Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Durerea unei pierderi de sarcina ( 45 )


188 raspunsuri la acest subiect

#1
baby_r7

baby_r7

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.260 mesaje

Postat 17 octombrie 2007 - 17:25

O data o femeie si-a pierdut pruncul nenascut la doar cateva luni de sarcina,avea o mare credinta in D-zeu si dupa acest eveniment neplacut mereu plangea si Il intreba in rugaciuni pe D-zeu, de ce a permis sa i se intample asa ceva?....Dar intr-o noapte femeia a visat ca era in cer printre un grup de copilasi si aveau fiecare in manuta cate o lumanare aprinsa...iar unul statea intr-un colt si plangea....acel copil a atras-o fff mult...ca un magnet....era ceva special in el ...s-a apropiat de copil si l-a intrebat de ce plange? Iar copilasul i-a raspuns: plang pt ca tu esti mamica mea si de cate ori tu plangi mie mi se stinge lumanarea si nu pot sa ma alatur celorlalti copii; te rog mamica nu mai plange, nu-ti dai seama ca lacrimile tale imi sting lumanarile..?...Visul i s-a parut atat de real incat din acea zi femeia nu a mai varsat o lacrima! Si mereu ii aparea in vis un copilas care mereu radea si era fericit!








Durerea unei pierderi de sarcina - articol

Pierderea de sarcina se poate preveni? - articol

Sarcina extrauterina - articol

Pierderea spontana a sarcinii - articol

Cauzele malformatiilor fetale - articol

Avortul spontan - articol





(1)(2) (3)(4)(5) (6)(7)(8)(9) (10)(11)(12) (13) (14)(15)(16) (17)(18)(19) (20)(21)(22)(23)(24)(25) (26) (27)(28) (29)(30)(31)(32)(33) (34)(35)(36)(37)(38)(39)(40)(41)(42)(43)(44)









album foto



propuneri ptr noul titlu al subiectului :

1.Aspirante/gravidute dupa pierderea unui bebe

2.Mamici care au pierdut un bebe

3.Viata dupa pierderea unui copil



Fetele care vor sa fie pe lista trebuie sa ceara ele va rog, ca nu toata lumea vrea sa fie pe lista, de aceea e pus cine doreste!Merci








Mamici



Ileana_marius

40s, 13.04.2006, vasa praevia; acum [mamica] de [bebic] Mario Luca , 27-04-2007





Laliq

38s, 8.07.2004, lichid amniotic absent; acum [mamica] de [bebic] Matei





Msemcu

37s, 18.04.2006, nod de cordon; acum [mamica] de [bebic] [bebic] [bebic] Petra, Maia si Mara, 13.05.2007





Cristina26 - DN 11.04.1977

24.11.2005 Paul, plecat la ingerasi in 04 iulie 2006; acum [mamica] de [bebic] Ingrid Ecaterina, 02.07.2007





Pepsi - DN 20.11.1974

12s, 13.07.2006,sarcina oprita din evolutie; acum [mamica] de [bebic] David, 22.06.2007 si [copil] Dominic, 17.05.2004





Tanima_i2002

8s, posibil IR-uri crescute; acum [mamica] de [bebic] Rares, 15.10.2006





Estecri

9s, motiv necunoscut; acum [mamica] de [bebic]

#2
baby_r7

baby_r7

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.260 mesaje

Postat 17 octombrie 2007 - 17:33

[pup][pup] toate fetele!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mai ales pe cele triste.............

imi e dor de voi toate...........[:D][:D][:D][:D]



[copil] unde esti, bebe??????



ROXANA



#3
alina_1980

alina_1980

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 916 mesaje

Postat 17 octombrie 2007 - 17:39

roxana[pup] multumim pt noul capitol, sa dea DD sa fie plin de vesti bune!!

mirela,[flo][flo][flo], imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva, suntem alaturi de tine!!

#4
cristy74

cristy74

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 322 mesaje

Postat 17 octombrie 2007 - 18:26

Buna fetelor,



Cristina Ana ce bine imi pare ca ne-ai scris. Nu te necaji pentru examenul auto, lasa ca il iei tu data viitoare. Andreiut e un scump, am vazut noile poze si tu ai iesit foarte bine, se vede ca esti fericita. Cred ca te-ai speriat foarte tare ca a fost piticul bolnavior, dar bine ca ii trece.

La mine parca incepe sa se vada burtica, sau cred ca m-am ingrasat si e doar o parere, oricum nu ma mai cuprind hainele. Poze o sa pun mai incolo cand se va vedea burtica mai bine. Te pup si pe Andreiut si sper sa-i treaca raceala de tot cat mai repede.



Ingeras imi pare rau ca trebuie sa treci prin toate astea. Ma rog pentru tine sa-ti salveze trompa. Am auzit ca Tutunaru e doctor bun, asa ca esti pe maini bune. Multa sanatate iti doresc.



Musettepink hai ca tin pumnii stransi sa se adevereasca visul tau. Iti dai seama ce frumos ar fi sa ramana toate fetele gravide si sa fim o famile mare, mare de gravidute?



Flavia ce bine imi pare ca s-a angajat sotul tau. Sper sa-i mearga bine la noul loc de munca. Acum se rezolva si problemele voastre nu-i asa? De mine ce sa-ti zic, ai dreptate trece timpul asa repede, duminica implinim 10 saptamani, si ne apropiem vertiginos de saptamana 12 cand trebuie facute toate analizele alea multe, de care mi-e groaza. Dar sa speram ca de data asta nu mai imi iese nici una pozitiva. Pupici piticilor si tie.



Teo ma bucur tare ca bebe e bine, si ti-ai dat tu seama ca seamana cu tine? Oricum in general baieteii seamana cu mamele. Acum te-ai mai linistit si tu, hai ca va fi bine pana la capat. Vreau si eu un loc la tine la gradi, sa-mi rezervi de pe acum ca am auzit ca e mare inghesuiala.



Irinabobe nu te descuraja cu interviul, si ceilalti candidati au avut parte tot de intrebari din astea tembele, si nu poti sa sti daca s-au descurcat mai bine ca tine. Eu tin pumnii sa te anunte saptamana viitoare ca ai trecut testul. Legat de analize sper sa-si dea seama dr. ce se intampla cu tine si de ce te-ai dereglat si sa se rezolve cat mai repede problemele.



Danangie imi pare rau ca ai insomnii. Asa patesc si eu, seara adorm foarte devreme si ma trezesc in fiecare noapte sa ma duc la baie si apoi ma chinui cateva ore pana adorm la loc. Asa mi-e o ciuda, dar ce sa fac. In rest cum te simti au aparut greturile?



Irda tu ce faci, cum te simti?



IreneCam imi pare rau ca esti bolnavioara, ca te doare spatele asa rau. Uite iti dau un pupic si tin pumnii sa te faci bine repede.



Andrutzac imi pare rau ca trebuie sa te alaturi grupului nostru. Noi te primim cu bratele deschise si sper sa te putem ajuta sa treci cat mai repede peste perioada asta grea. Legat de intrebarile tale: CM vine de regula intre 4 si 6 saptamani; termenul de 6 luni cat trebuie sa astepti cred ca e cam mare, dar dr. tau stie mai bine. Eu am pierdut sarcina la 19 sapt. si dr. mea mi-a recomandat sa astept 2 CM. Am stat mai mult din cauza faptului ca nu eram pregatita psihic, altfel incercam mai repede. Pupici si reface cat mai rapida.



Laura Ioana nu te ingrijora, mai ai atat de putin. Sigur va fi bine pana la sfarsit. Pupici pe burtica.



Vai MirelaIonut imi pare atat de rau de tragedia ta. E cumplit sa-ti pierzi copilasul. Plangi atat cat ai nevoie, noi suntem aici si te sprijinim, din pacate stim foarte bine prin ce treci. Apoi incerca sa-ti revii si sa te pregatesti pentru un bebe sanatos. Cu siguranta visul tau se va implini. Nu stiu sa-ti spun de analize daca din cauza asta s-a intamplat, sa inteleg ca dr. a tras concluzia ca ai avut CMV in sarcina? Daca da, atunci e posibil ca asta sa fie cauza, dar nu stiu sigur. Ai grija de tine, si ai credinta ca Dumnezeu iti va da curand un bebe sanatos.



C.Myry ce faci, cum te mai simti?



Alinushca tu pe cand un test? Ca n-am citit ca ti-ar fi venit CM, deci astept vesti bune.



Michelle sper sa-ti gasesti linistea sufleteasca cat mai repede. Eu iti respect decizia, probabil ca e mai bine asa. Dar mai scrie-ne din cand in cand sa stim ca esti bine. Te pup si iti transmit niste imbratisari asa virtuale.



Va pup pe toate,





Cristina [gravi] 9+



Poze



#5
alinushca

alinushca

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.323 mesaje

Postat 17 octombrie 2007 - 18:27

Multumim Baby ca ai preluat sarcina asta de la Dana-mamica. Poate o preiei si pe cealalta [:)]

Mai e cineva pe aici?
Michelle? Nu intri si tu nitel sa ne spui ce mai faci? Doar un pic?

In asteptarea lui [copil]
http://tt.lilypie.com/Lrydp3.png

#6
Teo2rina

Teo2rina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 996 mesaje

Postat 17 octombrie 2007 - 18:43

mirelaionut, [q] este groaznic, am ramas fara cuvinte... ma apuca plansul si mi se strange sufletul cand vad atata suferinta, este absolut nedrept si niciodata nu vei gasi raspunsul la aceste intrebari. dar nu inteleg,analiza pt citomegalovirus nu ai facut-o si in timpul sarcinii?ca toate astea sunt f importante. iti doresc multa putere sa incerci sa mergi mai departe, stiu ca e cumplit de greu...
Cristy, sa-ti zic cummi-am dt seama ca seamana bebe cu mine: i-am vazut fata din profil si are exact nasul ca al meu, fruntea ca a mea, am tresarit cand l-am vazut, imi dadeau lacrimile si incercam sa le fac sa dispara ca sa vad bine pe monitorul de pe perete. apoi s-a uitat si dr. la mine si la sotul meu si a decretat: seamana cu dvs! adica cu mine. pupici o mie iti trimit si doua mii pentru bebe!sa fiti amandoi sanatosi!

Marina, o [gravi] in [9cer] cu [baietel] Mihnea-Adrian 21+

#7
mirelaionut

mirelaionut

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 17 octombrie 2007 - 19:25

Teo, pe perioada sarcinii nu mi-am facut analize virusologice pt ca in Tulcea nu se fac, dar daca un medic macar sa ma indemne sa fac aceste analize nu as fi ezitat...asa a fost sa fie si da CMV l-am avut pe perioada sarcinii, acum dupa 3 luni de la nastere mi-a iesit IgG 83, parca, mare ceea ce indica ca l-am facut in perioada sarcinii, prin ultimul trimestru, dar totusi doctora mi-a zis ca la asa anlize nu trebuia sa se intample ce s-a intamplat...

spanu.mirela

#8
Teo2rina

Teo2rina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 996 mesaje

Postat 17 octombrie 2007 - 19:38

Mirela,off, ce sistem medical deficitar!n-am cuvinte, nici nu-ti poti imagina cat de rau imi pare. nu te cunosc, dar iti inteleg durerea, ca si celelalte fete de aici, si suntem alaturi de tine. sa inteleg, deci, ca, dupa analize, este fara explicatie ce ti s-a intamplat. de fapt ce i s-a intamplat ingerasului tau... e cumplit, macar stiai de ce sa te feresti sau ce sa faci... iti doresc sa gasesti puterea de a merge mai departe.

Marina, o [gravi] in [9cer] cu [baietel] Mihnea-Adrian 21+

#9
kossir

kossir

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 17 octombrie 2007 - 21:33

Mirela[q][q], imi pare tare rau, nu pot exprima in cuvinte, nu cred ca poate cineva exprima durerea unei asemenea pierderi in cuvinte. Nu putem da explicatii, poate nici nu trebuie sa ne intrebam la nesfarsit de ce. Asa a fost sa fie, asa a vrut El, poate, nu vom sti niciodata.
Oricum e bine ca ai venit aici, fetele sunt extraordinare, ti-o spun din experienta, iar tu se pare ca esti tare, o invingatoare si sa ne ajute Dumnezeu sa mergem mai departe. Ingerasii nostrii ne privesc de acolo de sus si ne sunt alaturi, sunt sigura.
Te [pup] si iti doresc sa vina cat mai repede ce-ti doresti.

Carmen mami de Mihai 24.8.99

#10
slimatei

slimatei

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.049 mesaje

Postat 17 octombrie 2007 - 22:23

quote:
Originally posted by Pepsi

...

slimatei, mai ai atit de putin....

...

va pup pe toate fete dragi mie



Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004

albumele de familie

capsunici minunate de mai-iunie 2007

ajutor ptr Sonia






mai e putin flavia...dar asa de mult...cu cat e mai putin..cu atat sunt mai nerabdatoare sa trec si pasul asta...

ma bucur ca voi ati trecut si peste pragul asta..



irda [iartama]...abia acum imi dau seama ca nu te-am felicitat...numai bine...![flo]



ninia si consifelicitari si casnicii fericite!

mirela imi pare atat de rau...m-a luat o frica...

noi suntem bine dar nu mai am rabdare pana sambata la eco ...sper sa fie totul bine![ruga]



Stefania X 2[gravi] 32+

foto

"Unii se plang fiindca trandafirii au spini, eu multumesc cerului ca gasesc trandafiri pe spini" ...Shakespeare




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -