Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de noiembrie decembrie 2005 (20)


153 raspunsuri la acest subiect

#11
crissy77

crissy77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.620 mesaje

Postat 19 februarie 2006 - 19:00

Fata mea are parul atat de lung incat aproape ca-i ajunge in ochi iar dupa baita i se usuca foarte greu. Si cum la noi iernile sunt geroase.... As vrea sa o tund insa nu stiu cum sa procedez. Sa o duc, oare, la un coafor sau sa incerc eu sa o tund acasa? La coafor cred ca ar tunde-o cu masina electrica. Nu ma incanta ideea pentru ca cine stie prin ce capuri a trecut masinaria? Iar de tuns acasa iarasi nu-mi surade ideea pentru ca mi-e teama sa nu o slutesc. Daca se pricepe cineva la tuns, poate ma invata si pe mine cateva manevre! Aaaaaa, noi am taiat si motzul, asa doar ca sa ne putem tunde. Adevaratul luat din mot va fi la varsta de 1 an!!! La cantarirea de aseara mi-a iesit cu 10 g mai putin decat saptamana trecuta... Cred ca m-am tampit eu... sau cantarul... Cristina Negara cu BB Elise-Stefania, 3 Decembrie 2005 http://pg.photos.yah...fanus/my_photos

#12
crissy77

crissy77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.620 mesaje

Postat 19 februarie 2006 - 19:07

Am postat 2 mesaje la subiectul 19, dupa ce se crease sub. 20. As dori sa le reiau: camelia_daniela - Aceeasi problema cu unghiuta am avut-o si noi. Dr. pediatru mi-a recomandat sa o ung cu Bactroban. La noi a avut efect (eu nu i-am taiat unghia imediat; am bagat forfecuta pe sub unghie ca sa o scot de sub piele, dupa care am lasat-o sa creasca; apoi am taiat-o in asa fel incat sa fiu sigura ca nu mai creste pe sub piele - nu i-am taiat colturile). Acum vad ca i-a aparut puroi si la degetul aratator de la mana stanga...[:(] Eu sunt de vina ca nu i-am taiat unghiuta cum trebuie...[bang] Gogolos - Eu hainutele le spal cu un detergent special pentru haine de bebelusi. Nu imi aduc aminte cum se cheama; este la punga de 1250 g si pun la fiecare spalare cate o masura. Conform celor scrise pe punga ar ajunge cam la 50 de spalari. Pun la masina de spalat pe prg 4 la 40 grade. Fara clatire suplimentara. Sunt foarte multumita pentru ca nu i-a aparut nicio iritatie. Domnisoara mea nu vrea sa stea decat pe partea dreapta. Daca, cumva, indraznesc sa o culc pe stanga, numai nu-si rupe gatul incercand sa se intoarca. Daca nu reseste incepe sa planga... Ce-i de facut? Cristina Negara cu BB Elise-Stefania, 3 Decembrie 2005 http://pg.photos.yah...fanus/my_photos

#13
catutza

catutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.301 mesaje

Postat 19 februarie 2006 - 19:20

Leea , Lavinus , Angi , sa va traiasca puiutii , sa va bucurati de ei! Negaracristina , cum sa tunzi copilul? Eu stiu ca pana cand nu se ia motul la copil (la 1 an),copilul nu trebuie tuns. Tu spui ca i-ai luat motul deja....nu inteleg cum vine asta, te referi cumva la faptul ca ia taiat preotul putin din par la botez? Am vazut si eu pozele Andreeic si am plans,inca nu-mi vine sa cred ca se mai poate intampla asa ceva la nastere in ziua de azi! Catutza si [copil] Bianca-Maria(2.11.2005)

#14
leea_cv

leea_cv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 274 mesaje

Postat 19 februarie 2006 - 21:22

Joy,Catutza multumesc pentru urarile transmise lui Tudor si le doresc si eu celorlalti sarbatoriti sanatate si "La mai mare". Negaracristina si pe mine ma bate gindul sa imi tund flacaul de cind l-am nascut.Da toata lumea imi sta in cale zicindu-mi ca pina la 1 an nu e bine,ca trebuie sa se inchida fontanela anterioara mai intai.Asa ca nu stiu cum sa procedez.In plus nu stiu daca astia pe la coafoare sau frizerii ar tunde un copilas asa mic. Am vazut pozele Andreei si ale bebelusei Maria.Doamne ce copil frumos a ramas fara mamica.Iar Andreea era intr-o stare absolut excelenta.Poate ca intr-adevar a fost ceasul rau. Noi am fost azi la tara.Tudor s-a purtat exemplar ca un adevarat flacau de 2 luni.A stat tot timpul aproape in brate la bunicul,asa ca imi va trebui o saptamina sa il dezvat. Pe de alta parte am impresia ca la ultima masa din zi ma cam lasa balta sinii si va trebui sa suplimentez. Leea si Tudor (19.12.2005)

#15
anda77

anda77

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.548 mesaje

Postat 19 februarie 2006 - 22:25

mai, ce este linistea asta pe-aici? trei mesaje ratacite...o groaza de mamici care erau active si n-au mai postat din '44 toamna..nu mai au timp deloc sa intre, nu mai au nevoie de acest grup de suport, nu mai au net...? ce mai faceti?

eu le rechem pe: ilenutza, alexandrina, mara95, silvia, mandy, mirela anca, xandra, monet, mirabilis, mimi dumy etc

au scutire corap care in week-end-uri haladuieste pe munte (bravo ei), mama di tutti care se ambitioneaza mai nou:)) sa nu intre in week-end, shefa cristina care e la tara, coralia care n-are net si ina
s-a rasfatat poetul...doar in brate vrea cand nu doarme...mare galagie face altfel...nu mai vrea sa-si faca si el de lucru cu peretii, cu manutele, ceva...

leea, la multi ani pt. tudor; am primit mailul si asa voi face. ce legatura are tunsul cu fontanela, mamica?![:D] ca doar nu-l epilezi...dupa botez voi analiza si eu problema cu tunsul, dar trebuie numai sa ma hotarasc, eu stiu sa-l tund singura. in liceu imi tundeam prietenii care cereau acasa bani de tuns si se duceau cu ei in carciuma:))) pe primii doi i-am "dezorganizat" putin, dar de la al treilea deja primeam felicitari...n-am nici o tehnica, am doar ochi bun...[:D]
doar n-o sa stau pana la un an...nu vad ce superstitie mai este si asta...motul se ia simbolic, nu trebuie neaparat sa nu-i atingi parul pana atunci...pai pana la un an creste absolut dezorganizat, mai mult la ceafa.., plus chelia din spate de la tocit-frecat de cearceaf...etc...ar arata cam alien netuns...eu il voi tunde nemteste si-i fac si niste tepi cu gel[:D]...cand i-or trece cojile din cap [:D]

gogolos, sunt stupefiata! m-am uitat cand e nascut fiu-tau de vorbeste atat si am constatat ca e printre cei mai tineri din grup, 24 dec...pai e supradotat, draga

mami de poet(09.12.2005)
puiutul meu, Nichita


#16
Bic

Bic

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 19 februarie 2006 - 22:51

Multumesc pentru urari! [flo] Noki, Sma tot o data pe noapte se trezeste. N-am ce-i face. In noaptea respectiva cred ca se trezise de doua ori pentru ca incercam figura cu scutece de bumbac. Pina imi comand unele bune am folosit niste timpenii care s-au udat imediat la primul pipi si normal ca s-a trezit. Cu dormitul in alta camera si eu o intrebam pe Ina cum fac ei, pentru ca mie mi se pare complicat. Adica mi se pare mai greu pentru amindoi: eu va trebui sa ma scol sa ma duc in camera cealalta, sa o alpatez si sa ma intorc, iar barbata-miu se va trezi oricum de doua ori la plecarea si la venirea mea. Asa ca nu prea inteleg care-i spill-ul? Despre AndreeaC: Eu m-am gindit ca cel mai mare ajutor pe care il poate primi Maria acum este lapte matern. Ar fi nemaipomenit daca ati putea dona lapte pentru Maria. O sa o contactez pe Mirela sa vorbesca cu Tudor, sotul AndreeiC, sa vedem daca vrea. [copil] Smaranda, 03.11.2005

#17
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 19 februarie 2006 - 22:59

Va multumesc pt urarile pentru Silviuta!!! [pup][pup][pup] Ieri ne-am sarbatorit acasa si maine la gradinita. anda mama, tu vorbesti? Cand vad si eu dupa o lunga absenta un post de la tine, in el scria: nu am ce sa scriu azi!!! Bic ideea ta teoretic suna bine. Dar problema e ca prin lapte se transmit o gramada de boli, SIDA, hepatitele B, C si altele nedetectate inca. Poate nu toate mamicile care ar dona lapte si-au facut aceste analize, sau poate unele au contactat vreo boala intre timp... Lavinia cu bb Natalia (28.10.2005)

#18
Gogolos

Gogolos
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 19 februarie 2006 - 23:05

Anda, mesi de aprecierile la adresa printisorului meu. [pup]E drept ca doar de vreo 2 zile a inceput sa gangureasca dar asta nu inseamna ca o face non stop. Are si el vreo 3 momente pe zi, mai ales seara cand scoate de vreo 5-6 ori cate un "agu" si "acu" si inca vreo 3 "cai" cand ii schimb scutecul si cand se uita pe perete unde am o poza cu Tweety. Adevarul e ca eu incepusem sa imi fac griji cand i-am vazut pe ai vostri si pe al tau ce "avansati" sunt si saptamana asta deja mi-am intrebat pediatra de ce nu gangureste al meu. Eu ma asteptam sa rada si sa gangureasca de unul singur, ca la mine trebuie sa depun un pic de efort sa o faca, adica ii vorbesc eu vreo 5 minute si ii fac exercitii (adica ii tot repet aaaa, eee, iii, etc. ca o moara stricata) si numai dupa vad ca se chinuie si el scumpul sa zica ceva. Si asta numai cand are chef! Dar eu sunt super incantata, mai ales ca v-am mai zis ca are fraul cam lung la limbuta si se zice ca asemenea copii vorbesc mai greu. Voi cand ii faceti baita la bebei, ca eu ii fac pe la vreo 10 seara si pana il hranesc si ragai se cam face 11:30 si adoarme doar pe la 12. [pup][pup] Gogolos si printisorul (24 decembrie 2005)

#19
T_Ioana

T_Ioana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 837 mesaje

Postat 19 februarie 2006 - 23:36

Buna fetelor!
Nu stiu daca va mai amintiti de mine dar sunt in continuare si in listuta mamicilor de nov-dec 2005, desi am scris mai mult la mamicile de ianuarie-februarie 2006 deoarece DPN meu era 25 decembrie, am fost mai apropiata ca sarcina de fetele de la ian-feb....si am nascut in 3 decembrie 2005[:D]
Eu va citesc si incerc sa invat cat mai mult din experienta vastra ca mamici, a celor care aveti puiutii mai maricei decat al meu. Am vazut ca discutati despre gangurit, al meu cupil in afara de cate un "aaiii", cand rade, nu prea "spune" nimic. De zambit si de ras o face intr-o veselie, chiar ma mir ca este asa de vesel, cum imi aude vocea cum se pune pe ras dar de gangurit....
Si sa va intreb si pe voi, cat de grav este daca are fontanela de deasupra fruntii aproape inchisa (asta a constatat si asistenta)?!

Ioana[mamica] lui [copil]Razvan Gabriel 03.12.2005
Pozicile mele

"Viata trebuie traita asa cum este pentru ca ni s-a dat fara sa o cerem si ni se va lua fara sa fim intrebati"




#20
mara95

mara95

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 20 februarie 2006 - 00:00

Ma chinuiesc sa citesc din urma, ca tare ati mai scris mult... Joy, mersi de raspunsul de acum un scutec sau doua! De ieri am intrat in randul crestinilor!Ne simtim tare bine si suntem mandri foc!Vom pune poze cand vom reusi sa le adunam pe toate! Ce se intampla daca o alaptez pe bb-ita mai des de 2 ore, adica din cand in cand ar putea fi si din ora in ora? Colici nu mai are sigur,atunci i-ar putea fi afectata oarecum luarea in greutate, ca nu s-ar face absorbtia in intestin cum trebuie?Mananca mult si des. A, si inca ceva:din cauza botezului a tot trebiut sa plecam de acasa, si in lipsa mea a trebuit sa avem o rezerva de lapte praf in caz de necesitate.In doua randuri a dormit 3 ore , ceea ce nu se mai intamplase de mult, si s-a trezit exact cand am ajuns acasa si si-a cerut drepturile, in alte doua cazuri a plans de n-a mai putut, dar n-a vrut bibe sub nici o forma, desi trecusera 4 ore, si a mancat dupa ce am ajuns eu acasa.Stiu sigur ca biberonul cu ceai il bea, dar cu lapte praf nu...Asa va fi si mai incolo, sau foamea isi va spune cuvantul in cazul in care scade productia de lapte? Si pentru ca se vorbea intr-un scutec de Milka, sa ma prezint:eu sunt Fulga! V-am pupat si noapte usoara!


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -