Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 5 voturi

metodele Montessori


119 raspunsuri la acest subiect

#101
avmaria

avmaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 21 martie 2008 - 15:21

Fran, mie nu mi se pare deloc, dar chiar deloc nelistitor faptul ca fetita ta nu vorbeste inca. Eu personal nu am auzit despre activitati Montessori pt dezvoltarea limbajului, dar asta nu inseamna ca nu exista. Eu personal am citit doar o carte despre cum sa aplicam pedagogia Montessori acasa, si acolo nu era nimic de gen.

#102
magnolia

magnolia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 21 martie 2008 - 19:31

Draga Avmaria, a trecut exact un an de cand Fran posta despre problemele ei , daca ai fi urmarit postarile ei , ai fi observat(CONSTATAT) ca fetita ei vorbeste deja , ceea ce nu se poate spune despre baietelul meu ( cred ca stii ca eu am deschis acest topic).

Pedagogia Montessori este f. greu de inteles ,( eu , personal , , sunt licentiata in psihologie , si tot mai invat despre ea), eu te rog sa nu dai verdicte si diagnostice aici , pe forum , pentru ca toti parintii care au trecut pe aici au fost cu ai lor copii la medici neuro-psihiatrii , logopezi , psihologi si psiho-pedagogi , au primit (sau nu) niste diagnostice... au urmat( sau nu) niste terapii ( comportamentale , medicamentoase , alternative-homeopatie , acupunctura , gemoterapie etc)- si nu dorim sa ni se spuna ca NU ESTE NORMAL ca puiutul nostru drag nu vorbeste , asta stim si noi , tocmai de aceea ne informama si intrebam si lucram cu copilul nostru , poate mai mult decat iti inchipui tu ca o facem ( eu , de ex, lucrez ABA cu Mihai 5 ore pe zi , absolut singura ( nu-ti doresc nici 2 zile) , si Montessori in pauze , Si Mihai tot nu vorbeste inca , dar intelege 80% din ceea ce ii spun , ccea ce in urma cu 6 luni nu facea , si , crede-ma , sunt ABSOLUT SIGURA ca va vorbi in urmatoarele 6 luni , poate nu la nivelul varstei , dar perceptiv si cognitiv , va fi la nivelul varstei , SI datorita exercitiilor Montessori.
Va doresc , tuturor , multa sanatate si noroc , si sper ca n-am suparat pe nimeni...[asia]

#103
avmaria

avmaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 22 martie 2008 - 01:24

Magnolia, ba sa stii ca pe mine m-ai suparat, si oricati de « draga » ai folosi si oricate mesaje siropoase de peace and love ai pune in incheiere, cuprinsul mesajului tau contine prea multa fiere nejustificata. Si inainte sa te apuci s-o versi ar fi bine ca pe viitor sa citesti de 2 ori :

« Fran, mie nu mi se pare deloc, dar chiar deloc nelistitor faptul ca fetita ta nu vorbeste inca. Eu personal nu am auzit despre activitati Montessori pt dezvoltarea limbajului, dar asta nu inseamna ca nu exista. Eu personal am citit doar o carte despre cum sa aplicam pedagogia Montessori acasa, si acolo nu era nimic de gen. »

Si da, ai dreptate, nu am fost atenta la data emiterii mesajului lui Fran, dar cu atat mai mult nu stiu cum as fi putut sa constat cu majuscule ca virgula copilul ei vorbeste. Pt cultura ta generala, nici copilul meu nu vorbeste dar chiiaar nu-mi fac nici o problema. Si nici macar nu mi-ar trece prin cap sa-l duc la psiholog sau sa-l banuiesc de autism. Offtopic – deci nu te simti iar in cauza (btw, ii urez multa sanatate copilului tau, la modul cel mai sincer) : constat tot mai mult pe forum ca desi toata lumea repeta inlasabil « fiecare copil cu ritmul lui », prea putini sant cei care care au inteles si si-au insusit cu adevarat aceste cuvinte (care de fapt stau la baza pedagogiei in cauza). Cam asta se vroia mesajul meu adresat lui Fran : o incurajare. Si continea in plus precizarea ca io nu-s o referinta in domeniu, caci cunostiintele mele sant foarte superficiale.

Bineinteles ca-ti ramane exclusivitatea subiectului creat de tine, dar aia nu inseamna ca nu ma voi mai interesa in continuare, ca nu ma voi bucura de asa un titlu (prea general in fond si la urma urmei avand in vedere obiectiile tale) pe forum, nici ca voi considera din start ca aceasta pedagogie este dedicata exclusiv copiilor cu probleme, caci dupa cum bine stii find asa de informata, desi Maria Montessori a lucrat initial cu copii din azilele de « nebuni », relativ repede a intuit ca aceste concluzii pot constitui o metoda universala de educatie, aplicabila nu doar copiilor cu dificultati. Eu intotdeauna am considerat ca primordiala diversitatea in viata, iar faptul ca intr-o scoala montessori sant amestecati copiii zisi « normali » cu cei cu dificultati constituie un punct +++ in favoarea deciziei mele de a-mi da copilul asa zis « normal » la o asemenea scoala in 2009 (aici incepe « scoala » la 3 ani, si inscrierile se fac cu un an inainte). Desi decizia mea e practic luata, poate totusi o sa deschid si eu un topic acuma ca m-am suparat si vei fi binevenita cu sfaturile tale !


#104
magnolia

magnolia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 252 mesaje

Postat 22 martie 2008 - 16:32

Multumesc , Avmaria.

#105
irina.c.

irina.c.

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.165 mesaje

Postat 27 mai 2008 - 17:49

la subiectul despre homeschooling s-a dat link catre un blog al unei mamici care aplica aceasta metoda cu fetitele ei.



http://montessorifre...l.blogspot.com/







linkul este excelent, sunt explicatii si multe fotografii



Irina, mami de [copil] bb Ilinca(26 aprilie '04) si de[copil]bb Teodora(26 august 2007)





am blog [:D]













#106
adana.

adana.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 41 mesaje

Postat 04 februarie 2009 - 07:26

simali, daca nu ai aflat deja, si daca dupa atata vreme inca te mai intereseaza, arunca o privire aici.
http://montessoritra...sampleVideo.htm
si despre bilute, am sa-ti spun ce am inteles eu privind diverse poze, ele sunt grupate pe unitati, adica ai un set cu siruri de bilute de la 1 la 10. si copilul este pus sa puna numarul de bilute corespunzatoare numarului asezat in fata lui. si are si siruri de cate zece pe care le pune ca atare, pentru numere peste zece. deci am un sir de zece si un sir cu doua bilute pentru 12. sau am un doua siruri de 10 si unul de 3 pentru douazeci si trei.si banuiesc ca se pot combina in mai multe feluri. cineva care stie lucrurile astea mai bine ni le poate lamuri.

eu as vrea sa continuam subiectul asta. mai este cineva interesat?

adana

#107
andruskandu

andruskandu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.758 mesaje

Postat 27 martie 2009 - 14:39





Salut



Subiectul mi se pare chiar foarte interesant, asa ca merita sa stea pe prima pagina[flo].

Am un baietel de 2,10 ani, sanatos, normal dezvolta din toate punctele de vedere, si-i multumesc lui Dumnezeu pentru asta. Dar metodele Montessori mi se par foarte utile pentru copii, pot invata si intelege mult mai usor multe lucruri. Dac-ar exista in Campina o gradinita/ scoala bazata pe asemenea metode de predare, serios ca l-as da. Unele lucruri le-am aplicat inconstient, am vazut apoi pe-aici exemple, si m-am bucurat ca m-a dus capu'[:D] la asa ceva.



Asa ca dati cat mai multe exemple, avem lucruri bune de invatat...




Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii

(Vrajitorul din Oz)




EMMA INVINGE CANCERUL!

Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa EMMA!






Poznele lui Andrei



Nasterea lu' Andrei



PozeAndrei



Andreea [mamica] lui [copil] Andreiut Puiut 11.06.2006

#108
andruskandu

andruskandu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.758 mesaje

Postat 27 martie 2009 - 14:40



Na, ca s-a dus de doua ori mesajul...[alcool]





Inima nu e judecata dupa cat iubesti, ci dupa cat te iubesc altii

(Vrajitorul din Oz)




EMMA INVINGE CANCERUL!

Sunt PUTERE si IUBIRE pentru pretioasa EMMA!






Poznele lui Andrei



Nasterea lu' Andrei



[purple]PozeAndrei




Andreea [mamica] [purple]lui [copil] Andreiut Puiut 11.06.2006


#109
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 31 martie 2009 - 14:33

Citat:
citat din mesajul lui adana.

simali, daca nu ai aflat deja, si daca dupa atata vreme inca te mai intereseaza, arunca o privire aici.
http://montessoritra...sampleVideo.htm
si despre bilute, am sa-ti spun ce am inteles eu privind diverse poze, ele sunt grupate pe unitati, adica ai un set cu siruri de bilute de la 1 la 10. si copilul este pus sa puna numarul de bilute corespunzatoare numarului asezat in fata lui. si are si siruri de cate zece pe care le pune ca atare, pentru numere peste zece. deci am un sir de zece si un sir cu doua bilute pentru 12. sau am un doua siruri de 10 si unul de 3 pentru douazeci si trei.si banuiesc ca se pot combina in mai multe feluri. cineva care stie lucrurile astea mai bine ni le poate lamuri.

eu as vrea sa continuam subiectul asta. mai este cineva interesat?

adana


Dar eu am vazut niste siruri foarte lungi care se agata de niste carlige. Cu alea nu stiu exact ce fac.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

#110
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 31 martie 2009 - 14:48

Pentru ca mai multe fete m-au intrebat ce matematica dupa Montessori am facut eu acasa descriu aici pe cea care cred eu ca a ajutat cel mai mult (s-a imbinat extraordinar si cu ceea ce au facut in clasa I-a).

Pentru inceput numerele de la 1 la 10
Material didactic:
- cartonase cu numere de la 1 la 10
- bastonase reprezentand zecile (eu am cumparat un fel de margelute din plastic care se monteaza pe o tabla si apoi se fixeaza intre ele cu masina de calcat; le-am pus in sir de 10 si le-am fixat asa)
- unitati (am folosit margelutele de mai sus dar nelipite)
- un covoras sau bucata de material de circa 1m patrat sa zicem(de preferinta verde, pentru ca se spune ca ceea ce e pus pe verde se fixeaza mai bine)
- o cutie pentru materialele de mai sus

Metoda:
Jocul1:
- asezi cartonasul cu numarul 1 si pui in dreptul lui unitatile respective; spui tare "UNU".
- faci tot asa pana la 10
Jocul2:
- asezi cartonasul cu numarul 1 si spui copilului "pune unu" si el trebuie sa puna numarul de unitati potrivit
- tot asa pana la 10
Jocul 3:
- spui copilului "da-mi 7" si el tebuie sa ia din gramada de cartonase numarul 7 si sa-l aseze pe covoras.
- apoi spui "pune 7" si el trebuie sa puna in dreptul cartonasului numarul de unitati potrivit.

Atentie:
- cartonasele se pun in stanga, unele sub altele iar unitatile care le reprezinta se pun in dreapta cartonaselor.
- moralul parintelul este foarte important; nu ai voie sa te enervezi, sa tipi, sa ironizezi, etc.
- daca copilul nu pune bine pui tu cum este corect CA SI CUM AR FI CEL MAI NORMAL LCRU DIN LUME. Apoi il pui sa mai puna si el
- feliciti mereu copilul cand pune bine, dar fara sa exagerezi.
- scopul jocului este sa invete copilul sa faca legatura dintre numarul scris si valoarea lui intrinseca precum si sa-i fixeze notiunea de mai mare mai mic. Sau cat de mare... inseamna sa zicem 7.

Va urma.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -