Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 9 voturi

Prematur !!


297 raspunsuri la acest subiect

#11
diana

diana

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 229 mesaje

Postat 23 octombrie 2006 - 15:27

Neaparat la Bucuresti!!! Cum sa spuna un medic ca la 29 de sapt nu supravietuieste??!! Eu am nascut prematur (intradevar la 33 sapt) dar am avut risc de nastere prematura de la 24 sapt. Cind am incheiat 28 de sapt., doctorul meu a rasuflat usurat ...si a spus ca de la aceasta virsta copilul este salvat fara a avea anumite sechele specifice prematurilor. Eu am nascut la Universitar si totul a fost o.k. Asa ca eu asteptam cu nerabdare sa trec de sapt 28.
Si aceast demers al transferarii bebelusului, sa il faca taticul fiindca mamica cred ca este mult mai bulversata.
Bafta multa
Diana

#12
cosmina_72

cosmina_72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 289 mesaje

Postat 23 octombrie 2006 - 15:31

Draga mea intradevar fiecare cu sansa lui, dar nu poti sta cu mainile in san.Trebuie incercat tot.
Eu am vazut la Municipal copii nascuti la 600g, care traiau si chiar traiesc.
Si cei de la Municipal sunt buni.
Baiatul meu a avut probleme mari la nastere si l-au salvat.Acum are 7 ani si e sanatos (a fost prematur, dar nu asa de mult)

Va tinem pumnii si nu incetati sa luptati

Cosmina, matusa Sabinei

http://sabinac.netfirms.com

http://forum.desprec...09&whichpage=19


#13
blackpanterro

blackpanterro

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.970 mesaje

Postat 23 octombrie 2006 - 15:41

Un copil nascut de la 28 sapt in sus are toate sansele sa fie cat se poate de sanatos.Chiar si copii nascuti la 23 de sapt au sansa asta, desi sunt multi care au probleme minore.

Ce i s-a spus la dr, e cutremurator.Cum pot fi dr atat de indiferenti fata de o viata?!?



Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005)



"Life isn't like a bowl of cherries...it's more like a jar of jalapenos.What you do today might burn your ass tomorrow."

#14
Elise

Elise

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.721 mesaje

Postat 23 octombrie 2006 - 15:41

eu am avut tot 800 de grame la nastere...si 8 luni.

Si cica nu tipam, nu respiram... am stat 2 luni in incubator.... au aparut tot felul de complicatii, printre care astm bronsic.

Cica nici mie nu mi-ar fi dat prea multe sanse medicii - a insistat maica-mea sa ma "mentina" totusi.
Si a refuzat sa imi dea niste antibiotice puternice.
In pofida aigurarilor ca "voi avea sechele oricum" - adica si cu antibiotice, si fara.

Uite ca in final am fost ok, pina la 30 de ani n-am avut sechele, poate apar mai tirziu, cine stie. [:)]

Si daca asta a fost posibil cu aparatura medicala din anii 70, nu vad de ce nu ar supravietui un copil nascut acum.

Elise

#15
akella

akella

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 23 octombrie 2006 - 15:51

Fetelor, fetelor, nu va mai minunati atata despre ce i se spune unei mamici de prematur! Mie mi s-au spus lucruri cumplite atunci cand Daria s-a nascut (29 de saptamani si 980 de grame). Nu intru in amanunte, ca doar povestea ei am scris-o in jurnal...
Liliana, fii tare pentru sora si pentru nepotica ta! Au nevoie de o reprezentanta a familiei cu vointa de fier si determinare! Faceti tot posibilul ca medicii sa se implice serios, sa nu precupeteasca nici un efort si nici o resursa spitaliceasca (incubatorul trebuie sa functioneze foarte bine, sa aiba pregatit un ventilator, lampa cu ultraviolete, surfactanti etc.). Nu uita sa intrebi de ecografia transfontanelara; daca nu i s-a facut una imediat dupa nastere, se poate face si azi (de fapt se poate face pana se inchide fontanela).

Ceea ce nu ne ucide ne face mai puternici.

http://community.web...r/miana_dragnea

#16
liliana29s

liliana29s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 501 mesaje

Postat 23 octombrie 2006 - 16:16

Va multumesc din suflet pt. mesaje . Acum asteptam, va tin la curent.



Liliana si Dani



poze





#17
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 23 octombrie 2006 - 18:01

Tinem pumnii. [flo]

Si eu sunt de parere, ca daca medicii de acolo nu misca un deget, ca ar fi o idee mutarea la Bucuresti. Cum adica n-au consultat-o?????

Oricum, la Bucuresti macar conditiile si posibilitatile, sunt cu totul altele.

[gravi] 34+

Ruxandra & Matei (4,5 ani) & sotul drag
_________________________

Rasul e ca stergatorul de parbriz: nu opreste ploaia, dar iti permite
sa iti vezi de drum. (Jeanne Wasbro)


#18
lili81

lili81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 23 octombrie 2006 - 18:24

Si eu cand m-am nascut am avut 900 de grame, la 6 luni jumatate. Medicii erau foarte pesimisti in ceea ce privea sansele mele de supravietuire, dar m-au bagat totusi in incubator, am stat cu totul 2 luni in maternitate. Ba chiar i-au zis maica-mii ca eu n-am nici o sansa si nici nu va mai putea avea copii vreodata. Dupa 7 luni a ramas insarcinata.
Iar eu sunt ok, am doar ceva probleme de vedere din nastere(am auzit ca foarte multi copii nascuti prematur au probleme de vedre)dar nu grave (-1,50; -1,75).
Multa sanatate nepotelei si surorii tale.

http://pg.photos.yah...ignat/my_photos

#19
Lorelai

Lorelai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 516 mesaje

Postat 23 octombrie 2006 - 18:44

liliana, si eu va tin pumnii sa fie bine micuta. ideal ar fi sa fie acum la bucuresti dar, din experienta va spun ca nu e asa de simplu sa "transferi" un bebe asa de mic. daca spitalul din galati nu are un incubator si aparate de respirat pt prematuri, nu cred ca poseda aparatura necesara pt transfer.

e super ca respira singura dar are nevoie sa stea in incubator pt ca mai mult ca sigur nu isi regleaza singura temperatura. daca spitalul nu are, poate pot procura unul de la alt spital (ma dau si eu cu parerea, poate nu e posibil).

cit despre doctor, sa consulte altul. nu se poate ca fetita sa nu fie consultata deloc. cum spuneau fetele, e necesara ecografia creierului si facute analize de singe ca sa vada daca nu mai sint alte probleme (anemie sau altceva).

multa sanatate fetitei si rabdare si incredere parintilor. fii alaturi de ei si incurajeaza-i. bebe are toate sansele sa creasca si sa se dezvolte normal.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****


#20
miti2004

miti2004

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 23 octombrie 2006 - 19:00

ii trebuie incubator NEAPARAT chiar daca nu are alte probleme !!!! nu mai asteptati sa treaca timpul !

va tin pumnii, dar trebuie sa va miscati repede oameni buni !
chiar daca e asa de mica are f multe sanse, insa depinde si de voi adultii sa va organizati !!!

miti, mamica de [baietel] 20 iunie 2006
http://photos.yahoo....dalena_voinescu


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -