Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 9 voturi

in camara, pentru iarna


269 raspunsuri la acest subiect

#251
zeririlouiza

zeririlouiza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.046 mesaje

Postat 14 septembrie 2007 - 14:04

Eu pun la congelator morcov + telina + radacina de patrunjel rase la pungute pentru ciorbe, sa nu ma complic cu zarzavatul la borcan am pus si ardei cubulete in cutiute mici cat de trei ciorbe asa (mi-am cumparat un set de mini cutiute foarte utile) am pus si morcov cubulete pentru supe, eu sunt genul care uita sa cumpere si cand sa fac nu am pun si patrunjel, marar si leustean tot la cutie (deinghetata de exeplu) e mai practic si asa macar fac o data ca am o lene sa toc la verdeata sau sa rad morcovu mereu de nu va spun si toate se pastreaza super. Chiar si pentru zacusca am preferat congelatorul am pus ardei capia curatati si de seminte si vinete gata tocate si folosesc suc de rosii la cutie iese super ca rosiile sunt prea scumpe anul asta si asa fac cam 5 borcane din fiecare pachet, radea sotul ca am o cutiuta draptunghiulara si pun in ea si vinetele cu punga sa pot sa economisesc loc la congelator ca daca sunt pachetele congelate frumos intra mai mult

Louiza [gravi] 21s + 60% [fetita]
candvine[copil]

poze cununie, nunta, luna de miere



#252
nushulica

nushulica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.139 mesaje

Postat 28 septembrie 2007 - 11:49

quote:
Originally posted by bubu05
O reteta deosebita, cu sos dulce-acrisor, pt. fripturi:Gogosari in sos5 kg de gogosari taiati fasiute, 1/2 l otet, 1/2 l ulei, 1/2 kg zahar, 2 linguri de sare, un borcan pasta de tomate de 800g, boabe de piper si mustar.Se amesteca ingredientele si se lasa la fiert 20 min. Oala sa fie destul de incapatoare. Apoi se adauga gogosarii si se lasa la fiert pana se inmoaie putin. Se scot gogosarii si se pun in borcane(de 400g) apoi se adauga sosul peste ei. Se inchid borcanele cu capace si se fierb la bain-marie cam o ora la foc mic.Eu am facut anul trecut jumatate de reteta si am plans apoi dupa ei cand s-au terminat. Anul asta fac toata cantitatea negresit!Oana si [bonjovi] Vladutz (2 ianuarie 2005)[foto]Poze cu Vladutz
am facut anul trecut reteta asta si au iesit deliciosi[bis] eu m-am ofticat ca n-am facut reteta dubla[:D] ca in noiembrie nu mai aveam nici un borcan deja[cool]astazi e zi de conservaraie si bineinteles repet experienta de anul trecut cu gogosarii[bis] multumesc de reteta[pup]edit: vreau sa fac si niste compot de prune pentru iarna imi puteti spune cum procedez??il pun in borcane si sterilizez?

#253
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 15 octombrie 2007 - 11:11

Ardei copti pentru iarna miria_cristina Va rog, sa-mi dati si mie o reteta de conservare a ardeilor copti pentru iarna. Sunetm mari mancatori de salata de ardei copti si din cauza asta, m-ar tenta chiar mai mult decat muraturile. Darria Cristina: la "in camara pt. iarna" parca vazusem reteta. Stiu ca pt. a conserva ardeii copti la borcane(si vinetele) ai nevoie de o boxa sau beci racoros. Congelatorul e sigur, daca mai e loc. Criss75 Cel mai bine stau in congelator. Eu am incercat odata sa-i pun in borcane si nu mi-a placut deloc, pentru ca si-au schimbat gustul. In final au ajuns in cosul de gunoi. claudela Am eu o reteta de ardei kapia copti: Se coc ardeii, se decojesc, se pun la borcan cu urmatorul amestec fiert in prealabil: (cantitatea este pentru un borcan de 800 g):150 g otet, 50 g zahar, o lingurita rasa sare, 2 lingurite mustar sau o aspirina, o frunza telina, o foaie de dafin. Ideea e imediat decojiti ardeii, pusi in borcane iar in functie de cate borcane au iesit, facuta zeama de mai sus. Sunt absolut deliciosi! gonghy Miria si eu sunt o mare mancatoare de ardei copti mai ales iarna,mi se scurg balele de pofta. Eu i-am copt,curatat,pus in pungi c-am cate 7-8 bucati,dupa care i-am bagat la congelator. Asa pur si simplu. Sper sa te ajute. bb_yasmi miria, si eu la fel procedez. ii coc, curat apoi ii pun in pungulite la congelator

#254
miria_cristina

miria_cristina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.968 mesaje

Postat 16 octombrie 2007 - 12:26

CLAUDELA - Bine, dar sosul preparat de tine nu acopera 1 kg de ardei, nu? Oare, nu se strica daca nu-s acoperiti cu lichid? Cristina si D[bibe]amiana (5 nov 2004) http://photos.yahoo.com/miria_cristina "Treci din lumina in umbra pentru a face loc altora."

#255
Medeea76

Medeea76

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 170 mesaje

Postat 18 octombrie 2007 - 14:53

M-am inspirat din retetele voastre si am pus muraturi in saramura. Va rog sa imi spuneti in cate zile sunt bune de mancat! Multumesc. Medeea, mamica de Tea - 17 iulie 2006 si cu bebe mic in burtica (19+)

#256
Darria

Darria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.695 mesaje

Postat 18 octombrie 2007 - 16:56

Medeea: depinde de ce anume ai pus la murat(castraveti, gogonele, pepeni, capia, conopida, etc...) si de locul de depozitare(camara sau boxa/beci). Durata de murare difera in f-tie de leguma: de ex.: castravetii se mureaza mai repede decat gogonelele. In camara se mureaza mai repede decat in beci fiindca este mai cald. In f-tie de leguma si locul de depozitare: dupa 2 saptamani sau o luna.

#257
monu

monu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 19 octombrie 2007 - 15:31

HELP!!!!
Spanacul poate fi pus la congelator fara sa il oparesc?

Edit - l-am bagat fresh in congelator. acum fie ce o fi!
Monu, mami de printese
[aerob]Alexia Ioana si [biz]Iulia Antonia

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.



#258
Darria

Darria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.695 mesaje

Postat 20 octombrie 2007 - 12:17

quote:
Originally posted by monu
HELP!!!!Spanacul poate fi pus la congelator fara sa il oparesc?Edit - l-am bagat fresh in congelator. acum fie ce o fi!Monu, mami de printese[aerob]Alexia Ioana si [biz]Iulia AntoniaSa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.
Da. Am pus anul trecut si a fost bun dupa decongelare. Eu nu oparesc legumele pt. congelator.

#259
bubu05

bubu05

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.259 mesaje

Postat 20 octombrie 2007 - 13:53

Nushulica, ma bucur mult ca ti-au placut gogosarii in sos! Eu anul trecut am facut 2 portii, anul asta doar una. Le-am dat reteta si unor prieteni si ei au facut 3 portii, din 15kg de gogosari [alcool]. Oricum, sunt buni rau!

Pt. compot: pui fructele in borcane de 800 g, cam jumate de borcan, pui 2 linguri cu zahar, un plic de zahar vanilat, acoperi cu apa plata si pui capacele. Apoi borcanele le fierbi la bain-marie cam 2 ore, la foc mic, le scoti si le pui intr-o patura si le lasi asa sa se raceasca.


Anul asta am mai pus:
Varza rosie cu hrean: am luat 4 verze, dar mari, le-am facut la robot fideluta, am amestecat cu 4-5 radacini de hrean facut tot la robot, marunt, am pus varza in borcane de 800 g si am facut o compozitie cu 1l otet si 2 l de apa, 3 lg sare si 3 de zahar, piper si foi de dafin. Compozitia fierbinte am pus-o peste varza si le-am inchis bine capacele imediat.

Sfecla cu hrean: 8 bucati de sfecla, mai maricele, le-am curat de coaja si le-am fiert intregi, apoi le-am lasat putin la racit si le-am taiat feliute, cu un cutit ondulat, sa dea mai bine, apoi am ras 4 radacini mari de hrean si am amestecat cu sfecla. Le-am pus in borcane de 400g si am facut aceeasi compozitie de mai sus, am turnat-o peste sfecla si am pus capacele imediat.

In camara mai am ardei bulgaresti in otet, castraveti si gogosari tot in otet, gogonele asortate si bineinteles gogosarii in sos.

Oana [gravi] 13+ si [sofer] Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze


#260
monu

monu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 663 mesaje

Postat 20 octombrie 2007 - 16:35

Darria,

multumesc frumos pt raspuns.

Monu, mami de printese
[aerob]Alexia Ioana si [biz]Iulia Antonia

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -