Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

infectia urinara, o problema ???


84 raspunsuri la acest subiect

#11
adiutza

adiutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 17 ianuarie 2006 - 13:18

Iata ca am fost si la un alt medic, am intrebat si de acest ALOE BERRY NECTAR (Forever Living Products) si mi-a fost recomandat pentru aceste nesuferite recidive ale infectiei urinare. Parerea medicului a fost ca practic este vorba de o imunitate scazuta a aparatului urinar care da impresia de infectii urinare, dar care sunt false. Mai jos va expun si voua descrierea acestui produs, poate va va fi de ajutor celor care v-ati confruntat cu asa ceva. Este un produs cu gust exotic; la gelul de ALOE VERA s-au adãugat extracte de afine roºii ºi mere. Are aceleaºi efecte curative ca ºi gelul de ALOE VERA, în plus, datoritã fructelor are efecte antioxidante ºi antiinflamatorii mai puternice. Se recomandã si copiilor având un gust plãcut. Nu se administreazã în cazurile de diabet zaharat. Indicaþii: Datoritã conþinutului de afine bogat în vitamina C, iar zeama de mere bogatã în pectine, vitamina A, C ºi potasiu este indicat pentru detoxifierea organismului, aparatului urinar, boli renale, biliare, inflamaþia prostatei, normalizând cu rezultate foarte bune ciclul menstrual, aportul de substanþe nutritive, vitamine, oligoelemente, favorizeazã ºi stimuleazã sistemul imunitar. Produsul se comercializeazã în flacoane de l litru ºi se administreazã zilnic 30-100 ml (pana la 250 ml zilnic în cazul unor boli foarte grave). UTILIZARE PROFILACTIC : Douã – trei cure anual cu durata de o lunã de zile. Pentru favorizarea procesului de detoxifiere este important ca în timpul curei sã se consume un minim 1,5 – 2 litri lichide pe zi (ceai, apã, supã, sucuri naturale, etc.). CURATIV : Cure de maxim 3 luni, doza putând ajunge pânã la 100-150 ml/zi, în douã sau trei reprize, de obicei asociat cu alte produse FLP. Cam atat pentru moment. Pup fetele !!! Don't walk in front of me, I may not follow... Don't walk behind me, I may not lead... Walk just besides me and let's be friends...

#12
iepumic

iepumic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.843 mesaje

Postat 17 ianuarie 2006 - 18:50

Cam cat costa Aloe Berry Nectar asta? FLP au produse cam scumpe si un tratament de durata necesita oarece investitii....nu? Iepumic [iepu]

#13
adiutza

adiutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 18 ianuarie 2006 - 18:55

iepumic, am inteles ca este vreo 700.000 ( lei vechi ), iar o sticla de 1L ar ajunge cam o luna de zile... Eu deja l-am comandat si dupa ce incep sa-l iau va anunt daca merita sau nu. Eu sper sa DA, fiindca nu mai suport starile astea ... Cand ma lasa... cand ma ia... Pup ! Don't walk in front of me, I may not follow... Don't walk behind me, I may not lead... Walk just besides me and let's be friends...

#14
tanti

tanti

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 416 mesaje

Postat 18 ianuarie 2006 - 22:09

si eu faceam infectii urinare f dese si ma saturasem de antibiotice pe care le luam de ~2 ani, am incercat si un tratament homeopat care ma costat ~50.000 acum 1 si jumatate de at am mai facut decat o data la inceputul sarcinii, mai stiu pe cineva care sa dus cu urina infectata la Institul Cantacuzino si ia facut un vaccin , acum nici persoana respectiva nu mai are probleme multa bafta

#15
iepumic

iepumic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.843 mesaje

Postat 18 ianuarie 2006 - 22:16

adiutzacuraj! Azi am aflat ca am infectie urinara cu E.Coli...o bucurie, ce mai. AUGMENTIN, direct. Probl e ca medicii nu zic nimic cum sa te protejezi sa nu treaca in partea cealalta...sau sa nu o transmiti sotului...sau daca si sotul trebuie sa faca tratament. Iepumic [iepu]

#16
adiutza

adiutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 19 ianuarie 2006 - 11:36

Neata, dragutzelor! Iepumic, eu cat timp am luat antibiotice ( ca am luat cam tot ce e posibil, din pacate... ) medicul mi-a recomandat atunci sa iau si casete cu albastru de metil ( se gasesc un pic mai greu, dar sunt foarte bune ) sau Uricol ( pliculete cu granule efervescente ). Asadar pe langa antibiotic iti trebuie neaparat si un antiseptic urinar... URICOL Proprietãþi: Uricol este o formulã multifuncþionalã ce combinã 3 ingrediente active cu activitãþi multiple pe tractul urinar. Hexamina ºi citratul de piperazinã sunt rapid absorbite din tractul gastrointestinal ºi o mare parte din ele ajung în urinã nemodificate. În urina acidã, hexamina este încet hidrolizatã în formaldehidã, la care uropatogenii sunt susceptibili ºi nu dezvoltã rezistenþã în tratamentul de lungã duratã. Citratul de piperazinã acþioneazã dizolvând acidul uric ºi astfel previne depozitarea lui în tractul urinar, iar prin natura sa acidã potenþeazã efectul antibacterian al hexaminei. Khelin, al treilea ingredient de origine vegetalã, exercitã o acþiune antispasticã directã, prelungitã ºi puternicã pe muºchii netezi ai tractului urinar. Cantitatea micã de carbonat de sodiu, obþinutã prin dizolvarea bazei efervescente, contracareazã orice iritaþie care poate apãrea la nivelul stomacului datoritã interacþiunii hexaminei cu sucul gastric acid ºi producerii in situ de formaldehidã. Aceste proprietãþi fac ca granulele efervescente de Uricol sã constituie un medicament preparat cu multipe acþiuni. Indicaþii: Infecþii cronice ale tractului urinar (pielite, pielonefrite, cistite) ºi infecþii asociate cu vezica neurogenã; profilaxia reinfectãrii unei urini sterile la pacienþii cu urinã rezidualã însoþind unele tulburãri neurologice ºi cu cateterizare prelungitã a vezicii; spasme ale tractului urinar; pentru înlãturarea disconfortului datorat hipermotilitãþii rezultând din inflamaþii ca în cistite, prostatite, uretrice ºi uretrocistite; adjuvant în tratamentul gutei. Contraindicaþii: Pacienþii cu insuficienþã renalã sau hepaticã. Dozaj: 1 - 2 pachete dizolvate în 1/2 pahar cu apã ºi luate de trei ori pe zi sau la recomandarea medicului. Eu cat timp m-am tratat nu mi-a zis nimeni cum ca ar trebui sa ia si sotul meu ceva... Si nu uita, bea foarte multe lichide ( ceai de coada calului, coada soricelului, matase de porumb, cozi de cirese...) Pupi multi [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] Don't walk in front of me, I may not follow... Don't walk behind me, I may not lead... Walk just besides me and let's be friends...

#17
adiutza

adiutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 19 ianuarie 2006 - 11:49

Ah, era sa uit... Toaleta intima seara de seara cu ceai de galbenele ( 1,5l ) in care pui cam o lingurita de bicarbonat de sodiu ( dar cel luat din farmacie ). Ajuta la prevenirea recidivelor... Eu acum beau zilnic ceai echinacea si gingko ( v-am zis mai sus ca mie mi-a explicat medicul ca stau foarte prost cu imunitatea ). Si antibioticele luate prea mult timp uite ca nu mai ajuta... Sunt patita, dar optimista. [flo] Don't walk in front of me, I may not follow... Don't walk behind me, I may not lead... Walk just besides me and let's be friends...

#18
iepumic

iepumic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.843 mesaje

Postat 20 ianuarie 2006 - 00:36

adiutza, multumesc mult de sustinere. Culmea e ca eu, care beau foarte multa apa, in ultima vreme am baut foarte putina pentru ca am avut atat de mult de lucru la servici incat nu am avut timp!!! Multumesc de URICOL, stiam de el dar nu stiam ce face. Tu ce antibiotice ai luat? Mie mi-a prescris Augmentin, 2/zi, timp de 10 zile. Altceva nimic, nici macar simple recomandari de a bea lichide, ceaiuri sau altceva. Ce simptome ai? EU nu am absolut nici un fel de simptome!!!! Am ramas masca cand am auzit de infectia asta....si e destul de "sperietoare", pt. ca pe cine am auzit ca o are, se lupta cu ea d eani de zile si nu a scapat. Zicea cineva ceva de un vaccin la Cantacuzino...putem primi mai multe detalii? Va pup... Iepumic [iepu]

#19
adiutza

adiutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 20 ianuarie 2006 - 12:29

Neata! eu am luat cam toate natiile de antibiotice de-a lungul timpului pt. a trata nesuferitele de infectii urinare. Ciprinol, Negram, Ceclor, Nolicin, Nitrofurantoina, etc... De fiecare data bacilul era rezistent al un alt antibiotic. Imi trecea pe moment, ca dupa o perioada relativ scurta de timp sa ma apuce din nou crizele. Ca si simptome... jena si usturime la urinat, pipi foarte putin si des ( aveam momente cand nici nu ma ridicam bine de pe wc si ma trecea din nou ), vezica umflata de ziceai ca n-am facut de 2 zile, cateodata cand crizele erau mai puternice aveam frisoane chiar daca era vara... Cam asa m-am tot distrat de vreo 4 ani incoace. Normal ca acum sistemul imunitar al aparatului urinar a scazut... Am auzit si eu de vaccinul de la Cantacuzino. Ti se fac o gramada de teste si analize si in functie de rezultate ti se face un vaccin ( sa zicem personalizat... ). Eu nu am recurs inca la el, dar cred ca o voi face. Ei acolo se ocupa exact cu ceea ce am nevoie acum: cresterea imunitatii... Incercati asta: http://www.cantacuzi...ain.asp?Produse http://www.cantacuzi...grupa A1/76.doc Don't walk in front of me, I may not follow... Don't walk behind me, I may not lead... Walk just besides me and let's be friends...

#20
adiutza

adiutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 265 mesaje

Postat 20 ianuarie 2006 - 12:42

iepumic, parea mea este sa repeti analiza... daca zici ca nu ai nici un simptom... poate a crescut aciditatea urinei din cauza ca nu ai baut multe lichide in ultimul timp. Daca ai inceput deja antibioticul, mai asteapta cu analiza. Poti sa mai iei in paralel si Echinaid - capsule, care costa ~250.000 rol ( creste imunitatea intregului organism si e recomandat acum in perioada rece ). [flo] [pup] Pupi multi si mai asteptam pareri... Don't walk in front of me, I may not follow... Don't walk behind me, I may not lead... Walk just besides me and let's be friends...


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -