Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Venetia


12 raspunsuri la acest subiect

#1
intruder

intruder

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 30 octombrie 2006 - 17:21

O sa merg in noiembrie la venetia. A mai fost cineva acolo? Sfaturi? Ce merita vizitat? Unde merita sa mananci? Ce nu trebuie ratat?

#2
Steluta

Steluta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 195 mesaje

Postat 30 octombrie 2006 - 21:18

Pana iti raspunde si altcineva, poate te ajuta subiectul asta mai vechi

http://forum.desprec...&TOPIC_ID=42400

[flo]

Steluta cu [copil] Andrada Cristina (17 iunie 2006)

#3
diciu

diciu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 31 octombrie 2006 - 02:59

intruder..noi am fost in luna de miere in venetia...mai bine zis 4 zile am stat..din pacate am fost iarna si multe atractii nu le-am vazut din cauza frigului...insa n-am ratat plimbarea pe apa cu gondola...e f romantic chiar si cand e frig...avand in vedere ca mergi in noiembrie..doar ca e cam scump..noi am dat 100 euro pe jumatate de ora..

desemenea am batut juma din venetie pe jos..cu o harta in mana...dupa parerea mea asta inseamna sa vezi venetia..sa bati toate stradutele..podetzele in lung si-n lat..sunt o gramada de locuri frumoase ce le poti descoperi..

binenteles ca n-ai cum sa ratezi piata san marco si cu tot ce poti vizita acolo..palatul dogilor...si poti urca si-n turn..e o priveliste f frumoasa..

noi am nimerit si la un concert de vivaldi..ceva simplu...dar impresionant..intr-o sala mica afara cu 50-60 spectatori...

presupun ca asa ceva e des intalnit acolo..

se pot face si ceva excursii cu vaporasul...dar noi nu am fost..dar sunt oferte destule..

restaurante sunt peste tot si de toate felurile...majoritatea sunt ascunse..pe diferite stradute..e greu sa-ti recomand ceva..

noi am fost la unul italian si ne-a placut..si la unul chinezesc si nu ne-a placut...

mai poti sa te plimbi cu autobuzul lor ce strabate toata venetia(un lant de vaporase..cu statii..etc)...si poti sa-ti iei un abonament mai avantajos ca sa te plimbi toata ziua..

a..sa nu uiti de rialto bridge...un pod f frumos si renumit...practic venetia se intinde in jurul unul canal care serpuieste prin oras si care are f multe canale inguste ca o retea in tot orasul..

petrecere frumoasa!..o sa-ti placa e un oras deosebit..nu vezi asa ceva nicaieri..



anda[bis]





IONUT STEGARU ARE NEVOIE DE AJUTORUL NOSTRU





"daca dragoste nu e...nimic nu e"



#4
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 31 octombrie 2006 - 15:31

SI noi am fost in luna de miere in Venetia.De vazut e binecunoscuta piata San Marco.Noi nu am putut intra in bazilica in niciuna din zile, atat de aglomerat a fost.Am urcat insa in turn dar sa aveti grija cand bat clopotele sa nu fiti acolo ca zgomotul e de nesuportat.Au inceput s abata cand eram la jumatatea turnului(la coborare) si ne-au asurzit.

Am vizitat si muzeul din piata San Marco dar sincer nu m-a impresionat.



In rest ne-am plimbat cu barca, biletul a fost 8 euro, cred, pe 24 ore,(nu gondola ca era 100 euro/jumate de ora)

Am vazut podul Rialto(primul pod construit in Venetia), am fost pe el si pe sub el :).Sa aveti grija cum navigati, in Venetia e extrem de usor sa te pierzi.Arhitectura e superba.Stradutele sunt inguste si sunt impanzite de turisti.Noi ne-am plimbat pana am ametit, ne-am si pierdut dar a meritat am vazut o gramada.



Apoi am fost pe insula Murano, un poti sa gasesti o gramada de obiecte din sticla Murano precum si masti mult mai ieftine decat in Venetia.



Restaurantele sunt incredibil de scumpe in comparatie cu alte orase din Italia.Am gasit si restaurante ieftine de tip, all you can eat.Mancare a fost foarte buna la pret foarte bun.Ideea e sa te feresti de restaurantele care au vedere directa la apa.



Distractie placuta!



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)



"Life isn't like a bowl of cherries...it's more like a jar of jalapenos.What you do today might burn your ass tomorrow."

#5
Wicca

Wicca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 31 octombrie 2006 - 18:13

CE merita de vizitat?? toata Venezia merita vizitata... asa cum zicea una dintre fete cu harata in mana...fiecare straduta e o capodopera, sigur nu rata SAn Marco, palatul Dogilor, Murano si Burano.
Mergi mai bine pe jos e usor de strabatut peste tot sunt indicatii,biletele de vaporas sunt scumpe.. se poate face si abonament... asa ca atentie . Cumpara harta si cauta pe internet ce te-ar interesa sa vezi... fiecare are gusturi si preferinte sau un ghid despre Venezia....trebuie sa fie si in Romania.
PRETURILE.... NU ESTE ADEVARAT ca sunt mult mai mari...sigur mancarea in supermercato e ceva mai scumpa... dar nu exagerat, maninca la restaurante cu meniu stabilit...in general restaurantele in Italia sunt scumpe...dar au preturile afisate la intrare asa ca sti ce iti permiti sau nu...Sigur nu bea o cafea in San Marco ca te costa 20 de euro .. dar ai cantaret si vreo 4 chelneri care te servesc...
Vacanta placuta... si daca mai ai intrebari nu ezita ca noi iti raspundem!!!

Andreea si BB Andrea (26.12.2005)

#6
laviniaN

laviniaN

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 380 mesaje

Postat 01 noiembrie 2006 - 00:50

Intradevar dupa cum spuneau si fetele Venezia este nemaipomenita...am fost anul acesta in iunie...daca vrei sa vizitezi aceasta capodopera nu se poate decat pe jos.

Distractie placuta
LAVINIA.

#7
intruder

intruder

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 43 mesaje

Postat 01 noiembrie 2006 - 18:16

Ok, inteleg ca trebuie facut tot, nimic nu trebuie pierdut. Totusi, nu este nimic care sa poata fi evitat? Chiar nu e nimic care sa nu merite banii?

#8
diciu

diciu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 01 noiembrie 2006 - 21:59

pararea mea...trebuie evitate...frigul si ploaia...si jumarile cu sos de rosii si miere de la restaurantele chinezesti(desi nu-ti dai seama care sunt alea din meniu)[:D]

acuma serios...e greu de spus...depinde de ce-i place fiecaruia sa faca si sa vada..

o sa vezi tu acolo..stiu ca vrei sa merite fiecare banutz cheltuit...

dar mai bine cauta pe net despre venetia..restaurante..o harta..obiective turistice..spectacole..ca sa-ti faci o idee sau un plan de bataie...

noi cand am ajuns acolo nici nu stiam ca nu se poate intra cu masina in oras..eram pe alta lume...deh..[olala][amoras]..dar vazand si facand...



anda[bis]





IONUT STEGARU ARE NEVOIE DE AJUTORUL NOSTRU





"daca dragoste nu e...nimic nu e"



#9
Anca Vlad

Anca Vlad

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 115 mesaje

Postat 04 noiembrie 2006 - 12:38

Buna, as avea si eu o intrebare! Suntem in faza de strangere de informatii, am vrea sa ajungem in primavara. Un lucru nu prea am priceput. Biletul acela de vaporetto de 12 euro - o zi (asa am gasit pe site-ul lor) e valabil 24 ore de la validare si poti merge cu el si pe Canal grande si pana la insule (Murano, Burano)? Adica il pot valida seara cand ajung si e valabil pana a doua zi la aceeasi ora? Multumesc!

Anca

#10
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 04 noiembrie 2006 - 15:26

Asa a fost cand am fost noi.Am platit biletul si a fost valabil 24 de ore, de la ora cand a fost stampilat pana a doua zi la aceeasi ora.Si am fost cu acelasi vaporas si pe insula Murano.Poti sa circuli cu vaporasul pe toate rutele pe care le are daca vrei in 24 de ore.



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)



"Life isn't like a bowl of cherries...it's more like a jar of jalapenos.What you do today might burn your ass tomorrow."


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -