Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de noiembrie-decembrie 2005 (25)


157 raspunsuri la acest subiect

#151
silvia_d

silvia_d

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 247 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 12:00

Lavi,mii de scuze,acu'vazui ca m-ai intrebat ceva,si vreau sa fiu si eu prompta ca tine,si nu-mi iese[bang]... deci,cu orice medicament care nu e otc-se arata rp.farmacistului,si se face o adnotare pe verso,plus stampila si data farmaciei. la anticonc.mi se pare ca e valabila 6 luni rp.respectiva. asha ca odata luata de la medic,dupa 6 stampile de la farmacist pe verso,tb,skimbata!asta,teoretic.in practica,mai eliberam si dupa,ca doar nu-s droguri! la medic.de venena si separanda,treaba e mai stricta,reteta se opreste la farmacie si se-nregistreaza intr-un registru special! si nu se elib.mai mult decat necesarul pe o luna! adica,daca dr.a scris:fenobarbital 100 mg.3 tb pe zi,a se elibera 200 pastile,eu tai si scriu;se elib.numai 90 de tb,adica necesarul pentru o luna,bla-bla.bineinteles ca ala face scandal,ne-njura,si eu iar mai bag in spate,la o tigare(oops,n-am voie sa fumez in farma!) o injuratura de dulce despre ce fain e sa fii farmacist in romania,etc...etc... sa va zic o faza cu o colega de-a mea de la alta farmacie: avea super-coada,lume nervoasa,toata lumea intreba peste rand,si ea le spune:da'mai taceti,fiti calmi si educati,ca eu sunt una-singura,voi sunteti 20,etc,etc...aia s-au linisit,si-i vine randul unei femei,de vreo 60 si ceva,genul de gospodina-telenovelista: "off,te-nteleg maica,te-nteleg,ca si eu sunt VANZATOARE ca mataluta,am o toneta de loz in plic in piatza!!" :0))))))))))))))))))) [:D][ups] deci,vanzatoare,ca si ea,inteleserati? Silvia si Sergiu-Stefan-2 dec.05

#152
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 12:04

quote:
Originally posted by anda77
Joy si celelalte fete care hranesc bebeii 100% san, va admir mult ca va chinuiti atat cu sculatul noaptea, cu mulsul, cu batalia pentru fiecare picatura cu galactogil, ierburi, ceaiuri...rasplata o sa fie un bebelus sanatos 100%! Celelalte fete, nu ma injurati, nu vreau sa spun ca ai nostri nu sunt 100% sanatosi, dar e mai bun laptele ala de la san¡K


Merci, Anda, pica foarte bine acum, dupa inca o noapte de alaptat, facut galma de lapte, plansete (de ambele parti), leganat... Azi dimineata la 6 cedasem nervos, chiar ma intrebam daca mai merita [q] Dar apoi a rasarit soarele si ... o luam de la capat, poate azi avem noroc de o zi mai buna.

Canuta - da, cu ser fiziologic se curata ochisorii (si lentilele de contact, printre altele [:D]. Se curata, nu se pastreaza!). Au o furmula asemanatoare daca nu identica cu a lacrimilor, care si ele sunt sarate...

Mie imi place tare mult sa citesc ce progrese au mai facut puii vostri, ce program mai au... Sunt tot mai draguti cu fiecare zi acum [:)] De vreo cateva zile am inceput si noi sa roadem pumnisorii [:)]- pe mine ma amuza si inca n-am nici un gand sa-l dezvat. Nu stiu, nu cumva e si asta o faza in coordonarea mainilor ? De-abia astept sa si le descopere! Si mai astept cu nerabdare rasul ala in hohote cu care ma omorati! [:)]

Noki, eu n-am ajuns la Galactogil (inca [:(]), dar stiu de la Tania (care are botezul astazi - sa-i traiasca Stefanel! [pup]) ca intr-adevar o saptamana te tine o cutie [:(]

Joy, vad ca ne putem lua de mana si la probleme: bifez si eu si 1 si 2.
1. Ceaiul de musetel eu il fac de fapt de chimen si la sfarsit scufund rapid plicul de musetel. Altfel are gust de musetel prea puternic si nu-l ia. Reteta completa e asa: se fierb 100 ml apa cu 1/2 lingurita zahar. Cand clocoteste pun chimen cat iei cu 3 degete (asa s-a exprimat pediatra noastra) si il mai las sa clocoteasca 1 min. Apoi scufund rapid plicul cu musetel. Are efect cotra constipatiei. Daca vrei neaparat sa nu pui zahar, pune si anason - ii da un gust mai dulceag, cumva.
Efect are si portocala mancata de mamica - merci de pont! (Dordiei ??)
2. Piele umeda de la pampersi n-am avut, in schimb plansete rezolvate doar cu dezbracat cunoastem [:(]. Il invelesc intr-un prosop, ii fac cu foenul pe burtica si-l si masez in acelasi timp - pare sa-l calmeze.
In schimb, cand plange mult si tare e transpirat tot de nu stiu ce sa fac mai intai: sa-l calmez (-> adoarme) sau sa-l schimb??

Meems, si noi ziua adormim numai in brate [:(]. O singura data - memorabila! - a adormit singurel jucandu-se cu caruselul.
Anda, cunoastem si noi fazele astea: e mancat, schimbat, povestit, te straduiesti din greu sa-l adormi cu toate metodele, il pui in patutz si... in 2 minute incepe muzica [q]
Parca zicea cineva de pus la capul pautuzului un ceas care sa ticaie tare. As incerca, numai ca eu dorm la jumatate de metru de patutz [:D]

M-am lungit mult si ... inca as mai avea [:p], dar s-a trezit puiul pentru papa [;)]



Maria & [copil] Cristian (22 dec 2005)

#153
silvia_d

silvia_d

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 247 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 12:10

bagai si eu poze noi la contul comun,de fapt,o sa bag acum,intr-un minut! xandra,kiar te rog sa te uiti,sa vezi ce ne seamana flacaii,da ce mult!!! Silvia si Sergiu-Stefan-2 dec.05

#154
madau

madau

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.400 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 12:21

Buna dimineata la toata lumea !
Am cam tras chiulul in ultimul timp la scris, nu ca nu v-as fi urmarit ci ptr ca nu am avut cu ce sa ne "laudam"
Insa cum am inceput iar cu calciul de la Pharco, cum au aparut belelele. Se trezeste noaptea din ora in ora si trage cate un tipat de suntem drepti toti. O doare burtica saracutza si trage niste parturi mama, mama. Plus ca face kk cam moale si de 2-3 ori pe zi. Am zis ca e de la suculetul de morcov, insa pe ala il dau de luni si nu au fost probleme. Cum i-am dat calciu cum a luat-o razna. Aseara dupa baita, am vazut-o eu ca e cam agitata cand o ungeam cu ulei si cum am intors-o pe burtica, a tras un mare kk pe prosop si pe pat de am schimbat patul cu totul [q][q][q]. Plus ca pana il inghite e show mare, jumatate e pe mine, in par, etc.
So, a mai patit cineva asa cu calciul? Oare chiar nu se mai gaseste pe nicaieri gluconatul ala de calciu, ca tare bine ne intelegeam cu el?

In rest mie vad ca mi-a trecut CM, deocamdata a fost bine, ma asteptam la mult mai rau.
Insa cu lapticul nici o imbunatatire, bag Galactogil si ceai la greu, problema e ca fimea s-a facut o puturoasa si nu mai are rabdare sa suga. Trage cat vine usor si dupa aia incepe bataia cu tzitzi si gata, o scuipa si nu e chip sa o mai ia.
Acuma io sunt multumita ca mai mananca si putinul ala, tot e bun ptr ea. Sa vedem cat o mai tine asa.

Anda ai facut cumva si astrograma Mirunei si am scapat-o eu? Sau e pe lista cu restante de care ai zis tu ca o sa te ocupi cand ai timp si inspiratie? Nu vreau sa te stresez dar sa nu o caut degeaba prin scutece.

Daca puneti de vreo intalneala la Baby Expo, vin si eu negresit![si-eu]

Pupici si un we placut, ne citim maine ca azi plecam la nasi cu tortul [yum][yum][:D]

[pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup][pup]

[mamica]Madau si [bb] Miruna (15 dec 2005)
[foto]POZICI
ASA S-A NASCUT MIRUNA

#155
corap

corap

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.297 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 12:45

fetelor, cica sunt bine. ma simt din nou om. febra a scazut mult - am acum 37 cu 5, az-noapte se dusese la 39. mi-a pus gabi la comprese cu apa rece pe frunte... simt acum doar o slabiciune generala, si mi-e fff somn. gandindu-ma acum retrospectiv, mi-am dat seama ca dureri la bila am avut si in timpul sarcinii, si chiar le-am spus med. de fam. si gine, ca ma sageteaza ceva in zona aia, care iradiaza pana in spate. cred ca v-am povestit si voua. durerile au inceput prin luna a 5-a - a 6-a. da' ei: ca nu-i nik, ca se intand muschii, bla-bla-bla, unu'nu m-a trimis sa-mi fac o eco abdominala... ufff. acu'n-am voie sa mananc nimic crud, nimic gras, nimic supe de carne, nu paine proaspata si un intreg listoi cu nu. luni imi ies si rezultatele la analize, si mai vedem. acu'in afara de algocalmine antifebra am mai luat si losec. ceai de cling-cling la greu. si odihna cat pot. e bine ca-i uichend si misuna toata lumea p-aci, pot si eu sa ma odihnesc. maine... va fi o alta zi [;)] c & bbandrei chitaitor [zz] PS [pup] pentru gandurile voastre. nu va faceti griji, ca buriana rea nu piere asa usor [bruta]

#156
anda77

anda77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.548 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 12:54

aseara era asa obosit ca statuse doar treaz pe zi, incat nu s-a mai sculat pt. masa de la 22-23 si io nu l-wm sculat ca stiam ca se enerveaza. mi-e frica de un sugar de 3 luni!!!:) stiam ca se va scula noaptea si asa s-a intamplat, de foame. asta e.

madau, miruna e pe lista

ripley si tania, va urez botezuri frumoase!

bine mai silviuta, daca zici tu, te cred. l-am pus pe lista, mai in fata randului:)) ca erai inscrisa demult, dar eu sunt ramolita si te stersesem la copierea listei:)

dordia, l-am lasat sa planga, dar nu merge. i se umfla buricul degeaba ca nu tace. de carusel ma feresc caci mi-=a ramas in minte ce a zis ripley parca, acu' multe luni, ca nu e bine sa se invarta vca nu are bebe vedere bifocala si dauneaza. oricum are o melodie horror si tare, mai mult il sperie...mutunachi agatati nu-l distreaza...n-am ce face decat sa suport si sa astept sa creasca. am inteles ca de pe la 8 luni nu mai plange nervos...asa o fi?

mama di tutti, ma voi stradui sa nu prinda astrograma menopauza:))


mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita
"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

#157
silvia_d

silvia_d

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 247 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 13:05

pai,mai andutzo,mama! iti zisei de carusel de invarteala,cu motorashu',fara muzica:si pune-l mai in sus,asha undeva deasupra capului sa nu se uite la el,ci doar s-auda motorashu! ia vezi,merge?? si ia vezi tu cu supra-stimularea,de-atata joaca,ei se cam enerveaza! adica,atunci cand se-ntoarce,casca,intoarce capul,nu se mai uita la tine-gata,STOP JOC-pleci din camera,il mai lasi si singurel,etc...cu o jucarioara,sa se uuite la ea! tu,kare acum o luna ne dadeai sfatul ala spartan??!!@(#(U$($U(@Usi mergea de minune...offf....cat bibe ii mai dai,apropos!? Silvia si Sergiu-Stefan-2 dec.05

#158
alexandrina

alexandrina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.504 mesaje

Postat 05 martie 2006 - 13:22

Continuare...


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
[flo]Alexandrina.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -