Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (26)


155 raspunsuri la acest subiect

#11
Buluci

Buluci

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 15:45

Am o ciuda pe voi ca reusiti sa iesiti la plimbare![xx(]

Aici vremea e tare frumoasa (7-8 grade)dar bate vintul cam tare si mi-e frica sa-l scot!

Mai, fetelor cu ani in urma [;)]vorbeati de regurgitat! Simon de vreo doua saptamiini nu mai regurcita , acum a inceput iaras, si am observat ca se intimpla cind maninca ff repede si cu pofta!Si rigiie in acelasi timp asa de zgomotos de zici ca e om mare!



Cristina Baku & [copil]Simon(26.12.2005)
Poze
Povestea nasterii







#12
mara95

mara95

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 15:46

Am reusit si noi sa mergem in parculet!E o vreme super!Pana se va strica..... Vom mai pune cateva pozici in contul comun. Noi am avut un stoc de calciu gluconic, dar acum s-a terminat si am trecut la calciu lactic pisat si va trebui sa folosim lingurita.

#13
mara95

mara95

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 16:25

Ura, gluconat!!!Buna veste ,fetelor! Am pus si pozele,cele cu caruciorul,ca eram invidioasa pe voi ca va aratati comorile in carucioare, care mai de care, la plimbare! Mandra mea mananca din doua in doua ore, mai rar din trei, asta e, ca ma tot minunez cum ar fi sa manance de 5 dau 6 ori pe zi(cazul vostru)! mara si flavi(7dec)

#14
Gogolos

Gogolos
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 16:56

Declar ca e imposibil sa nu te ingrasi daca ai nascut si locuiesti in Ardeal (cel putin in zona mea, Alexandrina stie de ce )! La noi e obiceiul ca dupa nastere sa iti vina rudele sau prietenii in vizita "cu merinde" -asa se zice aici. Adica, pe langa cadoul pentru bebe mai aduc si ceva alcool pentru mama (ca le prinde bibe[alcool] la cat alcool poate sa bea o femeie ce alapteaza) si neaparat tort sau prajitura. Asa ca cam de doua ori pe saptamana imi vin rudele (puhoi nu alta, ca cica e obligatie vizitezi o proaspata mamica, si cu ocazia asta iti vezi si rudele pe care nu le-ai vazut de ani de zile - ce bucurie[bang] sa te trezesti cu toti pe cap, nasol e ca nu poti refuza, ca numai te anunta ca vin, nu iti cer voie[xx(]) si aduc cu ele cate un tort de vreo 2 kile. Faceti voi calculul, cate doua torturi babane pe saptamana, cum sa nu te ingrasi? Incerc eu sa ma fac ca nu vad tortul din camara, dar de cand iau Nutrinatal (care da foame) si mai ales de cand il plimb pe bebe vreo 2 ore zilnic am o foame in fizic de zici ca trag la rame toata ziua.... Si eu care speram sa slabesc cu atata plimbare impingand la carucior... Nici o speranta, am ajuns sa ma rog sa imi mentin greutatea! Gogolos si printisorul (24 decembrie 2005)

#15
mara95

mara95

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 17:24

Xandra, misto pantaloni are Vladut, da' aia scurti sunt beton! Ce am facut la indicatia Silviei(ca oricum am timp, ca toata lumea din casa doarme):am deschis o poza de a lui valdut(cand e serios) si una a lui Stefanel(cand rade) si le-am pus alaturi.Ai impresia ca e una si aceeasi persoana! Corecta observatia Silviei:cam seamana bine cei doi flacai frumosi!

#16
Buluci

Buluci

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 18:28

Azi m-am uitat pe sarite la poze si taaareeee mi-au placut!
Ilenutza, ce fain iti sta cu cu palarie!Mama mia , ce oki frumosi ai! Eu am o mare slabiciune la oki verzi si albastri, si cred ca nu-s singura!

Bicule, de mult vroiam sa-ti spun ca sunt innebunita dupa poza (eticheta) care deskide albumul tau!Mi-am salvat-o, fara sa-ti cer voie![pup]

Maria Alexia , ce mi-au placut tortul si soricelul(de plush)![;)][pis]

N-are omul ce face si mi-am gasit un alt subiect de ingrijorare:
Ma uitam la niste poze de-ale bb(Vladut-joy, Stefanel-Silvia), si ma minunam ce sus ridica capul bebelusi cind stau pe burtica! (Cred ca unghiul are mai mult de 30 de grade)
Simon al meu e cam puturos la faza asta![q]Il ridica, dar nu asa de mult cum vazui in pozele voastre!In seara asta, inaite de baie, o sa-l pun din nou pe burta si sa ma uit mai atenta!
O sa iau un raportor sa masor unghiul[:-)))]
Fac si eu haz de necaz!



Cristina Baku & [copil]Simon(26.12.2005)
Poze
Povestea nasterii







#17
felicia74

felicia74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.682 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 18:50

quote:
Originally posted by Gogolos
Declar ca e imposibil sa nu te ingrasi daca ai nascut si locuiesti in Ardeal (cel putin in zona mea, Alexandrina stie de ce )! La noi e obiceiul ca dupa nastere sa iti vina rudele sau prietenii in vizita "cu merinde" -asa se zice aici. Adica, pe langa cadoul pentru bebe mai aduc si ceva alcool pentru mama (ca le prinde bibe[alcool] la cat alcool poate sa bea o femeie ce alapteaza) si neaparat tort sau prajitura. Asa ca cam de doua ori pe saptamana imi vin rudele (puhoi nu alta, ca cica e obligatie vizitezi o proaspata mamica, si cu ocazia asta iti vezi si rudele pe care nu le-ai vazut de ani de zile - ce bucurie[bang] sa te trezesti cu toti pe cap, nasol e ca nu poti refuza, ca numai te anunta ca vin, nu iti cer voie[xx(]) si aduc cu ele cate un tort de vreo 2 kile. Faceti voi calculul, cate doua torturi babane pe saptamana, cum sa nu te ingrasi? Incerc eu sa ma fac ca nu vad tortul din camara, dar de cand iau Nutrinatal (care da foame) si mai ales de cand il plimb pe bebe vreo 2 ore zilnic am o foame in fizic de zici ca trag la rame toata ziua.... Si eu care speram sa slabesc cu atata plimbare impingand la carucior... Nici o speranta, am ajuns sa ma rog sa imi mentin greutatea! Gogolos si printisorul (24 decembrie 2005)
Ei, nu, ca vreau si eu in Ardeal![pofta][yum] Daca nu poti manca atatea torturi, mai trimite prin curier expres la bucuresti!!! Noki [floare3][floare3][floare3] daca vrei tu sa ne facem declaratii[il] in public, fie: mi-a placut tare mult ieri, am stat si eu sa ma uit mai atent la produse[:0], ce mai, m-am relaxat. Si cand te gandesti ca ieri am inceput cu mers la coafor, cu mers la soacra-mea iar dupa o luna de izolare in casa, a fost o zi excelenta. Nu-ti face probleme ptr altceva, ca dupa ce ne-am despartit am fost la farmacie[;)][;)][;)]!! Nu am gasit, insa! Ti-am zis eu ca Sarah e o scumpica? Pai acum mi-a demonstrat, cum am stat ea saraca cumintica, numai ea si suzi! Cumintica si frumusica, precum un ingeras[amoras]! Tare mi-a placut de ea![il][il][il] Sa mai repetam experienta! Mamica Ilincai Teodora (15 noiembrie 2005)

#18
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 19:40

buluci esti o dragutza:[:)]! lavi, pentru o clipa am crezut ca vrei sa spui ca seman cu ...pisi!

#19
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 19:47

si am citit intr-o carte cu sfaturi pentru parinti:"o casa curata este o viata irosita"!? Oricum eu am renuntat sa mai am wc curatat cu periuta de dinti! [:)] ilenutza si bb victor - 22 dec

#20
joy04

joy04

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 20:08

CRISTINAB, sa nu crezi ca de fiecare data sta asa...si chiar mi-ai placut cu masuratorile.....[pup].

FETELOR, de 2 zile ma tin sa va intreb: am facut rost de cantar, dar nu stiu sa-l reglez cum trebuie.
Adica mi l-a dat reglat cu 300g in plus, cat cantareste chestia aia pe care pui bb-ul, dar are pe scala de masuratoare,in capatul din dreapta o contragreutate micuta pe care nu stiu cum sa o tin.
ca daca o dau intr-o parte sau alta, este diferenta cam de 100 g ....si zau habar nu am cum trebuie tinuta.
si l-am catarit alaltaseara si avea 6570g si aseara cu chestia aia mai pe mijloc, avea 6500g...deci eu cum o tin?

Si apropo de regurgitat, Vladone ma speria cateodata. Ii sare din gurita de parca parca imi vine sa sun dr ca mi se pare ca-i cu jet.
Adica ii sare din gurita ca unui om mare cand vomita. Dar nu mereu. Si cand ragaie...mai regurgiteaza si atunci nitel.
Ma duc la el ca plange.

joy si [bibe]Vlad Andrei 01.12.2005
ardeiasul meu umplut


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -