Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de noiembrie-decembrie 2005 (85)


148 raspunsuri la acest subiect

#21
alexandrina

alexandrina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.504 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 12:41

Salut si eu ultima nastere. Bravo Camelia, nastere foarte rapida ai avut. Sa-ti creasca mare frumusetea si multe bucurii sa-ti aduca.

Am si eu o intrebare de mamica alaptatoare incepatoare, zau ca imi pare rau daca s-a mai discutat si sunteti satule de astfel de intrebari... Bebe al meu se cam trezeste in jurul amiezii cam din ora in ora, cere de papa, suge 10-15 minute si adoarme, si tot asa vreo 3-4-5 ture, stiu ca ceva nu fac bine, dar nu reusesc sa-l tin treaz mai mult. Cum ar trebui sa procedez? La ce intervale minime e in regula sa dau papa? Si ce inseamna interval: distanta dintre inceputurile suptului, sau distanta dintre finalul unui supt si inceputul celulilalt? [:I]
Si cineva mai demult zicea ca durerile de sfarcuri trec in timp. In cam cat timp? Am incercat toate metodele de atenuare a durerii si inca n-am obtinut efecte.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
[flo]Alexandrina.



#22
bb_alinus

bb_alinus

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 12:45

Dordia cum adica trage apa de la baita? Ii intra apa in nas?
Amaliei nu prea ii place cand ii pun ser in nas, se cam sperie asa ca n-as putea sa il pun mai des de 1 data! Si asa e circ dupa! Si nici pompita pt mucisori nu folosesc ca mi-a zis pediatra nu inainte de 3 luni. Dar nu prea ne deranjeaza nasucul inca...

Alina si Craciunitza Amalia 17.11.2005

#23
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 12:49

CAMELIA, felicitari!!!![pup] si [flo], mamico!!

ah, ar fi frumos sa o asteptam si pe camelia sa iasa sdin spital, dar mi-e ca mai scriem doua trei subiecte pana atunci. asa ca propun sa incheiem subiectul asta si apoi sa ne mutam la bebelusi.

alexandrina,
interval e de la sf unei mese pana la inceputul celeilalte. nu se recomanda sa fie mai mici de 2 ore, iar la nou nascut max 3. iar un supt, in teorie, e 10-15min la fiecare san.

noi curatam pasarica cu comprese sterile si ceai de musetel. asta daca necesita, nu stresez fata de fiecare data. necesita=de obicei dupa kk, daca intra prin toate alea...

uf...cu serul la nasuc.. la noi e jale, de vreo 3 zile avem muci... de-aia ca melcii, atat ca sunt melci de noaptea... pe la 4-5 se produc... asa ca dimineata aveam repriza de stresat copilul cu pompita, ca sa poata manca. peste zi nu sunt, seara pun preventiv cate-o picatura in nas... sper sa scapam pana la urma de prostia asta.

aaa, si eu m-am resemnat, dorm cu ea. cum o lipesc de mine doarme bustean. si eu la fel[:D]. m-oi da eu cu capul de pereti peste vreo 2 luni, ca nu mai doarme in patut, dar macar nu ma internez la nebuni din cauza oboselii. chiar nu fac fata cu amandoi si nedormita, asa ca asta e viata. si cum mandra se trezeste cand nu mai e lipita de mine, tati poate sa-si ia adio de la...[xinpat].[:-)))] si io la fel[:-)))]....

Cristina [copil]Andrei-Razvan(2.08.2003) si [bibe]Iris-Sabina(17.11.2005)
Andrei si Iris
Nazdravani de august-septembrie 2003

#24
Gandacel

Gandacel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 13:27

La multi ani la mamici, pitici, tatici si la restul familiei!!!!! Sa aveti un an plin de bucurii, multa sanatate, iar copiii vostri sa creasca vazand cu ochii, sanatosi si frumosi, jucausi si ne-plangaciosi! Sper ca ati inceput cu dreptul anul 2006, ca sa va mearga bine tot anul! Noi am fost cu totii prezenti la ora 0:00, unul plangand si ceilalti doi ciocnind cate un pahar de sampanie... A fost tare dragut de revelion, desi am fost numai intre noi. Am culcat bebeul la ora 23:30, insa la 12 fara 10 minute a inceput sa planga. Ne-am cam suparat la inceput, ca n-am putut sa ne uitam la artificii cum am fi vrut noi, dar ne-am dat seama in curand ca totul a fost asa cum trebuia sa fie. Adica, Bogdanel si-a cerut drepturile. Doar si el face parte din familie si trebuia sa fie cu noi in momentul cel mai important al noului an! Dupa ce l-am luat in brate si l-am culcat pe burtica mea, in 10 secunde a adormit! L-am mutat in patutul lui, si nu s-a mai trezit pana la 7 dimineata, cand l-am pus pe tati sa-l trezeasca, pentru ca imi explodau sanii! Altfel cine stie cat ar fi dormit... Nu va minunati prea tare, a fost singura noapte in care a dormit mai ceva ca un om mare. Altfel, are program cam de 4 ore-4 jumate in timpul noptii. Noi o sa-l botezam pe 15 ianuarie, cand va avea 2 luni. Ne-am gandit ca e suficient de mare ca sa poata fi botezat - va avea cam 6,5 kg la vremea aia. Cu slujba care se face pentru noi la 40 de zile (am vazut ca intreba cineva), se cheama Molifta, iar eu am facut-o abia pe 30 decembrie, adica la 46 de zile, dar nu-i bai. Se face ca sa poti intra in biserica, inainte de asta nu ai voie sa intri in biserica. Nici mie nu mi s-au terminat scurgerile complet, insa sunt mai mult ca o secretie mai abundenta, nu prea se mai vad si nu ma deranjeaza catusi de putin. Dupa ce se termina sangerarea si scurgerea mai colorata, cred ca puteti merge in biserica fara grija de a fi "pacatoase". IN rest... ce sa mai spun, acum ca am cateva minute "libere"? Bogdan a inceput sa gangureasca binisor de tot, scoate tot soiul de sunete care mai de care! Ne jucam cu el foarte mult (cel putin pana ieri, cand a fost si tati acasa), rade de nu mai poate. Cand rade e un adevarat spectacol: da din maini si din picioare, face o gropita in obrajorul drept de-ti vine sa-l mananci, deschide gura pana la urechi si i se vad gingiile... E o dulceata. Cam o treime din zi radem si ne jucam. Sa vedem de azi incolo, cand am ramas iar singuri, daca va fi mai trist. Inchei aici deocamdata si promit sa mai revin cu amanunte picante despre zgamboiul meu. Va pup pe toate!

#25
Morgano

Morgano

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.476 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 13:27

Neata mamici! FELICITARI CAMELIA, SA CRESTETI SANATOSI, VOSIOSI SI VOINICI, TIE REFACERE RAPIDA SI MUUULT LAPTIC! Fetelor, si pe mine m-a lovit nostalgia, asa ca am intrat pe subiectul 1, si m-am uitat la listuta in crestere.... incepusem din cele ramase acum cu bic, monet, mandy, eu, mirela, tania, dordia... vb lu' lavi, azi-maine un an de la ultimul um. A urcat mama sa vada bazbuka ciripind si i-am tras o cantarire, nu e prea ok fata de ultima, dar per total e bine: de la 3kg la 4,4 kg in 7 sapt nu e chiar rau, sper sa ne incadram si noi in minum de 1,5 kg puse in 2 luni dc papam bine sapt asta. Din 10 ian, de la 2 luni trec la cantarit 1 data/luna, asa cum am mai spus. Oricum nu am un copil pufos, ea e lunga si subtirica ca si tati si ma bucur ca e asa, nu va avea niciodata probleme cu greutatea, ceea ce pt o fata e super. Si are si colacei la coapse, si niste obrajori grasuti si acum fara pioctanina ten de piersicuta. Acuma intrebare: copii vostri "povestesc" la greu? Ca noi gangurim bine de tot de vreo 3 sapt cel putin, insa dimineata la 5 ne-a trezit cu sunete fte clare si articulate, spuse pe diferite tonuri, asa a tinut-o juma de ora si noi stateam in fund in pat socati, asteptam sa ne certe ca nu-i dam papica. E in mod clar un copil fte precoce, dar in stilul asta azi-maine ne spune ce vrea si ce nu :) Deja stiam ca pt suzi e eya-eya, cand o schimb hi-hi-hi, cand rade catre mami e hi-ha, si alte sunete diferite pt momente mai evidente, insa acum a altfel, mai aproape copil decat de bebe si cu consoane. Mamici de bebe 2 voi stiti cumva cand incepe vorbirea sau cand incep chestiile de genu' ta-ta, etc? La 10 ne-a povestit iar o gramada si in loc sa planga pt ca am lasat-o sa vedem ce scoate din ea in loc s-o pun la san, ea ne-a "explicat" ca s-a cam plict in pat in felul ei :) Of Doamne cat e de scumpa, nu-mi revin. Si mama era cam nedumerita de cat de repede evolueaza, asa ca nu suntem noi batuti in cap s-o vedem extra doar pt ca e a noastra. Dordia, am intrat si eu la stil de viata, inca n-am priceput nimic, dar am sa studiez, dc am timp. Ina si Amalia, asta cu suzi e mare pacoste zic eu. De aceea la noi suzi e ultima solutie pt spre seara cand e mai maraita de oboseala, altfel nu primeste si poate fte bine fara ea. Intr-adevar nu tin ele inca bine suzi, dar am impresia ca atunci cand o scuipa imediat ce i-ai pus-o si tot trebe sa stai sa i-o tii, e mai degraba o smecherie sa stai cu ea si sa-i dai atentie decat ca n-o pot tine, pt ca sunt mom. in care adorm cu ea sau o tin bine-mersi. Mirela, bine ai revenit, sper sa ai acces ai des la net sa ne mai spui noutati despre baietii tai. Greu si cu mama ta, tin minte povestea, dar esti tu tare si le poti duce, iti tin pumnii sa fiti bine si sanatosi. Felicitari pt botez! M-am uitat si eu la pozele tuturor, aveti niste copii extraordinar de frumosi si cel mai important este ca sunt toti sanatosi si le merge bine. iritatiile pe fundic, bubuztele, nasucul infundat, faptul ca sunt mai maraiti sau nu papa asa bine nu sunt probleme mari, sunt chestii de moment, dar nu grave ci trecatoare. Noi am avut colici de 5 ori, am tinut minte pt ca mi-a fost frica sa nu aiba zilnic si uite ca au fost doar cazuri rare si atunci cauzate de alimentatia mea, garantat. Adevarul este ca trage Ana mea niste beshinutze de nu-mi vine a crede si dc se elimina gazele nu mai face colici. Si kk facem acum de 2-3 ori pe zi, deci absolut normal, uneori e mai galben si moale dar pana acum nu am avut motive de ingrijorare. Eu nu i-am pus niciodata ser fiziologic, a mai fost putintel infundata dar am vazut ca dc are tot timpul apa pe calorifer s-a desfundat de la sine, asa ca nu vad rostul sa fol ser sau pompita. Scot putinii mucisori cu betisor de urechi putin umed. De adormit noaptea cred ca este cum ii obisnuim. La noi de la inceput au fost 2 reguli spuse de vara-mea si bine c-am ascultat-o: - seara baita si pupici si smotocit, supt, pupat mami si tati si pus in patut la somn. Rezultat: povesteste, da din manutze, sta cuminte chiar si 1 ora uneori si adoarme fara plansete sau probleme. Niciodata nu a plans dupa ce am pus-o seara in patut. - noaptea sau dimineata devreme cand se trezeste: schimbat, laptic, pupici si in patut iar, stins lampa de veghe care oricum e data la minimum si iar somnic, tot fara marait sau plans. Cu zgomot idem e obisnuita, televizor, noi vorbit pe ton normal, mai ne scapa o usa din mana sau se tarshaie un scaun pe mozaic dincolo si se aude, mai scartaie parchetu' cadn mergem s-o verificam, insa nu o deranjeaza deloc. Dar copii sunt diferiti, dispozitiile lor sunt altele de la o zi la alta, asa ca eu zic doar ca noi suntem fte norocosi ca e asa cuminte. Am ajuns si la greutatea mea. Dupa cum stiti am pus max 7.5 kg in sarcina, si le-am dat jos in cele 4 zile de spital. Acasa am mai dat jos 5 kg in primele 10 zile, deja ma speriasem ca mancam dar se tt duceau. Apoi am mai slabit2, dar de vreo 2 sapt am pus 3 si nu ma mir pt ca am mancat bine si consistent, si multe prajituri (cine m-o fi pus sa le comand?!). Oricum nu-mi fac griji, sunt mai slaba cu 4 kg decat la UM, asa ca sunt sigura ca m-a reglat hormonal sarcina si voi da jos si restul de 15 care ma incurca de vreo 2 ani. Deocamdata important este sa am laptic cat de mult timp posibil si peste vreo 2 luni am sa incep regimul meu cu care am mai slabit de 2 ori si de care sunt fte multumita, in plus n-am falmanzit deloc. Si in primul rand, cauza kg mele in plus au fost anticonceptionalele, de care nu voi mai lua niciodata ca m-au dat peste cap, 20 de kg puse rapid la 22 de ani, si tot 20 la 28 de ani. Si se duc tare greu pt ca organismul tine de ele kg parca ar fi lipite cu totu'. Sa nu uit, pt fundicurile iritate. Incercati gelul de baita de la Klorane, e mai scump (260.000) insa se pune putintel, nu contine sapun si deci nu irita. E chiar super si se gaseste si in Ca si Fr. Noi am cumparat pt ca vrem sa vedem ce i-au cauzat Anei bubutzele - reactie evident alergica chiar dc a trecut cu crema - si atunci am schimbat detergentul, gelul de baita si alimentatia lu' mami. Si cum le-am schimbat pe toate deoadata sunt tare curioasa care de fapt e baiu' ca acum le introduc pe rand sa vad la ce reactioneaza prost. Noah ca m-am intins gramada, sper ca am contribuit la toate cele discutate zilele astea 2 :) Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

#26
mandyksch

mandyksch

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 763 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 13:30

Camelia, sa-ti traiasca bb, [flo], sa ai laptic mult si sa te intorci cat mai repede pe forum. Fetelor pe mine m-ati prins cu greutatea...pai eu am ponit de la 64 kg la 1,74 inaltime( deja aveam 2 kg in plus fata de greutatea mea normala), am pus 10 kg pe mine in sarcina, am iesit din spital cu 68 kg si acum am 69, deci m-am ingrasat [bang].Mai eu am o pofta de mancare de rup...la mine nu se adevereste nici zicala ca cine alapteaza slabeste mai repede.[bang] Mirela Anca, bine ai revenit, cred ca ti-e greu cu 2 copii plus mama ta.Te admir ca te poti descurca. Noi nu stim inca exact cand vom face botezul, prin martie poate, cand o fi mai frumos, inca nici nu stim pe cine sa chemam ca nasi...nu vrem sa suparam pe nimeni si ne e tare greu sa ne hotaram.Cred ca nasica o sa trebuiasca sa mearga la sala de forta ca asta micu' o sa aiba un tonaj [:D] Mai fetelor cu bb cu bubite pe fata si pe fund, la noi functioneaza f. bine si pasta Petrini (asta ca am vazut pareri contra oxidului de zinc) pt. fundic iar la bubitele de pe fata Elocomul, stiu ca are cortizon, dar uite ca si-n cazul lui Ripley crema cu cortizon a avut efect. Bineinteles ca il dau in ultima instanta, dar altceva nu functioneaza.Deci depinde de pielea lui bb, situatiile noastre difera, nu putem generaliza. Referitor la cafea, eu mai beau din cand in cand cate o cafeluta, nu zilnic, ii pun si lapte ca asa imi place mai mult.Acum de sarbatori am mai baut si un pic de vin si Cola, nu mult ca eu nu prea le am cu astea. Mandy si Krisztián (23.10.2005)

#27
mandyksch

mandyksch

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 763 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 13:43

Alexandrina, pe mine m-au durut sfarcurile vreo 2 saptamani in total. E am intrerupt alaptarea o saptamana si dupa ce am reinceput-o cateva zile a fost nasol.Dar am tot dat cu Garmastan si a fost ok. Deci curaj ca o sa dispara.[pup] Mandy si Krisztián (23.10.2005)

#28
Morgano

Morgano

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.476 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 14:04

Gandacel, bine ai revenit! Ma bucur ca sunteti ok si ca ati avut un rev in 3 frumos. Asa mi-am spus si eu ca e firesc anul asta, noi3 si acasica. Nu m-a lasat inima sa merg cu niste prieteni la restaurant desi era la 10 min de casa, am simtit sa fim cu ea. Doar ca Ana a dormit tun la 12, desi au fost enorm de multe artificii si pocnitori, am stat cu inima stransa sa nu o trezeasca, dar ea nimic :) Am recitit ce-am postat: cele 20 de kg puse la 20 de ani, ca sa nu credeti ca am 40 in plus :)) - le-am dat jos in 6 luni cu sport si regim drastic, in 8 luni eram deja prea slaba. Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)

#29
felicia74

felicia74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.682 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 14:13

[bis][bis][bis]CAMELIA, FELICITARI, MAMICO!!! In sfarsit te-ai intalnit cu bebe face-to-face. Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea.[colegi]

Dordia ieri, in timp ce spalam vasele[vase], mi-a trecut prin cap ca ei ar fi, de fapt, parintii tai!!! Ca sa vezi si tu la ce ma gandesc atunci cand trebaiulesc prin casa![:-)))][:-)))][:-)))]
Ina da, cu o chestie din aceea rotunda de demachiat.

Fetelor, eu acum sunt putin trista: am fost la prietena aceea ginecoloaga (v-am mai spus ca eu ma duceam la control la 2 doctoritze) si cand i-am povestit ce s-a intamplat la nastere a fost ingrozita. Cica puteam s-o pierd pe Ilincutza cand ii ajunsese pulsul la 60 de batai.
Imi vine acum sa ma duc la madam Dracea sa-i zic vreo 2
[poc]!!! Sa-mi omoare copilul nu altceva!


Mamica Ilincai Teodora(15 noiembrie 2005)


#30
Morgano

Morgano

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.476 mesaje

Postat 03 ianuarie 2006 - 14:18

Elocom si noi Mandy, am dat-o 1 sg data pe gat si pe obrajor, strat subtire de tot si i-au trecut instant toate. A 2a zi a mai avut 2 mici de tot, dat doar pe ele si cu asta basta, nici o bubitza de 3 zile intregi. Ripley si Ana Ecaterina (10.11.2005)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -