Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Prajituri foarte rapide si ieftine!


67 raspunsuri la acest subiect

#41
AbraMack

AbraMack

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 54 mesaje

Postat 06 mai 2006 - 21:59

Viermisor, daca te referi la prajitura DOUAZECI, da, ouale le pui intregi... Spor! Strumfi2004 sunt un pic dezamagita de cum mi-a iesit mie prajitura DESTEAPTA. Si tzie tzi se "desumfla" cand o scotzi din cuptor, fiindca mie asa mi s-a intamplat? Barbatu-meu zice ca e normal fiindca are "baza unui sufleu"...Acuma, dracu stie, eu nu am priceput nimic dar ma gandesc ca stie el ce spune ca doar ii bucatar. Astept insa sfaturi, poate am gresit eu cu ceva!!!? AbraMack si a ei... astrala!!! http://www.babiesonl...babies/a/astra/

#42
osna

osna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.072 mesaje

Postat 07 mai 2006 - 02:23

viermisor,daca ai robot le poti amesteca in el:ouAle intregi cu zaharul la inceput 1min apoi eu am pus uleiul,iar am amestecat si la final restul ingredientelor(faina,praf de copt,arome),si am mai amestecat 2-3 minute.a crescut foarte bine. spor la treaba!

#43
Irinabr

Irinabr

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 09 mai 2006 - 15:48

Buna gospodinelor! Am facut prajitura desteapta ca aveam de toate in casa. A fost uosr de preparat dar.... a crescut asa frumos in tava si dupace s-a racit s-a lasat.... Am avut cuptorul cam puternic si m-am tot chinuit sa o mut sa nu se arda. Dar ai mei au fost super incantati. Baiatului meu ii placea ca are crema. Cred ca as mai pune pe o bucatica frisca si sirop. Dar si asa e excelenta.[papica]

#44
pojogam

pojogam

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 09 mai 2006 - 18:39

va scriu si eu o prajitura buna si rapida
foile subtiri-fine se iau din oras(Linco sau alte variatii)
1 kg de iaurt
10-15 lg de zahar dupa gust;
3 pliculete cu vanilie;
1 lgta de coaja de portocala sau alte arome
200 g stafide
6 oua

se amesteca toate incredientele cu mixerul si se indulceste dupa gust daca mai e cazul. in tava de aragaz se aseaza o foie subtire peste care se pune un pic de ulei si zahar, apoi se acopera iar cu o foaie subtire si asa pana facem vreo 4 starturi; apoi turnam compozitia din vas cate putin, punem si stafide asa cat un pumn presarate peste tot. Iar punem o foaie subtire cu zahar si iar foaie si apoi compozitie, si tot asa astfel pana terminam si compozitia din vas.
Se pune la cuptor si in maxim 20-30 minute e gata.
este foarte delicioasa si usoara pentru stomacel in acelasi timp!

Mihaela si Flaviu
Poze Flaviu

#45
strumfi2004

strumfi2004

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 660 mesaje

Postat 09 mai 2006 - 21:49

buna, fetelor. imi pare rau ca vi s-a lasat prajitura desteapta, mie o singura data mi s-a intamplat, insa atunci eu am considerat ca am tinut-o prea mult in cuptor si "a trecut din copt", cum spune sotul meu, mare amator si implicit, cunoscator, de prajituri [yami]. noi intre timp am repetat praj cu iaurt, cu si mai multe mere, yummy, a papat Mariuca...[pofta] mama Mariei Alexandra [zana] si a lui Stefanut [baietel] Pagina Mariei http://www.babiesonl...mariaalexandra/ Pozici si mai noi http://pg.photos.yah...a_ion/my_photos "Dragostea este indelung rabdatoare; dragostea este binevoitoare; dragostea nu vrajmaseste, nu se lauda, nu se trufeste." I Corinteni, 13

#46
enn

enn

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 11 mai 2006 - 14:45

Tocmai ma pregateam sa postez reteta mea de prajitura cu mere, cind vad ca figureaza deja sub denumirea prajitura cu iaurt. O prepar si eu la fel ca Abra si v-o recomand cu caldura. Urmeaza sa incerc acum celelalte retete. Pofta buna tuturor! E.

#47
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 11 mai 2006 - 16:28

Imi permit sa postez aici o reteta de prajitura ultra-rapida cu iaurt de fructe:
Se ia un vas adanc, dreptunghiular, se pune un strat de biscuiti dreptunghiulari cu vanilie sau cacao, dupa preferinte, se pune un strat de iaurt cu capsuni/visine/cirese, inca un strat de biscuiti, inca unul de iaurt pana se umple vasul (pt cele care stau in vest si stiu care-s biscuitii speculaas/spekulas, ii recomand cu caldura pt ca iese o combinatie excelenta de gusturi).Se lasa vasul vreo 2 ore in frigider, apoi se pune un strat de frisca proaspata, capsuni taiate rondele si eventual cateva frunzulite de menta. E ultra-rapida si foarte racoroasa.
Nu am dat cantitati pt ca astea variaza in fct. de marimea vasului.In principiu s-ar folosi cam 1000ml iaurt la 400g biscuiti, cam 250ml frisca si cam 200-250g fructe proaspete.Normal ca se pot inlocui capsunile cu altceva.Pofta buna!

PS: recomand un iaurt mai grosut sau chiar o crema fina de branza cu fructe.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
[foto][iepu]Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
[foto]poze yahoo


Povestea Almei

#48
mazzel

mazzel

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 97 mesaje

Postat 11 mai 2006 - 19:03

Daniela nu stiu daca am norocul sa fii online acum, tocmai am cumparat biscuiti, bine sa nu ma certi ca nu am luat speculaas ca nu-mi placc si am luat crackers, bine, ce am gasit si eu repede, am luat iaurt de capsuni si capsuni dar am o intrebare: biscuitii nu se insiropeaza ? nu raman prea tari? sper sa fii onlina ca as vrea sa ma apuc acum inainte sa ma apuc de altceva, oricum asta trebuie sa sea la frigider putin. EDIT: draga Danyce merci mult pt reteta, am facut-o si am respectat intocmai reteta, nu am mai insiropat biscuitii si totusi s-au muiat frumos, a iesit o minunatie, mie care nu ma dau in vant dupa prajituri dar asta este ideala si racoroasa, o minune, merci mult de tot.Si se si face usor. O sa pun si o poza sa vezi ce bine si frumoasa mi-a iesit. [:X]

#49
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 12 mai 2006 - 00:34

Mazzel, sorry ca nu am fost online la momentul oportun!Ma bucur ca ti-a iesit asa frumos. Am vazut si poza si arata minunat.Bravo![pup]

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
[foto][iepu]Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
[foto]poze yahoo


Povestea Almei

#50
nushulica

nushulica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.139 mesaje

Postat 12 mai 2006 - 00:51

suna tare bine o fac si eu in weekendul asta[:D]

Nushulica si finutza [copil] Ingrid(11.12.2005)[hop]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -