Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reteta - mancare de ciuperci


10 raspunsuri la acest subiect

#1
eduard2005

eduard2005
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 21 februarie 2006 - 13:03

Buna fetelor, M-am inscris de curand pe forum si sincera sa fiu nu ma mai dezlipesc de calculator, sunt atat de multe lucruri interesante si ce ma doare pe mine cel mai tare: NU STIU SA GATESC [bang], dar sper sa invatat de la voi si sa nu mai fiu criticata. Sotul meu vrea o mancare cu ciuperci, dar eu n-am nici cea mai vaga idee cum sa-i pregatesc asa ceva. Poate ma ajutati voi. Multumesc din suflet ! Pupici Mari, mama lui Edy

#2
adda

adda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 21 februarie 2006 - 14:12

O reteta usoara si rapida: Ciulama de ciuperci (champignon) - 1 kg de ciuperci champignon; - 1 ceapa mare sau doua mai mici; - cativa catei de usturoi sau usturoi praf (din comert) - sare, piper, oregano, marar - dupa gust - 3/4 de cana de lapte rece; - 1 1/2 lingura de faina de grau. Se curata ciupercutele de pielita (coditele le speli bine, eventual le decojesti si pe ele si le tai marginile), apoi se taie in felii subtirele. Se toaca ceapa marunt (cubulete) si se pune la calit in putin ulei, cu grija, sa nu se arda. Adaugi apoi ciupercutele, putina apa si lasi la fiert. Tot acum mai poti adauga si cateva feliute de usturoi (sau praf de usturoi - se gasesc pliculete de cumparat). Cand sunt fierte (cam in 20-25 de minute), intr-un castronas amesteci lapte rece cu putina faina de grau (usor, sa nu se formeze cocoloase). Pasta obtinuta o torni peste ciupercute si mai lasi putin la fiert, amestecand des, sa nu se prinda. Adaugi acum si condimentele: piper, sare, oregano, marar - dupa gust. Se serveste cu mamaliguta. Pofta buna!

#3
adda

adda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 21 februarie 2006 - 14:25

O reteta la fel de usoara :) Ciuperci umplute (tot champignon) - 1 kg ciuperci; - 2-3 linguri sos de rosii; - o ceapa; - sare, piper, oregano, marar; - cascaval ras. Cureti ciupercutele de pielita, la fel si coditele. Pe acestea din urma le toci marunt. Intr-o tigaie pui ceapa la undit in putin ulei, adaugi apoi coditele ciupercilor (chiar si cateva palarii mai mici sau care s-au rupt la curatat - tocate si ele in cubulete), usturoiul tocat marunt, oregano, sare, piper, marar si lasi la fiert putin. Mai pui si cateva linguri de sos de rosii si lasi la fiert inca vreo 5 minute. Intr-o tava (in care ai pus apa si vin alb atat cat sa-i acopere fundul) asezi palariile ciupercilor si le umpli cu (,) compozitia de mai sus. Dai la cuptor la foc potrivit timp de 30-40 de minute. Cand sunt gata, presari deasupra cascaval (sau mozzarella) ras.

#4
bubu05

bubu05

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.259 mesaje

Postat 21 februarie 2006 - 20:42

Ciuperci umplute cu piept de pui
- 8 ciuperci champignion mai mari
- o jumatate piept de pui
- o ceapa mica
- 5-6 catei de usturoi
- coditele de la ciuperci taiate cubulete
- marar
- 2 linguri smantana
- cascaval

Ciupercile se curata, spala si se aseaza intr-o tava pe hartie de copt. Intr-o tigaie de teflon se caleste pieptul de pui taiat cubulete mici-mici, apoi se adauga ceapa si usturoiul taiate tot cubulete, se mai caleste putin, apoi se adauga coditele de ciuperci, mararul si smantana si se lasa pana scade compozitia. Se sareaza, condimenteaza. Se umplu ciupercile si se rade cascaval deasupra. Se coc pana se rumeneste putin cascavalul.

Tocanita de ciuperci cu pui(sau fara)
- 1 kg ciupercute champignion
- 4 cepe mari
- 1 ardei gras mare
- rosii sau bulion
- marar si patrunjel verde
- optional copanele sau piept de pui

Ceapa, ardeiul, ciupercile se taie cubulete mai mari si se calesc putin, apoi se adauga 2 cani de apa calda, o frunza de dafin si se lasa sa fiarba. Se pot pune si bucatile de carne in acelasi timp. Dupa ce au fiert se pune bulionul, se mai lasa putin pe foc, se sareaza si se adauga verdeata tocata marunt. Merge cu mamaliguta.

Mai poti face ciuperci fripte pe plita sau pe gratar, alaturi de alte legume(ardei gras, dovlecel), ies super bune.

Ciulama cu ciuperci si pui

-1/2 kg ciuperci
- un piept de pui
- un sfert pachet unt
- 2 linguri faina
- 3 linguri smantana
- marar verde tocat

Intr-o oala de 2 litri pui la fiert bucatele de piept de pui si ciupercile cubulete mai mari, cu foi de dafin, sare si piper. Dupa ce s-au fiert opresti focul. Separat, intr-o cratita, pui untul la topit, apoi faina, amestecand continuu si imediat cu un polonic pui zeama de la supa cu ciuperci, amestecand mereu sa nu faca cocoloase. Adaugi treptat zeama pana ce obtii consistenta dorita la ciulama. Pui toate ciupercutele si puiul in ciulama, apoi adaugi smantana, mai lasi putin pe foc. Opresti si pui mararul. Servesti cu mamaliguta.

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

#5
Carmen_Marieta

Carmen_Marieta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.506 mesaje

Postat 21 februarie 2006 - 20:48

Mincare de ciuperci Ingrediente: 500 gr. ciuperci, 250 gr. iaurt, 2 linguri faina, o ceapa mare, sare, piper, ulei, cimbru Mod de preparare Se taie ceapa si se caleste in ulei; cind a devenit sticloasa se adaunga cimbrul si ciupercile taiate bucatele. Se calesc citeva mminute. Faina se amesteca in iaurt si se toarna peste ciuperci. Se lasa la fiert pina ce mincarea are o consistenta pastoasa. Optional se pot adauga la mincare si bucatele mici de brinza moale

#6
maimutzica

maimutzica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 465 mesaje

Postat 21 februarie 2006 - 23:31

Uite aici mai multe retete: http://www.desprecop...&TOPIC_ID=11007
Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o demonstreaza zilnic !!!

#7
adrianafedorca

adrianafedorca

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.894 mesaje

Postat 22 februarie 2006 - 19:55

eu ciupoercile le fac asa
calesc ceapa , apoi curat ciupercile ,le tai in 4 coditele la tai rondele, le calesc cu ceapa, pun si un ppic de usturoi, sare piper si le las asa vreo 20-30 min , pana se fac le gusti si vezi cum ti se par, la sfarsit pun un strop de vin alb le mai las 1 min 2 pun marar si ...pofta buna...poti sa le servesti ca atare sau ca garnitura la o friptura



Adriana si bb Cezarica 23 Aprilie 2005

Cezar,minunea mea



#8
adrianafedorca

adrianafedorca

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.894 mesaje

Postat 22 februarie 2006 - 20:00

aaa mi-am adus aminte ...mai fac si mancarica de ciuperci cu pipote

se fierb pipotele bineeeeee pan ascade apa dar nu de tot sa ramana si de sos, se calesc ciupercile cu ceapa ca la reteta anterioara, fara usturoi, se adauga peste pipote se pune smantana se amesteca si se pune marar ...e delicioasa...si ciuperci cat mai multe asta e secretul...eu folosesc champignion proaspete


Adriana si bb Cezarica 23 Aprilie 2005

Cezar,minunea mea



#9
an-k

an-k

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 497 mesaje

Postat 22 februarie 2006 - 23:30

io fac asa ceva: tai ciuperci proaspete in 4 (cam 500g), le calesc in putin ulei, cu sare si piper, cand se inkid la culoare pun cam 100ml(jumatate de pahar) lichior de cirese/ visine, las sa dea cateva clocote si adaug smantana 1 pahar(sa fie smantana mai subtire, daca e groasa mai diluezi cu lapte sau apa. Apoi separat se prajesc bucati de pui pt 4 persoane(de care va plac voua, cantitatea pe care o mancati- pulpe, piept, aripi- eu am facut si cu porc, dar nu-i asa buna), nu mult, atat cat sa prinda putina culoare pe o parte si pe alta, apoi se adauga carnea in sos si se lasa pana e gata carnea, poti sa servesti cu piure, cartofi natur, legume mixte congelate(io iau morcovi broccoli si conopida si le incalzesc in yena la cuptor), orez- si ma rog.. in functie de imaginatia fiecaruia anca si micutza Bianca(14/03/2005)

#10
eduard2005

eduard2005
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 februarie 2006 - 13:39

Va multumesc din suflet pentru retete. Am reusit sa fac una dintre ele si mi-a iesit foarte bine. Mari, mama lui Edy


Panic Questions

  • Progesteron

    Flor_i
    - Ieri, 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

  • Posibilă sarcină??

    Larisa03303
    - feb 20 2024 11:14

Last Blogs

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Tenul în sarcina

    Julix94
    - Ieri, 22:55

  • Glicemia in timpul sarcinii

    Ioone
    - Ieri, 22:19

  • Baiete sau fetita?

    ely4
    - Ieri, 17:50

  • Calatoriile in sarcina

    LarisaG89
    - Ieri, 13:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -