia ...si as mai avea o intrebare pt tine alexa sau cine stie :la cat timp dupa ce se aplica novitilul trebuie sa te expui la soare/solar? presupun ca la un interval cat de mic ... nush ma gandeam ca poate conteaza si asta...


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -