Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ce sa fac dupa avort spontan?


6 raspunsuri la acest subiect

#1
rory76

rory76

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.043 mesaje

Postat 06 mai 2006 - 22:58

Acum o saptamana am suferit un avort spontan, in timp ce eram chiar la scoala...nu mai povestesc despre medicul de la Policlinica cu plata care m-a chiuretat, sau despre durerea pe care am simtit-o atunci. Am plans 3 zile intr-una...mi s-a spus, de catre medicul de familie ca s-ar fi intamplat din cauza unei raceli foarte puternice pe care am avut-o acum 1 luna...nu stiu, bebe avea 6 saptamani, atat de tare ne doream un al doilea copil...medicul spune ca mai bine ca a fost asa, la cate antibiotice am luat...o fi, nu stiu!!! Cum ar trebui sa ma simt eu acum? Eu ma simt ca o criminala, ar fi trebuit sa simt ca sunt gravida, sa evit antibioticele, sa fiu mai atenta...Cat timp vor dura scurgerile astea maronii? Am vazut pe forum ca dupa 3 luni am putea incerca din nou sa facem un bebe. Este asa? Pentru ca nu mi s-a intamplat niciodata sa fac vreun avort, nici nu stiu ce ar trebui sa simt fizic si psihic? De exemplu, mie inca mi-e greu sa stau in picioare mai mult de o jumatate de ora, mai am oarece dureri in abdomen, mai am scurgeri...este normal? Pot sa car greutati? Cum ar fi sacosele de la piata? Pot face gimnastica? Pot sa sper ca data viitoare cand vom incerca, vom reusi sa facem un fratior pentru fata mea??? Multumesc mult pentru rabdare si pentru umarul pe care stiu ca mi-l veti oferi, pe care sa pot plange in voie... "Nu crede in miracole, bazeaza-te pe ele!"

#2
Ale2009

Ale2009

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 00:04

Rory,
Aici poti gasi un grup de fete care au trecut prin asa ceva... Indiferent de varsta sarcinii, durerea e la fel de mare...
Experiente neplacute am trait cu toatele si este perfect normal sa fii suparata si amarita si dezamagita si furioasa si toate la un loc...
Nu te invinovati ca n-ai simtit ca esti gravida (sper ca am inteles bine), ca nu ai de ce, cu atit mai putin sa spui despre tine ca esti o criminala [pup]. Un avort spontan la virsta asta a sarcinii, este posibil sa nu fi fost de la medicamente, ci mai degraba sa nu se fi prins bine sau sa nu fi fost viabil. Iar doctorul, indiferent cit de crud suna, e posibil sa aiba dreptate spunind ca poate afost mai bine asa... O sarcina "tratata" cu antibiotice la inceputul ei risca sa nu fie tocmai ok...
Nu am inteles exact in cite saptamani erai cind s-a produs avortul, banuiesc ca in jur de 10-11, dar cred ca poti incerca si mai devreme de 3 luni, daca totul merge bine. Si cind spun "totul merge bine" ma refer la faptul ca primul ciclu ar trebui sa apara la 3-4 sapatamani si sa fii refacuta din punct de vedere fizic. Daca timp de 6 saptamani nu ai ciclu, nu ein regula si trebuie sa mergi la medic, sa vada ce se intimpla.

Efortul e bine sa-l eviti o perioada, chiar si simplul stat in picioare, ca sa nu mai vorbim de caratul sacoselor... Gimnastica inca nu... Asteapta primul ciclu ca sa-ti reiei activitatile fizice la nivel normal.
Despre scurgerile maronii, nu stiu ce sa zic... Eu am si acum, dar sarcina mea avea 17 saptamani si am trecut prin ceva mai mult decit chiuretaj. In mod normal, mai mult de 10 zile nu au cum sa tina. E posibil ca dupa 14 zile sa singerezi din nou, chiar daca pina atunci s-a oprit. Hormonii o iau razna... Dar asta depinde si de varsta sarcinii, pe care repet, nu o stiu...
E bine ca peste inca o sapatmina, deci 14-15 zile de la eveniment sa faci un test de sarcina... De data asta trebuie sa iasa negativ...
Asta e o metoda de a verifica faptul ca nu au ramas resturi de placenta care sa continue sa produca HCG...
Durerile in abdomen, atita timp cat nu sint puternice, sint oarecum in regula. In mod normal, ar trebui sa inceteze in curind.
Ce as putea sa-ti mai spun... Sa ai incredere in viitor si o sa reusesti sa faci si fartiorul pentru fetita ta. Stiu ca acum doare, dar o sa fie bine... daca vrei, te asteptam la topicul pe care ti l-am indicat mai sus...

[pup][floare3]

____________________________________________________________________
Toate lucrurile se intampla cu un scop | Alé


#3
gabiu

gabiu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 705 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 00:14

esti o tipa super Ale, iti doresc numai bine, cuvintele tale spuse lui rory76 au ajuns si la mine si desi am ocolit subiectul la care faci referire mai sus ( nu vroiam sa vad ca au trecut si altele prin ce am trecut eu, atunci cand s-a intamplat nu exista subiectul) acum am intrat pe el totusi si desi am plans alaturi de fete pot sa spun ca mi-a facut bine. Iti doresc sa nu se mai intample ( asta imi doresc si mie si tuturor fetelor greu incercate). Te pup[flo][flo][flo][flo]

#4
dj_mama

dj_mama

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 01:30

rori, daca se prelungesc scurgerile, nu trebuie sa te sperii dar poate ca trebuie sa te curete mai bine; in general raman mici resturi de endometru si daca nu scapi si nu scapi, va trebui sa te mai chiureteze un dr. Eu stiu cazuri de fete care au ramas chiar dupa urmatorul ciclu dar desigur ca e mai bine pt bebe 2 sa te refaci mai bine, sa fie endometru mai grosutz ca peretii uterului sunt raschetati acum dar se vor reface Nu fii trista. Incidenta este fff mare la avorturi spontane. In general urmatoarea sarcina va fi ok (statistic-e si dupa varsta) Fruntea sus. Incearca sa gandesti in viitor, nu mai intoarce capul [flo]

#5
IULIABRAILA

IULIABRAILA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 02:09

rori capul sus, esti tinara si poti sa reusesti, asa cum ai reusit si prima data. pentru problema scurgerii : daca continua peste 2 saptamini, intr-adevar nu este in regula si, dupa o echo vaginala, ar fi indicata o rechiuretare. stiu ca suna ingrozitor acum, dar este mult mai bine, mai sanatos. asta iti spun din proprie experienta. pentru problema altei sarcini: indiferent de virsta sarcinii(pina la 14 sapt) indicatia oricarui medic este de evitare a unei alte sarcini mai devreme de 3 luni. dar....majoritatea fetelor de aici au ramas gravi dupa 2 luni(asta daca ai un ciclu care s-a reluat normal). pentru problema ciclu: acesta poate aparea, functie de starea ta hormonala si psihica, la 2- 6 saptamini de la avort. este posibil ca primul ciclu sa fie ori super abndent ori f slab cantitativ. normal nu prea (adica ca inainte de sarcina). ar fi fost ok daca ai fi luat pentru o vreme post avort niste antibiotic, dar ma rog, acum este prea tirziu, mai ales ca ti-a facut si chiuretaj terapeutic. sa ne auzim, noi sintem toate alaturi de tine, IULIA

#6
irlandeza

irlandeza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.866 mesaje

Postat 08 mai 2006 - 01:37

Rory76 :Eu am sangerat 2 sapt. , iar dupa alte 2 mi-a venit ciclul si doar atunci am eliminat saculetul.Am stat acasa in pat3 sapt.(mergeam la spital din 2 in 2 zile pt. testul de sarcina din sange, HCG,), iar cand am reinceput serviciul am avut grija o perioada sa nu ridic nici o greutate , nici sacose , nici altceva.Sotul meu o facea si tot el facea si mancare.
Al doilea ciclu mi-a venit la 35 de zile , iar al treilea la 24.Acum astept al 4-lea ciclu si poate vom incerca pt. un bebe.
Am avut si eu 6 sapt. cand am pierdut ,dar aici nu te chiureteaza decat daca ai probleme cu eliminarea sarcinii.Din fericire eu nu am avut.Poate a fost mai bine asa.
Acum a ramas doar durerea psihica , care sper sa-mi treaca , chiar daca nu voi uita niciodata ce mi s-a intamplat.
Dumnezeu e mare si ne v-a da putere sa trecem peste toate.
Ai grija de tine.

Noi 2 singurei

#7
Dana_ch

Dana_ch

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.132 mesaje

Postat 08 mai 2006 - 01:53


Pierderea unei sarcini este dureros stiu ce este ca am trecut si eu prin asa ceva.
Medicul meu mi=a recomandat:repauz sexual 6 saptamani si dupa 6 luni o alta sarcina,totusi trebuie sa te gandesti bine este vorba de sanatatea ta,pentru ca organismul a fost solicitat si va fii si mai solicitat in cele 9 luni.
mai asteapta pana mai prinzi putere,parerea mea si iti doresc multa sanatate.

[foto] Poze cu [copil] Lucas


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -