Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * - 4 voturi

Simptome - de ovulatie!


250 raspunsuri la acest subiect

#1
bubuleana

bubuleana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 413 mesaje

Postat 05 aprilie 2006 - 20:32

Dragele mele, m-am gandit sa deschid si un astfel de subiect pentru ca toate suntem mai mult decat preocupate sa determinam momentul ovulatiei cat mai exact si cat mai precis pentru a [xinpat] in momente cat mai apropiate ovulatiei. Aici gasiti cateva link-uri cu mai multe informatii despre ovulatie si determinarea acesteia: http://www.desprecop...info.asp?id=131 http://www.calmens.ro/ovulatia.html http://www.woomb.org...s/index_ro.html Calendare de ovulatie: http://sanatate.org/teste/ovulatie.php http://www.seximus.r...ada_fertila.php Simptomele mele in preajma ovulatiei sunt: o tensiune in abdomenul inferior, sani mariti dar nedurerosi, dureri/contractii ca la CM dar nu la fel de dureroase, intepaturi usoare in partea dreapta jos mai des, si in partea stanga mai rar si de obicei ma simt obosita, mi-e somn in preajma ovulatiei. Ma gandeam cat de mult seamana simptomele de CM, ovulatie si sarcina intre ele, nu credeti?? [:D] bubuleana

#2
IULIABRAILA

IULIABRAILA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 01:03

mai bubu, apropo de secretia din timpul ovulatiei: eu personal(si nu din ce am auzit) fac tratament de 3 luni, din a 11 a zi de la prima zi a CM, deci exact cind ar incepe ovulatia, tratament pe care il fac 15 zile, exact cind se apropie CM, pentru anularea temporara a ovulatiei, special pt refacerea endometrului si evitarea unie sarcini pe o perioada de 3 luni(m-am nenorocit in urma unui avort spontan mare). iti precizez ca CM vine la mine la fix 3 zile dupa ce termin trat. toata viata(de cind am CM, adica vreo 23 ani) am avut CM f regulat, la 30 zile, data fixa lunara, fara nici o problema vreodata. aproape nici nu sesizam mijlocul lunii, sau o eventuala ovulatie. nu m-au durut efectiv organele genitale vreodata. eeee, dar vremurile s-au schimbat... sa vezi, exact de cind cu trat asta, am asa cum zici tu, o secretie super tare ca si cantitate si ca si consistenta. am mai zis asta pe un subiect(ce ca albus de ou, ca albusul de la oul de strutoi) si o tensiune in ovare si chiar dureri(azi spre ex, Z 20 de la prima zi a ultimului ciclu- dureri mari). nu am avut niciodata ceva gen anexita sau cistita(doamne fere de mai rau) dar azi ma simt naspa tare, ceva intre inflamat si dureros, nu pot sa precizez exact. deci, iti subliniez ca nu intotdeauna secretia asta abundenta si gelatinoasa insoteste o ovulatie, pt ca eu nu o am, nu pot sa o am din cauza trat pe care il fac. nu stiu ce sa-ti spun, eu zic ca cel mai sigur este monitorizarea echotransvaginala, eu m-am convins de asta. ne mai auzim, IULIA

#3
bubuleana

bubuleana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 413 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 01:58

Iulia: dar la tine durerile si secretia nu pot fi din cauza tratamentului?? nu stiu ... zic si io [alcool][alcool][alcool] stiu ca monitorizarea e cea mai eficienta dar nu e atat de simplu... in plus eu nu fac absolut nici un tratament, nu iau nika deci nu prea ar avea ce sa semnifice altceva in afara de ovulatie ... om vedea... poate fac totusi un test de ovulatie, ca maine ar fi Z14 oricum secretie nu prea am [bang] asta chiar e ciudat [bang] ti pup dulce, noapte buna! [pup][pup][pup][pup] bubuleana

#4
numeioana

numeioana

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.513 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 10:21

In ziua 14 am mereu aceleasi simptome de ovulatie. In primul rand ma balonez si in al doilea rand simt niste intepaturi in partea de jos a burtii. Stiu ca e vorba despre ovulatie pentru ca m-am monitorizat cu ajutorul temperaturii bazale vreo 4 luni la rand. Ioana

#5
marinar

marinar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 11:12

Dragutza ce bine ca ai deschis subiectul asta.
La mine Z 13, ieri si alaltaieri intzepaturi la ovarul drept dar secretie apoasa. Testul de ovulatie negativ. Azi, pana acum, nici un semn. Oare am ovulat sau urmeaza, sau daca nu se modifica consistenta secretiei nu o sa se mai intample??? Eu tot mai sper pt ca am avut un CM de peste 30 de zile.

pup

marina

pozici

#6
Jaana

Jaana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 69 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 11:48

Bubuleana, am incercat si eu sa urmaresc 'semnalele' naturale ale ovulatiei, dar zau daca am simtit ceva... A fost ceva secretie, care parca semana putin cu albusul de ou dar nu am simtit nici intepaturi, nici tensiune, nici dureri... Si totusi testul de ovulatie a fost pozitiv iar TB a crescut. Ce bine ar fi sa simt si eu, n-as mai avea nevoie de teste si TB in fiecare zi... E normal sa nu simti nimic??

#7
bubuleana

bubuleana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 413 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 11:51

marinar: pai la tine ovulatia ar trebui sa aiba loc prin Z15, chiar Z16 daca zici ca ai CM mai lung de 30 zile... si din cate stiu eu secretia apoasa are loc inainte de albus deci precede ovulatia... mai ai rabdare 2-3 zile [pup][pup][pup] bubuleana

#8
bubuleana

bubuleana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 413 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 11:54

Janna: am auzit ca la unele femei nu se simte nimic intr-adevar; stai linistita, nu ai de ce sa-ti faci griji, e normal, unele femei sunt mai sensibile, altele nu; probabil ca tu si in perioada menstrei nu ai dureri foarte mari, nu? [pup][pup] bubuleana

#9
marinar

marinar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 12:58

Am rabdare Bubu, am...
pup fata dragutza

marina

pozici

#10
Dbunny

Dbunny

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.706 mesaje

Postat 06 aprilie 2006 - 13:05

Bubuleana si eu aveam aceleasi simptome ca si tine, de ovulatzie, ma dureau ovarele ca-mi ziceam: stiu ca ovulez, dar cine mai are chef de sex cu atata intzepaturi si mucozitate ?[bang] Si mai ales cu atata albus de ou...al meu zicea: dar, chiar ca esti umeda iubito, si mai zici ca n-ai chef ?[:D] Tin sa precizez ca semnele astea le-am sesizat de vreun an incoace... Inainte n-am vazut nici albus nici intepaturi... nu stiu care-i legatura dar tocmai am ramas insarcinata dupa 20 de luni de ashteptari. Va pup cu drag Dbunny[gravi]aproape 7 sapt.


Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -