Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cum sa il intzarc prin metode naturale??


36 raspunsuri la acest subiect

#21
mariussimiuc

mariussimiuc

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.915 mesaje

Postat 12 februarie 2006 - 00:56

Mona,ai reusit pana la urma? [pup]

Miha [8**] si [comoara] Robert (18 nov 2004)


[foto]
Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!



#22
Mona_B

Mona_B

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 823 mesaje

Postat 12 februarie 2006 - 03:06

quote:
Originally posted by mariussimiuc
Mona,ai reusit pana la urma? [pup]Miha [8**] si [comoara] Robert (18 nov 2004) [foto]Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bunCand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!
Nu complet...doar seara mai primeste inainte de somn si doar daca face mare taraboi. si dimineata pe la 5.00 Sper ca in doua trei saptamani sa terminam.

#23
Ioanaa

Ioanaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 12 februarie 2006 - 03:39

Depinde de copil la faza cu mustarul, am incercat si eu si s-a uitat mirata dupa care m-a sters frumos cu mana si a mancat :) http://community.web...m/user/corinnax

#24
ver@

ver@
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 12 februarie 2006 - 11:56

Gandacelu,daca chiar vrei sa-l intarci ia de citeste cum am procedat eu.Eram in aceeasi situatie desperata[bang] cu supt non-stop(ziua) si seara nici nu adormea ca dupa 1 ora deja papa san,mai dormea 2 are iar san...si tot asa zi-noapte[bang] pana la 1 an si 4 luni cand am pus capat,cu mila,dar nu aveam ce face.Toata ziua buna ziua tzitzi-tzitzi.Eu eram la masa sa mananc iar el cocotzat la mine in bratze si papa titzi[:D] Atat mi-am dorit sa-l alptez incat nu credeam ca voi reusi sa il intzarc.Si acum...povestea(pe scurt,ca-i tare lunga,lacrimogena): -m-am dat cu ceai de pelin pe sani iar lui Vladutz i-am tot spus ca tzitzi o sa faca buba si nu o sa mai fie buna... -da sa suga [:p] da a si scuipat mititelul.Nu-i venea sa creada...a tot incercat pana s-a convins ca nu mai e buna.De plans nu a plans doar ca se vaita (jelea),ma vedea ca ma dau cu ceaiul pe sani(ca ma dadeam non-stop ca sa se pastreze gustul amar,pt ca dragul de el tot incerca sa vada daca nu cumva nu s-a vindecat) si dragul de el ma dadea si el cu manutzele,ca cica le ungea sa le faca bine.A 2-a zi a facut putzina temp.Iar peste noapte i-am dat ceai din canitza cu cioc.Dormea la tzitzi.De cateva ori a dat sa mai pape dar am scos tzitzica repede...ca era cat pe aci') Nu spun cat am plans eu... Iar cu sanii mei am procedat asa(pastilele si mie mi-au facut rau,f rau.Nu am luat decat una da' era sa mooor de rau):de cate ori se "umpleau" cu laptic scoteam lapticul cat sa ii detensionez,apoi doar seara la culcare si dimineatza iar scoteam lapticul,apoi doar seara si uite asa in max 5-6 zile s-a diminuat secretzia lactata.Fara medicamente,fara comprese reci(ca nu puteam de Vladutz care vroia sa le vada mereu sa le faca mai-mai...) Si uite asa am ajuns sa doooormim si noi peste noapte. Bafta multa si sa ne spui cum vei (ai) procedat. [pup] Vera si Vladutz( 2 ani si 2 luni)http://community.web...m/user/vgv_vera

#25
fdoina

fdoina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 993 mesaje

Postat 12 februarie 2006 - 13:40

Gandacica, cel mai usor e sa-i scoti titica treptat, pana la Pasti mai avem vreme( si eu vreau sa o intarc pe Ioana, care la Pasti face un an, e cam mica, da daca trece vara mi-e teama ca o sa fie mare si desteapta si n-o sa ma mai descurc) La tine am inteles ca e mare problema ca nu vrea biberon, nici ai mei n-au vrut, da eu zic ca-i musai sa-l inveti sa bea din altceva, ca daca-l intarci si nu bea suficient face febra...Eu as incerca sa-i pun in biberon alt lichid, care stii ca-i place, si in prima faza sa incerci sa-l obisnuiesti cu biberonul (sau cu canita din aia cu capac,) Pe urma , ii dai ziua cate un biberon de lapte, si la urma de tot, cand ramane doar suptul de noapte, il pacalesti sa primeasca si noaptea...Eu niciodata nu i-am intarcat brusc, si niciodata n-am avut parobleme cu sanii, pur si simplu cantitatea de lapte s-a diminuat treptat, pana a disparut cu totul...pe cuvant. Si nu cred ca e bine sa-ti fixezi un termen, incerci pana reusesti. Succes, Doamne ajuta!

#26
PUIUMIC

PUIUMIC

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 06 martie 2006 - 18:19

Ioanaa,draga m-ai salvat!!Andutu meu(1an si 5 luni)ma zapacise cu titi vroia mereu si refuza biberonul pe care de altfel il acceptase dar au inceput sa-i iasa maselutele si asa se alinta el vroia doar titi.Din seara in care am citit metoda ta cu leucoplastul am aplicat-o si ...a avut super rezultat.Acum nu-mi mai cere titi si bea frumos biberonul cu lapte ca titi are buba.Avem 2 sapt.de atunci si sunt foarte incantata ,inca ii mai dau noaptea pt ca nu vreau sa intrerup brusc ,sa nu-mi fac nici mie rau.MULTUMIM SI PUPICI PUIUMIC mamik lui Andrei[copil]1 an si 5 luni

#27
kris

kris

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 30 aprilie 2006 - 02:09

Gandacelule, nu avem vesti de la tine! Ai reusit? Si cum ai procedat?

Si eu doresc sa incep intarcatul, dar nu ma indur inca. Am o fetita de 1 an si 3 luni, careia ii place tare mult titzi. Lucrez deja din ian si tot o adora. Ii dau dimineata si apoi cand vin de la servici, ora 16.30. Abia o asteapta! si recupereaza pana seara.
Problema cea mai mare e ca nu stiu cum o sa procedez noaptea: ma trezeste de 3-4 ori si chiar si de mai multe ori, cand ii dau dintisorii. Imi ia si ceai noaptea, dar sanul e san.

Multumesc ca v-am gasit si poate cineva ma va ajuta si pe mine cu vreun sfat.

albume foto
Kris si Bianca Maria (26.01.2005) ora 14.00

#28
AB

AB

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.189 mesaje

Postat 30 aprilie 2006 - 02:52

Gandacelule.. ceai de salvie si ceai de muguri de hamei si tai restul lichidelor si pui comprese reci si foi de varza. Foile de varza le pui la frigider/congelator 30/15 min, le dai o gaura pi centru si apoi pe san pana se moaie si miros. Sunt antinflamatoare puternice, dar pregateste sa arunci hainele in care le-ai pus cand le-ai pus pe sani...puteee Si daca intreupi lactatia fara pui. Scoate-o tot lent intr-o saptamana. Adica chiar de esti singura scoate laptele din sani de cateva ori pe zi (nu noaptea cand prolactina are nivelul cel mai ridicat) imediat ce simti ca se intaresc. Nu-l scoate cu pompa ci babeste in dus prin masajul circular pana nu mai ai nodulete. Daca se umplu rau, ia un lighean mare de apa calda si lasa-ti sanii sa curga in ea... Eu asa am scapat de mastita recurenta cu bebe unu. Bafta multa, Andreea ex-Acushor, actual Aburel Aburit Lately, I'm always late, completely disorganized, and usually a mess! A penny for my thoughts. A dime for my ideas. Here's penny for your thoughts too, a nickel for your kiss, a dime if you tell me that you truly love me and my kids too.

#29
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 30 aprilie 2006 - 05:47

vad ca inca se mai discuta aici... eu l-am intarcat de vreo 2 luni, la 1 an si 3 luni, cam de cand incepusem subiectul asta... a fost o reusita, nici acum nu-mi vine sa cred ca am trecut atat de bine si de usor

l-am lasat cu mama 3 zile, eu am stat la ea acasa iar ea la mine. am baut ceai de salvie si mai putine lichide. mi-am pus si comprese reci si m-am muls cate putin - dar nu mult. oricum, nu m-am agitat prea tare, adica a fost ceva extrem de firesc, din fericire. cred ca lapte am mai avut o luna dupa aia[8D] cert e ca si acum ioachim isi mai aminteste, chiar zilele trecute ar mai fi vrut sa suga nitel[:-)))] dar ii spun ca nu mai am si el intlege - e un copil tare bun. cu biceronul a fost o intreaga tevatura... bineinteles ca nu l-a primit, numai ca la o saptamana de cand l-am intarcat, din cauza eruptiei dentare s-a deranjat la stomac atat de tare si pentru ca nu mai voia sa manance a trebuit sa-l trecem pe saruri de hidratare (solutie electrolitica de la humana) ei bine, efectiv a fost innebunit dupa solutia aia (e un fel de citronada), nu mai scapam de bibe cu solutie nici dupa ce-i trecuse problema[bang] si uite-asa s-a invatat cu biberonul si incet am inceput sa-i inlocuim solutia cu lapte... nici acum nu imi dau seama cum am reusit, ne-a ajutat Dumnezeu![asia]

deci totul a decurs bine! acum ioachim bea laptic din biberon (desi dupa 1 an nu e indicat pt dinti, dar pentru nevoia lui de lapte, ii dau totusi)

Doina, nu stiam ca a fost ziua fetitei tale! LA MULTI ANI!!![bis][bis][bis]

o situatie tragica[mamica]

mami de ileana si ioachim


#30
delia grozav

delia grozav

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 30 aprilie 2006 - 13:33

Am citit si eu ca ma pregatesc si eu sa imi intarc fetita incet, incet.
Acuma legat de biberon si dintisori. Daca bebe bea lapticul repede in maxim 20 de minute si nu sta cu sticluta pe post de suzeta, nu adoarme cu ea, nu e asa problema.
Pe baietelul meu il spalam pe dintisori dupa laptic si la un an si jumatate se clatea frumos gurita.
Si sa nu uit, bea si acuma ceai fara nici un gram de zahar.

Cu fetita imi fac putin probleme ca nu prea bea lichide nici din sticluta nici din canita. dar persevearam. Am incercat si sucuri si ceai dar parca apa chioara e cat de cat buna. Bea cam 50-70 ml.
Suc ii dau cu lingurita dupa masa de pranz dar tare putin, cam 20-30 ml.


Poze
filmulete


dede, Adi 5ani si Medeea 27.07.2005


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -