Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ajutor - Remedii pt metastaze


293 raspunsuri la acest subiect

#271
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 06 februarie 2007 - 14:53

Maria, Crinutz, va citesc aporape in fiecare zi. Sa va dea Dumnezeu putere sa rezistati, este foarte foarte dureros ce se intampla. Exact ce spuneti voi imi povestea mie mama despre bietul tata... ca era ca un schelet...ca i se vedeau toate oasele fetei... ca nu mai avea putere... metastaze in tot abdomenul.. ascita...injectii cu diuretice facute de medicul de familie....Of Doamne, de ce trebuie sa ne chinuim atata pe lumea asta [q] Va doresc curaj si putere si aveti grija de voi !!! Ingrid si Cristi 3 ani si 11 luni

#272
RAMONELLA

RAMONELLA

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.894 mesaje

Postat 06 februarie 2007 - 16:12

Buna fetelor.. Va citesc in fiecare zi..Eu nu sunt in situatia voastra,sper sa ma fereasca Dumnezeu de asa ceva. Dar va citesc in fiecare zi cu speranta ca cei dragi voua se simt mai bine. Nu stiu ce sa va zic,sa va dea Dumnezeu putere sa treceti peste toate durerile,si sa incercati sa nu-l judecati,ca numai el stie ce face si de ce le face. in asteptarea gemenilor http://tt.lilypie.com/yWG8p2.png

#273
mariarusu

mariarusu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 06 februarie 2007 - 23:45

Multumesc pentru cuvintele frumoase tie inridnem si tie ramonela intr-adevar e foarte dureros si pentru cei din jurul bolnavului ca-i vedem zi de zi suferinta si pentru bolnavul de cancer care stie ce are si cunoaste drumul pe care il are de strabatut.Mama nu se simte mai bine din pacate tot ,mai rau a mancat azi si ieri putina supa , ceea ce e f mult fata de zilele trecute cand nu manca nimic, azi a terminat cu perfuziile si am dus-o acasa de la spital o sa mai revenim sapt viitoare, danyalo trimite-ne si noua lista cu pastilele pe care le ia cumnatul tau , cum ii merge nicolit-ul?succes la operatie crinuta ai grija de tine , cred ca mama ta nu poate lua prafurile ii e greata din cauza ficatului , iar cu durerile .... ce ii dati? imi pare tare rau ca trebuie sa treci prin asta , mai bine sa nu ii spui nimic , mama stie tot -pt ca bunica a avut aceeasi boala si ea a ingrijit-o si a vazut totul pana in clipa cand a inchis ochii pentru ultima data - in bratele ei . a ingrijit-o asa cum o ingrijesti si tu pe mama ta , a incercat diverse tratamente dar nimic nu a mai facut-o bine , si asta se intampla doar acum 2 ani , mie mi se pare cam repede sa fie si ea in aceeasi situatie cnd inca are totul proaspat in minte- si asta o distruge cel mai tare poate ca daca nu ar sti ar fi mai bine ,am putea sa o mai amagim dar.... va doresc si eu multa sanatat si am sa revin cu vesti ..sper eu ca mai bune maria

#274
marrina

marrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 871 mesaje

Postat 07 februarie 2007 - 19:11

mariarusu, Crinutz Desi va inteleg foarte bine si as vrea din suflet sa va ajut si sa va incurajez nu o sa mai intru la subiect o vreme. De ieri am inceput tratamentul pentru FIV si trebuie sa fiu cat mai linistita. Cititnd ce scrieti retraiesc ceea ce am trait si mi-e greu. Sunt alaturi de voi din tot sufletul, va doresc putere si mamelor voastre sanatate si putere iar daca veti avea nevoie de un sfat va rog scrie-ti-mi un PM. danyalo Succes la operatie cumnatului tau. De ce cadem? Ca sa invatam sa ne ridicam! marrina

#275
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 08 februarie 2007 - 16:25

Azi se implineste 1 an de cand am postat disperata acest mesaj de ajutor. Nu imi vine sa cred ca a trecut timpul. Si mi-e frica pt ca un an e mult pt un bolnav de cancer. Oare o mai fi mult? Va multumesc tuturor care postati la acest mesaj incurajari, ganduri, tratamente, solutii de toate felurile, idei. Si multumesc si celor care doar citesc si care cu siguranta au un gand bun pt noi. Poate ca acest subiect si voi ati ajutat-o pe mama sa fie inca cu noi. Aici am aflat de multe tratamente, am cerut un sfat de la voi, am vazut ca si voi ati incercat si am avut curaj sa o facem si noi. E mare lucru sa poti vorbi cu persoane care te inteleg atat de bine, care stiu prin ce treci. Danyalo curaj in continuare si sa iasa bine operatia si de data asta. Spune-ne ce mai ia cumnatul tau. Marrina ti-am trimis un Pm cu multa bafta pt bb. ingridnen, RAMONELLA multumesc pt incurajari. Nu stiu ce sa mai facem cu acita asta. Are dureri in spate si de burta. Nu stiu daca e ca o apasa lichidul sau de la tumori...Ia tramadol pt dureri. Nu stiu de ce au revenit pt ca inainte de Craciun nu le avea. De cand a inceput sa simta balonarea, adica de cand s-a acumulat lichid, de atunci au reinceput durerile. Nu stim cum sa o mai imbunam. Azi i-a zis surorii mele ca ii e frica sa nu ii strice nunta (o are programata in septembrie). Va dati seama cum s-a simtit si sor-mea, a plecat plangand la munca. E din ce in ce mai greu. Imi doresc sa dispara boala asta intr-o zi. Macar boala asta! Poate Dzeu ne va asculta si va face o minune sa nu mai fie nimeni bolnav de cancer. "Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]

#276
silviuk

silviuk
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 11 februarie 2007 - 02:36

Buna Crinutz, urmaresc de 2 luni mesajele postate de tine si de celelalte, dar nu am avut destul curaj ca sa pot sa vb. si eu despre pb. mele pe acest forum, cu toate ca ne leaga f. multe. Mama mea are metastaze osoase si la ficat, aparute dupa o histerectomie totala(la6 luni de la operatie). Asta se intimpla anul trecut in septembrie, cind a fost operata din nou dar, in zadar... nu s-a mai putut face nimic. Ne-au dat-o acasa si ne-au spus sa incercam pe cale naturista. Asa am si facut:petrol, favisan calivita, forever, cart. de rechin si astea sunt doar citeva, probabil le stii si tu si ceilalti aflati in aceeasi situatie cu noi. In prezent mama a facut ascita, ficatul i s-a marit f.f.f. mult, dupa cum ni s-a spus tumora ar fi prins si splina si pancreasul. de 2 zile nu prea mai maninca deloc, o doare ficatul f.tare, iar la baie ajunge f. greu. Acum am fost la ea sa vad ce face si i-am dat solphadeina pt. ca au inceput din nou durerile, dar nici aceste pastile nu prea le mai poate lua. pt. durere ii mai facem injectii cu tramadol, alternate cu Ketonal, tralgit si solphadeina, iar pt. ascita furosemid injectii. Astept cu nerabdare sa scrii ce mai face mama ta. Sper sa fie bine(daca se poate spune asa, in conditiile astea) Si eu ca si tine ma intreb in fiecare zi oare cit mai e? O mai fi mult, putin? Numai Dumnezeu stie, dar ma rog ca atunci cind va fi sa ne dea si noua un semn, Macar atit. Si sa ne intareasca sa trecem peste acele momente. Multa sanatate mamei tale si tie multa putere pt. a putea fi alaturi de dinsa.

#277
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 13 februarie 2007 - 00:19

Intr-adevar silviuk ne leaga se pare acealasi fel boala, excat astea le are si mama. Imi pare rau stiu cum trebuie sa te simti... Ea nu pot sa spun ca se simte bine, e pierduta, a slabit enorm, e desfigurata, cateodata am senzatia ca nu e ea. Vestea buna e ca lichidul a scazut in sfarsit, nu definitiv dar de la 84 cm cat avea la inceput a ajuns pe la 77, 75 cm. A vazut-o sambata si dr internist (a venit acasa ca ea nu se poate deplasa nici pana la baie prea usor) si a controlat-o si a zis ca simte pe acolo si aer. A ascultat si la plamani si el zice ca aude aer si ca nu ar mai fi acolo lichid. Insa durerea de spate si de ficat, splina nu o lasa. Tramadol ia pastile dar o ametesc rau. Nu stiu daca de la pastile sau de la starea generala de rau, anemie, intoxicatie, dar noaptea a inceput sa cada din picioare. Odata s-a impiedicat de patura, odata a cazut in fata usii si acum cateva seri in baie, zice ca a simtit ca i se inmoaie pcioarele. Ce-i ciudat e ca nu se loveste desi a cazut in fund peste un calorifer si ala s-a indoit rau. Dr zice ca e normal ca e fff slabita dar eu ma tem sa nu fi ajuns pe la cap ceva. De-abia vorbeste, se uita in gol, e terminata. Daca nu ar fi durerile ar mai fi ceva. A inceput sa ia si de la Forever prafuri pt inlocuit mancarea, gel de aloe, un sirop, un ceai din 17 plante si niste pastile de lycium care sunt antitumorale si intaresc psihicul. Toate astea ni le-a dat medicul care se ocupa si cu asa ceva. Nus tiu daca ni le-a dat pt bani sau chiar fac ceva. Eu m-am gandit ca poate contin ceva vitamine care sa o mai intareasca putin. Nu stiu ce sa ii mai dam pt durere. El ne-a dat ceva care nu se mai foloseste (cel putin asa a zis farmacista) si care se da la dureri mari de dinti. Se numeste stazepine sau tegretol. Nu am gasit dar am luat altceva care nu mai stiu cum se cheama, ceva asemanator. Voi ce mai stiti ca se ia? Fortral nu il suporta iar ketonal face stomacul tzandari, ea nu l-a suportat. Solphadeina asta e buna sau e prea slaba pt asa ceva? Sanatate si maei tale silviuk si sa auzim doar de bine sau macar un pic mai bine. Cam astea ar fi vestile. Voi cum stati? "Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]

#278
mariarusu

mariarusu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 13 februarie 2007 - 17:44

Buna dragelor silviuka imi pare tare rau sa aud ca si mama ta este bolnava , mi-ar fi parut bine sa te cunosc in alte imperjurari mama e tot mai slabita dar cel putin mai baga in gura doua 3 imbucaturi de mancare , in rest cred ca doar perfuziile pe care le-a facut o mai tin in viata , crinuta o regasesc pe mama in descrierea ta desfigurata , pierduta , probabil ca se gandeste la moarte ,se tot pregateste ..... cum poate mama ta sa ia gelul acela pentru ca eu nici sa-l miros nu pot, am dat si eu o gramada de bani pe produse de la forever , de la calivida , si altele- dar nu le poate inghiti le vomita , asa ca degeaba , credeti ca injectiile cu vasc ar putea folosi la ceva , si unde sa i le faca pt ca ea nu mai are gram de muschi , in vena? va las ca tre sa ma duc la gradi dupa pitic , va mai scriu cat pot de repede va pup pe toate si sanatate multa

#279
Crinutz

Crinutz

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 14 februarie 2007 - 23:52

Nu stiu ce fel de gel ati luat voi dar asta pe care il avem noi de la forever e din pipla de piersica si are gust de un fel de suc de piersici mai diluat, se simte insa si pulpa in el. Nu e deloc scarbos, eu chiar am gustat sa vad cum e. Nici mama nu prea mai vrea sa faca isorelul, ar vrea o pauza insa nu stiu daca e posibil sa il intrerupem si sa il reluam. Nici ea nu prea mai are unde sa faca la cat a slabit. Se poate face si subcutanat insa atunci trebuie preparat altfel, este mult mai diluat si cred ca si mai slab. Oricum trebuie sa iti spuna medicul care se ocupa de isorel ce doza trebuie sa faca si daca e posibil sa faca subcutanat, e in functie de starea bolii. Va pup pe toate. In curand voi incepe un nou capitol ca vad ca aici s-au adunat multe pagini si e greu de urmarit. "Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo]

#280
silviuk

silviuk
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 februarie 2007 - 02:46

Dragele mele, Imi pare rau, dar trebuie sa va dau o veste proasta: astazi am inmormintat-o pe mama. este cumplit, s-a chinuit saraca luni de la 3 dimineata pina seara la 8.30, saraca... De 2 zile nu mai putea sa manince nimic, doar 1-2 bucatele ca sa nu ma supere, in rest statea suparata. cind am intrebat-o ce isi doreste a zis ca vrea sa se faca bine. mama a fost toata viata ei o luptatoare si a tras de ea pina in ultima clipa, de aceea,cred ca s-a si chinuit asa. Dumnezeu s-o odihneasca! Crinutz, nu vreau sa te sperii, dar sa stii ca inainte de a se duce dintre noi si mama era pierduta, nu mai vorbea cu noi, nu se mai ridica din pat, iar la 3 dimineata au inceput sa i se raceasca miinile f. tare si sa spuna ca nu mai poate respira, ca i se pune un nod in git. incepuse sa se schimbe si la fata si incetul cu incetul cu totul. asta a fost. Dumnezeu s-o ierte! Imi pare rau acum dar simt ca nu mai pot sa scriu nimic, nu mi se mai leaga cuvintele. mariarusu, sa stii ca si mama mea a luat gel de aloe in ultimul timp si spunea ca este bun la gust, nici mie nu-mi placea cum mirosea. va las acum pt ca sunt f indurerata si obosita dar va promit ca voi intra si va voi mai scrie despre mama mea. atat pot sa mai fac va pup pe toate si multa sanatate


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -