Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 17 voturi

Aspirante optimiste, peste 35 ani (3)


319 raspunsuri la acest subiect

#311
zisaCami

zisaCami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 328 mesaje

Postat 21 septembrie 2006 - 00:22

Chivuta nu e nici o suparare, iti raspund cu placere ... am facut 2 FIV-uri in Canada - primul cu stimulare ( 6.000 $ CAD + 3.000 $ tratamentul ), al doilea ET cu embrioni congelati ( 500 $ CAD + ~ 360 $ CAD tratamentul ). Fiecare incercare a fost platita separat. M-am dus cu analizele din Romania, intrucat nu puteam sta mai mult de 2 luni acolo, iar sotul a fost doar la punctie si ET. Am mai repetat acolo doar imunologicele si hormonalele, am facut o ecografie, iar dr. a ezitat in ceea ce privea uterul meu - mi-a spus ca avea o forma ciudata - ca-i parea bicorn sau septat. Dar eu l-am convins ca se inseala, i-am aratat rezultatul histeroscopiei facute in anul 2000 in Romania, cu Denisa Protopopescu, in care-mi scria ca am uterul normal si ca am avut doar niste polipi care au fost curetati! Nu pot sa nu ma intreb daca intr-adevar am avut polipi sau a chiuretat din sept?! [bang] Foarte greu a acceptat dr. de acolo sa-mi faca FIV, iar la final, cand nu am reusit nu a avut nici o explicatie. Insa, ma gandesc ca embrionii incercau sa se implanteze pe sept, nu pe uter. Cred ca asta s-a intamplat la ultimul FIV, atunci am avut beta hcg = 6,63! Anul acesta, eram programata din nou la ei, pe 31 iulie sa fac toate investigatiile acolo si apoi sa vad daca mai fac FIV sau nu. Au intervenit niste probleme de serviciu si am fost nevoita sa anulez tot ( inclusiv biletele de avion, care erau cumparate din primavara ). Ca sa nu ratez toamna am decis sa incerc si la Giulesti ... si sunt foarte fericita ca am facut-o! Stiu ca asta nu-mi garanteaza succesul, sunt constienta de sansele reale pe care le am, dar cel putin sunt impacata sufleteste ca am gasit un medic bun, profesionist, care-mi acorda toata atentia si nu ma trateaza cu superficialitate, cum a fost cu dr. D.P. Restul depinde de Dumnezeu! [pup] Cami Barbye are nevoie de ajutorul nostru: http://www.desprecop...?TOPIC_ID=83610 http://www.desprecop...?TOPIC_ID=83472

#312
chivutamonica

chivutamonica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 21 septembrie 2006 - 00:32

Cami,ma bucurca mi-ai raspuns,eu sunt intre ,,lunte si punte'',ma gindesc ce sa fac,sa incep FIV sau nu ,aici costa 20de mii$,cu doua incercari,parca mie frica daca reusesc sau nu,sotul e gindit de prob.financiare,totusi e mult si uite asa ne chinuim noi. Iti doresc succes si doamne ajuta sa fie bine.[pup],MONI Mari_lu,mai facut sa pling,ce mult imi doresc eu acest lucru si cred ca toate fetele ar vrea sa simta ce simti tu acum.[pup] MONI chivuta

#313
Mirela_1

Mirela_1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 21 septembrie 2006 - 01:40

Cami, de 5 ani...aveti deja vechime. Avalon, da' de ce "de frica"? Zi-mi si mie ca poate-l infricosez si pe el si pe mine. Si tu parca te-ai lasat de curand nu? Ai vreo reteta? Miki, nu mai plange. Ai sa vezi ca daca-i dai o pauza, dupa aia va fi mai receptiv. Si sa stii ca sotul tau a luat mai multe pastile decat al meu; ce-i drept nici nu prea i-am mai dat de vreun an jumate. Nusy[flo] Mari-Lu ma bucur pentru fluturasii din burtica ta. Fetelor, vad ca aproape toate aveti inimioare. Ce-i cu ele, ca-s frumoase. De unde le-ati capatat?

#314
zisaCami

zisaCami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 328 mesaje

Postat 21 septembrie 2006 - 01:43

Chivuta cel mai bine e sa faceti asa cum simtiti ca e mai bine, depinde si ce probleme aveti, cat de delicat e cazul vostru ... La noi situatia e foarte delicata, cu infertilitate de ambele parti: - eu cu infertilitate primara, cu endometrioza operata laparoscopic de 2 ori pana-n prezent, cu uter septat - rezolvat abia luni, cu polipi endometriali (?!) chiuretati in anul 2000; sotul cu oligospermie, cu varicocel la testicolul stang, iar cel drept extirpat - in urma unei tumori maligne ( seminom - forma cea mai usoara - din fericire ). In cazul nostru, FIV + ICSI este unica sansa de a ne vedea visul implinit! In S.U.A., ca si in Canada dealtfel ( sigur si prin alte parti cum ar fi: Germania, Belgia, Suedia, etc. ) sunt mult mai avansati din punct de vedere al procedurilor aplicate ( ICSI + MESA, PESA, TESE ), ET in stadiul de blastocist ( 5-6 zile ) - cand embrionul ajunge la 50-150 de celule si are sanse mai mari de implantare; diagnostic preembrionar - pentru a transfera doar embrionii buni din punct de vedere genetic, se poate stii chiar si sexul viitorului copil inca din acel stadiu; AH ( assisted hatching ) - procedura ce se aplica de regula femeilor peste 38 de ani, celor la care se stie ca au membrana ovocitului groasa sau in cazul embrionilor congelati, pentru a creste sansele de implantare; etc. In cazul nostru, date fiind problemele medicale ale ambilor, varsta mea, tratamentul urmat de sot in urma cu 4 ani ( radioterapie ), as fi vrut sa fac cu diagnostic preembrionar sau ET in stadiul de blastocist - de exemplu, insa in Romania inca nu se practica asa ceva, in prezent. In cazul in care as reusi aici si ar fi, Doamne fereste, probleme genetice, as fi nevoita sa recurg la avort terapeutic. Iar asta as afla cand sarcina va fi destul de avansata! Sigur, e un scenariu apocaliptic, nici nu vreau sa-mi imaginez asa ceva, dar e posibil, nu pot exclude si varianta asta! Prefer sa imi asum insa riscul decat sa nu fac nimic! Am vazut ca tu te gandesti sa faci la Las Vegas. Am fost si eu acolo in 2002, am fost impresionata: Las Vegas-ul e spectaculos! Cei 20.000 $ USD de care vorbesti se refera la 2 incercari cu stimulare sau una cu stimulare si una cu ET cu embrioni congelati? Este inclus si tratamentul in pret? Este pretul unui FIV simplu sau sunt incluse si diferite proceduri? Acum chiar ca te-am bombardat cu intrebarile![:D] [pup] Mari-lu e impresionant ce spui ... sarcina usoara in continuare si bb sanatos! [pup] Mirela cand ma gandesc ca ajunsesem sa fumez mai mult de un pachet pe zi ... [bang] [pup] Cami Barbye are nevoie de ajutorul nostru: http://www.desprecop...?TOPIC_ID=83610 http://www.desprecop...?TOPIC_ID=83472

#315
Avalon

Avalon

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.596 mesaje

Postat 21 septembrie 2006 - 02:04

Vezi tu, Cami, de aceea te admir eu pe tine, ca dupa toate cele ce ti s-au intamplat (numai boala sotului cred ca m-ar fi doborat, nu mai vorbesc de celelalte) tu ai reusit sa te redresezi si sa mergi inainte... tu ai ales sa-ti schimbi viata si sa-ti pastrezi speranta, fara amagiri insa. Mirela, e vorba de frica de esec, vad ca face tot ce se poate ca in ziua aceea importanta sa fie bine. Intelegi tu... Fetelor, ma tot gandesc, sa deschid nou capitol... sa nu deschid... eu nu stiu daca voi mai fi atat de des pe net in urmatoarele saptamani si cred ca mai bine ar fi s-o las pe Mikisor s-o faca, maine. Noapte buna si sa ne revedem cu bine.[flo2] "Atunci cand DOI vor deveni UNUL, UNUL se va transforma in TOT" Tablitele de smarald ale lui Toth

#316
zisaCami

zisaCami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 328 mesaje

Postat 21 septembrie 2006 - 02:51

Avalon se spune ca Dumnezeu nu-i da unui om mai mult decat poate duce! Daca mi-as fi imaginat vreodata ce avea sa mi se intample, m-as fi simtit doborata! Dimpotriva, toate acestea m-au intarit si ne-au unit pe noi ca cuplu, mai mult ca niciodata! De felul meu sunt mai realista, sigur - in masura in care pot fi obiectiva; prefer adevarul - uneori crud, decat sa ma amagesc singura! Prefer sa-mi cunosc sansa reala de reusita si sa cred in ea cu toata fiinta mea! [flo] [pup] Cami Barbye are nevoie de ajutorul nostru: http://www.desprecop...?TOPIC_ID=83610 http://www.desprecop...?TOPIC_ID=83472

#317
chivutamonica

chivutamonica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 21 septembrie 2006 - 08:54

Cami draga,trimite-mi adresa de e-mail ca sa pot sa-ti trimit mai detaliat tot trat.adica fisa de preturi.Am scanat dar n-am putut sa-ti trimit aici,nu se poate iar e-mail ,nu am vazut sa ai. Numai daca doresti. Acesti medici fac FIV,din 1988,ei aleg outele cele mai bune ,le tin 5 zile in laborator sa vada daca se fecundeaza si daca sunt o.k.pe urma le implanteaza. Vad ca voi a-ti trecut prin multe si nu va lasati asa usor,D-zeu poate se indura si o sa fie cu voi si sa va impliniti visul.[pup],MONI chivuta

#318
Mirela_1

Mirela_1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 628 mesaje

Postat 21 septembrie 2006 - 11:34

Pai Cami, eu fumez un pachet jumate pe zi. Tu banuiesc ca te-ai lasat o data cu sotul tau. Cred ca e mai usor in 2. Avalon, si eu tot de frica m-as lasa. Frica de boli, frica sa nu compromit eventualul FIV pe care-l voi face. Insa deocamdata e numai gura de mine, cochetez cu ideea doar. Am inceput sa caut plasturi pe la farmacii dar n-am gasit decat la una; 80 Ron/ cutia cu 5 plasturi. Enorm! Si Miki are grija sa-mi trimita articole cu cat de daunator e fumatul. Miki [pup]

#319
bubulina1

bubulina1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 885 mesaje

Postat 21 septembrie 2006 - 11:51

Fetelor, am deschis un nou capitol aici

Bubulina

Pentru Barbye-una dintre noi!Trebuie sa ajuti!!
Mirela

#320
KITTA

KITTA

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 25 septembrie 2006 - 20:18

HELP DE 3 ORI!!!De azi Z2 Dr, mea vrea sa ma bage pe PUREGON 2 x 100 Unitati timp de 10 zile dupa care 4 fiole de Orgoelectrat. Intrebare: are cineva din Bucuresti ramas Puregon? A luat cineva cu compensare, ca dr. de familie a zis ca se da, dar cu aprobare de la casa de asigurari. Stie cineva cum e mersul ca daca imi da aprobarea dupa ce termin tratamentul tot degeaba? Tot tratamentul este de 10 zile, ca cica acum la cele mai in varsta nu se mai da perioada de inhibitie asa de lunga. De-abia venise cica de la o noua instruire de prin strainatate. Si inca ceva doare Puregonul?


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -