Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cancer la plamani- ce mai e de facut?


50 raspunsuri la acest subiect

#41
lovejulya

lovejulya
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 august 2006 - 05:16

Am mai citit cateva mesaje de-ale voastre si as putea raspunde la unele: este intradevar nevoie de biopsie pt a fi sigur 100% daca este cancer, iar biopsia la plaman se poate face, doar ca este foarte greu (nu stiu in ro daca se face, dar cred ca da). Altceva, indiferent daca este cancer malign sau nu... cancerul omoara si chiar NU este inofensiv!!! Diferenta este intradevar mare si anume ca cel benigh poate fi operat cu usurinta, fara a exista riscul de a reaparea, pe cand cel malign nu trebuie deranjat, pt ca asta il ajuta sa se extinda mai usor. In legatura cu febra, din cate am vazut eu, este prezenta, mai ales daca este vb de la plaman. Acum, vin si eu cu o intrebare la voi, pt ca sunt foarte ingrijorata!!! Fratele meu are 17 ani si cam de o saptamana prezinta o durere mare in spate, partea dreapta, dar nu e muschiul, nu e osul... este ceva inauntru. Vazand tot ceea ce s-a intamplat cu unchiul meu sunt estrem de ingrijorata si ma intreb...ce altceva ar putea fi decat plamanul? Sper sa fie altceva, pt ca plamanul se stie ca nu doare decat atunci cand este foarte grav bolnav, iar boala s-a extins undeva...in jurul lui. ...Are cineva o idee de unde ar putea veni acea durere? Nu doare la atingere, doare la miscari...

#42
ancamironiuc

ancamironiuc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 07 august 2006 - 10:59

Lovejulia, eu zic sa nu te sperii. Poate fi foarte bine o durere de la coloana. Mie mi-au facut 2 tomografii la cap datorita unor dureri insuportabile. Imi pierdeam cunostita, aveam ameteli ingrozitoare etc. Nu au inteles ce am si m-au trecut pe somnifere, un fel de dormi ca sa uiti!
Am fost la alt medic si cand mi-a spus ca am probleme cu coloana in urma unui a<cident am zis ca este nebun. De la coloana la cap! Am facut terapie si de la prima sedinta mi-amn dat seama ca asta era. Apoi am mai avut un accident si nu mai miscam deloc spatele...tot coloana.

Ti-am spus toate astea ca sa iti explic ca o problema la coloana poate da dureri "absurde" nu de oase. Pe mine ma durea capul mai ales cand ma aplecam sa culeg ceva, sau cand ma ridicam din pat. Apoi ma durea si bratul de la a doua lovitura...nu m-a durut coloana, osul, nici macar o data! Cel mai bine ar fi sa faca o radiografie la coloana sau chiar o tomografie ca sa fie totul clar si sa o vada un ortoped.

Iti inteleg ingrijorarea insa cred ca esi influentata de ceea ce ai vazut. Si eu sunt obsedata de orice semn si il vad tumora...in 3 ani am avut 3 cazuri in familie si tot atatea intre prieteni. Si cand am avut acele dureri m-am dus imediat la tomograf, iti dai seama la ce ma gandeam!

EMANUEL[bonjovi]-COWBOY [testoasa]POZE VECHI
MOTI[pis]MOTANELUL
MAMI[8**]"MAMININA MEA"

#43
lovejulya

lovejulya
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 august 2006 - 15:48

Anca, tu mai tare ma sperii! Abia acum am facut o legatura cu un accident pe care l-a avut exact in urma cu 10 ani. A fost grav, dar...parea sa nu aiba urmari. Oricum, tot nu cred ca e coloana...nu stiu... Azi op sa mearga la medic, dar medicii de aici te tin cu lunile...pana-ti dau un raspuns:( Sunt extrem de ingrijorata! Doamne-ajuta!!!

#44
ancamironiuc

ancamironiuc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 07 august 2006 - 16:48

Nu am vrut sa te sperii ci sa te linistesc! Daca este la coloana cu siguranta se repara...tu te gandeai la cancer asa ca smile!

Eu am descoperit problemele la 3 ani de la accident. Pe loc nu am vrut la spital, aveam doar vanatai. Acasa nu mai puteam sa respir bine dar m-am gandit ca este si socul ( a fost tare urat) asa ca am stat linistita. Dupa 3 ani am descoperit vertebrele tasate si ca am avut 2 coaste rupte[alcool]...motiv pentru care respiram greu.

La al doilea accident in schimb am ramas aproape "paralizata" in zona gatului 2 luni de zile.

Asa ca nu mereu se vad urmarile pe loc. Daca insa accidentul l-a aruncat in fata dintr-o pozitie ceva mai lejera eu stateam cu tot scaunul pe spate si dormeam linistita, sau pur si simplu a fost violent (viteza mare) sau nu avea centura este posibila aceasta tasare a vertebrelor care se poate trata doar cu terapie si pozitie corecta. Nu trece de tot, vertebrele nu revin niciodata la starea pe care au avut-o inainte de tasare dar te ajuta foarte mult. Eu nu mai fac terapie de cand cu bb si imi este bine oricum.

Sanatate multa si sa revii cu noutati!

EMANUEL[bonjovi]-COWBOY [testoasa]POZE VECHI
MOTI[pis]MOTANELUL
MAMI[8**]"MAMININA MEA"

#45
lovejulya

lovejulya
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 august 2006 - 01:52

Thank God!!! Azi a fost la medic si nu i-a iesit nimic la plamani! Asta e bine, doar ca nu pot crede ca e doar o intindere musculara, asa cum a presupus medicul. Intindere ar avea de unde sa aiba, dar nu se manifesta asa. Tot nu inteleg de ce-l doare in piept in momentul in care respira. In leg cu accidentul, el nu era in masina si a fost unul f grav. A stat in coma o zi..., iar medicii au spus ca tre sa fie un miracol ca la asa impact.. nu s-a ales 'decat' cu o fisura la cap si cateva zgarieturi puternice. Thanks a lot Anca!

#46
ancamironiuc

ancamironiuc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 08 august 2006 - 20:11

Daca la plamani nu are nimic atunci stai linistita. Oasele si muschii se repara ei, indiferent ce ar avea, intindere sau nu.

Ma bucur mult ca te-ai mai linistit!

Christel, mai ai noutati, cum se mai simte tatal tau?

EMANUEL[bonjovi]-COWBOY [testoasa]POZE VECHI
MOTI[pis]MOTANELUL
MAMI[8**]"MAMININA MEA"

#47
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 09 august 2006 - 02:18

Anca,multumesc de intrebare, tata Slava Domnului, este bine, nu se vede nicio schimbare in rau pana acum, acum asteapta sa-i vina acasa un pachet cu un tratament naturist pe care sa-l inceapa. In rest se tine mama de capul lui cu sucuri de morcovi, telina, sfecla, multe legume si fructe, mai rau este ca el a fost un ,,carnivor,, toata viata si acum ii vine cam greu sa renunte si la carne.De fumat s-a lasat total, chiar spune ca se simte ca si cum n-ar fi fumat niciodata in viata lui. Noi ne rugam sa fie bine,la sfarsitul lunii o sa mearga iar la spital pentru un control. O rugaminte am daca aveti retete de papica cat mai naturale si potrivite pentru cei aflati in asemenea situatii(cu carne cat mai putina sau fara) va rog sa le postati,ori aici, ori poate la bucatarie sa facem un subiect separat.

#48
ancamironiuc

ancamironiuc

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 292 mesaje

Postat 09 august 2006 - 10:02

Christel, a fost o fata pe forum, mea culpa, nu ii retin numele care scrisese la un subiect despre cancer ca a scapat de fibrom uterin printr-o cura cu cruditati. Era si un link la un site unde un barbat spunea cum a scapat de cancer asa. Iti povestesc ce am citit...

Practic barbatul avea tumora la prostata. A hotarat sa nu se opereze stiind ca nu este o solutie eficienta si a decis sa urmeze o alimentatie indicata pentru cei cu tunosra. A eliminat carnea si a pastrata lactatele si legumele crude. Tumora a crescut. A decis sa elimine si lactatale si bea numai sucuri de legume si fructe crude. In timp tumora s-a redus.

Am cautat si am gasit!!!! Uite linkul http://www.formula-a...a-operatie.html .

Mai exista un medicamat produs de "La Roche" numit avastin. Noi am cautat informatii poe net si am gasit o scurta descriere insa medicii nu prea stiu nimic. Am inteles ca merge in paralel cu chemioterapia si la persoane care nu au fost operate. La socurl meu era deja tarziu, avea metastaze generalizate... Noi am vorbit cu cineva la Institutul oncologic din Bucuresti, acolo am inteles ca se aplica experimental. In afar se foloseste de ani de zile. Nu stiu insa sa iti spun cum o chema pe doctorita.

Sincer eu cred in acea dieta bazata pe cruditati insa si pentru asta era tarziu la noi...



EMANUEL[bonjovi]-COWBOY [testoasa]POZE VECHI
MOTI[pis]MOTANELUL
MAMI[8**]"MAMININA MEA"

#49
angelapriboi

angelapriboi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.201 mesaje

Postat 09 august 2006 - 18:01

Christel, Sfatul meu este sa vii in Romania si sa te ocupi tu personal de tot,adica doctori,spitale. Este bine ,asa cum au spus si fetele,sa ceri parerea mai multor doctori. Eu am o experienta f proasta.Dupa ce am nascut al doilea copil am slabit cu 10 kg mai mult decat inainte de a ramane insarcinata.Am facut niste analize de sange si o doctora foarte destepata mi-a spus ca am leucemie.Am crezut ca totul s-a sfarsit pentru mine.Am imbatranit intr-o noapte cat altii intr-o viata.Noroc ca sotul meu m-a sustinut si m-a incurajat sa mergem la alti doctori.Parerea tuturor celorlati,inclusiv a unui doctor din Italia a fost ca este o anemie. Asa ca sfatul meu este sa consulti cati mai multi doctori. Sunt sectii de oncologie la foarte multe spitale din Bucuresti. Asa ca multa sanatate si te asteptam cu vesti. Angela ANGELA

#50
Christel

Christel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 828 mesaje

Postat 14 august 2006 - 19:48

Revin cu noutati: Tata se simte bine, spune ca nu-l doare nimic si a inceput si un tratament naturist al doamnei dr. Angela Hagan Haimovich, am citit in formula As nr 709 si 728 cateva articole despre dansa si ni le-a recomandat si un dr. ca ar fi bune si au dat rezultate bune in multe cazuri grave de cancer. Este abia la inceput cu acest tratament si trebuie sa-l urmeze cel putin 6 luni.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -