Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cum sa il intzarc prin metode naturale??


36 raspunsuri la acest subiect

#1
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 08 februarie 2006 - 22:33

dragi mamici, va rog frumos sa ma ajutati cu cateva sfaturi, pentru ca, desi am mai trecut o data prin asta, nu a fost prea placut, si sper sa imi iasa mai bine acum.
Ioachim are deja 1 an si 3 luni si ma trezeste foarte des noaptea pentru tztzi... as vrea sa-l intzarc. Orice sfaturi aveti, cu conditia sa fie naturale, nu medicamente, orice, de genul comprese reci, sanii stransi, ceaiuri (am inteles ca cel de salvie inhiba secretia lactata) ORICE dar nu medicamente!!! am luat o data, cand am intzarcat-o pe ile, si mi-au facut foarte rau...

va multumesc!!![asia]

poze pe lentile si poze pe pamant

mami de ileana si ioachim


#2
mimitete

mimitete

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 471 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 04:21

gandacelu, nu imi e clar daca tu vrei sfaturi pt oprirea lactatiei sau sfaturi pt a "convinge" copilu' sa doarma noaptea si sa nu se trezeasca. Eu am 2 copii si de fiecare data am aplicat aceeasi metoda pt intarcare, am eliminat o masa la sin la fiecare 3 zile. In felul asta sinii au avut timp sa se adapteze cererii mai mici si deci sa nu fie dureros. Deci daca tu alaptezi de X ori pe zi acum, redu la X-1 pt urmatoarele 3 zile sau atita timp cit sinii nu se simt umflati, appoi la X-2 si tot asa. Mult succes, Mihaela

#3
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 10:17

merci frumos, ai cea mai mare dreptate, stiu ca asa trebuie sa fac, numai ca nu am reusit, mai ales ca se trezeste de foarte multe ori pe noapte... daca as putea sa-i scot cate o masa cate o masa (noaptea) ar fi bine si nici nu l-as mai intarca, dar sunt asa de obosita incat nu pot sa il iau cu frumuselul, daca se trezeste ii dau sa suga si gata, adormim la loc...

singura solutie e sa il intarc brusc, si mi-e groaza cand ma gandesc ce o sa patesc cu sanii, mai ales ca am mai trecut o data prin asta, cu fetita... dar o data si o data, tot trebuie sa se intample:)

poze pe lentile si poze pe pamant

mami de ileana si ioachim


#4
daniella4

daniella4

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 966 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 11:17

De ce nu pregatesti tu pt noapte un biberon cu laptic si cand copilul se scoala da-i bibe. Eu asa am facut pt a-mi scadea treptat cantitatea de lapte si a mers.
Succes

Daniella, mama lu'Alexis

#5
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 11:17

Eu am trecut-o pe lapte de vaca, pe care la inceput nici nu voia sa-l vada.... M-am chinuit cred.. 2-3 saptamani pana i l-am introdus ziua. Si, asa cum zice si mimitete, treptat i-am scos sanul in timpul zilei... Apoi s-a reglat de la sine in timpul noptii.. se mai trezea si imi cerea ceai.. uitase de tzitzi[:D] O alta metoda ar fi sa stea cineva noaptea cu el.. (desi stiu ca nu se inghesuie nimeni[:p]) Succes la intarcat.. nu-i asa de dificil daca o iei incetisor.. dar cu perseverenta.. si eu ajunsesem rau de tot cu nervii.. [:p].. nu rezist la sculari in noapte mai mult de... 10[:-)))]

#6
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 11:27

adriana, mor de ras[:D] cam la stadiul asta sunt si eu: ma trezeste de m-a rupt[bang] cat despre bibe, nici sa nu-l vada! urla numai cand il vede, darmi-te sa-l ia! e mare acum, intelege, nu il mai pot pacali, mai e si capos[:D]

o sa plec in seara asta din bucuresti si-l las cu mama... problema e: ce sa fac cu sanii mei? ca sa fac trecerea mai usoara! ce planta stiti ca inhiba secretia lactata? sau orice alte metode, dar nu medicamente

merci!

ps: ce-ti mai face burtulica?[il]

poze pe lentile si poze pe pamant

mami de ileana si ioachim


#7
Papadia

Papadia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 11:44

Gindacelu si eu l-am intarcat la un an si 5 luni dar nu treptat.M-am hotarit asa pe moment ptr ca nu mai rezistam.Toata noaptea era cu tita in gura.Asa ca nu i-am mai dat si prima noapte a fost mai greu pe urma a inceput sa se obisnuiasca.Nu i-am dat deloc biberon.Nu a vrut si nici nu am insistat.Dar niciodata nu s-a trezit noaptea sa-mi ceara mincare.Cit despre mine cu sinii am cam incurcat-o dar numai cu unul.Am facut mastita dar am luat niste injectii care nu au fost absolut deloc dureroase si mi-a trecut in 2 zile.Am pus comprese reci si m-am strins tare si mi-a trecut.Nu am mai avut nici un fel de probleme.Inteleg ca tu vrei fara injectii dar daca mai ai lapte mult nu stiu cum o sa fie.Si am inteles ca si usturoiul face sa pierzi lapte.Daca iti place incearca si asa.Eu iti doresc mult noroc si sa scapi fara dureri si necazuri din asta.Pupici moldovan

#8
Teodora D.

Teodora D.

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.345 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 11:59

quote:
Originally posted by gandacelu o sa plec in seara asta din bucuresti si-l las cu mama... problema e: ce sa fac cu sanii mei? ca sa fac trecerea mai usoara! ce planta stiti ca inhiba secretia lactata? sau orice alte metode, dar nu medicamente
Gandacelu, nu am trecut prin ce treci tu pt. ca al meu s-a intarcat singur si sugand tot mai putin am avut parte de cea mai naturala intarcare cu putinta. eu am avut o pompa in tot timpul alaptatului si cu ea "rezolvam" excesul de lapte. ma gandesc ca ti-ar prinde si tie bine sa mulgi cate putin, fie cu pompa, fie manual, atat cat sa nu se intareasca sanii; sigur ca tu vei mulge mai putin decat suge Ioachim si astfel secretia va scadea si intr-un final vei scapa de tot de laptic. nu e o metoda brusca, dar da rezultate. poti combina desigur cu ceaiuri si frunze de varza, dar despre astea nu stiu prea multe.[;)]
Peste 100 de ani nu va conta ce cont in banca am avut, in ce casa am locuit sau ce masina am condus. Dar lumea ar putea fi diferita pentru ca am fost importanta in viata unui copil.

#9
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 12:00

quote:
Originally posted by gandacelu
adriana, mor de ras[:D] cam la stadiul asta sunt si eu: ma trezeste de m-a rupt[bang] cat despre bibe, nici sa nu-l vada! urla numai cand il vede, darmi-te sa-l ia! e mare acum, intelege, nu il mai pot pacali, mai e si capos[:D] o sa plec in seara asta din bucuresti si-l las cu mama... problema e: ce sa fac cu sanii mei? ca sa fac trecerea mai usoara! ce planta stiti ca inhiba secretia lactata? sau orice alte metode, dar nu medicamente merci! ps: ce-ti mai face burtulica?[il]
Gandulica... de ce nu bei neste ceai de pelin[:p]... sa dea dansul si de alt gust... sau ceapa.. sau altceva asa hidos.. Stiu ca astia mici sunt caposi (oare cu cine or semana[:D]).. asa e si Olguta... dar m-am pus care pe care[^] Cu sanii tai nu stiu ce sa zic, oricum NU injectii, Nu pastile.. ca te dau peste cap cu altele.. [xx(].. metode babesti... nu lichide, muls sub jet de apa calda, comprese cu apa rece.. etc.. tot ce stii... Succes[pup] PS: burti e bine.. miscatoare... mare.. vaporoasa...[:p]

#10
gandacelu

gandacelu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.404 mesaje

Postat 09 februarie 2006 - 12:14

papadia, sa inteleg ca din momentul in care nu i-ai mai dat tztzi nu s-a mai trezit deloc, desi se trezea incontinuu inainte?? mama!!![cool]

teodora, asa este, o sa ma mulg cate putin, nu o sa am ce face, dar daca ma mulg, laptele va mai veni... dar tot trebuie sa ma mulg... nu am decat cateva zile la dispozitie, pana duminica, si cred ca tot o sa am lapte cand ma intorc... de asta imi e frica

adriana, crede-ma ca mananc usturoi pe paine si nimic! cred ca-i place si lui[:D]... sunt convinsa ca daca beau si 2 kile de ceai de pelin tot o sa suga, e superaddicted[alcool]

asa e, trebuie sa nu mai beau lichide, cred ca asta e partea cea mai dificila[xx(]

mai ziceti, ca uite-asa mai imi aduc aminte si eu...

poze pe lentile si poze pe pamant

mami de ileana si ioachim



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -