Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 8 voturi

copii cu probleme neurologice


302 raspunsuri la acest subiect

#11
eli05

eli05

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 29 ianuarie 2006 - 12:21

Draga Lazy,poveste noastra seamana oarecum cu a voastra. In cazul nostru pana la 1 an si sapte luni,toti pediatrii au sustinut ca fetita se dezvolta bine.Eu totusi simteam ca ceva nu e in regula.Asa ca am mers la un centru de recumperare fara recomandare si acolo am aflat stupefiata ce diagnostic are fetita:"parapareza spastica".De atunci facem recuperare de 2-3 ori pe zi,iar de cateva zile i-am achizitionat un aparat pentru picioruse(care ne-a costat 85 mil.!)si cu care i-am facut un program zilnic.Ea acum este mare(are 6 ani),merge singura(dar se cunoaste). De vorbit a inceput sa vorbeasca la 2 ani si de atunci nu s-a mai oprit.Asa ca stai linistita.Prematurii vorbesc mai tarziu.

#12
lazy

lazy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 29 ianuarie 2006 - 16:29

Eli,am intalnit foarte multe cazuri asemanatoare cu ale noastre,cu pediatri care spun ca totul este OK si de fapt....La sala de rec unde mergem noi,majoritatea copiilor ajung in jurul varstei de un an,si la insistentele parintilor care incep sa-si dea seama.De fapt, am inteles ca in cazul paraliziilor cerebrale ,hipertoniile se instaleaza in toata splendoarea lor in jurul varstei de 8 luni-1 an,si atunci incep sa fie evidente.
Unde faceti kinetoterapie?Cat dureaza o sedinta la voi?Te intreb pentru ca mie mi s-a spus ca o jumatate de ora pe zi este suficienta,iar voi faceti 2-3 sedinte....
Din punct de vedere psihic este in regula?Ai dat-o la gradinita ?Cum s-a descurcat?


Speranta sau vointa

#13
eli05

eli05

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 29 ianuarie 2006 - 18:00

Noi facem in prezent la centrul Gomoiu,iar seara mai facem o ora cu acelasi profesor.Uneori mai mergem si la dr. Padure,la Budimex. Pentru un copil de 6 ani eu cred ca nu e mult.De altfel si medicii ne-au recomandat recuperare tot de 2 ori pe zi.

#14
eli05

eli05

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 29 ianuarie 2006 - 18:07

Merge la gradi de la 3 anisori.Am avut noroc ca am aflat de o gradinita unde mergea nepotica mea,unde sunt inca doi copii cu probleme.Se numeste "RASARIT"SI pe langa alte obiective,are ca scop integrarea copiilor cu deficiente fizice.Coordonatoare gradinitei este din SUA. Fetita mea se simte excelent acolo,e iubita de toti colegii si a fost primita cu bratele deschise de la inceput.V-o recomand cu drag pentru atunci cand vor creste copii vostri. Noi avem mari emotii cu scoala.Nu stim cum va fi primita.

#15
eli05

eli05

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 29 ianuarie 2006 - 18:11

Scuze,dar am citit din nou ceea ce m-ai intrebat. Da,din punct de vedere psihic este un copil perfect normal.Singura problema este ca scrie cum mana stanga,dar nu cred ca are legatura cu problema ei.

#16
CristinaT

CristinaT

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 29 ianuarie 2006 - 18:34

Imi pare rau ca puisorii vostri sunt bolnavi [q][q][q]. M-au impresionat tare mult povestile voastre si mai ales faptul ca mamicile intrec doctorii[flo][flo][flo].

Va doresc sa va insanatositi miraculos, sa fiti sanatosi, norocosi si sa aveti parte de o viata fericita!

6 ani - 14 februarie 2006






#17
gio

gio

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 29 ianuarie 2006 - 20:31

Buna fetelor, In primul rand tin sa va spun ca va admir, pe voi si pe mamicile de pe forum ca faceti tot ce va sta in putere pt copilasii vostri. Cel putin povestea lui Lazy m+a impresionat ff tare, ca a vrut atat de mult sa aiba al doilea copilas , ca a reusit si face acum tot posibilul pt el. Eu am exact varsta la care tu ai pierdut sarcina a 2a, am o fetita de 2 ani si jumatate si ...am pierdut o sarcina. AS vrea sa gasesc si eu si sotzul puterea sa o luam de la capat, mai ales ca ne asteapta tot ceva de genul cerclaj..stat in pat... Vroiam sa+ti raspund la intrebarea cu premergatorul . Stiu de la colegii kinetoterapeuti ca nu se pun copilasii in premergator pt ca pot sa apara probleme la picioruse, mai ales daca bb nu e pregatit pt mers. Se pot deforma si apoi recuperarea e mult mai grea, pt ca in loc sa se lucreze pe recuperare, se lucreaza pe corectare. Eu zic totusi sa intrebi si kinetoteraputul care lucreaza cu puiul tau, pt ca el stie mai bine. Cat despre limbaj, depinde de la caz la caz, dar chiar daca isi dau drumul mai tarziu prin exercitii ajung sa se descurce f bine. Colega mea lucreaza cu copilasi cu probleme neuro+motorii si iti pot spune ca are cativa vorbareti, care daca te prind la inghesuiala cu intrebarile nu mai scapi[cool]....Si le admir ff tare pe mamicile lor pt perseverenta si pt daruire. Cum ii duc peste tot , multe ii tin in brate si nu se plang o secunda... Chiar daca pt fiecare achizitie trebuie lucrat, lucrat, insistat, efortul e rasplatit pe deplin. Va pup si multa sanatate !!!! ..my shoes are gone my life spent..

#18
dia_b

dia_b

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 30 mesaje

Postat 30 ianuarie 2006 - 00:21

lazy imi pare rau de puiutul tau. M-a impresionat foarte tare si povestea Cosminei. Noi nu avem probleme chiar asa de grave, dar cu toti copii. Pe fetita noastra am nascut-o cu circulara de cordon si a suferit o lipsa de oxigenare a creierului. Si noua ne spuneau ca totul e ok dat am observat ca pe la 2 ani nu vorbea decat cateva cvinte si era tare nervoasa, se lovea cu capul de tot ce intalnea (usa, pereti, podele). Atunci am hotart, tot de capul nostru sa mergem la un neuropsihiatru. In urma electroencefalogramei s-a constatat ca are ceva intarzieri in functiile creierului. Am facut tratament 8 luni si acum totul este bine. Are 3,8 luni, merge la gradi, stie o gramada de lucruri, invata poezii de 10 strofe foarte repede, etc. Dar si ea scrie cu mana stanga. Deci e complet vindecata. Cand speranta a inflorit in sufletele nopastre, am hotarat sa mai avem un bb. Dar au iesit 2. Fiind gemeni, am nascut prematur la 35 saptamani. Bbii au avut hemoragie cerebrala, unul de gradul 2 si unul de gradul 1. Am facut tratament homeopat si surpriza este ca cel cu gr 2 s-a recuperat f bine. Probleme avem cu Catalin. Ce ma intriga este ca EEG-ul a iesit foarte bine. Dar se vad nereguli la echografia transfontanelara. Am observat dinainte de a merge la control ca nu e bine. Nu-si fixa privirea pe chipul meu cand ii vorbeam, se uita prin camera dar nu-l atragea nimic pentru mai mult timp, e foarte agitat. In urma controlului iarasi luam un tratament homeopat care se pare ca da rezultate. Marti mergem si la un pediatru care am auzit ca e cel mai bun din oras pentru inca o echogr. Lazy, tu i-ai facut lui Vladut EEG? Daca da, au iesit si acolo nereguli? Dia & 1+2

#19
lazy

lazy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 30 ianuarie 2006 - 15:46

Dia, cat au bebelusii tai ,si cum se manifesta la voi problemele cauzate de hemoragie?
Da-mi si mie te rog mai multe detalii despre tratamentul homeopat deoarece ma intereseaza f. mult.

Imi spuneau diversi medici,ca nu intotdeuna un copil care evidentiaza la eco sau RMN zone de moarte celulara sau hemoragii prezinta neaparat simptome ale acestora,si nu toti copii cu probleme neurologice prezinta modificari la nivelul creierului.
Dr.pediatra ,actuala,a lui Vladut,imi povestea despre un copil olimpic la matematica,care in urma unei cazaturi a fost supus unor investigatii care au aratat ca avea mari zone de moarte celulara la nivel cerebral,prezente probabil de la nastere.Copilul pe langa faptul ca era foarte destept a avut si o evolutie normala.Deci,intadevar nu cred ca exista intotdeauna o proportionalitate directa intre cauza si efect.Si din ce povestesti tu despre baieteii tai reiese acelasi lucru .
Lui Vlad nu i-am facut EEG si nu stiu de ce inca nu m-am gandit la asta.Nici nu stiu daca e posibil de realizat la varste asa mici.Peste 2 sapt ar trebui sa-i facem ultima ecografie,si apoi sa mergem la neuro si o sa intreb daca-mi recomanda.


Speranta sau vointa

#20
lazy

lazy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 30 ianuarie 2006 - 16:23

Gio,o sa vezi ca dorinta de avea al doilea copil o sa domine tema si neincrederea in fortele voastre .Nu este usor sa stai in pat si sa depinzi in exclusivitate de altul,dar cand esti pregatita sufleteste pentru asa ceva parca nu te mai apuca disperarea si iei lucrurile ca atare..Si apoi totul se uita cand ai minunea in brate.

Cunosc parerea kinetoterapeutei noastre in ceea ce priveste premergatorul,si nici nu am curajul sa o intreb[:D]...cred ca m-ar strange de gat.Daca m-ar da cineva de gol,nu cred ca i-ar da crezare...are incredere in mine[bang].
Vlad isi preia greutatea pe picioare pentru 1-2 min,si se ridica in picioare daca il tinem noi de manute,dar fara sa-l ajutam.Pasi a inceput sa puna de curand dar nu in premergator.Acolo doar se impinge cu piciorusele,si sta in fund in cea mai mare parte din timp.Dar cum am mai spus,mi se pare ca-l stimuleaza psihic.Cred ca sunt pusa in ipostaza de a alege daca vreau sa mearga mai repede si bine sau sa-si dezvolte cunostintele .Intotdeauna am gandit ca as putea"suporta" mai usor un handicap motor decat unul psihic,dar e bine sa ma feresc de-a mai afirma asa ceva caci din experienta am observat ca viata nu-ti da mai mult decat poti duce....


Eli este nemaipomenit ca pitica ta s-a integrat in colectivitate.Sunt sigura ca nici la scoala nu veti avea probleme.Pe de alta parte sunt atatia copii sanatosi si..inadaptati din cu totul alte motive incat cred orice invatatoare o sa vrea sa o ajute.
Cunosc o fetita de 7 ani cu tetrapareza spastica,descoperita la 12 luni,si in prezent recuperata 75%.Mama ei a avut retineri in priviinta scolii,dar educatoarea a sfatuit-o sa nu mai amane,caci la orice varsta o va da,inceputul tot va fi greu.Ii este mai greu cu scrisul, dar mama ei munceste foarte mult cu ea acasa ,iar invatatoarea este profund impresionata de vointa lor si le acorda toata intelegerea si sprijinul de care au nevoie.


Dan ,cum putem vedea inregistrarea Cosminei?


Speranta sau vointa


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -