Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Simptome - de ovulatie!


250 raspunsuri la acest subiect

#21
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 19:42

bubuleana vreau sa te felicit pentru acest capitol!
Cata nevoie aveam de el, dar nu m-am gandit sa-l deschid.
[pup]-ici muuuuuuulti la o fata scumpa.
cu toate ca am un ciclu faorte neregulat(e total in afara oricarei logici posibile) cred ca dupa simptome l-as cam putea localiza.
la faza cu mucusul stau cam prost.dupa atatea tratamente cu ovule nu prea mai am niciun mucus[bang].chilotul meu e aproape mereu uscat.




Mcrissa
nunta noastra
nepoteii mei iubiti

#22
numeioana

numeioana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.513 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 19:45

Bubuleana, m-am bagat si eu in discutie pentru ca ma pregatesc sa ma apuc de facut un bebe. De-asta mi-am urmarit putin ovulatia si reactiile organismului sa vad daca stau bine la capitolul asta. Vom vedea in curand daca si functioneaza. Cam atat despre mine. va pupic si sunt cu ochii pe voi. Sa ne vedem la burtici![:D] Ioana

#23
bubuleana

bubuleana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 413 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 20:41

mcrissa: ai facut cumva analize hormonale? cam asta e de obicei explicatia ciclurilor lungi si neregulate. Cea mai buna prietena a mea a inceput proiectul bebe acum 1 an si 4 luni dar in tot acest timp nu a ramas gravii dar nici nu si-a facut analizele hormonale desi avea un ciclul fff neregulat, ba lung, ba scurt... eu iti spun asta pt ca vreau ca tu sa ai bebe cat mai repede si sa nu pierzi prea mult timp in asteptarea lui... ai vb cu dr despre CM-ul tau? stii ca CM mai scurte de 21 de zile si mai lungi de 35 zile de obicei sunt anovulatorii?... eu nu vreau sa te sperii dar incerc sa ma gandesc la toate cauzele posibile pt ciclul tau ... desi unele cauze nu sunt tocmai fericite eu sper sa fie de bine, sa fii sanatoasa, sa nu ai nici o problema si sa ai bebe cat mai repejor!!! [pup][pup][pup] numeioana: iti doresc mult succes la proiectul bebe si sper sa nu faci prea multi purici pe-aici pe la aspirante!! pupici dulci [pup][pup][pup] bubuleana

#24
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 21:36

bubuleana am vorbit cu dr meu despre faptul ca ciclul meu este foarte neregulat si pentru asta mi-a dat sa iau cate 2 pastilute de utrogestan din ziua 16 in ziua 25 timp de 3 luni.am mai facut tratamentul asta si imi regleza ciclul foarte bine (27-28 de zile), dar din pacate atunci nu am putut sa prestez ca am avut varicela si mycoplasma.alta solutie pentru ciclul neregulat ar fi sa iau anticonceptionale 3 luni si apoi sa incerc in prima luna dupa sa raman insarcinata (metoda care adat rezultate la o prietna care avea ciclu cam de 3 ori pe an si a rams din prima luna).
sper sa ne vedem cat mai curand toate cu burtici [gravi]
uneori parca nu mai am rabdare.vreau burtica mai repede!!!sunt atat de dulci copilasiii!!!am pus cateva poze cu nepoteii mei.



Mcrissa
nunta noastra
nepoteii mei iubiti

#25
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 21:38

bubuleana am uitat sa te intreb despre ce analize hormonale e vorba?
singurele anlaize hormonale pe care le-am facut vreodata sunt cele pentru tiroida , unde stau perfect.

Mcrissa
nunta noastra
nepoteii mei iubiti

#26
bubuleana

bubuleana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 413 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 22:21

crissa: m-am uitat la pozele tale de la nunta; ai fost o mireasa asa frumoasa!!! si esti dulce foc! iar nepoteii tai ... ce sa ma zic! iti vine sa-i mananci! ref la analize, prietena mea a facut analizele pt estradiol, FSH, progesteron, etc ... hormonii astia care ne mananca zilele.., cred ca este si un capitol cu analize/dereglari hormonale... eu nu sunt prea bine informata pt ca n-am avut probleme de-astea, dar poate alte fete te pot ajuta cu mai multe info [pup][pup][pup] bubuleana

#27
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 07 aprilie 2006 - 11:43

[pup]-ici bubuleana.toate suntem speciale si mai frumoase in acea zi magica a nuntii.[ispita]
o sa citesc pe forum ce s-a scris despre dereglarile hormonale ca sa fiu mai informata, dar pentru cateva luni voi merge pe mana dr. meu, care e recunoscut ca fiind forte bun pe probleme de infertilitate.



Mcrissa
nunta noastra
nepoteii mei iubiti

#28
bubuleana

bubuleana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 413 mesaje

Postat 07 aprilie 2006 - 11:50

crissa: [pup][pup] eu nu mai inteleg nimic [bang][bang] sunt Z15 la CM de 28, ieri, ziua normala a ovulatiei, am avut toate semnele ovulatiei: cu intepaturi la ovare, dureri in partea de jos a abdomenului, stare de somnolenta, balonare (nici n-am putut dormi pe burta azi noapte) sanii mariti insa nici vorba de mucus!!! eram sigura ca o sa-mi apara ieri mucusul!! [bang][bang][bang] de disperare mi-am facut si un test de ovulatie dar a doua liniuta n-a iesit chiar la fel de intensa ca prima [bang][bang][bang] nu mai inteleg nimic... mai fac azi inca un test de ovulatie... dar nu cred ca mi s-a decalat ovulatia, n-ar avea de la ce! n-am facut deloc sport, efort, nica! ooooffff! bubuleana

#29
mcrissa

mcrissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.538 mesaje

Postat 07 aprilie 2006 - 12:15

offff mai bubu mai.
te stresezi prea mult si asta nu-ti face bine deloc.poate nu sunt testele bune.
[pup] eu fata ca sa nu mai fie asa de stresata.
am gasit pe net un calculator de ovulatie.poate va ajuta.

Mcrissa
nunta noastra
nepoteii mei iubiti

#30
bubuleana

bubuleana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 413 mesaje

Postat 07 aprilie 2006 - 12:39

crissa: conform calculatorului ar trebui sa am ovulatia de-abia maine, adica Z16... ciudat... mersi mult! om vedea! [pup][pup] bubuleana


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -