Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Farmecele si distrugerea casatorieiI!!!


155 raspunsuri la acest subiect

#1
zouzounaki

zouzounaki

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.240 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 03:24

buna seara tuturor...am indraznit sa deschid acest subiect neobisnuit datorita cazurilor multe de destramare a casniciei...bineinteles sint persoane care nu cred in astfel lucruri dar eu am vazut cu ochii mei cazuri in care sotul sau sotia "erau legati" de o terta persoana care intentiona ruperea a unei relatii apelind la tot felul de babe care cica ar practica magia alba...spun alba din cauza ca au in casa iconite pe perete..adevarul este ca magia este de numai un fel nici neagra nici alba,,este magie care se lucreaza cu necuratul..oare daca babele ar pune pe pereti imaginea celui carora slujesc lumea s-ar speria si nu s-ar mai duce acolo...este groaznic sa se recurga la asa ceva...mi se si zbirleste parul numai cind ma gindesc la cite am vazut si auzit...am indraznit sa recurg la acest subiect doar sperind caci unele indrumari bune de la voi tuturor vor ajuta persoane la care casnicia este in pericol nestiind ca de undeva din umbra un dusman incearca din invidie, din rautate ,ruperea casatoriei...sper caci, cu ajutorul Bunului Dumnezeu..acest subiect sa ajute persoane aflate in cauza...asteptam povestiri si discutii pe aceasta tema...[flo][flo][flo][flo]..imi cer scuze daca subiectul deranjeaza...o zi buna tuturor http://www.sfaturiortodoxe.ro

#2
michelle7

michelle7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.151 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 05:28

nu stiu ce sa zic de faza cu farmecele... de obicei casniciile merg prost cand farmecele constau in 20 de kg in plus , picioare neepilate si chef de [xinpat] -ioc

Michelle[neand]


#3
zepellina

zepellina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 394 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 10:24

Nu spun ca nu cred intr-o ft mica masura, sau e indiferenta, dar cred ca e numele mai primitiv pentru anumite probleme ale oamenilor ,inexplicabile sau mai ciudate. Sotul meu in urma problemelor, a stresului, a ....multor motive cred, a plecat. Parintii nostrii: "i s-au facut farmece", da zic, nu e el devina , noi, sunt altii, oarecare care poate, au facut farmece. Cu multa rugaciune, se rezolva si aceste probleme. zepellina

#4
coraly

coraly

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 983 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 12:19

Zouzounaki, nu trebuie sa-ti ceri scuze!
Si eu cred ca exista asemenea practici si la unii chiar functioneaza. Dar nu toata lumea crede in ele. Nici eu nu am crezut, sunt sceptica din fire. Pe de alta parte, ca un scorpion cu inclinatii oculte nici nu pot respinge ideea. Deci eu cred ca exista oameni care se ocupa cu prostii din astea. Mai este o teorie care zice ca daca nu crezi in asa ceva nu se leaga de tine, dar nu stiu cat de adevarata e.

Coraly si Sergiu

poze

#5
jesia

jesia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.364 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 12:40

Sincera sa fiu nici eu nu cred in chestii de genul asta...dar am auzit tot felul de "povesti" de la persoane care nu ar avea nici un motiv sa ma minta. Cea mai tare a fost una pe care mi-a zis-o soacra despre o colega de serviciu (sau ceva de genu asta) care avea o fata ce urma sa se casatoreasca cu un tip. Tipul fusese o perioada lunga de timp cu altcineva dar rupsese relatia. Ideea e ca "abandonata" ia facut farmece (cica) rivalei ei ca sa moara in noaptea nuntii. Si faza asta cica e adevatara ca in momentul cand se dadeau darurile la nunta fata tragea sa moara si maica-sa ii tinea lumanarea. Pe mine faza asta ma uimit tare mult.[:0] Si va dati seama ca toti oamenii aia de la nunta au vazut pe viu treaba asta.Mi se pare groaznic...dar si mai rau mi se pare faptul ca sunt preoti care trimit oamenii cu probleme tot la vrajitoare.Chiar ma gandeam ca daca omul ala a ales calea bisericii pt a-si rezolva problema ( asa crede el ca e bine) , tu ca preot il trimiti la vrajitoare in loc sa-l ajuti ( nu mi s-a intamplat dar am auzit pe cineva). La fel si despre medici...sunt unii care daca nu il poate ajuta pe om il trimit la vrajitoare. Ale naibi vrajiroare ce tari sunt ele de le rezolva pe toate.[neand]

Pozele mele
Ce nu te doboara te face mai puternic

#6
helga

helga

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 12:41

Eu stiu bine ca daca nu crezi in prostiile astea atunci ele nu se leaga de tine. Asa ca, fetelor, nu va ma ginditi la ele. Eu, de exemplu, as avea toate motivele sa cred, dar nu o fac si slava Domnului, nu s-a legat nimic de noi. helga

#7
ina78

ina78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.545 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 13:07

Nu cred in farmece, desi am avut ocazia sa intilnesc persoane care credeau si care chiar povesteau de efectele lor. Am gasit explicatii logice si elementare ptr. tot ce mi s-a povestit, asa ca am ramas la opinia mea: nu exista, mai ales cit timp nu crezi in ele. Poate ma insel, desi n-as vrea. "O viata fara dragoste este asemenea unui an fara primavara."

#8
violeta69

violeta69

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.547 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 13:21

nici eu nu credeam in chestiile astea,de fapt am considerat mai degraba ca daca nu faci rau,raul nu te poate ajunge,ca daca nu crezi si nu dai importanta,nici nu te afecteaza..... azi sunt tot mai convinsa ca ceea ce conteaza e Dumnezeu,ca nimic nu-ti poate face rau daca ai credinta,pentru ca Dumnezeu inseamna iubire ........... si pana la urma si vrajitoarele astea sunt tot oameni si nu pot face rau daca noi prin necredinta noastra nu le-am permite.... imi amintesc despre fosta amanta a fostului meu sot care,chipurile mergea la vrajitoare sa-i ghiceasca daca ramane cu sotul meu(stiu de la el ca asa-i spunea ea.......)si de fapt ea mergea sa ne faca sa ne despartim,ne-am despartit si mult rau ne-a facut,dar tot raul acesta s-a intors impotriva ei...........daca era credinta cred ca nu ajungeam nici unii aici! pt. ca asa cum spuneam,Dumnezeu inseamna iubire, sa aveti o zi buna si multa credinta! Elena-V.

#9
Adrianai

Adrianai

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 13:56

Nici eu nu cred in farmece. Uneori e mai usor sa dai vina pe forte oculte decat sa iti accepti infrangerea sau sa intelegi prin ce trece partenerul. WARNING: I have an attitude and I know how to use it!

#10
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 02 iunie 2006 - 14:43

Cred in Dumnezeu si in puterea lui. Dar cred si ca El permite ca gandurile noastre sa fie o arma destul de puternica. Si cred ca gandurile negative pot fi nocive si pentru cei impotriva carora apar, ca si pentru cei care le gandesc. Si cred ca in felul asta oarecum primitiv pot fi explicate si farmecele, blestemele si altele asemenea. Si cred ca cei care apeleaza la asa ceva ar trebui sa se gandeasca mai bine inainte de a o face.

Raluca, leoaica cu Pui Nazdravan




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -