Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 4)


209 raspunsuri la acest subiect

#41
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 19 octombrie 2007 - 13:39

buna fetele!

Foarte frumoase creatiile voastre, chiar am vazut fusta asa din blugi in Burda este un tipar nu mai retin in ce numar.
Vianne foarte frumoasa geanta, sa nu scoti pozele de acolo, sa le salvez si eu, ma inspir, daca nu te deranjeaza [flo] ieri seara mi-a fost si mie foarte rau, abia am facut treburile neaparat necesare prin casa, sper sa te simti mai bine.

O sa fac si un filmulet cu butoniera, sper sa mearga, pentru ca eu am ap. foto si sper sa ma incadrez in timp, daca nu doar poze pe etape.

Pup toate fetele croitorese, eu sunt tot pe fuga, parca e nebuna sefa mea, nu ma mai inteleg cu ea si apropo tot nu i-am anuntat de sarcina, cred ca sapt. viitoare, pt. ca am inceput sa crestem si se cunoaste burtica, le fac o bucurie, scapa de mine!

Vianne ai un MP.

Elena 14+

#42
diana_roxana

diana_roxana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 20 octombrie 2007 - 19:47

Servus fetele... acum ma chinuiam sa ma gandesc la un model de geanta ca am niste resturi de materiale pe care le pot valorifica. Si vreau sa va intreb, voi ce folositi pt partea de jos (dedesubt) de la geanta care ar trebui sa fie ceva mai tare. Nu as vrea sa folosesc carton pt ca la spalat se inmoaie si nu am alte idei. Nici nu stiu daca pot gasi aici ceva material plastic mai tare dar care sa poata fi si cusut (sau trebuie cusut doar materialul pe langa plastic?).
Si mai am ceva... la voi se gaseste instrument pentru montat capse? Eu nu am gasit prin Bistrita si nu stiu nici un magazin in orasele apropiate. Poate stiti voi. Tonia, stai destul de aproape.... la voi nu se gaseste? Sau prin Cluj?
Va pup si weekend placut [flo][flo][flo].

#43
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 20 octombrie 2007 - 21:10

Ce mai fac albinutzele?
Se vede ca e sf de sapt. Diana_Roxana nu am vaz recent la Dej ap ptr capse, dar voi intreba vanzatoarele de la mercerie daca aduc la c-da,pt ca ne cunoastem fb. Eventual pot sa-i dau fiicei mele sa caute daca reus sapt viitoare cand pl in Cehia.

Weekend placut, Tonia

#44
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 20 octombrie 2007 - 23:11

FETELE!!! Abia am intrat pe usa si m-am aruncat la calc sa va citesc pe nerasuflate. Ma omoara sotz-ul... Super sarafanul Iulia, vreau si eu(fata ta nu stie sa aprecieze acum dar stii ca asa am fost toti la varsta aia, tineri si nelinistiti:))). Dana, rochia rosie e mortala, pacat ca n-am pe ce s-o pun ca ma inspiram din design-ul tau, esti talentoasa rau. Alina, ca de obicei m-ai lasat pfaff[:D], superba gentuta. Spor la vanzare.
Bine ai venit Tania, la cat mai multe mesaje.
Restul de fete, va pup dulce. Vorbim mai pe indelete dupa ce-mi despachetez si-mi pun totul in ordine.
Apropo de masina... Alina imi pare rau sa te dezamagasc dar am luat ceva ca sa nu ma intorc cu mana goala. E cam ca Brother-ul doar ca e o firma no-name. Trebuie sa o incerc.
Pup.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#45
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 00:16

Buna Alina. Sa ai noroc de masina si sa o fol sanatoasa!

Apropo, mai demult discutati de masini. Care va pricepeti la triplock-uri (care-i difer intre overloc si coverloc-nu stiu daca am scris corect denum dar sper ca intelegeti despre ce e vb).Am vazut pe internet Privileg, Brother..., dar s-ar putea ca cele mai ieft (Privileg) sa fie oare? mai mult din plastic. Anul trecut mi-am luat din Cluj de la un mag de stofe (din centru) un triploc mic da'greu de vreo 10kg ca abia am aj cu el acasa. Bineinteles ca vanzatoarele habar n-av cum se infileaza atele si n-am putut sa o incerc. Acasa am descop ca motor era montat invers si alte dereglari. Dupa ce am ch mecan pt masina si mi-a reglat-o am reusit sa cos 2 draperii si atat. Pana la urma am plimbat-o inapoi la Cluj;nu dadeau nici garantie asa ca mi-am recup banii.Vb sotzului:la cati bani am dat pe ea (250 lei)atat m-a tinut, marfa chinezeasca.Masinile orig din Germ sunt cele mai bune;am gasit la un sec-and mas de cus Privilg din 1970 cu 20 oper care merge si la blugi.Uneori imi traga ata jos si se bloc dar in rest coase fb.In curand foto cu ceva cusut de mine.

Viitoarele mamici ce mai fac? Dati fetelor pe grefuit dim si seara (mai ales cel cu miez rosu-e mai dulce, fara pielita), dar nu suc Vianne! La cat de rep se absoarbe in organism tot atat de rep se si elim. Eu si acum ma mai dreg cu cate un gref cand nu-mi cade bine ceva.

Pe curand, adica maine, sper. Tonia


#46
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 14:38

Alina, bine ai revenit!!! [pup] ne era dor de tine! sa ai spor cu noua masinuta, s-o folosesti cu placere si asteptam noile creatii desigur! [invazie]

Pup toate fetele!

Elena 14+

#47
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 15:48

Ajutoooor! Nu stiu cum sa descarc aici pozele[bang][bang][bang][q]

#48
calistoinc

calistoinc
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 23:05

buna fetelor!
am o rugaminte mare ,mare de tot! mi-ar placea sa fac un mic atelier de croitorie si nu stiu exact ce tipuri de masini de cusut imi tb si ce alte accesorii?!am tot studiat si am ales marca Brother(ca e mai ieftina)dar sunt multe tipuri ....
Please help!


#49
tonsis

tonsis

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 23:11

calistoinic.........bine ai venit!
misto ideea dar depinde ce vrei sa faci,ce spatiu ai si ce bani...ca e important sa te organizezi in functie si de ce vrei sa faci...cel mai greu e sa gasesti oameni seriosi,eu mereu ma lovesc de chestia asta
guguluff....bine ai revenit
fetele va pup,eu ca de obicei sunt in viteza......mai vorbim ca am avut un weekend plin si am muncit inclusiv azi


#50
calistoinc

calistoinc
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 21 octombrie 2007 - 23:36

sarut mana pt primire!
ideea e ca nu vreau sa investesc prea mult! ma gandeam pt inceput sa am 2 croitorese !


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -