Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Uter septat


7 raspunsuri la acest subiect

#1
madaluta

madaluta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.105 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 20:35

In urma laparoscopiei am fost diagnosticata cu uter septat.eu stiam k e bicorn si m-am bucurat mult cand am aflat k nu este asa.Dr T mi-a spus k aceasta malformatie se poate rezolva usor printr-o histeroscopie. care dintre voi a facut asa ceva ?imi puteti da si mie mai multe detalii?a ramas vreuna dintre voi [gravi]dupa o astfel de interventie? cat timp nu am voie sa incerc sa raman[gravi] dupa operatie? va pup si astept vesti bune de la voi[flo][flo][flo]

#2
luli

luli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 174 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 21:02

Madaluta - o colega de servici a fost operata printr-o histeroscopie de uter septat si i-a spus dr. ca dupa 2-3 luni poate trece la treaba [xinpat] [pup] Behind every love is a great story Luli

#3
Ruxel

Ruxel

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 59 mesaje

Postat 04 februarie 2006 - 22:33

Eu am uter septat si am nascut de 2 ori.
Nu am facut nici o interventie pentru a ramane insarcinata si nici pentru a rezolva problema uterului septat. [:D]
Este adevarat ca pe parcursul sarcinilor am facut cateva injectii cu gravibinon.

Ca sa fiu si mai explicita, la prima sarcina, acum aproape 8 ani, dr. mi-a zis ca am uter septat, dar ca pot duce o sarcina pana la capat. Eram deja insarcinata cand am aflat de "problema" cu uterul. Am facut injectii cu gravibinon, si totul a fost ok.

La cea de-a doua sarcina (am nascut in iunie 2005), la a doua echografie, eu ii spun dr. de la echo, ca stiu ca am uter septat si sa-mi spuna cum sa fac si ce sa fac...etc. El se uita la echograf si imi spune ca am si uter bicorn, dar ca pot duce sarcina pana la capat fara probleme.........ceea ce s-a si intamplat.

Asa ca stai linistita, nu este asa o mare problema, dar daca poti sa o rezolvi inainte de a ramane insarcinata este foarte bine.

Mult succes.

Ruxel

Bianca

#4
Flaflo

Flaflo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 599 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 10:56

Si eu am avut uter septat, din pacate s-a descoperit abia dupa ce am pierdut 2 sarcini la 21, respectiv 20 de saptamini! Mi-am facut histeroscopie si dupa aproape un an am ramas din nou gravida. Bianca tocmai a implinit un an si sint cea mai fericita mamica! Problema este ca depinde unde este septul localizat si cit de inalt este! La mine a fost in mijlocul uterului, despartindu-l in 2 cavitati egale. Am auzit de cazuri cind nu a fost nevoie de nici o interventie ca la Ruxel, insa sint multe cazuri mai putin norocoase. Mie mi s-a spus sa astept trei cicluri dupa operatie, eu am asteptat 1 an, ca am fost cam traumatizata dupa cele 2 pierderi! Mult, mult succes si in curind un bebe frumos! Flavia si Bianca[bibe] http://de.pg.photos....sedif/my_photos

#5
acvi

acvi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 234 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 16:25

Si eu am fost diagnosticata in urma unei laparoscopii cu uter septat acum 8 ani(si mie mi se spusese initial ca e bicorn),am facut histeroscopie(si la mine era plasat tot pe mijlocul uterului ca si la Flavia).In 2003 am nascut prima oara ,natural ,la termen un baietel de 3.500 kg iar acum sunt insarcinata in 12 sapt cu bb 2.Ambele sarcini au fost fara tratamente. Multa sanatate!! Gabi [flo]

#6
madaluta

madaluta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.105 mesaje

Postat 22 februarie 2006 - 15:03

multumesc pentru incurajari fetelor! [bis] [bis] [bis] Gata am scapat de sept[bis] si sper k in locul lui sa apara un[copil]sanatos si dragalas.abia astept... va pup [pup] [pup][pup]

#7
valica

valica
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 27 iunie 2006 - 13:04

Pot sa spun ca si eu sunt in aceeasi situatie. Doctorul mi-a spus ca am sept fundic? Ce sanse am? Ati mai auzit de cineva in situatia mea? Va multumesc si va pup!:)

#8
madaluta

madaluta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.105 mesaje

Postat 27 iunie 2006 - 17:58

nu sunt sigura ce inseamna asta, dar presupun k e doar in fundul uteruluisi nu de la un cap la altul cum am vut eu. dc este asa inseamna k problema ta nu e grava si nu trebuie neaparat operat.Am inteles k multe femei au un astfel de mic sept intre cele 2 coarne ale uterului. Madalina [gravi]15+ http://pg.photos.yahoo.com


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -