Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ajutor - Remedii pt metastaze


293 raspunsuri la acest subiect

#281
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 15 februarie 2007 - 15:28

Doamne, cat de rau imi pare. Dzeu sa o odihneasca pe mama ta. Iar tu sa ai putere sa mergi mai departe. E cumplit ceea ce povestesti. Intr-adevar ma face sa ma gandesc la ce e mai rau. Pacat ca nici un medicament nu poate face minuni asa cum speram noi. Sa iti de Dzeu curaj si putere de a merge mai departe. Cand ai nevoie sa vorbesti cu cineva noi suntema aici. "Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]

#282
mariarusu

mariarusu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 15 februarie 2007 - 23:20

tragic, draga silviuka- Dumnezeu sa o odihneasca in pace , ne consolam cu gandul ca poate asa e mai bine , ca nu o mai doare nimic , ca acum nu mai sufera. Si noi suntem foarte speriati deoarece nu pot sta tot timpul cu mama , (sta o alta sora de a mea )si mi se face inima cat un purice cand suna telefonul , ma rog sa nu sune noaptea pentru ca stiu sigur ca nu poate fi doar sora mea sa ma anunte.... Sta tot asa de suparata si pierduta nu vorbeste cu nimeni nimic , i s-a facut o ciupreca la buza a facut alergie la nu stiu care medicament i s-a umflat buza, tata urla la telefon sa mergem acasa pt ca s-a umflat si el innebuneste nu mai rezista , ce se face fara ea , va dati seama ce stres.Innebunesc dragelor , nu mai suport , sunta asa de furioasa , si nici nu stiu pe cine sunt furioasa . Ai dreptate crinuta nici un medicament nu face minuni , stiu ca unul dintre geluri e cu pulpa de piersici dar noi avem celalat doar de aloe si are miros un urat , si sunt convinsa ca si gustul e pe masura. Dar oricum nu mai conteaza mama nu mai poate lua nimic. Va doresc si eu sa aveti putere sa treceti peste toate , mai astept vesti de la voi . Maria

#283
danyalo

danyalo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 17 februarie 2007 - 02:28

silviuk DD sa o ierte pe mamica ta ! [q] Si tie sa-ti dea multa putere sa treci peste![:(] Eu am ramas datoare cu lista...trebuie sa o iau de la sora mea... nu am reusit! Din pacate cumnatul meu se va opera luni!Nu stiu ce va mai fi??[:(]La penultima operatie a facut o infectie( sigur a luat de pe acolo din spital ceva) si a stat in spital 3 saptamani![q]. Eu am cam intrat intr-o pasa proasta...trebuie sa gasesc puterea sa ma ridic! Vad numa durere si tristete peste tot![ups] Si boala..de am ajuns sa-mi fie frica si de umbra mea! Crinutz citeam la alt topic ca sustineai ca cito pt. ficat sunt f. toxice!! Offf. doctorita de la cito ( Fundeni) l-a anuntat ca dupa operatie ii schimba tratamentul ( ii pune cito roz???!!) ce or mai fi si alea?Or fi pt. ficat? sau pt. colon? desi la tomograf nu a mai aparut nimic la colon! Stiu ca-l opereaza la ficat...dar...de fapt...nu stiu nimic concret! [ups] acolo toti sunt secretosi cred ca el si sotia lui( sora mea ) stiu cel mai putin( el chiar mai nimic)[:(] starea lui reala nu o cunoaste decat fratele lui...care ii spune doar ca e totul perfect!Da ce el e prost sa creada?! Eu cred ca stie..dar mintea lui nu vrea sa recunoasca!I-l vad ca face orice...e cuminte ia tot ce i se da( nicolit...pumni de pastile). altii nu ar lua o pastila macar! E f.f.f. optimist! Sper sa-l ajute acest lucru! In martie face un an de la prima operatie! Sper sa trecem si de acest hop! desi este f. activ/ agitat... este cam palid...de fapt...paloarea nu i s-a schimbat deloc! Si desi mananca muult ...nu pune un gram peste! Ideea e..ca saracul..de la atatea cito si perfuzii...etc...nu mai are vene disponibile...nu stiu cum vor face![ups] Trebuie sa ne gasim forta sa ne ridicam...si sa fim tari! Cred ca nu avem alta alternativa! Va imbratisez pe toate [flo] dany

#284
ingres

ingres

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 19 februarie 2007 - 20:16

quote:
Originally posted by pisi_ella
Mama viitoarei mele cumnate era in metastaza!! Tot la oase...Spun "era", pentru ca acum e ok, bine-mersi...Statea doar la pat, nu se mai ridica deloc, avea dureri crancene si ii faceau morfina...Si, ce crezi?? L-a vazut la TV pe Istrate, farmacistul si prezicatorul de cutremure!! A apelat la el...au vorbit la telefon...i-a dat tratament. Pastilele lui....MINUNE!!!!!!! Au vindecat-o!!!!!!! Daca nu era vorba chiar de mama cumnatei mele...zau daca as fi crezut o iota!! Ma crezi ca femeia acum si-a reluat activitatile dinainte de boala si analizele ii ies f bine?? Tratamentul il face in continuare...Acum...stiu eu...dupa ce intrerupe tratamentul...ce se va intampla?! Dar orisicat...ESTE O MINUNE!!! DR nu-i mai dadeau sanse...insa ea a ales sa faca tratamentul lui Istrate si...e bine!!! Daca vrei detalii...da-mi un PM si te pun in legatura cu ea...cu cumnata mea! Multa, multa sanatate! [pis]_Ella, [copil]Emma & [bibe] Matei Povestea nasterii lui Matei ;) http://www.desprecop...?TOPIC_ID=58237 http://community.web...ser/emmaandreea Deschide bratele spre schimbare, dar nu-ti pierde din valorile tale.
Va rog frumos, as dori si eu numarul cumnatei dvs. Am baiatul cu cancer cerebral, iar azi am aflat ca are o recidiva in alta parte a creierului, deci, metastaza. va rog frumos, Carmen

#285
ingres

ingres

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 20 februarie 2007 - 01:23

Buna seara, acum am terminat de citit toate mesajele dvs. sunt foarte descurajata, Mihai e lumina ochilor mei, si eu nu pot face nimic. Am luat legatura cu aproape toate persoanele care au descoperit diversele remedii: Niculescu, Istrate, dl.Giurgiu Eugen. Acesta din urma a fost foarte sincer, si v-as sfatui pe toate care aveti probleme sa ii cereti sfatul. Este doctor in biochimie, inventator de noi medicamente, cadru universitar, unul din cei mai mari cercetatori in domeniul plantelor medicinale din Romania si din Europa. Eu l-am sunat si i-am expus cazul meu: mama disperata al carei fiu are cancer cerebral, operat de doua ori, cu recidiva la scurt timp dupa cele doua operatii, un an si jumatate de citostatice, iradieri, nu mai stiu cate sedinte...iar acum, de aproape doua luni, starea lui Mihai s-a inrautatit teribil. Mi-e asa de greu sa va povestesc, dar poate cineva va citi totusi acest mesaj si ma va putea ajuta. Acum m-a anuntat oncologul c-au descoperit o metastaza, aproape de bulbul rahidian. Vor incepe alte sedinte de iradieri... Si l-am intrebat daca ma poate ajuta. Mi-a spus ca nu exista remediu naturist pentru asa ceva, ca la creier nu ar ajunge decat 5% din substanta oricarei plante, ceea ce ar fi ineficient. Macar a fost sincer... Mie desigur mi-e greu sa accept, de altfel, nu pot, nu pot sa nu sper inca. Mihai e toata viata mea,o minune de copil, numai cine nu l-a cunoscut nu l-a iubit,nu pot concepe nici macar o secunda fara el. Acum Mihai e la IOB impreuna cu sotul meu, ii sun mereu si plang intruna. Sunt obligata sa merg la serviciu intrucat e singura noastra sursa de venit si nu ne permitem sa renuntam acum. Mi-e foarte greu si nu stiu cum sa fac fata, am sperat mereu...si inca mai sper, poate totusi...e doar un copil, in mai implineste 16 ani. Il iubesc enorm. Va rog sa ma iertati, nu am vrut sa va intristez...

#286
Pusa

Pusa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 20 februarie 2007 - 12:29

Draga Silviuk, Dumnezeu sa o odihneasca pe mama ta! Pentru toti cei care s-au dus dintre noi, Dumnezeu sa-i ierte! , iar pentru cei dragi lor multa, multa putere! Pentru cei care lupta in continuare, mult, mult curaj, fiindca lucrurile pot lua intorsaturi favorabile de multe ori! Astazi am simtit si eu nevoia sa va scriu pentru a va spune ca si tatal meu ne-a parasit (in 08 februarie) ... Acum stiu si eu ce inseamna... este foarte dureros... Este foarte greu pentru noi copiii, dar si mai greu pentru parintii ramasi singuri. Mama mea este complet dezorientata, chiar daca a fost foarte puternica la inceput. Desi stiam ca tata este pe un drum fara intoarcere, nu ne-am asteptat sa se intample tocmai acum. De 2 luni jumatate lua morfina (MST) si durerile nu-l mai chinuiau. Chiar ne puneam mari sperante intr-un tratament cu Zometa pe care-l incepuse acum 3 saptamani (a avut cancer de prostata-operat, dar cu metastaze osoase) . Se putea deplasa prin casa, manca putin, dar fiecare masa si era optimist. Desi a stiut ce a avut, nu a lasat niciodata armele jos! L-am iubit foarte mult... A fost un suflet tare bun ...

#287
ingres

ingres

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 21 februarie 2007 - 00:36

Va rog spuneti-mi daca ati incercat sau stiti pe cineva care a urmat ragimul lui Petre Anca din Valenii de Munte. As dori mai multe detalii. Multumesc.

#288
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 21 februarie 2007 - 19:54

Ingres te rog sa nu te descurajezi, nu inca. Nu e timp de lamentari si plansete chiar daca ti-e greu (imi pot imagina ce e in sufletul tau) Nimik nu e mai cumplit pe lumea asta decat sa iti vezi copii si parintii in astfel de situatii. Incearca tot ce e posibil, nici un doctor nu stie ce remediu va da rezultate. Oricum ei nu cred in nimik. Ia legatura personal cu Istrate, cu Niculescu, etc. Tratamentul Lui Eugen Giurgiu l-a facut si mama, s-a simtit bine dupa el dar a renuntat pt ca mierea nu merge cu nicolitul. Stiu ca e greu ca nici nu stii ce tratament sa alegi. Vorbeste si cu Dr Togoreanu cu isorelul. Daca vrei nr de tel ti-l dau eu pe PM. Spera in continuare in sansa lui. Si nu ne-ai intristat deloc. Oare ne mai poate intrista ceva? Suntem oricum cu sufletele sfasiate, mai ales cand copii trebuie sa sufere. Iti tin pumnii si sa ne tii la curent cu ce faceti. Pusa Dzeu sa il odihneasca pe tatal tau! Mi-e mila de mama ta care intr-adevar se simte cel mai rau. Asa e si tata. Aseara a plans un pic stand de vorba cu sotul meu decat. Noua nu ne arata. Oricum e distrus dar inca spera ca se va face bine mama. Asa ca va doresc putere de la Dzeu sau din voi insiva sa va ridicati si sa mergeti mai departe. Danyaloce face cumnatul tau? A facut operatia? Cito roz s-ar putea sa fie un pic mai slabe decat alea rosii. Dar nu sunt f sigura. Ar fi bine sa aflati si voi care e strea lui adevarata ca sa stiti cu ce va confruntati. Fratele lui si doctroii nu ar trebui sa fie secreetosi cu voi. El nu trebuie sa stie f multe dar nici nimik caci atunci nu mai lupta. Astept vesti. Mariarusu ce mai face mama ta? Mai manaca, se mai scoala din pat? Sa va povestesc si eu de mama. Aseara am tras o sperietura...ma suna sor-mea la cateva minute dupa ce am vb la telefon ca de obicei seara si imi spunea ca e la fel, ma suna si imi zice ca au dus-o la baie si le-a cazut in brtae, moale ca o carpa. S-au speriat si ea si tata, apropae ca nu o puteau tine. Am crezut ca e sfarsitul. Si-a revenit, au dus-o in pat si cand am ajuns eu era un pic adormita. Vorbeste dar f putin, zice ca o doare spatele dar nu cred ca asa de tare cum zice ea. E schimbata in continuare, de-abia se misca, trebuie intoarsa in pat de altcineva. Iar azi de dimineata nu s-a mai putut tine nici macar tinuta pe picioarele ei. Deci nici la baie nu se mai duce decat tinuta pe brate. Asa ca i-am luat plosca si pampersi, au spalat-o surorile mele de dimineata. Problema e ca am reluat furosemidul caci iar a crescut burta dar ea nu a facut pipi de ieri seara. Ne e teama sa nu faca blocaj renal. Asteptam dr in seara asta sa vedem ce zice. Noi ne gandeam sa ii punem sonda dar el zice ca nu e nevoie. Sa vedem cene zice dar eu nu mai sper. Ea a cerut azi de mancare, a baut mult lichid (dar pipi nu), deci atata timp cat manaca nu are ce sa se intample doar ca se chinuie. Cum o scoala din pat sa o plimbe sau sa o duca la baie isi pierde puterile, isi da ochii peste cap... In rest e constienta, ii intreaba daca au mancat, cat e ceasul ca sa isi vada serialul, etc. Hai ca m-am inatins mult dar simteam nevoia sa ma descarc ca nu mai pot. Am stata toata nopate cu urechea ciulita sa aud telefonul. Sunt cheauna. Cred ca o sa deschid capitolul nou. Sanatate la toata lumea. "Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]

#289
goldi

goldi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.080 mesaje

Postat 21 februarie 2007 - 20:36

Dragele mele, scriu aici nu pentru sfaturi - am din pacate experienta cancerului si stiu f bine ce inseamna si ce implica - ci pentru a va spune ca nu sunteti singure, sunt multi ochi care citesc ce postati si multe suflete care ofteaza alaturi de voi. Va doresc din toata inima, multa, multa sanatate si ca Dumnezeu sa ajute si sa va indrume pasii! Iar pentru mamicile cu copilasii bolnavi ...am scris si am sters de cateva ori ....nici nu stiu ce pot spune ...Dumnezeu sa va ajute!

#290
mariarusu

mariarusu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 21 februarie 2007 - 23:30

Buna fetelor dragi ma tot pregatesc sa va scriu de cateva zile ,dar am tot fost prin spitale cu mama pentru ca una dintre sonde (nefrostoma) i-a iesit din rinichi si a trebuit sa o ducem urgent la urologie, acolo a stat de sambata iar ieri au lasat-o acasa.I-au pus sonda la loc si acum se simte putin mai bine, a primit si 1 l de singe , chiar sotul meu a donat , Nici ea nu se poate ridica singura trebuie ajutata sa se intoarca de pe o parte pe alta , dar ma bucur ca dupa ce am dus-o acasa a inceput sa manance putin . Si ce-i mai important e ca sta de vorba cu noi -nu mai e asa de suparata si nu se mai uita asa in gol cum facea inainte sa mearga la spital , probabil rinichii nu-i mai functionau deloc si se simtea tare rau sarmana. Am patit si noi una buna in saptamana care a trecut,se duce sora mea cu cumnatul acasa la mama cu masina , ei constata ca i-a iesit tubul din rinichi si o imbraca sa o duca la spital pentru ca risca sa faca blocaj renal , cind ajung la Institutul de urologie si transplant renal dr mamei sa ii bata de furios ce era pe ei , si-l certa pe cumnatul meu ca si-a riscat libertatea , ca viata ei atarna de un fir de ata , ca putea muri din prima clipa cand a pus-o in masina si ca trebuia sa cheme ambulanta etc etc... de i-a speriat mai tare decat erau. aveti idee ce sa ii dau ca sa se mai inatreasca putin ? nu exagerez e doar piele si os , Ingres asa cum a spus si crinuta nu te descuraja , lupta in continuare si sa sti ca noi suntem alaturi de tine si te vom ajuta la nevoie. goldi multumim pentru incurajari ,- ne poti impartasi si noua experienta ta , si sa sti ca nici nu m-am gandit ca citesc atatia acest subiect, de obicei lumea considera ca e prea dureros. pusa iti spun si eu sincere condoleante chiar daca putin mai tarziu , Dumnezeu sa-l ierte pe tatal tau. Sa ne mai scri te rog. crinuta , nu in ultimul rand vreau sa-ti spun ca apreciez mult taria cu care ai luptat pentru mama ta , si curajul pe care i l-ai insuflat , faptul ca ai urmarit pas cu pas evolutia bolii ei , si ai stiut intotdeauna ce are si cum sa o ajuti -e mare lucru sa sti , cred ca mama ta e tare mandra de tine . Va doresc tot binele din lume si-mi cer scuze ca m-am lungit asa ,


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -