Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Croitorie - sfaturi si idei(Capitolul 4)


209 raspunsuri la acest subiect

#191
tomari

tomari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 163 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 16:17

Guguluff, din pacate s-a inteles cu totul altceva din ceea ce am scris. Deoarece am fost Stan Patitul (desi masina mea nu era valoroasa material ci sufletesc) am sfatuit-o ca nu e bine sa o vanda. Eu am facut o oferta oricum imposibila in ideea ca decat o Pfaff noua computerizata la care sa stai sa inveti a coase si ultrasensibila, mai bine una veche si robusta.

Poate iar am dat-o in bara cu vorba si nu ma stiu exprima ptr. a sublinia ideea ca nu tot ce e nou si aspectuos e de foarte buna calitate. [:(]



#192
Guguluff

Guguluff

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 617 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 18:09

Tonia, nu ma intelege gresit ca eu n-am zis nimic de rau. Si eu una mi-as dori o masina robusta si ziceam ca nu-mi gasesc dar nu ziceam nimic de tine decat ca si tu apreciezi ceva vechi si tzeapan[cheers], ca vinul. Si valoare sentimentala, eu nu am de unde sa gasesc, prin neam. Maica-mea are una cu pedala, ruseasca. Coase bine dar nici bec nu are... Deci, nu te supara pe mine ca nu vroiam sa te supar[flo].
Dionisia, suna bine materialul. Poate cand ii pui captuseala sa cada mai bine pe corp. Catifeaua ar trebui sa mearga bine la rochie dar probabil depinde si cat de groasa e(ma gandeam la rochiile alea de epoca, lungi si bogate, din catifea).
Aura, din cate vad in poza, nu face butoniere Singer-ul tau. Nu stiu ce sa zic, daca nu are pe schema, nu prea ai ce sa faci cu piciorusul.

ALINA mamica fericita de ELIZA fetitza perfecta (10.04.2006)

#193
Vianne

Vianne

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 18:12

Multumesc mult, fetelor![il] Si eu sunt mandra de burtica mea[:D]

Alina, paturica am terminat-o de tricotat dar ma gandeam sa o dublez cu finet pe spate si sa ii aplic niste floricele crosetate. Greturile s-au rarit dar inca nu m-au parasit[:D]

Elena, iti tin pumnii azi la doctor. Bine ca ai zis la lucru si nu conteaza ce cred ei sau cum reactioneaza.

Va pup pe toate, albinutzelor!

Alina [gravi] 12+



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
http://community.web.../alinavillanova

#194
iulia72

iulia72

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 77 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 22:14

Vianne,arati super! Se vede ca esti mandra,cu toate greturile si starile mai putin bune,ti se vede o bucurie pe fata.Sa va bucurati impreuna
de minunea ca va veni!

Guguluff,am primit mes.,iti multumesc mult! Cred ca voi mai face ceva modificari.

Iulyp,chiar astazi am vazut in ALTEX,masina ca a ta .Era langa alta ca a mea. In afara de design nu mi s-a parut nici o diferenta.A mea face butoniere in 4 pasi.
Eu nu inteleg ptr. ce va mai trb. piciorus daca masina face butoniere? Eu nu prea ii mai vad rostul.

Vivi, sa stapanesti masina sanatoasa si sa faci cu ea numai lucruri frumoase! Si nu te necaji ca nu ii dai de cap! Cand mi-am luat SINGER-ul (acum vreo 4-5 ani) cei de la magazin nu mi-au dat cartea tehnica;dupa ce am facut un scandal monstru,m-am dus acasa si am inceput sa cercetez.A durat pana i-am dat de cap,imi era ciuda ca dadusem banii pe ea si nu prea stiam s-o folosesc.Drept sa spun nici acum nu stiu sigur cate stia sa faca,tot mai descopar cate ceva.Asa ca :rabdare.

Dionisia,sunt curioasa cum iti va iesi rochia,ptr.ca si eu pusesem ochii pe model.

Azi am fost si mi-am cumparat nasturi ptr palton.Nu prea am gasit ce trebuia, dar asta e. Ieri nu am avut perdele(au venit azi ) asa aveam ceva de terminat,apoi mi-am croit sarafanul.Aproape e gata,mai am sa-i pun dublurile la rascroiturile manecii si sa-i fac tivul.Poate am timp pana la sfarsitul saptamanii.
Am sa va arat ce am avut de terminat.Sa nu credeti ca v-am tradat dar imi place mult sa tricotez,asa ca atunci cand ma mai uit la un film sau vreau sa ma mai relaxez,tricotez. E un pulover cu fermoar ptr.fiica-mea.Fermoarul l-am cusut la masina(ptr. prima data).
http://i186.photobuc...72/AAAA0009.jpg

Elena,cum a fost la ecograf? Stii ce va fi? Sau ce ti-ai dori? Si tu,Alina? Stiu, ca cel mai important este sa fie sanatos,dar ce v-ar place?

[fetita] sau [baietel]

Va pup pe toate!

#195
dionisia10

dionisia10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 22:34

Iulia, ma omori- si mie imi place sa tricotez!!!
si mai fac ceva incepand de luni[sofer]

#196
ppisic

ppisic

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 420 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 22:53

Fetelor, pe aici cred ca se gasesc mai usor astfel de masini, dar o masina noua buna , tot o masina noua ramane...parerea mea :) Oricum deocamdata eu o pastrez si pe asta 'antica' pentru ca cea noua are latimea & pasul cusaturilor prestabilite, lucru care ma enerveaza la culme ( dar e vina mea ca nu m-am uitat in magazin mai bine, am cumparat-o asa la repezeala)



Iuly, chiar daca masina ta nu are program de butoniere, tot poti face butoniere, uite aici unele picioruse de la masina veche, si cel care cu 'sageata' este pentru butoniere. 'tehnica ' e putin diferita, dar ar trebui sa iasa [:)]Am sa incerc in weekend, si daca vrei fac o poza mai detaliata !



Mult spor fetelor si pupici la burtici!!!



-------------------

Diana

#197
dionisia10

dionisia10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 22:54

iulyp, daca masina ta face zig-zag, poti face butoniere, doar ca va trebui s-o manevrezi tu; nu este mare diferenta intre butoniera in 4 pasi- in loc sa manevrezi de 4 ori butonul, vei intoarce materialul 1 data , si vei avea grija sa "intaresti " la capetele butonierei, cativa pasi inainte si inapoi (tot cu zig-zag)-aici trebuie sa maresti de 2 ori pasul, si mai trebuie sa fii atenta la pozitia acului , stanga sau dreapta , ca sa vina capetele intarite ale butonierei unde trebuie- sa faci ceva exercitii pentru asta !
pare mai complicata explicatia, dar e mai usor de facut


#198
dionisia10

dionisia10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 23:06

ppisic , care e masina ta cea noua?
pune o poza cu panoul frontal -asta apropo de lungimile prestabilite!
s-ar putea sa ai surprize placute!

#199
midasnu

midasnu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 511 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 23:17

Buna fetele, am revenit de la eco, bebe e bine, ecograful ca aparat nu este performant (din maternitate), si bebe nu statea deloc linistit abia a putut sa-l masoare, este bine dezvoltat, daca o tine asa o sa fie peste 3Kg. Ce este nici atat nu mi-a putut spune, eu clar imi doresc fetita! acum ce-o da Dumnezeu.
Azi m-au surprins sefii, chiar imi dadeau sfaturi sa nu mai ies dezbracata afara si ma intrebau daca stiu ce e bebe, nu-mi vine sa cred!
Vianne sa ne pui poze cu paturica gata, te pupic!

Va pup fetele, sunt foarte obosita, merg la baita, un film si nani

pa, noapte buna

P.S. Alina alt capitol te rugam! [pup][flo]

Elena 16+

#200
dionisia10

dionisia10

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 08 noiembrie 2007 - 23:27

Iulia ce sarafan iti faci?


Piciorusul(talpita) pentru butoniere se foloseste pt. a stabili lungimea butonierei si ghideaza mai fin materialul - sa tii drept la butoniera !


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -