Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Spitalul Filantropia - Peltecu


96 raspunsuri la acest subiect

#1
mariasim

mariasim
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 17 octombrie 2007 - 15:39

Buna ziua tuturor mamicilor si viitoarelor mamici!
Am si eu nevoie de cateva informatii de la cele care au trecut deja prin experienta nasterii sau care stiu ceva mai multe decat mine legat de Filantropia si Peltecu. Eu trebuie sa nasc in jurul datei de 15 noiembrie cu dr.Peltecu la spitalul Filantropia. Stie cineva care sunt preturile pe care le practica dl.doctor, cam cat costa o rezerva la Filantropia, cat trebuie dat la asistente, moase, neonatolog,..Si inca o intrebare - cand e indicat sa se dea "atentia" la doctor inainte sau dupa nastere, avandin vedere ca, din cate am auzit, doctorul poate sa apara si pe ultima sua de metri la nastere sau chsr deloc?
Va multumesc mult.
[gravi]

Maria

#2
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 20 octombrie 2007 - 01:05

Eu nu am nascut la ei dar am o amica care da:))
A aparut in ultimul moment pentru ca era cezariana.. Am inteles ca pt nasteri normale nu prea vine.. nasti cu rezidenta dansului..
Banii io zic sa ii dai dupa... Adica asa e normal si asa se dau..

#3
mariasim

mariasim
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 22 octombrie 2007 - 16:35

Mersi mult pentru raspuns. Mai auzisem ca asa se intampla, dar parca tot mai aveam nevoie de confirmari.
Sanatate si numai bine![:)]

Maria

#4
ligeea

ligeea

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 867 mesaje

Postat 24 octombrie 2007 - 11:10

Teoretic si eu trebuia sa nasc cu el, practic a fost plecat la ,,conferinta asa ca am nascut cu o dr.-Chisleag parca desi am facut cezariana

Spitalul era varza , sectia de terapia intensiva chiar insalubra in sensul ca erau gandaci pe jos , rezerva tot varza-facea mama curat si nu curgea apa calda , singurul lucru bun e sectia deneonatologie si dr Gheorghe -a a d... dar mentine curatenia si asistentele o asculta
Am nascut acum 4 ani

ligeea

#5
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 24 octombrie 2007 - 22:11

Spitalul s-a schimbat f mult, e renovat, saloanele sunt f curate, au termopan, frigider, baie comuna la 2 camere. Sunt si rezerve, unele cu 300000 pe noapte, altele cu 1 milion parca...Mancarea este adusa de o firma de catering, e si multa si buna, frumos ambalata.



la bb-ei totul e f strict, nu poate intra nimeni, decat mamicile cu halate sterile, etc



si un mare plus : la camera de garda, daca ai o urgenta, esti tratata f civilizat! am inteles ca dr Peltecu a impus acest lucru, indiferent a cui pacienta esti.



my baby



[bibe][fetita]

#6
iubu77

iubu77

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 789 mesaje

Postat 24 octombrie 2007 - 23:24

Essea da-mi voie sa te contrazic...
Acuma nu stiu dar acum 10 luni cand a nascut prietena mie sincer nu mi se paru ff curat.. Poate am fost in saloane diferite...
Iar in camera de garda ce sa zic...nu am fost dar..
Prietena mea pe la 2-3 luni de sarcina a avut ceva hemoragie si a mers acolo.. Vroiau sa o chiureteze ca a murit copilul..Noroc ca nu a vrut si a doua zi a mers la o clinica privata si copilul traia.. Asa a a juns sa fie mama.. Deci no comment.. Ii OMORAU COPILUL..
Asa ca ce sa zic.. Fiecare cu parerea lui.
In general io am o vorba cu "geniile" astea de doctori renumiti.. Sunt mult prea ocupati ca sa le mai si pese..Dar e alegerea fiecaruia

Succes

#7
Rebiana27

Rebiana27

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.066 mesaje

Postat 25 octombrie 2007 - 21:48

Si eu am nascut la Filantropia, cu d-na dr Militaru.

Spitalul e foarte curat, conditii faine, strictete la sectia de nou-nascuti (intra doar mamicile, in halate sterile), personalul s-a purtat ok cu mine!

Banii i-am dat d-nei dr dupa ce am nascut, la fel si moaselor, asistentelor si infirmierelor care m-au ajutat.



Rebiana, mami fericita de [copil] Luca-Andrei (14 martie 2007, 11:30)



[hia]Eu sunt Luca-Andrei!



Varsta lui Luca

Nastere cu parfum de ghiocei...



Rebiana poate insemna asta dar si asta

#8
Eseea

Eseea

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.103 mesaje

Postat 26 octombrie 2007 - 10:17

Iubu, era vorba de "prezent" nu de acum 10 luni...atunci nu era renovata maternitatea, de fapt si acum 6 luni se mai lucra la ea...nici acum nu stiu daca e gata...



Imi pare ff rau pt patania prietenei tale [:(], dar bine ca nu a tinut cont de parerea lor si s-a terminat fericit.[:)]



camera de garda e ingramadita rau si au un ecograf super prost dar...cu mine s-au purtat frumos, si am fost de nenumarate ori acolo, din pacate....



PS nu spun ca e spitalul perfect...are si chestii care lasa de dorit dar...fata de alte spitale despre care citesc, e mult mai bine, sau cel putin asta a fost experienta mea.



my baby



[bibe][fetita]

#9
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 27 octombrie 2007 - 22:07

Am nascut de 2 ori, inainte de renovare. Stat in rezerva, deci acceptabil.



Dar cum, mai ales la bb2, am stat f mult inauntru la nou-nascuti.. pot zice ca am fost placut impresionata de cum erau ingrijiti. Nu mai vb de prematuri. N-am sesizat diferente dintre cei ale caror mame cotizau si ceilalti. Majoritatea asistentelor de la bb chiar puneau un strop de suflet. Si dr Hudek si dr Gheorghe isi fac bine meseria. Am mai remarcat si din doctorii de garda, tineri, rezidenti la neonatologie.





P.S. atentia preferabil dupa.







Are mama doi flacai.. Matei (5) si [bb] Grigore



Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

#10
Florentina Roman

Florentina Roman

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 30 octombrie 2007 - 15:47

Eu am nascut acum 5 luni la Filantropia si am numai amintiri placute. Moasele( foarte tinere) au fost dragute si profesioniste, infirmierele, dr Gheorghe e super, dar si celelalte de la copii am inteles ca sunt bune si oricum ele colaboreaza.
Eu le-am multumit dupa nastere si a fost ok.
In sala de nasteri era o fata care a nascut cu dr Peltecu, natural, dar acesta a venit doar cand a iesit copilul si ptr epiziotomie, apoi a doua zi, cand si-a luat la revedere de la tipa si i-a zis ce sa faca acasa cu cusatura epiziotomiei...Trebuie sa precizez ca era nu stiu ce cunostinta mai veche a profesorului...
Despre cotizatii: ptr dr intre 200 si 400 euro, moasa- 1ooRON, dr neonato 200-300 RON, asistente- 1o RON.
Exista e rezerva cu 100 ROn pe noapte,cu grup sanitar propriu, cu TV si frigider, una sau 2 cu 30 ROn dar nu stiu ce facilitati are si 2 saloane gratis, toate f curate.

Florentina, mamica lui Tudor Ioan(5.07.2002)si a lui Matei Ciprian(22.05.2007)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -