Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 9 voturi

in camara, pentru iarna


269 raspunsuri la acest subiect

#71
akella

akella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 18 august 2006 - 14:11

Roxana, si eu si sotul meu ne-am ingrasat cam tare si am hotarat s-o cam dam pe salate (la greu)... Asa ca la noi in bucatarie, uleiul de masline, aromat sau nu, nu supravietuieste prea mult... Mai am si alte retete de ulei aromat: Ulei aromat cu busuioc si usturoi Ingrediente: 1 crenguta busuioc, 1 catel usturoi, 300 ml ulei de masline extravirgin Cu o hartie imbibata cu otet se curata frunzele de busuioc. Se pun frunzele si catelul de usturoi intr-o sticla. Deasupra se toarna uleiul si se inchide ermetic. Dupa o saptamana, se strecoara uleiul si se transfera intr-o sticla curata. Acest ulei poate fi pastrat 2-3 saptamani. Este bun pentru salatele de rosii, cartofi. Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici. http://community.web...r/miana_dragnea

#72
akella

akella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 18 august 2006 - 14:14

Ulei aromat cu coaja de portocala Ingrediente: 300 ml ulei de masline extravirgin, 1 cub zahar, 1 lingurita boabe de piper negru, 1 portocala, 5 cuisoare, cateva boabe de ienupar Se toarna intr-o sticla sterilizata uleiul, se adauga zaharul, piperul si coaja de portocala taiata in spirala. In coaja de portocala, din loc in loc, se infig cuisoarele. Se adauga boabele de ienupar si se inchide sticla ermetic. Se lasa sa se macereze la rece 1 saptamana. Dupa ce se strecoara, se poate pastra la rece 2-3 saptamani. Este bun pentru toate salatele verzi. Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici. http://community.web...r/miana_dragnea

#73
akella

akella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 18 august 2006 - 14:16

Ulei aromat cu petale de trandafir Ingrediente: 2 lg. petale de trandafir (curatate cu o hartie imbibata in otet), 1 fir de lavanda, 300 ml ulei de masline extravirgin Se pun petalele de trandafir, impreuna cu lavanda intr-o sticla sterilizata. Deasupra se toarna uleiul, se inchide sticla ermetic si se pune la rece 1 saptamana. Se strecoara si se pastreaza la rece 2-3 saptamani. Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici. http://community.web...r/miana_dragnea

#74
dana-alexia

dana-alexia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 23 august 2006 - 15:05

Salut, as vrea sa pun ardei gras pentru umplut la borcan(in congelator deja nu mai am loc), dar nu stiu cum sa fac.Stiu ca trebuie oparit dar mai departe ce sa-i mai pun ca sa reziste?
Ma poate ajuta careva cu vreo reteta?
DANA & ALEXIA [zana](12.06.2005)
poze

#75
lulu77

lulu77

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.144 mesaje

Postat 23 august 2006 - 16:12

dana , , eu ardeiul ptr umplut il pun la congelator fara sa il oparesc , de vreo 2 ani , din mai mult emotive , ori mi se rupea , se spargea ,ori se " flescaia" , ori carnea nu se fierbea si ardeiul era deja praf facut . Mama pune de ani de zile asa la congelator, si eu acum sunt foarte multumita . Stiu ca in borcane ii pui opariti in saramura cu apa si sare si conservant. Il speli , il cureti , il pui la scurs ,la uscat pe o carpa ,si apoi ii pui in pungi ,cate bucati vrei . E drept , ocupa destul de mult loc ...dar sunt mult mai buni . "Nu exista funie sau lant care sa lege mai strans si mai iute decat itele dragostei!"

#76
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 24 august 2006 - 11:49

Bun subiect, si cu toate ca am renunt la multe inca mai pun muraturi. Dorsilia, cand faci compot cu altii indulcitori decat zaharul vezi care e raportul de concentratie. daca la un borcan de 800 g se pun 2 linguri zahar ..ca o regula de trei simplu. Umplem borcanul de fructe...ca apa mai pot pune si la iarna pt a mari cantitatea de sirop si dupa ce a inceput sa fiarba doar 15 minute le mai lasi pe foc (ca doar nu au oase) si fructele raman mai tari. Nu foloseam nici despartitori (carpe) si le scoteam din oala doar daca aveam o noua serie..altfel le lasam la racit in vasul acoperit. Ardei copti la borcan. Sunt foarte buni si ii prefer celor congelati din motive ca sunt uituca. Cand am nevoie de ei ii manac in secunda urmatoare, nu astept sa se dezghetze. Ardei capia copti fara seminte si coji se aseaza in borcane oki, se pun peste ei un amestec de otez cu sare (de regula foloseam otetul ramas de la gogosari: 10 kg de gogosari, 1 kg zahar, sare si 1 l otet etc)se sterilizeaza si sunt perfecti. Buna ideea cu uleiul si ardeiul iute [flo].

#77
Alina

Alina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.461 mesaje

Postat 24 august 2006 - 12:50

quote:
Originally posted by roxanaz
quote:
Originally posted by akella
Ulei aromat cu ardei iuti Ingrediente: 2 ardei iuti rosii, 300 ml ulei de masline extravirgin Ardeii se taie in doua si se scot semintele. Se sterg apoi cu o hartie imbibata cu otet. Se pun intr-o sticla impreuna cu uleiul si se lasa o saptamana, inchisa ermetic. Este bun pentru salatele dulci.
reteta asta este excelenta si de obicei eu o fac in cantitati mult mai mici, ptr ca 300ml ulei de masline extravergine ma tine..3 ani. deci fac asa: cumpar o data o sticla de 500ml ulei extravirgin din ala care costa o avere si il pun in sticle mici de 100ml (le am din magazinele de deoratiuni interioare, sau din magazine de "cioburi" [:D]). in fiecare sticla pun ierburi diferite: intr-una ardei iute, in alta rozmarin si salvie, in a treia busuioc, in a 4-a rosii uscate. sticlele le inchid cu dop si deasupra pun o panza ornamentala cu patratele....sa dea frumos [:)]. uleiurile astea se folosesc de minune la orice salata, la carne la grill, la fructe de mare....dau aroma deosebita unui preparat obisnuit. Roxana
Mama mia,ce idee buna!Gata,fac si eu! Eu,de obicei,cumparam astfel de uleiuri dar mai mereu sunt sticlele mari si jumatate din cantitate o aruncam de fiecare data. [flo] Alina

#78
mirelaispir

mirelaispir

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 24 august 2006 - 17:36

delicat de casa tot vorbind noi fetele, despre una, despre alta, vine cineva cu o reteta excelenta, pe care v-o spun si voua: 1kg rosii, 1 kg gogosar, 1 kg morcov, 1 kg pastrarnac, 1 kg telina cu frunze cu tot, 1 kg patrunjel cu frunze cu tot, 1 kg sare mare de muraturi, 0,5 l ulei. tot radacinile, frunzele si gogosarii de dau prin masina de tocat sau blender, rosiile prin separator, se amesteca sarea si uleiul si se pune compozitia in borcane mici care apoi se capseaza. se pun la sterilizat 30 min si gata delicatul pt iarna. este super la orice fel de mancare si mult mai sanatos. la mancare nu este nevoie de adaugat sare, pt ca este in continutul delicatului. mirela

#79
dana-alexia

dana-alexia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 25 august 2006 - 01:03

Lulu77, ardeiul gras il puneam si eu congelator pana in acest an dar nu prea mai am loc, ca am pus mai multe fructe pentru prajituri.[:D]
DidiAlex, la reteta de gogosari cata sare trebuie?[mariaj]


DANA & ALEXIA [zana](12.06.2005)
poze

#80
dana-alexia

dana-alexia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 25 august 2006 - 01:35


Castraveti bulgaresti

- 1 kg otet,
- 3 kg apa,
- 5 lg sare,
- 2 cani zahar,
- foi dafin,
- piper si mustar boabe.

Se pune la fiert otetul impreuna cu apa,zaharul si sarea, dupa ce a dat in fiert se adauga piperul boabe si foile de dafin si se mai lasa cam 3 minute.
Se aseaza castraveciorii in borcane(se poate adauga frunze de telina,bete de marar etc.),se pun si bucatele de hrean pentru ai mentine tari.Se toarna otetul peste castraveti,se pun capacele la borcane si se fierb la bain marin 1/2 ora la foc mic.
Sunt o bunatate. [pofta]
Dupa aceasta reteta am pus anul trecut si gogosari si au fost primii care au disparut din camara.[:D]
Eu deja am facut cateva borcane de castraveti si au iesit nemaipomeniti!

DANA & ALEXIA [zana](12.06.2005)
poze


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -