Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cum sa il intzarc prin metode naturale??


36 raspunsuri la acest subiect

#11
Ele

Ele

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.214 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 13:02

Gandac hai ca te incurajez si eu la partea cu netrezitul noaptea dupa intarcare. Inainte de intarcare ma trezea Denisa de cel putin 10 ori pe noapte pt supt. De atunci a ajuns sa doarma cu noi in pat ca eu eram rupta de oboaseala si nu ma mai trezeam sa o pun in patut. Dupa intarcare la inceput se trezea pt 2 biberoane pe noapte dar incetul cu incetul am scos unul si am rams numai cu un bibe in jur de ora 2. Acuma vrem sa-l scoatem si pe asta. Dar au fost si nopti in care nu mi s-a mai trezit deloc.
In legatura cu sanii cred ca ma tii minte ca eu am rezolvat-o cu pastile ca am crezut ca dau ortul popii de durere. Am incercat si comprese reci si sani legati stransi si varza...dijabaaaa....aveam lapte ca deh copilul ma sugea toata noaptea. [bang][bang]
Aaaa si am uitat sa zic, a dormit cu mama in perioada de intarcare vreo 5 zile (venise la mine special sa o intarc [:D]).

Elena si bb Denisa (26 oct 2004)
Deny..si altii


#12
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 13:45

Bibe cu lapte cu miere ziua...si noaptea...ca sa se intarce natural.Asa am facut eu la Sofia.

I-am dat bibe si dupa aia tzitzi.
Vii la Busteni? nu intarca brusc...te rog...abia urmeaza virozele alea nasoale...



Sabina si [hippi] Sofia Galagia



Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.


#13
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 15:51

fetele, merci... cred ca inca nu stiu ce ma asteapta... cu pastile nu si nu, am luat la Ile si mi-a fost rau de am zis ca adios[alcool] am inteles ca sunt un fel de droguri, de aia nu se dau decat cu reteta expre... deci nu pastile![xx(]

o sa vad... stiu ca va fi nasol, dupa numai o zi cand eram plecata si nu ii dadeam (plecam dimineata si veneam seara) aveam sanii... nu va spun... ai ca o sa plec in cateva ore din bucuresti, ma intorc duminica si va povestesc cum am trecut si peste asta[:D]

Sabina... pup! o sa incercam cu miere

poze pe lentile si poze pe pamant

mami de ileana si ioachim


#14
Papadia

Papadia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 16:01

Gindacelu acuma nu stiu ce sa zic da depinde si de copil.Uite cum am mai spus eu nu am avut necaz deloc cu el noaptea.Nici nu am crezut ca o sa accepte asa usor intarcatu.Cit despre intarcat eu nu am avut unde sa ma duc asa ca l-am intarcat linga mine .Asa am facut si cu primul si cu al doilea.Si din fericire ptr mine nu au fost probleme.Mie mi-a fost mai greu decit lui ptr ca imi venea sa ma pun linga el si sa-i dau sa suga.Daca se mai trezea in primele nopti il lua sotu in brate si gata.Eu pot sa-ti spun ca pe mine nu m-au afectat cu nimic injectiile pe care le-am facut.Si daca o sa ai probleme (doamne fereste )tot acolo o sa ajungi.Ptr ca daca te mulgi laptele nu o sa-ti scada si asa o sa ai tot timpul.Dar sper sa gasesti o metoda buna si sa nu ajungi la injectii.Sa fiti sanatosi si tu si bb. moldovan

#15
Oana MC

Oana MC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 18:31

Gindacel, noi am facut o tranzitie lunga catre intarcat care s-a intimplat la 1 an si 9 luni fara prea mare durere din partea niciunuia din noi. am scos titza de noapte (asta a fost destul de fortat: 3 nopti a plins dupa titza, dar m-am tinut tare si nu i-am dat; prima a fost mai grea, celelalte doua au fost decente - a inteles destul de repede ca nu mai vine titza). urmatorul pas a fost sa reducem titza din timpul zilei. Sugea dimineata si seara. am scos titza de seara, am inlocuit-o cu canita cu lapte pe care am introdus-o inca de cind mai sugea seara, ca sa fie un fel de legatura cu titza. deci am schimbat ritualul de supt seara cu o canita cu lapte si o carticica si a mers de minune. eliminarea suptului de dimineata l-am facut tot asa cu canita de lapte dupa supt. 5 dimineti nu am fost acasa cind se trezea Matei; a fost mama soacra si totul a fost in regula. desi Matei sugea numai o data pe zi, am avut foarte mult lapte.am baut ceai de salvie - 2 cani pe zi (nu mai mult ca e toxic), mi-am pus comprese reci si foi de varza zdrobite pe sini si cind n-am mai putut (a doua zi a fost groaznica - imi intepenise spatele, titzele erau pietroi si nici nu puteam respira bine) am folosit pompa ca sa eliberez putin din tensiune. dupa o saptamina eram bine si pompa o foloseam din ce in ce mai rar (la 2 saptamini, 1 luna). si acum dupa 3 luni de la intarcat inca mai iese lapte din titza. Matei inca isi mai aminteste de titza, asa ca tot timpul am incercat sa ii distrag atentia cu tot felul de activitati; am evitat pozitiile care ii aminteau de supt. dupa ce l-am intarcat se facea ca da el sa suga la animalutele lui...a fost asa o dragoste mare titza...(pentru amindoi) cred ca sint sanse mai bune de intarcat inspre primavara cind veti petrece mai mult timp afara si nu va fi in casa mereu in preajma ta. success si sanatate, Oana si Matei (25 februarie 2004)

#16
Ioanaa

Ioanaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 10 februarie 2006 - 00:13

Eu am incercat sa o intarc la 1 an si 4 luni si nu am avut succes, in 2 zile a dormit vreo 6 ore in rest a plans, iar pe la 1 an si 7 luni mi-am lipit un leucoplast si i-am spus ca mama are buba si i-a fost mila de mine [:D], a uramt o perioada in care nu a mai cerut decat sa o vada si sa ma pupe. Acum are 2 ani si 5 luni si vad ca isi mai aduce aminte cateodata, vine si ma mangaie si se aseaza cu capul pe pieptul meu. Concluzia mea a fost ca atunci cand copilul este pregatit sa renunte o va face usor, daca nu vrea...cat despre mancat noaptea asta abia dupa ce am intarcat-o a inceput sa doarma fara sa mai ceara nimic. http://community.web...m/user/corinnax

#17
iga

iga

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 11 februarie 2006 - 16:32

Eu am intarcat-o pe [copil]la 1an si 6luni in doar 2zile in felul urmator:in prima zi mi-am colorat sinult cu un ruj de culoare mov-vinat(cel mai inchis la culoare ce l-am avut),astfel cind il vedea fugeaaa,dar noaptea ma sugea din nou ca nu-l vedea,cu ruj cu tot[bang].A doua zi m-am dat cu mustar ce continea si boabe(de mustar bineinteles),cind l-a vazut a vomitat si nici nu i-a mai trebuit[cool].Si in ziua de azi cind vede mustarul plinge si isi face greata[:)].Sper sa fuctioneze si la voi!BAFTA![flo] ada

#18
Ira

Ira

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.622 mesaje

Postat 11 februarie 2006 - 21:44

quote:
Originally posted by iga
Eu am intarcat-o pe [copil]la 1an si 6luni in doar 2zile in felul urmator:in prima zi mi-am colorat sinult cu un ruj de culoare mov-vinat(cel mai inchis la culoare ce l-am avut),astfel cind il vedea fugeaaa,dar noaptea ma sugea din nou ca nu-l vedea,cu ruj cu tot[bang].A doua zi m-am dat cu mustar ce continea si boabe(de mustar bineinteles),cind l-a vazut a vomitat si nici nu i-a mai trebuit[cool].Si in ziua de azi cind vede mustarul plinge si isi face greata[:)].Sper sa fuctioneze si la voi!BAFTA![flo]ada
Saracu' copil [:-)))]Sofie :)

#19
Crinia

Crinia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 347 mesaje

Postat 11 februarie 2006 - 22:32

Ada cred ca e prea dura metoda. Acuma preciz ca nu va mai minca mustar in viata lui.

[mamica] Karina mamica lui [copil] LUCIAN (23 februarie 2005)


Oare cit avem?

#20
Mona_B

Mona_B

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 823 mesaje

Postat 12 februarie 2006 - 00:00

Gandacelu, eu am auzit ca ceaiul de SALVIE diminueaza secretia lactata! Si eu inca il alaptez pe Vladutz dragutz, de 1 an si 2 luni+ dar noaptea nu se trezeste decat de doua ori si nu tine neaparat sa suga...il iau langa noi in pat si ne simte aproape, adoarme imediat. Insa spre dimineata, mai mult eu vreau sa-i dau sa suga, ca s-adoarma la loc iar eu sa-mi pregatesc treburile de peste zi. In cursul zilei, daca are activitate si am grija sa-i dau sa rontaie cate ceva intre mese, nu mai e asa interesat. Recunosc insa ca m-am obisnuit cu el sa suga si-l mai iau in brate il pup iar el, tzup!cu mana sub bluza mea si cere[il]


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -