Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

copil cu ADHD


23 raspunsuri la acest subiect

#1
lilcumarsupiu

lilcumarsupiu
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 02:04

Buna ! Sunt prima oara pe forum si vreau sa intreb daca stie cineva unde as putea merge cu copilul meu care are ADHD la niste terapii mai neconventionale. el are 8 ani[grup]

#2
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 19:42

Nu stiu raspunsul la intrebarea ta, desi cred ca e minunat ca te interesezi de terapii neconventionale, dar voiam sa te intreb daca in Romania se recurge la tratament medicamentos la tratatrea ADHD?
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

Camera lui Marcu

#3
monica ruxanra

monica ruxanra
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 06 februarie 2006 - 08:58

Da, in Romania se recurge la tratament medicamentos. Baietelul meu are 3 ani, si este diagnosticat de un an cu ADHD. A luat rispolept, si encefabol, iar acum ne-a recomandat strattera. E un medicament excelent, dar pentru copii mai mari. Mie sincera sa fiu imi este teama sa il dau. Si eu sunt interesata de terapii alternative. monica ruxandra

#4
oanademunck

oanademunck

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 933 mesaje

Postat 06 februarie 2006 - 13:21

Buna lilcumarsupiu! Am sa iti zic ceva din experienta mea.Eu am lucrat un an in romania cu alex, un baietel cu ADDH, pe vreme cand avea 8 ani (clasa intai) Era la o scoala normala si avea f mari probleme in a invata in a interactiona cu colegii lui de clasa (din cauza modului lui superactiv si uneori violent de a se juca). Ei, in clasa a doua parintii l-au mutat la o scoala waldorff unde este si in momentul de fata (acum este clasa a cincea)scoala de care paritii ca si copilul sunt foarte multumiti (este un copil din bucuresti). Incearca sa obtii o intrevedere cu un terapt il poate ajuta pas cu pas prin terapia jocului si terapii de relaxare sa aiba control cognitiv ( sa se gandeasca cu alte cuvinte)asupra reactiilor lui. In occident acesta este principala tinta in cazul copiilor cu ADDH. Eu lucrez cu 4 copii (adolescenti de fapt) din care 2 au ADDH. Plus ca unde mai lucrez eu din 15 copii 5 au ADHH.Nu stiu daca exista in romania medicamentele de care iti voi spune dar intreaba un doctor. Aici noi le dam copiilor cu ADHH medicamentele numite Relatine (de trei ori pe zi) sau CONCERTA ( o pastila dimineata). Concerta este chiar un medicament revolutionar cu rezultate f bune in ADHH, intereseaza-te la un doctor daca exista in ROmania. Iti spun din experienta, daca un copil de-al nostru dimineata uita sa isi ia concerta toata ziua avem de suferit, sunt fff activi si gru de tinut in frau. Cand ii vad agitati stiu suta la suta sigur ca nu si-au luat medicatia.Insa cauta si un terapeut iar tu lucreaza cu el cu reguli si program , si pentru inceput cu multe pauze (de genul cand isi face lectiile organizeaza-i f bine programul de genul: zece minute la masa la lectii zece minute sa coloreze sau altceva de genul asta, au nevoie de multa variatie ca altfel se plictisesc!!)Variatie si reguli in acelasi timp! Inainte sa inceapa lectiile fa cateva exerictii de relaxare cu el 4-5 minute (pot fi de genul il iei in brate ii zici o scurta poveste gasesti tu, folosestie-ti imaginatia; Desi e mic invata-l sa isi controleze propriul comportament sa se gandeasca inainte!Si intereseaza-te de o scola waldorff; Bafta

#5
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 06 februarie 2006 - 19:25

ADHD nu este o boala in adevarata acceptiune a cuvintului ci mai degraba un numar de manifestari. Diagnosticul nu se pune pe baza unui inbalans chimic ci pe baza observarii comportamentului. Deci daca nu exista nici o dereglare chimica, de ce acceptati sa ii administrati copilului medicamente atit de puternice (ca cele mentionate de voi) si cu efecte negative dezastruoase pe termen lung?
Pot intelege profesorii care prefera copii sedati alternativei de a incerca sa lucreze cumva cu copii hiperactivi si a gasi solutii, dar ca parinti eu zic ca diagnosticul trebuie cumva reevaluat pentru fiecare copil.
In america se considera ca o majoritate covirsitoare din cazurile de ADHD au fost diagnosticate gresit din cauza inabilitatii profesorilor de a se descurca cu astfel de copii si a scolii care pune presiune pe parintii tocmai pentru a isi omogeniza scolarii.
E binecunoscuta puterea grupurilor farmaceutice de a convinge lumea de diferite afectiuni tocmai pentru a isi vinde medicamentele.
Intrebarea mea e daca preferam niste copii drogati, ascultatori si cu note bune, unor copii activi, hiperactivi, care poate nu retin tot dar au mintea limpede.
Oricare dintre medicamentele pe care le-ati mentionat are ca efect secundar dupa ani de utilizare sinuciderea, depresiile, schizofrenia. V-as recomanda un site facut de copiii care au fost fortati de parinti sa isi inghita medicamentele si ce spun ei despre cum viata le era ca un roller coster intre doua doze de medicamente.
O multime de personalitati celebre (Einstein, Newton...) au fost diagnosticati cu ADHD si nici unul n-a facut teribil de bine in scoala, dar au avut norocul ca mintea nu le-a fost tulburata de nici un medicament ca sa poate deveni in final marii cercetatori.
Sint milioane de copii diagnosticati cu ADHD in fiecare an. Mi se pare imposibil din punct de vedere genetic, antropologic, biologic ca o asemenea pandemie sa se fii dezvoltat dintr-data in toata lumea. Si mai ales o boala pentru care desi s-au cheltuit miliarde de dolari in studii nu s-a gasit macar o singura componenta biologica. (a, un anumit studiu spune ca oamenii cu ADHD au predispizitie sa aiba capul cu 0.03 mai mare decit ceilalti!!!) Asta e tot ce s-a gasit.
Desi cred ca suferinta acestor copii e reala, nu cred ca medicatia (una dintre cele mai puternice medicatii existente pe piata si cu cele mai negative efecte secundare) e solutia. Mai ales pentru un copil de 3 ani!!!
A

L’amore che move il sole e l’altre stelle.

Camera lui Marcu

#6
oanademunck

oanademunck

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 933 mesaje

Postat 07 februarie 2006 - 12:28

Te pup Andrada!Fiecare are dreptul la o opinie insa permite-mi ca de data asta sa nu fiu de acord cu tine. In primul rand baietelul despre care este vorba are 8 ani nu 3. in al doilea rand nu cred ca oamenii care iau din unul sau alte motive medicamente sunt drogati, absolut nu!Si eu iti pot da adrese de situri in care ai sa vezi rezultatele unuia sa u altuia dintre medicamente, dar nu despre asta este vorba.Si eu iti pot da exemple de cazuri din experienta in care copii insisi vad o schimbare in mine in urma unui tratament medicamentos. Atentie insa , eu nu absolutizez puterea medicamentelor sunt psiholog deci cred in puterea cuvantului si a altor tratamente dar de aici pana a respinge cu totul ideea unui tratament medicamentos (in cazul ADDH sau nu)este o cale foarte lunga (hai sa desfiintam psihiatria acum ca tratreaza boala psihica si medicamentos). O zi buna tuturor

#7
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 08 februarie 2006 - 02:20

Ei bine si eu sunt de acord cu Andrada. Mi se pare ca unii profesori prefera o turma ascultatoare, decat copii cu personalitati diferite, copii cu care ar fi mult mai dificil de lucrat, evident. Oanademunck, nu te supara pe mine, dar vreau sa te intreb si eu ceva. Pe ce baza este diagnosticat un copil, mai ales de 3 ani, de ADHD? Exista niste analize in acest sens? De ce daca un copil este mai agitat, gata, are ADHD??? Care este diferenta dintre un copil neastamparat, agitat, plin de energie si unul cu ADHD???? Copii neastamparati au fost de cand lumea si pamantul! Nu degeaba se spune ca nu exista copil cuminte si baba frumoasa, nu? Si atunci? Ei bine, puteti da cu rosii, oua sau ce doriti, eu cred ca aceasta boala este pur si simplu inventata pentru comoditatea unora. E mult mai usor sa droghezi, decat sa incerci sa muncesti mai mult. Mie mi se pare o stare normala. Nu toti suntem la fel. Unii sunt mai agitati, au personalitati mai puternice si au nevoie de variatie si atunci avem mai mult de lucru cu ei, altii sunt mai docili si mai ascultatori si atunci parinti sunt si ei mai linistiti. Stiu insa un lucru, eu una n-as da copilului nici un medicament. Am citit si eu cate ceva despre rispolept si m-a cam luat cu groaza. Poate as incerca ceva homeopat, nu stiu...Dar as prefera sa fiu eu ocupata in permanenta cu copilul, decat sa-i dau un singur medicament de acest gen. Si mai stiu ca prin alte tari parintii copiilor diagnosticati cu ADHD au inceput sa refuze sa mai administreze copiilor lor medicamente. Eu consider ca acesti copii sunt doar diferiti, nu bolnavi. Nu va suparati pe mine. Este doar parerea mea. [flo] Claudia

#8
kim222

kim222

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.381 mesaje

Postat 08 februarie 2006 - 03:17

Mi se pare inadmisibil ca un copil de 3 ani sa fie diagnosticat cu ADD....Evaluarea se face incepind cu virsta de 6 ani.

#9
anamari

anamari

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 219 mesaje

Postat 08 februarie 2006 - 05:57

ca mamica de copil diagnosticat cu AD(H)D-baietelul meu nu e insa hiperactiv, si ca adult cu acelasi diagnostic pot sa spun ca sunt si nu sunt de acord cu Andrada...
sunt de acord ca diagnosticul se pune prea usor-a ajuns ca un fel de mod , ai un copil mai agitat, mai energic-gata e hiperactiv.
sunt de acord ca in multe cazuri exista stratefgii de terapie comportamnetal prin care poate fi evitat tratamentul medicamentos.
sunt de acord ca un copil de 3 ani nu poate fi diagnosticat cu adhd-cum spunea si kim evaluarea incepe de la 6 ani.

insa,

exista suficiente studii care sustin o cauza neurologica a adhd.
studii care arata ca exista un risc crescut in familiile cu un membru deja dignosticat cu adhd.
studii care arata ca adultii si adolescentii care nu au fost tratati in copilarie-tratament medicamentos/terapie comportamentala au probleme de adaptare ma tarziu-de la sofat, dezorganizare, incapacitatea de a pastra un loc de munca la anxietate si depresie.





anamaria-Alex 24.08.1993 ,Lia 21.10.2004 si Liam-17.11.2005

poze de copii cuminti

povestea lui alex, povestea liei, povestea noastra
Soyons justes, mes amis! être l'empire d'un tel empereur[…]; et qu'y a-t-il de plus grand? – Etre libre, dit Combeferre.

#10
monica ruxanra

monica ruxanra
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 februarie 2006 - 09:12

Copilul meu a fost vazut de trei medic, nu unul, si toti au pus acest diagnostic. Consecintele acestui ADHD erau deja prezente, si anume un usor retard. De aceea ii dau medicamente, pentru a recupera.retardul lui este dobandit, in urma lipsei de intres pe care o acorda activitatilor. El nici acum nu stie macar sa foloseasca ligura sau furculita, deoarece la masa se fataie pe scaun, da din maiini, vorbeste, deci nu-i atent la ce face. A vorbit destul de tarziu, asta de fapt m-a ingrijorat si am mers la medic.In afara de asta, alerga incontinuu, nu dormea ziua, noaptea se trezea de cateva ori, plangea tot timpul, arunca cu toate jucariile, pe baza acestor simptome a fost diagnosticat. rezultatele s-au vazut imediat dupa inceperea tratamantului. Inca e nervos, si nu are rabdare sa se joace cu o jucarie mai mult de 10 minute, el nici acum nu stie sa faca lego, sau alte lucruri specifice varstei. Am vorbit si cu un psiholog, care m-a sfatiuit sa-i dau tratamentul, si m-a ajutat mult pe mine in ceea ce priveste comportamentul fata de el. Nu a putut lucra insa cu el, caci nu a vrut sa colaboreze. E un copil istet, stie literele, stie toate marcile de masini, de televizoare, etc, in schimb daca nu vrea sa faca ceva, nu putem sa-l pacalim in nici un fel. Psihologul m-a sfatuit sa mai incercam dupa 3 ani si jumatate, poate devine mai cooperant. A fost vazut si de logoped, si a spus ca in privinta vorbitului e pe drumul cel bun. Am reusit sa-l integrez intr-un colectiv la gradinita, si daca acum cateva luni eram tentata sa incetez tratamentul, acum vazandu-l in colectiv, am inteles, ca inca mai are nevoie de el. E diferit de ceilalti copii. In primul rand ca nu interactioneaza cu ei, ca nu vrea. El le vrea jucariile, dar asta n-ar fi asa de grav. Educatoarea nu a putut sa-l faca sa spuna si el o poezie la serbarea de Craciun. de fapt el nu stie decat 2-3 versuri din mai multe poezii, si asta pentru ca el nu sta pe scaun ca ceilalti copii. Mereu imi reproseaza ca nu-l invat sa manince singur, ca nu stie sa-si de-a pantalonii jos la pipi, ca nu bea singur apa, etc. La noi in tara se dau copii afara din gradinite pentru astfel de comportamente. Sa nu mai zic de scoala, caci daca exista un copil care are adhd intr-o clasa, acesta este marginalizat, si evitat, ceea ce e foarte rau pentru ei. Acestea sunt motivele pentru care am ales sa-i dau tratament medicamentos. Am ales intre a-i da un tratament acum, si poate pana la scoala nu mai are nevoie de el, si a nu-i da, si a nu reusi sa interactionez cu el. A facut progrese uriase intr-un an, si sunt multumita. Cunosc riscurile administrarii unui medicament, dar le cunosc si pe cele ale neadministrarii. monica ruxandra


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -