Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 7 voturi

Atelierul Piticilor (2) si CONCURS...


311 raspunsuri la acest subiect

#1
AT_Piticilor

AT_Piticilor

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 03 noiembrie 2006 - 20:00

[foto]Atelierul Piticilor - Albume[foto]

Explicatii Lucrari si Poze pt Atelierul Piticilor


[foto]Concurs Atelierul Piticilor - Albume [foto]


[foto] Pozele Castigatorilor Concursului [foto]




Informatii despre

Concursul cu premii, cu teme de Paste

gasiti spre finalul mesajului de prezentare.






Atelierul Piticilor: (1) Concurs la Atelierul Piticilor: (1)



Info despre Tema Saptamanii:

- nu trebuie sa fii mamica sa poti propune o lucrare

- lucrarea sa fie usoara si sa poata fi lucrata de copii intre 3 si 10 - 12 ani

- cand cineva anunta tema saptamanii sa verifice daca nu cumva cineva a anuntat alta tema pt acea saptamana (lista o gasiti mai jos)...

- doar in ziua in care incepe saptamana ei sa puna explicatiile lucrarii... care trebuie sa contina (explicatii cum se realizeaza lucrarea si poza cu lucrarea "de aici lasam imaginatia fiecaruia sa lucreze... daca vor sa urmeze indicatiile bine, daca nu, sa se incadreze in tema si sa efectueze o lucrare")

- fiecare copil si mamica (tatic) trebuie sa realizeze o lucrare cu tema saptamanii

- lucrarile pot fi: desene, picturi, decupaje, cusaturi pe material, plastelina, traforaj

- cine doreste sa puna poza cu lucrarea copilului in albume sa trimita un e-mail la adresa urmatoare: atelierul_piticilor@yahoo.com

- e-mail-ul sa contina: Nick-ul mamicii (taticului) de pe DC, numele copilului, cati ani are copilul cand a efectuat lucrarea (5 ani si 6 luni, 4 ani si 2 luni, 3 ani si 8 luni), numele lucrarii si o poza clara

PS: Orice lucrare care indeplineste conditiile va fi pusa in album SE ACCEPTA SI LUCRARI DIN SAPTAMANIILE ANTERIOARE



Sugestii de la Sinzi_Ana:

As vrea ca lucrarile sa fie facute in exclusivitate de copilasi, dupa un model sau din imaginatia lor, ca sa le stimulam creativitatea si sa le perfectionam indemanarea si mamicile sa nu ajute decat cu prima lucrare (modelul) si cu fotografia si postarea!!!!

Sa le puna modelul in fata si sa ii lase sa faca cum stiu ei...fara sugestii, fara ajutor!!!





Programari pt lucrariile viitoare:

- Saptamana 0001 (12.07.2006 - 16.07.2006): Albinuta - Gabbriela

- Saptamana 0002 (17.07.2006 - 23.07.2006): Tablou cu scoici - Caprioara

- Saptamana 0003 (24.07.2006 - 30.07.2006): Lego - Gabbriela

- saptamana 0004 (31.07.2006 - 06.08.2006): Peisaj cu conifere - Katty

- Saptamana 0005 (07.08.2006 - 13.08.2006): Masini - Lucia_Mirela

- Saptamana 0006 (14.08.2006 - 20.08.2006): Fluturasi - Katty

- Saptamana 0007 (21.08.2006 - 27.08.2006): Floarea-soarelui - Lucia_Mirela

- Saptamana 0008 (28.08.2006 - 03.09.2006): Pomi fructiferi - Gabbriela

- Saptamana 0009 (04.09.2006 - 10.09.2006): Marea sau Ocean - Caprioara

- Saptamana 0010 (11.09.2006 - 17.09.2006): Campi cu flori - Alina

- Saptamana 0011 (18.09.2006 - 24.09.2006): Peisaj de vara - Lucia_Mirela

- Saptamana 0012 (25.09.2006 - 01.10.2006): Mashti Haioase - Katty

- Saptamana 0013 (02.10.2006 - 08.10.2006): Arici si Ciupercute - Caprioara

- Saptamana 0014 (09.10.2006 - 15.10.2006): Peisaj cu castane, ghinzi... - Mirona

- Saptamana 0015 (16.10.2006 - 22.10.2006): Legumele vesele - katty

- Saptamana 0016 (23.10.2006 - 29.10.2006): Fructe - Gabbriela

- Saptamana 0016-0017 (23.10.2006-05.11.2006): Halloween- Sinzi_ana & Gabbriela

- Saptamana 0017 (30.10.2006 - 05.11.2006): Peisaj de Toamna - Caprioara

- Saptamana 0018 (06.11.2006 - 12.11.2006): Peisaj cu flori uscate - Katty

- Saptamana 0019 (13.11.2006 - 19.11.2006): Picturi pe ghips - Caprioara

- Saptamana 0020 (20.11.2006 - 26.11.2006): Coliere - bratari - Mirona

- Saptamana 0021 (27.11.2006 - 03.12.2006): Curcan - Gabbriela

- Saptamana 0022 (04.12.2006 - 10.12.2006): Ornamente de iarna - Caprioara

- Saptamana 0023 (11.12.2006 - 17.12.2006): Brad de Craicun - Gabbriela

- Saptamana 0024 (18.12.2006 - 24.12.2006): Peisaj de iarna - Crig72

- Saptamana 0025 (25.12.2006 - 31.12.2006): Mos Craciun - Mirona

- Saptamana 0026 (01.01.2007 - 07.01.2007): Torturi din plastelina - Crig72

- Saptamana 0027 (08.01.2007 - 14.01.2007): Familia mea - Nadina

- Saptamana 0028 (15.01.2007 - 21.01.2007): Picturi cu degetele - Sinzi_ana

- Saptamana 0029 (22.01.2007 - 28.01.2007):Testoasa - Gabbriela

- Saptamana 0030 (29.01.2007 - 04.02.2007): Casa Mea - Karina

- Saptamana 0031 (05.02.2007 - 11.02.2007): Vulcan - Gabbriela

Februarie:

- Saptamanile 32(12.02.2007 - 25.02.2007): - Soarele si Luna - Mirona




Cine are o steluta rosie in fata * si data scrisa cu verde - este tema de concurs.

Martie:

0033. *martisoare -Caprioara

0034.*Felicitari pt 1 martie - Caprioara

0035.felicitari 8 martie - Gabbriela

0036.* buburuze si alte insecte -Buburuzashop

* - concurs sponsorizat de PerfectDeco si FunScience

* - concurs sponsorizat de Buburuzashop


April:

0037.* Iepurasi si oua incondeiate - Mirona & Caprioara

0038.Peisaj de paste-Diana Mirela

* - concurs sponsorizat de CasaRetro si FunScience

Mai:

0039.*Sistemul nostru solarBuggy

0040.Cadou pt mami - Gabbriela

0041.Pinguin - Gabbriela

* - concurs sponsorizat de FunScience - Atelier astronomie "Calatorie catre Planete" si CasaRetro

Iunie:

0042.Cerc Cromatic - Caprioara

0043.Cadou pt tati - Gabbriela

Iulie:

0044.Plansa cu orez - Ana_marie222

0045.Rama de tablu din fire textile - Diana Mirela

August:

0046.Soricel, purcel, broscuta - Diana Mirela

0047.Hora papusilor - Diana Mirela

Septembrie:

0048.Semn de carte - Diana Mirela

0049.Morisca - Diana Mirela

Octombrie:

0050.Colaj-diverse animale - Diana Mirela

0051.Picturi realizate cu ajutorul stampilelor din cartof - Alexxia







Lista ramane deschisa pt cine doreste sa se inscrie sa prezinte lucrari






Info despre Concurs:



Fun Science si echipa de la Atelierul Piticilor va invita la concurs.



Se va oferi in fiecare luna un singur atelier sustinut de Profesorii Trasniti de la Fun Science numai in Bucuresti ( din motive tehnice, atelierul nu poate fi sustinut in afara Bucurestiului). Atelierul se va desfasura la scoala sau gradinita copilului castigator. Fun Science acorda prin rotatie premiul cel mare la una din grupe.

Se vor oferi diplome fiecarui castigator, dar si premii de la alti sponsori (pana acum au fost ISA si PerfectDeco si urmeaza sa fie CasaRetro).

Info despre Premii:

In fiecare luna a concursului toti copiii de la toate grupele vor participa la concurs... dar numai o singura grupa va primi premiul donat de Fun Science, restul castigatorilor vor primi o Diploma si un premiu material de la sponsorii atelierului.

ATENTIE! pt premiul de la Fun Science este doar pt membri din Bucuresti! - restul premiilor pot merge si la participantii din toate colturile lumii daca ofera o adresa valida undeva in ro pt a fi trimis premiul.



Un juriu alcatuit din 5 sau mai multe persoane va alege cate un castigator din fiecare grupa.



Lucrarile se asteapta pe urmatoarea adresa: concurs_atelierul_piticilor@yahoo.com




Tema concursului va consta in lucrari facute si expuse de copii. Temele vor fi alese in functie de propuneri.




Temele pt concurs:

- sistemul nostru solar si planete....



Instructiuni pt Mai:

-desenati, picati... folositiva imafinatia si aduceti la viata planete si sistemul nostru solar....

Perioada de desfasurare: 1 Mai - 24 Mai

Vot: 25 - 26 Mai

Anuntare castigatori: 27 Mai



Vor fi 3 grupe:

- sub 4 ani

- intre 4 si 6 ani

- peste 6 ani



Premiile vor fi acordate de catre FunScience si de catre CasaRetro, un nou prieten de suflet al Atelierului Piticilor.




Buggy, va acorda la grupa III de varsta un Atelier FunScience legat de sistemul solar "Calatorie catre Planete". Acest premiu poate fi acordat numai in Bucuresti.



Premiile CasaRetro pentru locul 1 (care se acorda pentru grupele I si III de varsta) vor consta in cate un set creativ "Tontopf-Komplettset Toni", dar vor fi si alte premii surpriza [bis]!!!

Premiile acordate de CasaRetro pot fi expediate prin posta in toata tara, sau, pentru cine este din Bucuresti si doreste, pot fi ridicate si de la sediul Casei Retro, care se afla in apropiere de Piata Victoriei. Daca sunteti pasionati de ceea ce facem la atelier si aveti timp, merita sa dati pe acolo, va asigur.



Deci, fiecare are o sansa in plus sa castige un premiu! Asa ca, la treaba pitici!!!









Juriu:

- parintele care e in juriu nu are voie sa isi inscrie copilul in concurs

- juriul trebuie sa fie alcatuit dintr-un numar de persoane fara sot

- juriul trebuie sa fie alcatuit din 5 sau mai multe persoane

- va fi acelas juriu la toate categoriile



Membri Juriului sunt:

Buggy, Gabbriela, Anina_n, Diana Mirela, cgaby, PerfectDeco, CasaRetro



Lista ramane deschisa pt Juriu...




Reguli pt a participa la concurs:

- tema trebuie sa fie realizata in intregime de copil si sa fie incadrata in tema lunii

- parintele trebuie doar sa il ajute cu explicatii, indrumari fara sa atinga foaia, fara sa decupeze pt copil, fara sa decoreze absolut nimic. Parintele poate sa ii arate un model copilului, poate sa ii citeasca instructiuni...

- copilul trebuie sa fie inscris la categoria de ani corespunzatoare

- copilul trebuie sa fie inscris la o scoala sau gradinita din Bucuresti pt a putea primi premiul oferit de Fun Science

- va fi ales cate un castigator din fiecare grupa; premiul cel mare insa il va primi doar un singur copil, de la grupa ce este la rand luna respectiva; premiul este diferit in fiecare luna, si se acorda la una din grupe, prin rotatie.





Concursuri incheiate:



Concursul s-a incheiat pt luna Decembrie (pom de craciun), Ianuarie (diferente intre om si animal).

Felicitari castigatorilor din lunile Decembrie, Ianuarie, Februarie , Martie, Aprilie [flo].





Copii inscrisi in concurs in Mai:



Grupa I (sub 4 ani)




Grupa II (intre 4 si 6 ani)








Grupa III (peste 6 ani)




spor la lucru si numai bine
[flo]

www.FunScience.ro

#2
AT_Piticilor

AT_Piticilor

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 03 noiembrie 2006 - 21:53

Lucrare propusa si realizata de Katty:



018.Album - Peisaj cu flori uscate:



Materiale necesare:

- flori uscate

- plansa de hartie

- creioane, carioci

- lipici



Mod de lucru:

- se deseneaza vaza pe o coala de hartie si se coloreaza frumos sau se decupeaza si se lipeste

- se lipesc florile uscate ca si cum ar fi in vaza



Nicole




spor la lucru si numai bine [flo]

#3
Dianami

Dianami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.375 mesaje

Postat 04 noiembrie 2006 - 11:02

Fetelor, imi place tare mult subiectul vostru. Pitica mea e inca mica, dar o voi antrena in asemenea activitati.



Am si eu multe proiecte frumoase pt. copii, mai mici, mai mari, toate realizate de mine pe vremea cand lucram cu copiii. O sa studiez cu atentie lista voastra si ce am eu si o sa va propun cate ceva. Daca va place, cu mare placere trimit instructiunile.



Spor la treaba va doresc! [:)]





Diana si [copil] Iulia (15 iulie 2005)

#4
Gabbriela

Gabbriela

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.385 mesaje

Postat 04 noiembrie 2006 - 20:42

anunta ce saptamana doresti si trimite explicatiile si o poza la adresa de e-mail de la atelier.
quote:
Originally posted by Diana Mirela
Fetelor, imi place tare mult subiectul vostru. Pitica mea e inca mica, dar o voi antrena in asemenea activitati.Am si eu multe proiecte frumoase pt. copii, mai mici, mai mari, toate realizate de mine pe vremea cand lucram cu copiii. O sa studiez cu atentie lista voastra si ce am eu si o sa va propun cate ceva. Daca va place, cu mare placere trimit instructiunile.Spor la treaba va doresc! [:)]
Diana si [copil] Iulia (15 iulie 2005)
Sanatate si numai bine [flo]
Nicole mami lui Julian[foto]1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
scaune de masina pt copii
Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato
Tine aripioara asta, voinice

#5
katty

katty

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.321 mesaje

Postat 04 noiembrie 2006 - 21:12

Pupici si de la mine ptr. noul subiect!!![pup]



Catalina & Robert-Andrei (4 ani)

varsta lui Andrei [bicla]

#6
lady_in_red

lady_in_red

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 166 mesaje

Postat 04 noiembrie 2006 - 21:16

Felicitari pentru subiect si promitem solem ca participam si noi cu cateva creatii proprii, in masura in care are mami timp sa le trimita[:(!]Fetita mea e tare talentata la desen si sper ca fratiorul ei sa ii semene[flo].

Prostul pana nu-i fudul/
Parca nu e prost destul


#7
buggy

buggy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 764 mesaje

Postat 05 noiembrie 2006 - 03:37

Buna,

Imi place foarte mult activitatea pe care o desfasurati voi aici. Eu inca nu am un copil insa lucrez foarte mult cu copiii, asa ca m-ati prins si pe mine in joc. M-am gandit sa mai propun o tema pentru o saptamana care nu este inca ocupata si anume o plansa cu sistemul nostru solar, care poate fi construit, desenat, pictat. Important ar fi sa fie cat mai bine descris, in sensul ca fiecare planeta are propriile caracteristici care ar putea fi puse in valoare.

Este o propunere, daca vi se pare interesanta abia astept sa o vad pusa in practica.

[flo]


"Craciun de vis pentru batranii nostrii"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87212


"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro

#8
AT_Piticilor

AT_Piticilor

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 05 noiembrie 2006 - 11:52

buggy, ideea e super cu sistemul solar, dar la 4 ani cat e media piticilor care participa la aceasta sectiune.. nu stiu cat ar intelege in detaliu amanunti sistemul solar. Am putea incerca sa lucram aceasta tema si la fiecare planeta sa punem cateva caracteristici.. si peste ceva timp "anii" sa reluam lucrarea in detaliu si intr-o forma diferita. Te oferi tu sa pui si poza, sau vi doar cu explicati si cu ideea si sa lucreze fiecare dupa imaginatie?
Observ ca nu prea se aventureaza mamici la lucru cu pitici [:(].

lady_in_red, urmareste lista, vezi ce ii place de acolo si poate si fata ta vrea sa execute cateva lucrari din urma. Cand ai mai multe fale poze si punele pe mail, daca ti mai usor asa. Vezi ce ii place cel mai tare si propune si tu o tema.

Nicole


quote:
Originally posted by buggy

Buna,

Imi place foarte mult activitatea pe care o desfasurati voi aici. Eu inca nu am un copil insa lucrez foarte mult cu copiii, asa ca m-ati prins si pe mine in joc. M-am gandit sa mai propun o tema pentru o saptamana care nu este inca ocupata si anume o plansa cu sistemul nostru solar, care poate fi construit, desenat, pictat. Important ar fi sa fie cat mai bine descris, in sensul ca fiecare planeta are propriile caracteristici care ar putea fi puse in valoare.

Este o propunere, daca vi se pare interesanta abia astept sa o vad pusa in practica.

[flo]


"Craciun de vis pentru batranii nostrii"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87212


"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro



spor la lucru si numai bine [flo]

#9
katty

katty

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.321 mesaje

Postat 06 noiembrie 2006 - 17:22

Am trimis si eu lucrarea din urma cu fructe pe email la Atelierul piticilor.

Asta fiindca mai nou al meu pitic picteaza cu acuarelele si nu mai vrea sa faca altceva !!!



Catalina & Robert-Andrei (4 ani)

varsta lui Andrei [bicla]

#10
Caprioara

Caprioara

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.645 mesaje

Postat 07 noiembrie 2006 - 12:02

quote:
Originally posted by buggy

Buna,

Imi place foarte mult activitatea pe care o desfasurati voi aici. Eu inca nu am un copil insa lucrez foarte mult cu copiii, asa ca m-ati prins si pe mine in joc. M-am gandit sa mai propun o tema pentru o saptamana care nu este inca ocupata si anume o plansa cu sistemul nostru solar, care poate fi construit, desenat, pictat. Important ar fi sa fie cat mai bine descris, in sensul ca fiecare planeta are propriile caracteristici care ar putea fi puse in valoare.

Este o propunere, daca vi se pare interesanta abia astept sa o vad pusa in practica.

[flo]


"Craciun de vis pentru batranii nostrii"http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87212


"Mi s-a spus si am uitat, am vazut si am inteles, am facut si am invatat" - Confucius
www.funscience.ro



Buggy,

Esti trecuta in lista cu lucrarea "Sistemul nostru solar", in saptamana 26 martie - 1 aprilie 2007. Accepti provocarea? Daca da, gandeste-te pana atunci cum poti face lucrarea pe intelesul unui pitic (chiar prescolar) astfel incat sa o poata realiza chiar el dupa model si in acelasi timp sa invete despre planete.

Asteptam confirmarea ta.

pup you,

Caprioara & [bonjovi] Matei


"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -